Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Bocsi de hülyeségek irogatása helyet a házifeladatod megnézni, hogy a szánalmas tigris páncéljában mennyi az acél és mennyi pl. egy T-72 toronyfrontjában....
Maradjunk annyiban, hogy a Chieftain-hez vagy a T-72 "Ural"-hoz képest a Tigris az egy kis papírcicus ezen a téren....

Te nem érted, hogy a tigrisre lényegében légpuskával lövöldöztek.... Ellenben amint föltalálták a nyíllövedéket hirtelen nagyon megnőtt a tűzerő.
Ez a kép nem az erős páncélzat eredménye, hanem az elégtelen páncélelhárításé.
5ydac10u0qn01.jpg

Egy mai harckocsi is így nézne ki ha 30 mm-s gpu-val és hasonlókkal próbálnák meg kilőni....
Kb. ezzel volt azonos az amikor a tigrisre 14.5 mm-sel lőttek és hasonló pct. puskákkal meg sima kiskaliberű tarackágyúkkal.

Nem mintha ma a tankok nem kapnának sok találatott:
4a0f2608a015_sf_1-300x225.jpg
Amennyivel gyengébbek voltak akkoriban a páncéltörő lőszerek, annyival gyengébbek voltak a páncélok is... Azt meg jóindulatúan elfelejted (valahogy folyton sajátmagad felé van ez a jóindulat), hogyha 10x lövöd meg a Tigris bal oldali toronyfrontját F-34-es ágyúval akkor 10x fog lepattanni. Nem létezik olyan modern harckocsi amit ha csak a tök elavult 3BM22-vel lősz meg az ne lőné át ennyi találattal. Tehát ha fogsz egy bármilyen harckocsit és a toronyfront bal oldalát találod csak el akkor nem kell 10db 3BM22 és lesz átütés.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Amennyivel gyengébbek voltak akkoriban a páncéltörő lőszerek, annyival gyengébbek voltak a páncélok is...

Pont, hogy nem. Akkoriban extrém módon elégtelen volt a pct. képesség, mivel a harckocsi egy elég új fenyegetés volt.

zt meg jóindulatúan elfelejted (valahogy folyton sajátmagad felé van ez a jóindulat), hogyha 10x lövöd meg a Tigris bal oldali toronyfrontját F-34-es ágyúval akkor 10x fog lepattanni. Nem létezik olyan modern harckocsi amit ha csak a tök elavult 3BM22-vel lősz meg az ne lőné át ennyi találattal. Tehát ha fogsz egy bármilyen harckocsit és a toronyfront bal oldalát találod csak el akkor nem kell 10db 3BM22 és lesz átütés.

Ez a baj!
Az F-34-s ágyú tudod minek felelne meg mondjuk egy T-72 Ural esetén?
Nem a 125 mm-s 3BM22-nek hanem a D-10-s, 100 mm-s ágyúnak meg a BR-412-nek....
Vagy annak, mintha a Leopárd 2A7-re lőnél 125 mm-s 3BM9-el....
Kb. ez a szint.
Nehogy azt hidd, hogy a fentebb felvázolt esetekben ne bírnának ki a modern tankok akár tucat találatott is!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Pont, hogy nem. Akkoriban extrém módon elégtelen volt a pct. képesség, mivel a harckocsi egy elég új fenyegetés volt.



Ez a baj!
Az F-34-s ágyú tudod minek felelne meg mondjuk egy T-72 Ural esetén?
Nem a 125 mm-s 3BM22-nek hanem a D-10-s, 100 mm-s ágyúnak meg a BR-412-nek....
Vagy annak, mintha a Leopárd 2A7-re lőnél 125 mm-s 3BM9-el....
Kb. ez a szint.
Nehogy azt hidd, hogy a fentebb felvázolt esetekben ne bírnának ki a modern tankok akár tucat találatott is!
Mondhattam volna mást is, mert a szovjet ZiS-3 a világháború végéig a szovjetek egyik legfontosabb páncéltörő ágyúja volt. Azzal sem lőtted át a Tigrist... De nem ez a lényeg, hanem az, hogy akkoriban az homogén acélpáncélok sokkal jobban viselték a nem átütő találatokat mint a mai rétegelt vagy NERA páncélok és ha fejed a falba vered ez akkor is tény. Ott a T-64, nézd meg mit csinált egy nem átütő találat...
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
De írhattam volna valódi páncéltörő ágyút, épp csak a 45mm-es semmire nem volt jó és az 57-es is csak a speciális wolframos lőszerrel tudta átlőni a Tigrist szemből.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
„Fekete Kígyó”, és a „Rózsaszín Párduc” - harckocsi harcászat a Balkánon - 5. rész

A horvát védelem


A 3. harckocsi század 1991. december 20-án körülbelül három kilométerre a Kupa folyó mögött diszlokált. A század még mindig a hídnál történő esetleges szerb áttörés megállítására összpontosított, de nem zárta ki a szerbek lehetséges erőszakos folyami átkelését az elviekben vízalatti átkelésre képes M-84-esekkel és T-55-ösökkel. A 102. ZNG dandár gyalogsága a folyó mentén kialakított fő védőövben helyezkedtek el, és jól használták ki a harcok szünetét, hogy aknamezőket, drótakadályokat és fa erődítményeket készítsenek elő. A korlátozottan rendelkezésre álló anyag és felszerelés miatt azonban a védelem nem volt túl mély, és semmiképpen sem volt bevehetetlen egy elszánt ellenséges gépesített támadással szemben.

vojarna-krizevci3.jpg

ZISz-3 76 mm-es könnyűágyúk

A gyalogság rendelkezésére álló páncéltörő eszközök közé tartozott néhány RPG, körülbelül egy tucat, az Egyesült Államokból csempészett LAW, valamint három világháborús szovjet ZISz-3 76 mm-es könnyűágyú, egyenként körülbelül 30 lőszerrel. A páncélosokkal támogatott ellenséges támadás elleni védekezés terhe a 3. harckocsi századra hárult.

December 21-e reggel baljósan kezdődött a 3. harckocsi század számára. Aznap reggel, körülbelül 0800 órakor a szerbek tüzérségi támadásba kezdtek. Ez többnyire 105 mm-es tüzérségi tűz volt, de néhány nehezebb löveg, mint például a 122 mm-es és 152 mm-es ágyútarackok is kivehetőek voltak. Ez ellentétben állt az általános szerb taktikával, amely szerint a nap folyamán csak kisebb 82 mm-es aknavetőket használtak elszórtan. A legtöbb gránát a Kupa partja mentén elhelyezkedő horvát gyalogságot célozta, de néhány gránát a 3. páncélos század közelében is robbant.

w-ROg-Xg-NSCpw.jpg


A szerb tüzérség többnyire nem volt túl pontos, de a tűz intenzitása - becslések szerint körülbelül másfél órán keresztül percenként egy gránát - miatt nem lehetett a nyílt terepen mozogni. A horvátok nem szenvedtek katonai veszteségeket a tüzérségi támadásban, de a szerbeknek sikerült megsebesíteniük a területen maradt néhány civil lakos egyikét, valamint megölni egy óvatlan macskát.

A nap folyamán a jugoszláv légierő részéről is fokozódott a légi tevékenység. A gépek többsége MiG-21BISz volt, jónéhány egyszerűen csak áthúzott a horvát állások felett, miközben Zágráb felé repültek, de néhány gép a Kupa folyó felett kőrözött anélkül, hogy bármit is megtámadott volna.

Pancirno gondoskodott arról, hogy a század járművei jól álcázva legyenek a közeli erdőben. A légitámadás veszélye mindig is jelen volt, és a 3. harckocsi századnak nem voltak légvédelmi fegyverei, kivéve a T-55-ösökre szerelt 12,7 mm-es nehéz-géppuskákat és a BVP M-80A 20mm-es gépágyúit. Ez meglehetősen veszélyessé tette a napközbeni mozgást, és Pancirno állandóan aggódott amiatt, hogy a 3. harckocsi századnak mikor kell majd elmozdulnia az állásaiból, hogy ellentámadást indíthasson a Kupa folyón áttörő szerbek ellen. A BVP M-80A-kat 20 mm-es gépágyúikkal az alegység elsődleges légvédelmi fegyvereiként jelölte ki, és ezzel a feladattal bízta meg őket arra az esetre, ha a 3. század ellentámadást indítana. A horvátok szerencséjére a jugoszláv pilóták viszonylag tapasztalatlanok voltak a levegő-föld harcban, és az időjárás is egyre rosszabb lett. Mégis, ez volt az, amit nem lehetett elvetni, mint azt a későbbi események bebizonyították.


a holnapi folytatásban a szerb harckocsik felvonulnak...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Biza. Vannak olyan képek is, amelyen Pantherek páncélja úgy tört ripityára még lecsúszó találattól is, mint a keksz. Mert hát sokan csak azt nézik, hogy ilyen meg olyan kemény legyen, holott a rugalmasság is lényeges.
Igen, van amit nem bír, de a lényeg az, hogy mit nem bír ( és nagyon sokat bírt...). Arról megint csak megfeletkeztek, hogy a szovjet páncélok keményebbek voltak mint a németek, az öntöttek emellé még borzasztóan ridegek is...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 863
15 268
113
Biza. Vannak olyan képek is, amelyen Pantherek páncélja úgy tört ripityára még lecsúszó találattól is, mint a keksz. Mert hát sokan csak azt nézik, hogy ilyen meg olyan kemény legyen, holott a rugalmasság is lényeges.

Van hogy rideg és törik az anyag. Itt vagy 20 találat volt a homlokpáncélon, köztük nagy kaliberű (122-152) repeszromboló gránátok. Az első néhány nem ment át, vagy maximum némi leváló darabokat okozott a túloldalon, de azért a sokadik gránát után sérül és folyamatosan megfárad a homogén páncél is.

Ha nem valami mini kaliberről beszélünk, nincs olyan, hogy "jajj csak lepattant" és a páncélnak semmi baja nem lett. Arra is ugyanúgy hatnak az erők, sérül, reped, deformálódik, anyagot veszt, mint ahogy ahogy a becsapódáskor dirib-darabra hulló gránátok. Persze a háború alatt nem ezek a kaliberek voltak jellemzőek, hanem pl. oroszoknál túlnyomórészt könnyű, alig pár kilós 45-57 mm, esetleg 76 mm-es gránátok, ami azért nem adtak át olyan nyers, brutális energiát, mint amikor 25-45 kilós malacokkal dobáltak meg... gyanítom hogy ezeknél kvázi a németek ellen hatott az is, hogy az orosz pct. gránáton nem volt páncéltörő süveg sem, így nem fokozatos átmenettel adta át az energiát, hanem egyben. Lehet, hogy a gránátnak ez nagyon nem tett jót, de hosszú távon a sokszor eltalált páncélnak sem szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fip7

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Biza. Vannak olyan képek is, amelyen Pantherek páncélja úgy tört ripityára még lecsúszó találattól is, mint a keksz. Mert hát sokan csak azt nézik, hogy ilyen meg olyan kemény legyen, holott a rugalmasság is lényeges.
Igen de ez inkább csak 1944 2. felétől volt jellemző rájuk, akkorra már szinte teljesen kifogytak a németek sok fontos ötvözőanyagból.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and endre

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Mindenféle kötözködés nélkül lenne egy kérdésem Hpasp-hoz:

Ha a manuálok kiadási évszámának valóban akkora jelentősége van mint hiszed, akkor értelmes magyarázatot várok erre:

Objekt-432 (T-64) sorozatgyártás kezdete: 1964
Objekt-432 (T-64) rendszeresítése: 1966 december 30.
Objekt-432 (T-64) gyártása leáll: 1969
Objekt-432 (T-64) manuál "első" kiadása: 1969*

* annak ellenére, hogy a bevezetésben semmiféle utalás nincs korábbi kiadásokra, én mégis azt feltételezem, hogy volt ilyen.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Mindenféle kötözködés nélkül lenne egy kérdésem Hpasp-hoz:

Ha a manuálok kiadási évszámának valóban akkora jelentősége van mint hiszed, akkor értelmes magyarázatot várok erre:

Objekt-432 (T-64) sorozatgyártás kezdete: 1964
Objekt-432 (T-64) rendszeresítése: 1966 december 30.
Objekt-432 (T-64) gyártása leáll: 1969
Objekt-432 (T-64) manuál "első" kiadása: 1969*

* annak ellenére, hogy a bevezetésben semmiféle utalás nincs korábbi kiadásokra, én mégis azt feltételezem, hogy volt ilyen.

Nem ismerem a szóbanforgó manuált, úgyhogy a problémádat magadnak kell megoldanod vele kapcsolatban.
;)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hát, ez is egy válasz... Nem mondanám, hogy meglep.

Reméltem is. Egy a rendelkezésemre nem álló forrásról én nem szoktam nyilatkozni. o_O
Ha valami problémád van amit nem értesz, és meg is van neked az adott forrás :D, az első lépés ahhoz hogy segíteni tudjunk, az hogy megosztod.
(messze nem csak én ismerem itt a fórumon a Cirill betűvetést, sőt alighanem mások messze nálam is jobban, mivel napi szinten is használják)

Így látatlanban csak két pár tipikusan nyugati téves elképzelésre hívnám fel a figyelmedet a SzU-val kapcsolatban:
;)

1, Nyugaton sokan azt képzelik, hogy mivel a SzU-ban tervgazdaság volt, így az Állami Átvétel formaság volt (hiszen ugye mindenki követte a tervet).
Ezért is terjedhetett el az a téves elképzelés, hogy fegyvert/lőszert tömegesen gyártottak még az Állami Átvétel előtt.
A valóságban viszont az Állami Átvételen a fegyverek jelentős hányada simán elbukott.
Ilyenkor jellemzően összehívtak egy bizottságot, amely állt a terület szakértőiből (akár a konkurens irodáktól) az aktuális területet vezető miniszter vezetésével.
Vagy sikerült megmenteniük az adott eszközt, vagy repült a főkonstruktőr az állásából, az adott gyártmány/objektum meg ment a levesbe.

2, A SzU-ban nem egy a manapság nyugaton megszokott önkéntes profi hadsereg volt, hanem bizony egy folyamatosan cserélődő személyi állományú kényszersorozott tömeghadsereg.
A hatvanas évek elején a korabeli űrtechnika T-64-es sztereo távmérővel felszerelt irányzóműszerét nyilván a Vlagyivosztoki rákhalász nem érzésből kezelte, minden manuál nélkül. Ugyanúgy az időszakonként alig 85 óra átlag élettartalmú motort sem üzemeltették a csapatoknál kezelési útmutató nélkül.
Sőt, kezelési utasítások nélkül a hadsereg simán át sem vette volna ezeket a harckocsikat a gyártól, mivel simán hiányos felszerelésnek minősültek.

Nekem messze nem célom hogy meggyőzzelek, itten demokrácia van, alapvetően mindenki abban hisz amiben csak akar.
:cool: