Nagyon sok kérdőjel van ebben a konfliktusban mind Oroszország, mind a Nyugat körül, amelyek egy része továbbra sem téma gyakorlatilag sehol. A napi mainstream és közösségi platformok bizonyos kérdésköröket túltolnak, de ezzel legalább megadják a közbeszéd és közgondolkodás irányait, addig sem jut eszébe senkinek kellemetlen részletkérdéseket feszegetni.22 nyarán, annak elején és főleg a végén volt hír nagyszámú műszaki jármű a Krimen és a kicsit fentebbi részén lévő mozgasrol. Ezek nem mind katonai járművek voltak, a Sürgősségi és veszhelyzetek minisztérium által meg civilek által, és egyéb allami/nem állami szervezetek által is küldött eszközök votak köztük. Mentek a nagy vonatszerelvenyek mindenféle tarkabarka járművekkel.
Viszont erről a hosszú Szurovikin vonalról nem emlékszem hogy szó lett volna, igaz akkor nem is így hívták ugye. A Krim körüli, Herszonban lévő, Maripolban lévő munkákrol volt szó, valami régi védelmi vonal felújításról is rémlik valami. Szerintem szépen elmaszkoltak a dolgot úgy hogy sok helyen csináltak egyszerre aztán lett belőle olyan sok hogy így térképen egy vonalanak tűnik, holott sok sok pár tíz vagy száz méteres ojjektum osszekotve vagy össze se kötve.
Nem tudom mennyire kell ezt előre tervezni, sok védelmi szakasz, aminek az építésere megvan a tanult előírás, az adott műszaki egységben meg az ezredestol a szazadosig mindenkinek tudnia kell a dolgát a saját szintjén.
Hogy kinek és miért volt az ötlete az erodites délen, az passz, nyilván a déli szakasz akkori parancsnokának.
A 72km-esrol tettem be kb két hónapja hogy bd akarják fedni a drónok miatt, vagy be is fedték.
Hogy fentebb miért nem volt, az egyrészt azért mert sokáig jól álltak arrafelé, támadás a voltak, Szlavjanszkot már gyakorlata hátulról fenyegették, nem volt erős ukrán tamadasra kilátás,Adamivka, Dovhenke, Krasznopilla, Komishivakha. Az ellátás a főúton jó volt nekik az Izjum-Kupjanszk útvonalon, mélységben meg benn voltak bár fokozatosan hátrébb szorulva a Csugujevtol keletebbre lévő szakaszon. Izjum betonbiztosnak tűnt.
Aztán az egész nyári harcok alatt kimerültek, és nem volt elég ember az utánpótlásra, valószínűleg a vezetés se oda irányította a műszaki egységeket, elvitte azt a dél, maga az ottani északi frontot vezető parancsnok is hibazhatott. Aztán az ukránok odavittek a Krakent meg a nyugati zsoldosokat és megkerestek a rest a leggyengebb szakaszon, tartalékot meg nem volt lehetőség eléjük dobni.
Szóval az ott szerintem nagy elbaxas volt felsőbb szinten, utána állt át az oroszok a mostani háborús uzemmodra. A déli szakasz megvedese az északi elvesztése árán valósult meg sajnos.
Hogy idén mit látunk majd passz, de mindenki ukrán összeomlást víziónál mint 22 február- márciusában.
Talán most már csak kifogynak, megérte? Persze hogy nem. Olyan mintha mi a szekelyekkel haboruznank...
Valószínű volt valamilyen B terv ha nem jön össze a Csehszlovák bevonulasosdi, de egy másodlagos tervre senki se alapoz, mindenki az elsőre tesz. Maga az orosz is szerintem a Törökország megállapodások tervezett politikailag, katonailag, gazdaságilag, ellatmanyilag.
Aztán akik Brisz Johnsonnak tanácsot adtak azok levagtak hogy ezt ki lehet használni, mert mindenki, az ukrán is, Európa is rövidre számított.
Csak arra lehet ok se számoltak hogy az orosznak ekkora hatorszagi tartaléka és mégiscsak stabil társadalma van. Bár lehet ez ott is másodlagos cél volt, a minél nagyobb karokozas pedig az elsődleges.
Valamikor 21 decembere körül mielőtt ez elkezdodott azt mondtam az orosz eljon a Dnyeperig, aztán sokáig nyalogatja sebeit, a nyugat pedig szintén kimerül, így kioltjak egymást. Nos lehet hogy bejon.
Az orosz-ukrán katonai konfliktusról azt gondolom, hogy a hadművelet megindítása önmagában stratégiai vereség volt Oroszország számára.
Jobban belegondolva azonban azt látom, hogy a Szovjetunió szétesését követően már eleve stratégiai szempontból vert helyzetből indultak és a következő évtizedek egészen a majdani eseményekig sem győzték meg őket arról, hogy számukra jó irányba változnak az események, a kijevi kormánybuktatás pedig végleg feltette az i-re a pontot. Tehát továbbra is veszteg ülni a s*ggükön szintén konzervált stratégiai vereséget jelentett volna számukra.
1991-ben, a Szovjetunió felbomlását követően Moszkva elvesztette az addig birtokolt területeinek 24%-át (5.300.000. km2), a korábbi lakosságának 51%-át (149.600.000. fő) a kelet európai vazallus államok területe és lakossága nélkül. A hirtelen külföldre került orosz lakosság ebből kb. 30 millió fő volt. Ha egy ország egyik pillanatról a másikra elveszti a területeinek negyedét és a lakosságának a felét az gyakorlatilag felér egy kemény igazi háborús veszteséggel. Ebből a vesztes és frusztrált állapotból indul Oroszország új története, amit hiba lenne figyelmen kívül hagyni.
Nem kell együtt érezni senkivel és nem kell felmentést adni senkinek adott döntésére, de ez nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy megértsük adott páciens mit és miért tesz.
Megérteni valamit nem jelenti azt, hogy automatikusan egyet is kell érteni vele.
Visszatérve az ukrán invázióra ez azért következet be, mert így is és úgy is hátrányos, vert stratégia helyzetben voltak, de egy invázióval több esélyt láttak ennek a helyzetnek a megváltoztatására, mintha nem tesznek semmit, csak tépik a szájukat és mindenféle lényegtelen papírfecnit írogatnak alá közben. Azt gondolom ezt a meglátást nem fogja vitatni senki.
Mostanra, 2 évvel az invázió megindulását követően az alábbiak derültek ki:
Oroszország katonailag nem tudta gyorsan rendezni a kérdést, Ukrajna, mint kiderült, nem Grúzia (Georgia), nem Belarusz és nem is Kazahsztán. Azt most hagyjuk, hogy lassú vagy gyors háború volt tervezve, nyilván egy épeszű stratégia gyors győzelmet akar elérni, de számolnia kell egyéb opciókkal is már jó előre. A Nyugat gazdaságilag próbálta kirúgni a széket Putyin alól, ez idáig sikertelenül, gyengülés helyett pont ellenkező folyamatok indultak el. A Nyugat túlbecsülte az orosz katonai képességeket és alábecsülte az orosz gazdaságot és társadalmat, gyors orosz katonai győzelem és orosz gazdasági bedőlés helyett lett egy elhúzódó kvázi állóháború és mint mostanáig kiderült, Oroszország egyelőre bírja a mostanra már 18 ezerre rúgó nyugati szankciót. Micsoda meglepetések sorozata!
Felmerül még egy kellemetlen probléma, amiről előbb vagy utóbb, de valószínűleg beszélni kell:
Az orosz gazdaság valószínűleg továbbra is bírni fogja a kiképzést, a katonai fejlődés és erősödés viszont elindult náluk, legalábbis a nyugati, valamint a hazai szakértők egy része ezt állítja. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi fegyveres konfliktus permanens fenntartása mellett továbbra is képes lehet a belső társadalmi stabilitását biztosítani és az orosz haderőt tovább modernizálni, erősíteni.
Ezzel kellene szembe állítani a jelenlegi Európát: Az európai katonai és a gazdasági erősödés párhuzamosan reális opció-e? Ha igen, akkor egy kvázi erő egyensúlyi állapot visszahozható, ha viszont nem, akkor rövidesen (talán már így is késve) véglegesen választani kell majd, hogy a kettő közül melyikre áldozzon Európa. Ez garantáltan mindenkit érinteni fog személy szerint is valamilyen szinten.
Végezetül a védvonalak kiépítésének kérdésköre, amiért próbáltam ezen keresztül gondolkodni: kellene egy hozzávetőleg pontos adat az invázió megkezdése óta az elfoglalt területeken létrehozott műszaki-katonai műtárgyakról, szerintem ez a műholdak korában nem akkor titok. Sajnos egyelőre nem találok ilyen adatokat, de ha lesz adatunk, abból már lehet következtetni a háttér előkészítés állapotára. Nagyon nem mindegy, hogy 1.200 km vagy akár 2.400 km összhosszúságú védvonal rendszer épült ki szűk egy év alatt a hivatkozott területeken!
Az sem mindegy, amit nemrég az egyik szakértő megjegyzett Oroszországgal és a jelenlegi nemzetközi helyzettel kapcsolatban: Ott valaki vagy zseni volt és előre kimatekozta, vagy pedig piszok gyorsan tanulnak és alkalmazkodnak.
Melyik a veszélyesebb opció?!