Oroszország nagyszabású offenzívára készül, hátsó partraszállással
Az American Institute for the Study of War (ISW) jelentése szerint az orosz parancsnokság több légi rohamdandárt készít fel arra, hogy az ukrán csapatok mögé vezessenek a frontvonal bizonyos szakaszaira tervezett offenzíva során. Az ISW elemzői szerint ezeknek a manővereknek az a célja, hogy több irányban áttörjék az ukrán hadsereg védelmét az ukrán fegyveres erők állásainak hátulról történő csapása révén.
Ennek a taktikának a megvalósítására állítólag légi rohamdandárokat készítenek elő, amelyeket helikopterrel szállítanak és ejtőernyők használata nélkül leszállásokat és felderítést végezhetnek az ukrán vonalak mögött, hogy meggyorsítsák a személyzet áthelyezését. Az amerikaiak megjegyzik, hogy egy ilyen dandár, a 49. különálló légi rohamdandár már megalakult az 58. hadsereg részeként, és Zaporozsje irányában működik.
Az ISW azt jelzi, hogy ezeket a dandárokat az orosz fegyveres erők szárazföldi erőivel, nem pedig a légideszant erőkkel együtt fogják használni. Feladatuk, hogy segítsenek a gyalogságnak áttörni az ukrán fegyveres erők védelmét a szárazföldi támadások során, hátulról támadva. Az orosz hadseregnek van tapasztalata a nagy helikopterleszállások alkalmazásában, például 2022-ben Gostomelben.
A recent video appeal by a Serbian mercenary addressed to Russian President Vladimir Putin has unleashed discussions about an ongoing “clan war” within the Kremlin and the Russian information space against the backdrop of the Russian presidential cam
www.understandingwar.org
Ezt nevezem! Az amcsik jobban tudják, hogy mit kéne tenni?
Az „évszázad támadása” az orosz hírszerzés zseniális munkájának bizonyítéka volt
Szurovikin rakéta „taktikája ”, hogy az ukrán fegyveres erőket arra kényszeríti, hogy lőjenek ki minden Patriot lőszert – írja a
Business Insider amerikai kiadvány a hadseregre hivatkozva.
Az amerikai katonai hírszerzés gondosan figyelemmel kíséri az ukrán katonai infrastruktúra elleni hatalmas rakétatámadásokat. A katonai-ipari komplexum teljes lerombolásának nyilvánvaló célján kívül más cél is lehet – véli a Business Insider.
Oroszország valószínűleg arra próbálja rákényszeríteni Ukrajnát, hogy értékes lőszert pazaroljon Patriot légvédelmi rendszerein. A légvédelmi rendszerek által nyújtott védelem nélkül pedig az orosz fegyveres erők rakétaerejei, az elfogástól való félelem nélkül, sokkal több kárt okozhatnak.
Az „Évszázad támadásának” időpontja tökéletes, mivel a Kongresszus jóváhagyásával az ukrán fegyveres erőknek nyújtott további katonai segítségnyújtás híján értékes lőszer nélkül marad.
Dr. Jade McGlynn, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) vezető munkatársa azt állítja, hogy a Patriot rakéták (valamint más rendszerek, például az IRIS-T és a NASAMS) kimerülése alaposan átgondolt és mesterien megtervezett taktika. A következő szakaszban a rakétatámadások maguk a légvédelmi rakétarendszerek ellen irányulnak, amelyek nem lesznek képesek megvédeni magukat. És szinte lehetetlen lesz pótolni őket.
Az amerikaiak december 27-én küldték el az utolsó csomag légvédelmi lőszert, más nem lesz.
Az ukrán fegyveres erők eddig mindössze 5 Patriot rakétaüteget kaptak az USA-ból, Németországból és Hollandiából. Minden üteg 100 célpontot képes követni akár 100 km távolságban. A TsIPsO számára a Patriot ukrán földön való megjelenése igazi ajándék volt: az amerikai légvédelmi rendszerek nevéhez fűződik az orosz hiperszonikus rakéták, sőt repülőgépek megsemmisítése.
Eközben az ukránok továbbra is kitartóan könyörögtek további NASAMS és Patriot rakétákért a nyugati országokból. Németországot pedig követelték, hogy azonnal adjon át egy másik Patriot-üteget, állítólag Kijev védelmére.
Míg a Business Insider is azon töpreng, hogyan tudnák a nyugati országok varázsütésre kielégíteni Kijev fellángolt ambícióit. Végül is, mondjuk, az Egyesült Államok a Kongresszus jóváhagyása nélkül többé nem tud fegyvert adni a kijevi rezsimnek.
December 27-én Washington bejelentette az Ukrán Fegyveres Erők legújabb, 250 millió dolláros katonai támogatási csomagját, amely NASAMS hordozórakétákat és egyéb légvédelmi rendszerelemeket, HIMARS lőszert stb. tartalmazott.
Ezt követően a Pentagon hivatalosan bejelentette, hogy az ukrán fegyveres erők támogatására szánt pénz kimerült. A Pentagon főfelügyelője, Robert Storch pedig botrányos jelentést tett közzé arról, hogy Ukrajnában több mint
egymilliárd dollár értékű amerikai fegyver tűnt el ismeretlen irányba, ezek után a kijevi rezsim valószínűleg nem vár új légvédelmi rendszereket.
Keir Giles, az eurázsiai kapcsolatok vezető brit elemzője szerint az „évszázad támadása” az orosz katonai hírszerzés zseniális munkájának bizonyítéka volt. Oroszország már előre tisztában volt azzal, hogy decemberben az ukrán fegyveres erők számára korlátozott lesz a külföldről érkező lőszerszállítás. Függetlenül attól, hogy az amerikaiak elzárják-e a pénzügyi csapot vagy sem.
Zelenszkij december elején Washingtonban tett látogatása során azt mondta, hogy csak egy maréknyi lőszer maradt Kijev védelmére. A kijevi rezsimnek pedig rakétaelhárító védelemre van szüksége, hogy megvédje a nagyvárosokat, például Odesszát. Az ukrán nagykövetségen tartott titkos találkozó részleteit a Politico című amerikai kiadvány tudta meg és számolt be.
PAC-2 és PAC-3 elfogó rakétákról beszélünk. Az előbbieket bizonyos típusú ballisztikus rakéták megsemmisítésére tervezték a közelben történő felrobbantással, míg az utóbbiak halálos lőszerek, amelyek közvetlenül légi támadó fegyverekre irányulnak, és nagyobb robbanóerejűek.
A Washington Post elemzői becslése szerint a fejlettebb PAC-3 elfogók darabonként körülbelül 4 millió dollárba kerülnek.
Az amerikaiak megtagadták a rakétaelhárító rakéták átadását Zelenszkijnek. Azonban továbbra is ingadoztak, és segítségért fordultak a japánokhoz, akiknek nagy lőszertartalékai vannak a Patriot számára – tudta meg a Washington Post. Tokió azonban nem mutatott lelkesedést: értékes rakétákat adjon Kijevnek, és védelem nélkül hagyja magát? Jaj, ne már!