[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 156
113
Azt ugye tudod, hogy a NATO meg az ukrán rendszer nem képes összedolgozni? De az sem titok, hogy semmilyen AWACS nem képes semmilyen szovjet/orosz légvédelmi rakétát célra vezetni.

Ne kezd már te is azt a butaságot, hogy az ukrán legvédelem/légierő ott védekezik ahol nincs báború és ott nem védekezik ahol van.
Sima rádión sem képesek adatot közölni, hogy honnan várható az ellenség?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
Természetesen nem képes összedolgozni, nem képes adatokat átadni, nincsenek a link-16-ban, ez így van.
De tudod elég egy akármilyen random vonalon leadni egy headinget, magasságot, sebességet és GPS koordinátát, és ennyi. Az oroszok Krími inváziójakor futárokat használtak. Az ISIS mobilokon koordinálta a háborúját. Nem csak topend eszközök vannak, akármilyen telekommunikációs hálón küldesz ennyi infót, az elég is.

Ez egy kőkeményen amerikai irányítású háború, szóval miért ne használnák a saját eszközeiket? Ne lenne kiépítve egy akármilyen komm erre? Egy olyan hadműveleti területen, ahol van internet?
Ennyi kreativitást minimum elvárok...
Erre maguktól is képesek az ukránok, ehhez nem kell nekik NATO.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 985
113
Aki önként, szabad akaratából tűzoltónak áll és bemegy egy égő házba, hogy kihozzon onnan random (és számára totál vadidegen) arcokat, az vitathatatlanul minimum olyan kemény csávó, mint a Terminátor, Csák Norrisz és Bádszpenszer - együtt. Senki nem ér a nyomukba sem. Nem tudom, hogy ez miért jutott az eszembe, csak leírtam. :D
Úgy érzem, hogy kicsit pánikba estél mostanában, pedig (szerintem) oké, hogy a Moszkvának volt egy szimbolikus jelentősége, egy valós harcértéke (a kora ellenére is) és a többi, de az elvesztése messze nem olyan nagy cucc: "shit happens", ahogy a művelt francia mondaná. Kínos, fájó és kellemetlen is, de baromira nem ugyanaz a kategória, mint ha az összes orosz város felett hohol lepedők lengedeznének. Nagyon nem, szóval nyugi. Ugyanez van a még repképes hohol légierővel vagy az orosz területeket ért támadásokkal: nem kéne, hogy így legyen, de belefér, sokra úgy sem mennek vele. Szóval lazíts és nyugodj meg, az összképet tekintve nincs miért kétségbe esni. Ha kell, igyál valami erősebbet, mint egy pohár víz. ;) Egészségedre. :)
Legyen igazad!

Túl sok halált láttam, világ életemben segíteni próbáltam mindig mindenkin, marhára elszomorít hogy merre halad a világ!
Tényleg javíthatatlanul élet és béke párti vagyok, úgy hogy amúgy imádom a haditechnikát, geopolitikát, furcsa de igaz :p !

Igen, jól láthatóan féltem leginkább a három saját gyerekemet, családomat, népemet, de úgy általánosságban az emberiséget egyre jobban!

Valahogy azért csak meg kéne ússzuk azért nem csak a háború kiszélesedését, eldurvulását, tömeges gazdasági válság miatti éhínséget etc!

Inni meg nem szokásom, de lehet hogy igazad van és lassan kéne :D !
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Sziasztok! Tegnap reggel ota nem voltam, valami gyors osszefoglalot a tegnapi naprol kaphatnek?
Az oreg Moszkva elsullyedt, vagy mehet a kohoba?
Mi lett az orosz varos tuzersegi lovetesebol? Bementek mar ukran csapatok orosz teruletre harcolni?
Tokolnek meg Donbassznal, vagy vegre megindult mar az orosz sereg? Gondolom nem...


Addig is belefutottam ezekbe ma reggel:

Ugy tunik aki magyar, vagy csak magyarul beszel plane ha cigany is kicsit, azt hatranyosan megkulonboztetik nyugaton, nem kivanatos szemely.


Ez is osszefugg ezzel a hirrel, csak egy masik orszagbol. Persze meg Orbant is bele kellett raknia a firkasznak, hatha tobben kattintanak.


Kozben a szegeny orszagok szivjak meg Zelenszkij hulyeseget, ok fognak foldbe allni, ehezni, a haboruzni vagyo ukran rezsimnek atcsoportositott hitelek miatt:

Május előtt nem lessz dombbaszó csata. A kijelölt csapatok még a sebeiket nyalogatják orosz területen. feltöltés, pihentetés > május 10.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
Csak akkor látnám ennek a mariupoli baszkódásnak az értelmét, ha a végén a fülénél fogva előrángatnának a pincéből egy NATO tábornok

Gyanús eza kép. A roncsdarabnak cirka 1,5x1,5 mesnek kéne lenni.
maxresdefault.jpg
ezt honnan veszed, nincs az masfel meter.
lehet hogy hoax a kep, de nem a meret alapjan egyebkent, mert az stimmel kb.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 362
14 208
113
Erre maguktól is képesek az ukránok, ehhez nem kell nekik NATO.

Ebben nem vagyok biztos... az oroszok egyrészt bejelentették, hogy letarolták az ukrán légvédelmet (azé' ennyi idő alatt minimum erősen meg kellett szorongatni), másrészt nem hiszem, hogy ilyen SEAD tevékenység mellett lenne bármi értékelhető helyzetképük (kb. másodpercre felkapcsolt radarokkal dolgoznának).
Ha viszont külső, oroszok által nem támadható forrásból megkapnak támadó gépekről sebesség, magasság, heading, koordináta infókat, saját ósdi szar radarjaik használata nélkül - én azt minimum szuper hasznosnak hívnám.
Most képzeld egy Danyi Zoltán ilyen infókkal mit kezdett volna :D
 
W

Wilson

Guest
kérdés: az ukrán su27 kapcsán, hogy így a háború hetedik hetében, ha van, s még aktív, miért szállna föl?
Kamikaze bevetés?
Jó kérdés, nem tudom a választ, de nekem hihetetlen egy kicsit a dolog mivel azt írták, hogy Harkivnál lőtték le, nehezen tudom elképzelni, hogy ott még hogy maradhatott ukrán harci repülőgép a háború 51. napján...
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 346
33 403
113
Allesmor írta,hogy van hozzá ballisztikai elektronika, nem a levegőbe lődöznek,láthatóan felkapja a gépet lövéskor,kb minden videóban.

SzVP-24-gyel menőztek egy időben sokat, ez is olyasmi lehet. A gyakorlatban azért biztos nem egy igazi precíziós cucc.
Az USA a II. vh-ban nagyon verte magát a Norden célzókészülékre meg a B-29 távirányítású tornyaira, igaz ezek teljesen analóg, részben mechanikus berendezések voltak, de nem is voltak túl eredményesek a valóságban.
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Azt ugye tudod, hogy a NATO meg az ukrán rendszer nem képes összedolgozni? De az sem titok, hogy semmilyen AWACS nem képes semmilyen szovjet/orosz légvédelmi rakétát célra vezetni.

Ne kezd már te is azt a butaságot, hogy az ukrán legvédelem/légierő ott védekezik ahol nincs báború és ott nem védekezik ahol van.
Elég egy tablet amin látja a helyzetképet, és tudja, hogy mikor kell bekapcsolnia a saját lokátorát és merre kell néznie. Nem digitális integráció van a rendszerek közt, hanem biológiai.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
Ebben nem vagyok biztos... az oroszok egyrészt bejelentették, hogy letarolták az ukrán légvédelmet (azé' ennyi idő alatt minimum erősen meg kellett szorongatni), másrészt nem hiszem, hogy ilyen SEAD tevékenység mellett lenne bármi értékelhető helyzetképük (kb. másodpercre felkapcsolt radarokkal dolgoznának).
Ha viszont külső, oroszok által nem támadható forrásból megkapnak támadó gépekről sebesség, magasság, heading, koordináta infókat, saját ósdi szar radarjaik használata nélkül - én azt minimum szuper hasznosnak hívnám.
Most képzeld egy Danyi Zoltán ilyen infókkal mit kezdett volna :D
Mit keresne az orosz légierő nyugaton? Nincsenek ott, nem harcolnak ott. Nyugaton csak orosz rakéták vannak.

A kiindulási alapotok rossz.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 985
113
Csak akkor látnám ennek a mariupoli baszkódásnak az értelmét, ha a végén a fülénél fogva előrángatnának a pincéből egy NATO tábornokot.
Vagy valami hasonló horderejű dolgot, igen. Mert lazán mehettek volna tovább úgy, hogy csak körbeveszik akár az Azovstalt, aztán mennek tovább az ukránok főerejét katlanba rakni, de valamiért ezt nagyon fel akarják ott számolni, bevenni annak árán is hogy heteket foglalta le őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Xtreeem and paul64

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 985
113
Jó kérdés, nem tudom a választ, de nekem hihetetlen egy kicsit a dolog mivel azt írták, hogy Harkivnál lőtték le, nehezen tudom elképzelni, hogy ott még hogy maradhatott ukrán harci repülőgép a háború 51. napján...
Én azt is nehezen tudtam volna elképzelni, hogy két ukrán Mi-24 bemegy 60km-re az orosz határon túlra, és kikúr egy stratégiai orosz üzemanyag tárolót/finomítót.

Meg azt is hogy levadásszák a Moszkvát, ami elsüllyed úgy, hogy lehet hogy rajta volt a hajón pár 350 Kt-s nukleáris harci fej, ha nem is felszerelve a 16 rakéta közül pár darabra, de a hajó gyomrában valahol.

Ezeket sem tudtam volna eddig elképzelni...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 156
113
Orosz cikk...

Mesterlövészek háború Mariupolban...

Ukrán nacionalisták a város alatti katakombákba menekültek
A KP különleges tudósítója, Dmitrij Steshin mentette meg azt a lányt, aki megsebesült a város kellős közepén

Lövész háború kezdődött Mariupolban, ehhez nem fér kétség. A minap a KP különtudósítója l lövöldözés alá került a Levoberezsnij járásban, annak egy régóta tisztított részén. Egy mesterlövész ma megsebesített egy lányt a jelenlétemben. A város kellős közepén, a Drámaszínháztól száz méterre, napközben egy mesterlövész kezdett dolgozni.

Tatyanát közvetlenül combon lőtték,a Mira sugárút és a Nielsen utca sarkán, az Ukrán Biztonsági Szolgálat egyik volt épülete közelében, amelyet már régóta vizsgáltak a speciális szolgálatok , sőt a KP újságírója is.

Tegnap heves esőzések kezdődtek az Azovi-tenger partján, Tatyana és férje kimentek felszedni a tetőt fedő fém darabjait -hogy tönkrement lakásuk ablakait burkolják be vele. A pincéből, ahol 50 napig lakott a család, mindössze egy tucat métert mentek. Szó szerint csak kisétáltak a házuk sarka mögül...

Közelről lőttek: Tatyana és férje is hallották a lövést. A sebesülteta pincébe vitték, és amennyire csak lehetett, bekötözték.

Szó szerint tíz perccel később a KP különtudósítója a feltételesen biztonságos Mira sugárúton haladt, hogy eljusson a baljós és hangos provokáció helyére - a Drámai Színházhoz. A sebesült nő két szomszédja szinte berohant az autónk kerekei alá: „Segítség! Lány megsérült! Be tudnál vinni a kórházba?" Amikor kimentünk a ház udvarára, ránk lőttek, hallottuk magának a golyónak a hangját is

Bepakolták a lányt az autóba, és csikorgó kerekekkel "kilőtték" udvarról a Prospekt Mirára.

wr-750-17.webp


A sokáig szenvedett 17. számú kórházban, ahol néhány hete üres kórtermeken halomra halmozták a halottakat , némileg javult az élet. Egy perccel később önkéntesek jelentek meg hordágyakkal. Tatyanát gyorsan, szó szerint egy óra alatt megműtötték, és eltávolítottak egy 7,62-es kaliberű golyót. Nem volt érdemes ebben a kórházban hagyni, és visszavittük a lányt a pincébe. Ott biztonságosabb, a szomszédok vigyáznak rá. Az egész udvar közösségként vagy egy családként élt az elmúlt ötven napban. Még együtt is főznek, mindenkinek. A búcsúzáskor Tatyana azt mondta nekünk: „Ma Isten ellenségeket és a magáét is elküldte hozzám.”

wr-750-16.webp


wr-750-15.webp


https://www.kp.ru/daily/27379/4572977/
Hogy a fenében állt meg az a goló a comjában ha közelről lőttek és ambulánsan ellátható volt?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
A lengyelországi T-72-es harckocsikkal Ukrajna fegyveres alakulatai számára történő szállításáról szóló, nemrégiben közzétett információkkal kapcsolatban sok egymásnak ellentmondó információ jelent meg e harckocsik módosításáról.

Kezdetben az volt a hír, hogy az ukrán fegyveres erők megkapják az 1979 óta szovjet licenccel gyártott T-72M-et, amelyek jelenleg természetesen nagyon elavultak, mind a biztonsági jellemzőket, mind a biztonsági jellemzőket tekintve. a látórendszerek minősége.

Aztán olyan információk érkeztek, hogy Ukrajnába szállítják majd a közelmúltban korszerűsített T-72M1R-t, amely tüzér hőkamerás irányzékot, új kommunikációs és műholdas navigációs eszközöket kapott. Ez az opció sokkal veszélyesebb, de megalkotásakor a fejlesztők valamiért spóroltak a dinamikus védelemmel, ami mindenképpen befolyásolná a csatában való túlélés esélyeit.

Jelenleg az átvitt berendezésekről fényképek jelentek meg a weben. Látható, hogy a T-72M1 Ukrajnába megy, ami valójában a T-72A export változata. Legénységeik, ha túlélnek egy-két csatát, ezt nagy sikernek tekinthetik, hiszen az ilyen harckocsikat meglehetősen egyszerű eltalálni, és furcsa, ha az Ukrán Fegyveres Erők bármelyike önként vállalja, hogy harcol rajtuk.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ukrajna infrastrukturajat, keleti varosait elpusztitottak.
Nem bántásból, de ha így ítéled meg, akkor szerintem ezt, hogy Te, mit, és miként tudsz objektíven megítélni; nem biztos, hogy erőltetni kellene. De láttam már korábbi hozzászólásodban is hasonló érdekes megítéléseket, csak nem akartam belédkötni, most se ezzel a szándékkal írom.


szerintem azert meg lehet itelni objektiven par dolgot.

Ukrajna infrastrukturajat, keleti varosait elpusztitottak.
A kar mar most kb 500 milliard dollar veszteseg.

Kijev a fovaros, es a kormany meg a helyen van.
Nagyobb varosokat nem sikerult elfoglalni, Mariupol talan megvan mar, igaz le kellett rombolni.

Az oroszok paria allam lettek.
Ha ma abbahagyjak a haborut, akkor is nagyon ovatosan fognak visszaszivarogni oda a befektetok.
Akkor is ha Putyin valamiert tavozna, kiszamithatatlan, tervezhetetlen ott az uzlet, hosszu tavon az orosz gazt indiaba kinaba kell eladniuk de az nekik is ido es penz. Plusz nekik sem jo ha kinara epitenek es kina kistesoja lesznek, bar most ugy tunik ezt valasztottak.

az oroszok nem fogalmaztak meg egyertelmu katonai celokat, igy nem tudjuk hogy nekik mi a siker.

De a jelenlegi helyzet meg biztos hogy nem szamit sikernek, mert ugye ha sikert ertek volna el, akkor abbahagynak a harcot, szoval 50 nap utan nem tudnak mit sikerkent felmutatni.

ukrajna hadserege meg kitart es nem omlott ossze. a vilag 3. hadereje ellen ez mar onmagaban siker, bar ez azt is jelenti, hogy ukrajna romokban van, legalabbis a keleti fele.

ha az oroszok el is foglaljak a keleti megyeket, nem tudni hogy tudjak megtartani oket. ezt senki nem tudja.
nem tudnak olyan beket adni jelenleg az oroszok,vagyis nem akarnak, amit az ukranok elfogadnanak, mert mi a garancia, h nem kezdik holnaputan ujra az egeszet.

az oroszok valahogy lehetetlen helyzetbe hoztak magukat is.
  • Nem rombolták le az infrastruktúrát.
  • Nem tudjuk, hogy volt e ilyen cél, hogy valóban elfoglalják a nagyobb városokat, pláne, hogy milyen áron és mikor. Tehát ezt, mint el nem ért célt elég nehéz felróni. Meg különben is, úgy dobálóznak sokan ezzel a nem foglalták el a nagy városokat, mint ha olyan kis vicces dolog lenne milliós, több milliós városokat elfoglalni.
  • Ki szemében lettek pária állam? Az egész világ szemében? Mikortól lettek páriák? -Mert 8 éve szankciózzák őket. 20 év múlva is páriák lesznek?
  • Ebben igazad van, hogy nem fogalmaztak meg célt ezért nem is lehet azt "számon kérni" tőlük.
  • 50 nap az sok, vagy kevés?
  • Afganisztánban a tálibok/mudzsahedek 20 évig álltak ellen a világ elsőszámú haderejének és le is győzték a világ első számú haderejét és a legtöbb "top állam" alkotta szövetségesét. És akkor mi van?
  • Az oroszok érdemlegesen hetek óta nem indítottak nagyobb szabású hadműveletet.
  • Nincs kelet-ukrajna sem teljesen romokban. Működik az infrastruktúra, nyitva vannak a boltok, van internet; a települések néhány kivétellel nem is éltek át háborús cselekményeket, ha igen, akkor sokszor csak korlátozottan.
  • Az oroszok -egyszerre- két módon tudják megtartani a keleti megyéket; erővel és a nyugat hallgatólagosságával. Az, hogy százezres városokban pár tucat, 1-2 száz ember tiltakozik, az még települési szinten is kerekítési hibahatáron belül van.
  • Nem az a kérdés, hogy az oroszok a béke után újra kezdik e vagy sem; legalábbis a történelem nem ezt mutatja, hanem azt, hogy az ukránok betartják e vagy sem. (És ez sem hova pártiság, hanem realitás.)
  • Az oroszok valahogy lehetetlen helyzetbe hozták maguk. Azért ezt a "valahogy" szót nem túl nehéz kicsomagolni. Kérdés, hogy meddig akarunk visszamenni az időben. De ez a háború nem februárban kezdődött. Nyugodtan vissza lehet menni legalább 2014-ig, a maidanig; de értelemszerűen a maidan sem a semmiből lett. (Ezért nem értem Wilson álláspontját, aki csak a mostani események alapján alapozza meg szimpátiáját. Meg egyáltalán kell e valaki mellé állni.)