[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 976
5 412
113
Azert modfelett erdekel kik es hogy kezelik ezeket a rendszereket.
Erdekes modon a mi bakaink honapikig, evekig pocsolnek egy uj rendszer/eszkoz megtanulasaval, a kaprosok meg kb egy honap alatt keszseg szinten hasznaljak elesben...
Kotve hiszem hogy hoholok nyomkodjak benn a gombokat.
Vagy nem egy hónapja hanem már jóval régebb óta képzik az Ukránokat nyugati fegyverrendszerekre.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 820
48 421
113
Azert modfelett erdekel kik es hogy kezelik ezeket a rendszereket.
Erdekes modon a mi bakaink honapikig, evekig pocsolnek egy uj rendszer/eszkoz megtanulasaval, a kaprosok meg kb egy honap alatt keszseg szinten hasznaljak elesben...
Kotve hiszem hogy hoholok nyomkodjak benn a gombokat.
A hohol szuperintelligencia mindere képes. F-15-re, F-16-ra kap kiképzést, de igazából ő oktatja az oktatót, stb
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 455
79 463
113
Bármit fel lehet. De amikor mindent cserélni kell kivéve a teknőt, tornyot és még azt is ellenőrizni, javítani kell akkor evvel sokat nem spóroltak.
@ladagrant
Aki akar(t) Ooért, Putyin álmáért... háborúzni azt már min egy hónapja leszerződtették. Mitől lesz jobb egy Dagesztáninak... (sött orosznak) azzal, hogy háborúznak Ukrajnával? Mivel lesz jobb nekik ha a gyerekeiket elviszik a húsdarálóba?
Az egész mozgosítás egyik nagy gondja pont ez. A besorozottak túlnyomó része nem akar Putyin agymenése miatt háborúzni, meghalni. Ez megint össze fogja verni a morált, nagyon súlyos gondok lesznek.
Egy tök más téma, hogy aki nevelgette a fiát 18-20évig az jellemzően erősen rosszul éli meg ha elviszik erőszakkal egy háborúba.
Időt spórolnak.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
...vagy épp fordítva és NASAMS lövi le a drónt. Lesz ilyen, is olyan is - a háborúban így meg ez.
A NASAMS overkill egy Shahed/Geranhoz. Sőt, a drón bevetési profilja alapján azt gyanítom csak olyan közelről látja, hogy rá sem tud indítani. Kis magasságban jövő szinte zéró radarkeresztmetszetű a cél, szóval erről nem kapnak NATO infot sehogy sem. Épp ez a baj az ilyen eszközökkel, hogy nehezen felderíthetőek és nehezen célbavehetőek. Igazából talán az lenne megoldás ha szántóföld közepére teszik ki a radart és körbebástyázzák ZSU 23/2esekkel amik vizuálisan észlelik a közelgő drónt/drónokat, mivel a Shilka és a Gepard radarvezérlésű (ráadásul nem is új technika egyik sem), azok nem tudom mit kezdenének egy Shahed/Geran méretű céllal. Ugyanígy az is kérdéses számomra, hogy egy MANPADS milyen távolságból fogná be azt a kis fűnyírómotort (ha befogná egyáltalán, de ebben nem vagyok biztos) Az oroszok helyében egyébként amint van egy körülbelüli telepítési helyszín, komplett rajokat indítanék rájuk és második/harmadik hullámként Gracsokat, Ka-52-ket, Mi-28asokat küldenék takarítani.
 
Last edited by a moderator:

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 609
48 063
113

Az Egyesült Államok hadserege Lengyelországból speciális csevegéseken keresztül biztosítja az Ukrajnába szállított fegyverek működését - WSJ​


A lengyelországi székhelyű amerikai hadsereg és tolmácsok technikai támogatást nyújtanak az Ukrajnának szállított fegyverekhez.

Erről a The Wall Street Journal számolt be forrásokra hivatkozva.

A kiadvány szerint egy mintegy 55 fős fordítóból és katonaszemélyzetből álló csoport, speciális alkalmazásokon keresztül iPad-et használva tartja a kapcsolatot az ukrán hadsereggel, és tanácsot ad nekik a katonai felszerelések karbantartásában, illetve azok terepen történő javításában. Ezenkívül szemrevételezéssel is megvizsgálják a fegyvereket, és meghatározzák, hogy egy adott mechanizmus működéséhez mely alkatrészeket kell cserélni, valamint gondoskodnak a szükséges alkatrészek kiszállításáról.

A kiadvány azt írja, hogy az amerikai hadsereg 14 chatszobát hozott létre (egyet minden fegyverrendszerhez), és tanácsot ad az ukrán hadseregnek a frontvonalban.

A WSJ szerint a rendszer használata során összesen mintegy 650 kérelmet dolgoztak fel az ukrán fegyveres erőktől.


Источник: https://rusvesna.su/news/1664132343
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 684
113
"Taktikai nukleáris fegyverek három komplexumának harci részének fejlesztése fejeződött be" -jelent meg a napokban az orosz közösségi oldalakon.

"

Nem világos, hogy mit jelent a „ befejeződöt afejlesztés ” – befejezték a tesztelést, vagy már üzembe helyezték őket?

1.opció.

Az első komplexum az Iskander-M.
A második komplexum a "Tochka-U" (modernizált nukleáris robbanófejek).
A harmadik komplex a "Tőr".

2. lehetőség.

Az első komplexum az Iskander-M.
A második komplexum a "Tochka-U" (modernizált nukleáris robbanófejek).
A harmadik komplex az Uragan-1M vagy a Tornado-Sz.

A "Kinzsal" egy levegő-föld rakéta, és az ilyen típusú rakétákhoz a nukleáris robbanófejet a VNIIA fejleszti, másrészt a "Kinzsal"-t és az "Iskander-M"-et is a KBM-fejlesztette ki, és a a nukleáris robbanófejeket ugyanaz az intézet, vagyis a VNIIEF dolgozhatta ki.

Az Uragan-1M 220 és 300 mm-es kaliberű rakétákkal, a Tornado-Sz 300 mm-es rakétákkal szerelhető fel. Hipotetikusan egy 220/300 mm-es kaliberű rakéta felszerelhető nukleáris töltettel, például a VNIITF 152, 203 és 240 mm-es nukleáris lövedékeket fejlesztett ki, amelyekben a nukleáris töltetek még kisebb átmérőjűek. Egy 300 mm-es rakétába úgy tűnik számomra, hogy általában be lehet helyezni egy kis, állítható teljesítményű termonukleáris töltetet, például az amerikai W80 speciális robbanófej átmérője 300 mm, és magának a termonukleáris töltetnek még kisebbnek kell lennie. átmérőjű, mivel az SBC belsejében egy hőmérséklet-szabályozó rendszer, egy erőkeret és egy kiterjedt érintkező-érzékelő hálózat van elhelyezve, beleértve a cirkálórakéta légvédelmi rendszerének kitett ellenrobbanást is.

A 300 mm-es rakéták legújabb módosításainak hatótávolsága 120 km. Szerintem van értelme nukleáris robbanófejet készíteni egy ilyen hatótávolságú rakétához. Harci helyzetben ahelyett, hogy az Iskander-M komplexum drága és nagy méretű rakétáját ~ 120 km távolságra indítanák, használhat rakéta lövedéket (ha lehetséges).

Ez a forrás közvetve is megerősítheti a rakétákhoz használt nukleáris robbanófejek jelenlétét.


Ötven éven keresztül, azaz 1947 és 1997 között a VNIIEF több mint 100 féle nukleáris robbanófejet állított szolgálatba. Nyílt források szerint 1997-re 36 nukleáris robbanófejet adtak át a Stratégiai Rakétaerők számára (beleértve a modernizáltakat is), legalább 20 nukleáris robbanófejet a rakétaerők és tüzérség számára (beleértve a modernizáltakat is), legalább 5 nukleáris robbanófejet légvédelemhez és rakétavédelemhez rendszerek. Összesen 61 nukleáris robbanófej, a maradék 40 (több mint 40) teljesen lehetséges nukleáris robbanófej reaktív tüzérséghez, mérnöki aknákhoz, levegő-levegő rakétákhoz és valamilyen légvédelmi rendszerhez (beleértve a modernizált nukleáris robbanófejeket is).

BI
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 138
113
Nem valószínű, hogy azokra a drónokra fogják pazarolni. Ez inkább az iszkanderek&társaik ellen lesz használva, és valószínűleg nagy mélységbe lesz telepítve, így azok a drónok még a közelébe se fognak menni, mivel addig ~101 arra érdemes célpont mellett mehetnek el.
Iskander ellen pont nem alkalmas, a hiperszónikus rakéta ellen neccesen jó, a többit (Szu, Mi, Ka, Kalibr, stb.) viszont relatíve könnyen leszedi.
Tényleg túlzás lehet "kamikaze drónok" ellen bevetni, de ha az egyik radar vagy indító felé tart akkor megéri lelőni.
A rakétákat úgy is ingyen kapják. Az amcsiknak rengeteg AMRAAM-juk van amiket sokat reptettek és már nem feltétlen használható repülőgépen, de földről még el lehet lövöldözni.

Szerk.: A wikin ezt olvashatjuk róla:
"A korábbi légvédelmi rakétakomplexumok alapvető jellemzője volt, hogy az irányító- és indítóberendezések a célkövető-tűzvezető radartól néhány 10 vagy 100 méter távolságra körkörösen, illetve szektorosan helyezkedtek el. A NASAMS rendszer sajátossága és legfőbb erőssége ellenben a széttelepített hálózatalapú működés. Ez azt jelenti, hogy rendszer egyes elemei akár 25 km-es távolságra is telepíthetőek egymástól, ami szinte lehetetlenné teszi a teljes rendszer felderítését és megsemmisítését az ellenfél számára.[5] A széttelepítés távolság kiegészítő kommunikációs pontokkal tovább növelhető."
Ezt a szócikket amúgy én írtam... :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 238
67 898
113
Hónapokkal ezelőtti hír hogy fognak kapni szeptember-október tájékán NASAMS ütegeket. Ettől függetlenül persze bármi lehet, de ha nem ukik üzemeltetik akkor nem biztos hogy kellett volna eddig várni a szállítással (kivéve persze az esetleges fedősztori miatt)
Honapokkal ezelotti az igaz, de az nem ugy mukodik hogy kedden kiutalok egy par rendszert a hoholoknak, letezik az a jo alapos nyugati demokracia is es meg szamos aprosag. Na mindegy, meglatjuk hogy birjak az Iszkandereket ha hagyomanyos helyett EMP vagy akar nuki fej van rajtuk. Elvileg jovo heten akar meg is tudhatjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: laci74

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 976
5 412
113
A hohol szuperintelligencia mindere képes. F-15-re, F-16-ra kap kiképzést, de igazából ő oktatja az oktatót, stb
Semmivel se intelligensebbek.Véleményem szerint mire bejelentik egy fegyverrendszer átadását már rég képezik rá a személyzetetet.És nem kizár hogy már vannak nyugati gépekre kiképzett pilóták.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
A NASAMS nem egy ABM rendszer, Szuhojok meg a Kalibr-ok ellen ideális, az Iszkanderek ellen nem sokat ér, arra PAC-3 való. Állítólag Harkiv környékén van.
Valószínűleg igaza van.
Az iszkander egy SRBM rendszer, ami 6-50km magasságban halad (50-km-es magasságban is éri el a mach 6-7et, mint maximális sebességét). Vélelmezem, hogy az alkalmazott magasság kihatással van a hatótávolságára is, de csak műkedvelője vagyok a témának, amennyiben tévedek javítsanak ki. : )
Ha az ukránok az új változatot kapták a NASAMS-ból, ott már 35+ km-es hatótávolságról írnak és mach4+ sebességről (AMRAAM-ER); a magasság esetén csak az eggyel korábbi rendszernél (NASAMS-2) találtam 21km-es adatot.
A PAC-3 elvileg 40 km-es magasságig használható ballisztikus rakéták ellen.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
...vagy épp fordítva és NASAMS lövi le a drónt. Lesz ilyen, is olyan is - a háborúban így meg ez.

Elég nagy hülyék, ha a drónokra pazarolják rakétákat. Még a SZU-300 rakétái is túl drágák erre, olcsó megoldást keresnének.
Bár ha saját maga védelmében kell vagy túl értékes célpont felé repül az iráni UAV, akkor valószínűleg használni fogják.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Ennek kizárólag Koszovó az oka. Hidd el, hogy ez hallgatólagos megállapodás.
Pont a rossz Koszovói gyakorlatra (vagy inkább precedensre) hivatkozva csinálják a népszavazásokat...
Koszovóban nem volt semmilyen népszavazás. Albright eldöntötte, Clinton aláírta, oszt nyóc.
Valószínűleg igaza van.
Az iszkander egy SRBM rendszer, ami 6-50km magasságban halad (50-km-es magasságban is éri el a mach 6-7et, mint maximális sebességét). Vélelmezem, hogy az alkalmazott magasság kihatással van a hatótávolságára is, de csak műkedvelője vagyok a témának, amennyiben tévedek javítsanak ki. : )
Ha az ukránok az új változatot kapták a NASAMS-ból, ott már 35+ km-es hatótávolságról írnak és mach4+ sebességről (AMRAAM-ER); a magasság esetén csak az eggyel korábbi rendszernél (NASAMS-2) találtam 21km-es adatot.
A PAC-3 elvileg 40 km-es magasságig használható ballisztikus rakéták ellen.
nagyon elméletileg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 138
113
Elég nagy hülyék, ha a drónokra pazarolják rakétákat. Még a SZU-300 rakétái is túl drágák erre, olcsó megoldást keresnének.
Bár ha saját maga védelmében kell vagy túl értékes célpont felé repül az iráni UAV, akkor valószínűleg használni fogják.
Háborúban minden előfordulhat. A ruszkik meg SZ-300-assal lőnek földi célpontokat, ami szintén elég "pazarlás".
Amúgy meg ingyen kapják a rakétákat: az amcsiknak százszámra lehet sokat reptetett, életciklusa végén járó AMRAAM rakétája. Szinte bizos, hogy ezeket küldik az ukránoknak, hogy ők indítsák őket "utolsó útjukra"....
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
Valószínűleg igaza van.
Az iszkander egy SRBM rendszer, ami 6-50km magasságban halad (50-km-es magasságban is éri el a mach 6-7et, mint maximális sebességét). Vélelmezem, hogy az alkalmazott magasság kihatással van a hatótávolságára is, de csak műkedvelője vagyok a témának, amennyiben tévedek javítsanak ki. : )
Ha az ukránok az új változatot kapták a NASAMS-ból, ott már 35+ km-es hatótávolságról írnak és mach4+ sebességről (AMRAAM-ER); a magasság esetén csak az eggyel korábbi rendszernél (NASAMS-2) találtam 21km-es adatot.
A PAC-3 elvileg 40 km-es magasságig használható ballisztikus rakéták ellen.
Azért ez kicsit bonyolultabb annál, hogy szimpla hatótávolság illetve hatómagasságra redukáljuk le az elfogás lehetségességét. Iszonyat nem mindegy hogy pl a közelségi gyújtó milyen sebességű célra van optimalizálva, mert egy tipikus szemből történő elfogásnál a cél és a rakéta sebessége összeadódik (a te számaidat alapul véve akár 10-11 M) és már csak késve, a tovaszáguldó cél mögött terítődik szét a repeszfelhő. Tudtommal az AMRAAM-ot és az ER-t sem erre találták ki.