[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
- Délen az orosz erők folytatták az előrenyomulást eltérő irányban, elsősorban Nyikolajevet célozva meg. A két nap alatt 100-150 km-t haladtak előre. A nagyobb városokat blokád alá vették és hátrahagyták. Az orosz csapatok hátsó oszlopait megtámadták.

- A harmadik napon (február 26-án) folytatódott a Kijev és Harkov blokádjára és bekerítésére irányuló hadművelet. Kijev alatt a csapatok egy nap alatt 30-40 km-t tettek meg a manőverek során. Kelet felől még mindig próbálkoztak az orosz erők kivonulásával a blokád alá vett Csernyihiv városából az ukrán főváros felé. Érdemes megjegyezni, hogy ezt a keletről Kijev felé irányuló offenzívát egyértelmű késéssel hajtották végre. Az egy-két nap alatt teljesítendő távolságot (200 km) nem sikerült három nap alatt (február 24-26.) megtenni. Délkeletre, Harkiv irányában az orosz hadsereg Balakleja felé vonult, és igyekezett lezárni a Harkiv körüli bekerítőgyűrűt.

- Délebbre, az LNR hadseregéhez csatlakozó csapatok február 26-án Szeverodonyeck közelében elakadtak. Válaszul az ukrán fegyveres erők megkezdték a visszavonulást a Donbasszban lévő állásaikból, elsősorban az 57. és a 79. dandár, amelyeket bekerítéssel fenyegettek. Az, hogy ez a bekerítés nem történt meg három nap alatt egy korlátozott műveleti területen, és hogy a csapatok viszonylag akadálytalanul vonultak vissza, az orosz parancsnokság újabb elszámolási hibája volt.

- Február 26-án az LNR csapatai a visszavonuló erőket üldözve és oldalba támadva áttörést értek el Novoaidar irányába (30 km-rel). E célból átkeltek a Szeverszkij Donyecen, megkerülve az AFU erőit Scsasztia városában. A Donyecki Népköztársaság Volnovakha közelében haladt előre (összesen 10-20 km-t három nap alatt). Műveleti szünet következett be a "szétesett" inváziós erők átcsoportosítása, valamint az erősítések és tartalékok felvonultatása miatt. Délen a Krímről érkező orosz csapatok Zaporizzsja külterületén kezdték meg a harcokat.

- Az eredmény: az offenzíva teljes mélysége a hadjárat három napja alatt (február 24-26.) legfeljebb 150-200 km volt. Működési válság következett. Az évszak és a sáros időjárás természetesen szerepet játszott a tempó csökkenésében (bár a csapatok többnyire aszfaltozott utakon haladtak). Akut problémát jelentett a tartalékosok további tömeges mozgósítása is (előzetes becslések szerint legalább 500 000 ember).

- A veszteségeket csak becsülni lehetett. Három nap alatt az orosz oldalon 150-200, az ukrán oldalon 500-1000 áldozatról számoltak be (nagyrészt az első napi rakétatámadások miatt). Négy nap alatt (február 24-27.) az orosz fél részéről egyes jelentések szerint 270-300 halottat jelentettek (nem világos, hogy ez az LNR-t is magában foglalja-e vagy sem).

- Az adatokat mindenképpen ki kell igazítani. Nincs pontos információ; ez titkos, el van rejtve a nyilvánosság elől. Mások becslések (és pletykák). De a lényeg: nem történt erkölcsi összeomlás az ellenség fegyveres erőiben, amelyek továbbra is ellenálltak. Ez az egész stratégia, valamint a művelet általános elképzelésének és egyes részleteinek újragondolását tette szükségessé.

- A Védelmi Minisztérium (MoD) március 02-i közleménye 498 halottról és 1597 sebesültről számolt be. Nem világos, hogy ez magában foglalja-e az LPRDF-et, valamint a minisztériumi egységeket (pl. a Belügyminisztériumnak alárendelt egységeket), vagy sem. Így az átlagos napi veszteségek meghaladták az orosz és a szovjet erők veszteségeit az afganisztáni, a grúziai és a csecsenföldi hadjáratokban, valamint az Egyesült Államokét Irakban.

Egyéb hiányosságok és hibák.

- A gosztomeli leszállási művelet felvet bizonyos kérdéseket. Általában az ilyen taktikai támadások helikopterekről mély ellenséges állásokba. Minden egyes alkalommal olyan kockázatot jelentett, amely súlyos áldozatokhoz vezethetett. A 45. gárdista légideszantos különleges erők dandárjának feltehetően 200 könnyűfegyverzetű elit ejtőernyősének leszállása a Gosztomel melletti Antonov repülőtéren egy ilyen kategóriába tartozott.

- Az NGU (Ukrajna Nemzeti Gárdája) egy válogatott 4. dandárját tüzérségi egységekkel és egy harckocsizászlóaljjal (azaz nehézfegyverzettel) azonnal ellene vetették. Különálló (meg nem erősített) jelentések szerint ez mintegy 50 orosz ejtőernyős halálát okozta. Ha ez igaz, akkor ez a háború első két-három napjában az összes áldozat felét (és valószínűleg többet) jelenti. Ennek a számadatnak a megbízhatósága nem ismert. Lehetséges, hogy ez túlzó (és észrevehetően). Vagy az összes veszteségről van szó (beleértve az áldozatokat is).

- Úgy tűnik, hogy olyan károk keletkeztek, amelyeket el lehetett volna és el kellett volna kerülni. Az északról érkező páncélos erősítés a második napon mindenképpen áttört volna Gostomelbe. Az intézkedés (és más hasonló intézkedések) célszerűsége ilyen körülmények között megkérdőjelezhető volt. Hacsak a sürgős, kockázatos leszállást a Gosztomel melletti Antonov repülőtéren nem indokolta az, hogy valami stratégiailag fontos, politikai és/vagy műszaki szempontból is fontos dolgot kellett elfoglalni. Akárhogy is, az igazság még mindig ismeretlen.

- Érdemes megjegyezni, hogy az USA a 2003-as iraki Szabadság hadművelet során, amellyel a jelek szerint a jelenlegi orosz erők ukrajnai akciói is összefüggésbe hozhatók, felhagyott az ilyen taktikai műveletek gyakorlatával az ellenséges vonalak mögött és egyáltalán látótávolságban. Erre azután került sor, hogy a háború első napjaiban Umm Qasr városánál kudarcot vallottak, amikor egy hasonló helikopteres támadás során lezuhant egy szállítóhelikopter a legénységgel és a leszállóegységgel együtt.

- Jelentős problémát jelentett az éjszakai harcok szinte teljes hiánya, a konvojok éjszakai mozgása kikapcsolt fényszórókkal, ami az amerikai hadsereg egyik fő "jellemzője" Irakban. Ez jelentősen csökkentette az áldozatok kockázatát is. Ennek oka nyilvánvalóan az volt, hogy az előretolt és támadó erők kétségbeejtően híján voltak az éjjellátó és hőkamerás berendezéseknek, valamint az ellenség terepen való észlelésének egyéb technikai eszközeinek (azaz felszerelési problémák).

- Mindent egybevetve, az itt, fent és lentebb kiemelt körülmények között a legfőbb és legdrágább erőforrásban - az élőerőben- bekövetkezett károkat lehetett volna csökkenteni, méghozzá érezhetően. Legalábbis a hadjárat első két-három napján. Az indokolatlan légi (helikopteres) támadások elhagyása például a becslések szerint a napi átlagos veszteségek mintegy 50%-os csökkenését eredményezhette volna. Az alább vázolt szervezési és egyéb problémák kiküszöbölése további 25%-kal csökkentené a veszteségeket.

- Így az orosz fegyveres erők átlagos napi veszteségei a háború első napján nagyjából 10-15 halálos áldozatra - 70-80%-kal - csökkenthetők. Bár egy átgondoltabb elemzéshez pontosabb becslésre és a veszteségek eloszlására lenne szükség. Mindazonáltal az indokolatlan kockázat elutasítása a különleges művelet folyamán elkezdődött. Úgy tűnik, hogy az orosz erők parancsnokságán történt némi "korrekció".

- A logisztika és az ellátási vonalak megszervezése is kérdéseket vet fel. Értelemszerűen az oszlopok útvonalán egy vagy két menet (100-150 km) alatt nagyméretű logisztikai bázisoknak kellett volna lenniük, ahol a felszerelés feltöltésére és javítására is lehetőség van. Ez lehetővé tenné a meghibásodások miatti felesleges eszközveszteségek és a támadás túl korai "kifulladása" miatti tempóveszteség elkerülését.

- A hadművelet ilyen szisztematikus támogatásának hiánya mellett szól, hogy a hadjárat harmadik napján (február 26-án) hadműveleti szünetet kellett tartaniuk, és az erősítést fel kellett húzniuk, a legjobb esetben is 150-200 km-t lefedve egyes területeken. Az Egyesült Államok esetében Irakban négy nap múlva, 350 km megtétele után alakult ki ilyen helyzet. És ez azután történt, hogy az amerikai hadsereg váratlanul erős ellenállásba ütközött An-Najaf és Kerbala alatt, és miután háromnapos porvihar tört ki.

- Az ukrajnai hadszíntéren zajló háború valósága megmutatta, hogy az Orosz Fegyveres Erők tömeges felszerelésére van szükség UAV-kkal (pilóta nélküli légi járművek, beleértve a - sorkatonákat is). Ez abból adódott, hogy fedezni kellett a menetoszlopokat. Természetesen a modern háborúkban a veszteségek akár 80-90%-át is a tüzérségi erők okozzák. Ez azonban elsősorban a pozíciós harc feltételei között, kis mélységben és alacsony támadási tempójú harcok esetén fontos. Ez volt a helyzet korábban a Donbasszban.
 
W

Wilson

Guest
- Az ukrajnai nagyszabású különleges művelet során azonban alapvetően más kép rajzolódott ki. Az önjáró tüzérségi rendszerek (SAU - önjáró tüzérségi rendszerek) egyértelműen nem tudtak megbirkózni az időben történő támogatással, ami a mozgás bizonyos káoszának, a csapatok sebességének, az önjáró tüzérség sebezhetőségének és a felmerülő fenyegetésekre való gyorsabb reagálás szükségességének köszönhető. Az önjáró tüzérségi egységek nem tudtak lépést tartani a nagy mennyiségben kivonult csapatokkal.

Ez különösen akkor volt igaz, amikor a légierő műveletei korlátozottak voltak. Kivéve persze a helikoptereket, amelyek igazi szorgos munkásokká váltak a műveletben, és a feladatok jelentős részét elvégezték, különösen akkor, amikor bizonyos készségekre és jártasságra volt szükség. Egy ilyen helyzetben a csapatoknak legalább UAV-októl kellett volna védelmet kapniuk. Különösen hiányzott a tüzérségi lőszer.

- A csapatok eltérő harckészsége és képességei, valamint a különböző felszereltségi szintek problémákat vetettek fel. Sok egység nyilvánvalóan nem volt felkészülve a modern hadviselésre, és arra, hogy menetelés és megállás közben be kell tartani a megfelelő biztonsági intézkedéseket. Számos oszlop taktikailag teljesen rosszul mozgott, légi fedezet és megfelelő felderítés és harci támogatás nélkül. Gyakran előfordult a teljes figyelmetlenség (amikor a csapatok a nyílt terepen álltak, mindenféle álcázás nélkül). Természetesen ezek elszigetelt epizódok voltak, de áldozatokkal jártak. Különösen akkor, amikor a második napon a hátsó oszlopokat és az elmaradottakat támadták.

- A "kis" úttorlaszok szervezésének gyakorlata (legfeljebb az összetett szakasz rangjáig - 1-2 harckocsi, 2-3 egyéb páncélozott jármű) nem igazolta magát. Az ilyen formában kialakított csoportok nem tudtak teljes körű védelmet kialakítani, és a felállított erők szűkössége miatt sebezhetőek voltak a támadásokkal szemben. Ezzel szemben a 2003-as iraki aktív szakasz során ugyanaz az Egyesült Államok (amelyet a jelek szerint ezek az intézkedések vezéreltek) az ellenőrzőpontok (valójában körülbelül századszintű egységekkel való feltöltése) és az ellátási konvojok (néha több száz egységnyi felszereléssel) kibővítését gyakorolta.

- Ez megkönnyítette a fedezeti, ellátási és ellenőrzési feladatokat is. A harkovi ellenőrzőpontnál történt kudarc - amikor február 24-én egy kis egységet legyőzött a 92. brigád négy tankból álló oszlopával a határról visszavonulva - egyszerűen nem fordulhatott elő. Ha lett volna egy kellően nagy, jól szervezett és jól felszerelt gát, amely képes lett volna rajtaütni a visszavonuló ukrán konvojon, az legyőzte volna a visszavonuló ukrán oszlopot.

- A kampány kezdetekor a tájékoztatásban jelentős hiányosságok mutatkoztak. Nem volt központosított információáramlás, nem volt világos tervezés az információáramlásban, és nem volt "információs szabotázs" az ellenség ellen. Ez annál is inkább meglepő, mert Szíriában az orosz csapatok e tekintetben elég jól teljesítettek. A nyugati és az ukrán média, valamint a nyugatbarát hazai média ebben a tekintetben (egyszerűen a hasonló erőforrások hiánya miatt) teljesen kijátszotta a hazafias napirendet.

- Az információs szabotázsra adott válasz egy-két napos késéssel és nem mindig megfelelő formában érkezett. A televíziós és rádiós közvetítéseket, valamint a "túloldali" internetet sem "kapcsolták le" az első három napban (gyakorlatilag a szokásos módon működtek). Ez szolgált az egyik döntő tényezőnek abban, hogy az ukrán erők morális összeomlása (az orosz erők minden "humanizmusa" ellenére) a hadjárat első napján (amikor az ellenség az első csapások után felébredt) elmaradt.

- A kommunikáció, a parancsnokság és az irányítás egyenetlen minősége, az egységek és az egyes haderőnemek és hadosztályok közötti kölcsönhatás, valamint az alacsony és középszintű parancsnokok kezdeményezőkészségének hiánya mind hozzájárult ehhez. Ez a körülmény gyakran vezetett az operatív helyzet zűrzavarához és zavarához, valamint az alegységek zavaraihoz, amelyek a helyükön álltak, és nem tudták, hová menjenek. Gyakori jelenség a háborúban (különösen az elején, amikor a csapatok még csak "tanulnak" és "hozzászoknak"). A túl sok ismétléssel azonban a mennyiség elkerülhetetlenül azzal fenyegetett, hogy minőséggé válik. És ez már az orosz erők műveleti szempontjait is befolyásolta.

- Az Orosz Fegyveres Erők személyi állományának előzetes erkölcsi és pszichológiai felkészítése és megfelelő kiképzése nem történt meg. A művelet egyszerű résztvevői gyakran egyszerűen nem tudták, hová mennek, miért harcolnak, és miért harcolnak; nem tudták, hogyan kell cselekedni és eligazodni a különböző válság- és provokatív helyzetekben.

- A megszállt területek ellenőrzésének és megtartásának rendszere (katonai parancsnoki hivatalok, adminisztrációk stb.) nem volt előkészítve. Az ukrán régi vezetői káderekre való támaszkodás, miután "átvilágították" őket lojalitás szempontjából, nem tűnt teljesen indokoltnak. Az ukrán lakosságot nem sikerült eléggé elérni. Lehet azonban, hogy ebben az esetben más, messzemenő számítás is történt.

Mindez a megszállt területeken állandó politikai, gazdasági, társadalmi és strukturális válsághelyzethez vezetett. Egy olyan válság, amely az ukrán oldalról provokátorok és szabotőrök munkája miatt potenciális robbanásig, sőt összeomlásig fajulhat. Természetesen a probléma más, nem szabványos, még ismeretlen megoldásának hiányában.

- Nem zárható ki, hogy a művelet eredményeként szükség lesz a jogszabályi, szabályozási dokumentáció jelentős átdolgozására, hogy az megfeleljen az új, minőségi frontvonal típusú művelet igényeinek. Vagy, ha a fent említett felülvizsgálatot már titokban elvégezték, akkor szükség lehet annak naprakésszé tételére, a parancsnoki környezetbe való bevezetésére és a személyzet új szabványok szerinti képzésére.

- Érdemes megjegyezni, hogy a csapatok elvileg nem voltak nagyon felkészülve a szárazföldi műveletekre, a városok megrohamozására. Hiányzott a korszerű elektronikus támogatás nagy mennyiségben, az egységek hálózat-centrikus összekapcsolása, a városok tereprajzai (tájolt objektumok). Az AP új, nem várt körülményeihez való alkalmazkodás már a művelet során megtörtént. Ami szintén áldozatokkal járt.

- Az általános háttérrel szemben az LPR csapatai meglepően jól teljesítettek (az orosz fegyveres erők déli frontjával együtt - a legjobban). Azzal, hogy valójában elutasították a mély áttöréseket, az első világháborús időszak szokásos tüzérségi offenzíváját gyakorolva, az orosz harci helikopterek támogatásával párosítva, gyakorlatilag elkerülték az orosz hadsereg számos fent említett "betegségét". Ebben számos más tényező is szerepet játszott: a motiváció (a saját földjükért folytatott háború), a tapasztalat és a donbászi egységek kohéziója.

- Ezek közül nem utolsósorban a számokról. A mozgósítás és az önkéntesek beáramlása után az LDPR fegyveres erői egyes jelentések szerint meghaladták a 100 000 főt. Ez összemérhető volt az összes, a hadjárat első napjaiban Ukrajnába ténylegesen telepített orosz haderővel. Más szóval, az ukrajnai különleges műveletben részt vevő csapatok 45-50%-a az első napon a donbászi alakulat volt.

- A fő kérdés az emberi erőforrások. A személyzet, mint tudják, mindent eldönt. A képzett, felkészült és jól koordinált személyzet jelenléte akár egy nagyon nagy mennyiségű, drága új felszerelést is helyettesíthet. Amelyek, mint tudják, nem harcolnak maguktól.

Colonelcassad
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 762
26 147
113
Kedvencem, mai infóról.

Ha nem lenne Paks, akkor holnaptól minden magyar családnak, kb. 260e Ft lenne a villanyszámlája.
Következő kérdés.
Tervezi a kormány felmondani a Paksi szerződést?

:D :D :D
Ugyan nem 260k, de alaphangon a villanyszámla egy németországi szinten lenne.
A gázról meg ne is beszéljünk.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
3 013
6 120
113
Mi az hogy nem lehet fosztogatni?
Fosztogatás háborúkban több ezer éve megy, vagy azt hiszed majd 2022 ben egy ki vencionális háborúban nem fognak.
-Vagy azt hiszed, hogy ukránok, NATO csapatok nem fosztogatnának Moszkva felé?
-Hogy az nem a civil társadalom ellen van, ha bedöntik egy ország gazdaságát? Otthonmaradtaknak sem lesz könnyű az élet.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and enzo
T

Törölt tag 1711

Guest

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 565
7 014
113
Hát ilyen jó ötlet ezt a proxy háborút megvívni civilekkel, meg úgy egyáltalán.

Herszon
"Körülbelül 50-60 embert megöltek. Ők egy orosz tankot próbáltak meg semlegesíteni Molotov-koktélokkal, de meghaltak, azonnal lelőttek őket."

 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 643
5 636
113

Nem biztos, hogy jó ötlet volt a civileknek fegyvert adni. Az oroszoknak így mindenki célpont lesz, de az ukránok sem lehetnek nyugodtak... Arra lehet nem gondoltak, hogy nem csak ukrán pártiakhoz kerül fegyver egy olyan országban, aminek 40%-a orosz nemzetiségű. Ha vége is lesz a harcoknak, irgalmatlan káosz marad vissza.
Nehogy valamelyik szarházi neki kezdjen a magyaroknak! :mad:
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Komolyan ne játszák mer meg magukat ukrán propagandisták.
Nem kellene támadni orosz utánpótlást, nem csak üzemanyagot szállítanak.
Nem csak ez, de mindenki vért iszik úgy kommunikál, aztán elcsattan egy pofon és összeomlik lelkileg.

Ez a háború eddig über light, mégis mindenki telesírja a fél világot.
Persze mikor uszítani kellett, meg acsarkodni, akkor nem volt ilyen galamblelkű.

Háború ocsmány dolog, de soha nem hallottam még feltenni a kérdést:
mi vezetett ide? mit csináltunk rosszul?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 859
32 423
113
lattuk, mire mentek 2014-ben Donbasszban a sajat kutfobol. hogy is mondjam? amikor a hev nagyobb, mint az esz. a sportcipos miliciaik ugy mentek a technicalokkal, mintha nem lett volna nekik holnap...

hat, sokuknak nem is lett.

nem, nekik kellett ez a kulso segitseg.

nem minden nepben van meg az a tudas, hogy teremtsen valamit...
Lehet.
Ahogy a kép is mutatja, vannak dolgok, amik nem változnak (nyilván beállított kép):
as2xvage0zk81.jpg
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 576
4 813
113
Ühümm...
Nem offoljunk, de azért, ha hiszünk a kínai laborszökevény vírus elméletében, akkor pont lényegtelen, hogy a bolygón, hol van a biolabor...

Bocsánat Mac, de az állításod nem feltétlenül igaz, mert egy a koronavírusnál gyilkosabb vírus nem terjedne szét a bolygón, mert előbb megölne mindenkit a közeli földrajzi környezetében.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
9 083
50 239
113
Aham igen. Ez olyan mint ahogy a LNG fogadó terminálok+egyéb infrastruktúra építése….
Szép hogy megjelent a üzleti/politikai szándék.
A fabok nem politikai szándékból épülnek, ez talán többet számít.
Off:
Az autóipar chipjei a közvélekedéssel ellentétben messze nem a legújabb gyártástechnológiát képviselik, kb a 10 éves szintet hozzák (van ami még rosszabb is ilyen szempontból). A COVID azt érte el, hogy aki egyébként gyártott ilyet az autóiparnak, az (mivel az autógyárak fals módon jelezték előre a csökkenő keresletet) átállt a kisebb csíkszélességű és tipikusan fogyasztói elektronikai cikkekbe szánt holmikra. Utána meg nem nagyon akartak már visszaállni a régi technológiára, mondván így még többet is keresnek.

Most az történik, hogy az oldschool autóipar építi ki a nem-annyira-highend fabokat. Van, ami ezek közül már meg is valósult (Bosch fab Drezda, Infineon, stb), és lesz még több is.

Off vége, szívesen válaszolok privátban, ha érdekel.

Egy mostani konfliktus Tajvanon akkor miért is lenne jó?
Erre már egyszer válaszoltam.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
18 306
25 021
113
Ennek a képnek semmi értelme.
Hol a többi egység, főleg azok amik fedezik az átkelést?
Szerintem a felrobbantott hídra utólag boltolták rá a tankot...

Ja meg, az a híd 66km-re van Herszontól ahol tegnap ukrán hírek szerint visszaverték őket... az út észak-kelet felől érkezik oda, oroszoknak 50+km-es kerülőt kellett volna csinálniuk, hogy azon jöjjenek.
ja .rátolták. sőt a híd is áll csak tükrökkel meg photoshoppal trükköztek :D
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
A fabok nem politikai szándékból épülnek, ez talán többet számít.
Off:
Az autóipar chipjei a közvélekedéssel ellentétben messze nem a legújabb gyártástechnológiát képviselik, kb a 10 éves szintet hozzák (van ami még rosszabb is ilyen szempontból). A COVID azt érte el, hogy aki egyébként gyártott ilyet az autóiparnak, az (mivel az autógyárak fals módon jelezték előre a csökkenő keresletet) átállt a kisebb csíkszélességű és tipikusan fogyasztói elektronikai cikkekbe szánt holmikra. Utána meg nem nagyon akartak már visszaállni a régi technológiára, mondván így még többet is keresnek.

Most az történik, hogy az oldschool autóipar építi ki a nem-annyira-highend fabokat. Van, ami ezek közül már meg is valósult (Bosch fab Drezda, Infineon, stb), és lesz még több is.

Off vége, szívesen válaszolok privátban, ha érdekel.


Erre már egyszer válaszoltam.
Értem. Akkor az volt a válaszod. A “válasz”.
A válaszodat ugyan nem értem, de legalább megpróbáltam.
Legyen szép napod!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 900
72 871
113

Oroszország humanitárius katasztrófát és ukránok népirtását okozza Mariupolban – a polgármester​


2022.03.03., 11:31

Oroszország humanitárius katasztrófát és ukránok népirtását okozza Mariupolban - a polgármester - Fotó

Mariupol. (Fotó: mariupolrada.gov.ua)


Oroszország Ukrajna elleni háborújában az újságírók éjjel-nappal harcolnak az információs fronton. Fegyverünk az őszinte információ.
Az ellenség elvette tőlünk a fő finanszírozási forrást - a reklámot.

Az orosz megszállók akadályozzák az áram-, víz- és hőellátást és azok visszaállítását Mariupolban. Ez áll Vadim Bojcsenko polgármester beszédében a Mariupol városi tanács táviratában .

Szerinte az oroszok megrongáltak a vasutat, hidakat romboltak le, vonatokat semmisítettek meg, hogy megakadályozzák a nők, gyerekek és idősek Mariupolból való evakuálását. Ráadásul akadályozzák az élelmiszerellátást is.

Bojcsenko biztosította, hogy a helyi hatóságok mindent megtesznek a város kritikus infrastruktúrájának mielőbbi helyreállítása érdekében. És nemzetközi intézményekkel dolgozik azon, hogy "zöld folyosót" hozzon létre a humanitárius misszió számára.

"Ez az ukrán nép elleni népirtás. Ezek a képmutatók azért jöttek, hogy megmentsék "Mariupol és a régió oroszul beszélő polgárait. De megszervezték az ukránok – orosz, ukrán, görög és egyéb származású mariupoli állampolgárok - kiirtását" – mondta a polgármester.

Na varjunk, akkor most ott tartunk hogy az ukran fegyveres Zelenszkij civil hazak koze bujik es Szerjozsa az orosz odaporkol ami viszi a fegyverest a hazzal egyutt. Nem volna egyszerubb ha nem varosokban harcolnanak?
Masreszt azt mondja oszinte informacio... Haat azert...
Meg hidakat robbantanak, meg vonatokat, vasutat... Kozben meg jon az ukran hadi siker hogy felrobbantottak a vonatot itt, hidat ott...
Ez egy nagyon furcsa nepseg annyi szent...
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 576
4 813
113
Na akkor ez most hosszú lesz.

A helyzet a következő, gyakorlatilag minden elemző, és a közvélemény is azt várta, Oroszország úgy fog harcolni, mint az Egyesült Államok. Ennek amúgy semmi realitása nem volt, de mondjuk oké, tekintve, hogy 1945 óta mennyiszer láthattuk háborúban az Egyesült Államok Hadseregét, így érthető.

Mivel az oroszok nem úgy kezdték el a támadást, az elemzők el kezdtek találgatni, hogy vajon miért. Az a kézenfekvő magyarázat, hogy másik ország, más elvek fel sem merült, rögtön jött az elmélet arról, hogy biztos valamit elszámítottak. Csak ez nem az egyetlen lehetőség. Lehetőség lenne arra, hogy elkezdjünk az oroszok fejével gondolkodni, megvizsgálni az alapot, amiből feltehetőleg az orosz hadsereg stratégái is tanulnak, és tovább látni Szun-Cén, meg az amerikai brit alapú gondolkodáson. Nekünk itt Magyarországon ez ráadásul nem is lenne olyan nehéz, hiszen a magyar katonai hagyományok pontosan ugyanazon a kontinentális hatalmi alapon nyugszanak, mint az orosz. Ráadásul a németekkel szemben, akiknek a huszárság csak átvett, bár kétség kívül magyar eredetű csapatteste volt, sokkal inkább a nehézpáncélos lovasságra építette a gyors mozgású erőinek taktikáját, addig az oroszok hozzánk hasonlóan rendelkeztek deklaráltan portyázó, felderítő csapatokkal, a kozák lovasság ugyanúgy véres hírnevet szerzett magának Európai csatamezőin mint a magyar huszárság. Ehhez képest eddig egy darab Izraeli elemzést olvastam csak, ami túllépett a de miért nem légierő, tüzérség, felperzselt holdbéli táj kérdéskörön.

Na most az én véleményem az, hogy az orosz stratégák a hadművelet tervezésekor pont hogy azzal számoltak, hogy az ukrán csapatok ellenállnak, az ukrán lakosság erőszakos semleges lesz, és a csapataik visszahúzódnak majd a városokba. Majd erre építettek fel egy haditervet, ami egy klasszikus, 18-19. századi területszerző hadművelet alapjaiból táplálkozott. Azt mondod, hogy a sárba bezavarta a csapatait. Igen, és szinte biztos, hogy számolt is a sárral, az ott esetleg elakadó technikával, és még sok mindennel. Ugyanis a sár nem csak a saját erőit gátolja, hanem az ukrán mozgásokat is. Gyakorlatilag nem kell akkora területen hadműveletet folytatnia, hiszen az ellenség is csak az utakon tud átcsoportosítani, és olyan területen kénytelen harcba szállni, ahol nincs meg az az előnye, hogy jól kiépített állásokban manőverezni tud. A városok védelmére persze vissza lehet húzódni, és meg is tették az ukránok, de itt megint nem a mindenki által várt lehengerlő tűzeső jött, hanem hátrahagyott kisebb egységek, amik elég erősek ahhoz, hogy nyílt ütközetben ne tudják szétverni őket, de sejtésem szerint sok helyen csak akkora erőt, amit nem tudnak szétverni mielőtt erősítést kap.
Közben a helikopteres, légimozgékony és egyéb gyorsmozgású erők lényegében mint a huszárság vagy a kozákok le le csapott, zavart keltett, majd elhúzott a területről, vagy megtartotta, ha volt rá lehetősége. Hogy ez mennyire "hatástalan" jól mutatja, hogy több nap is voltak úgy harcok városokban, hogy egy darab orosz nem volt a közelben. Iszonyatos mennyiségű baráti tűzről jött valóban bizonyítható jelentés.

Na most ha így nézed a dolgokat, az orosz kudarc akkor lett volna, ha nem tudják áttörni a kiindulási pontokkal szembeni védelmi vonalakat, csakhogy megtették. És azóta is majdnem az elméleti maximum közelében tolják a hadműveleti sebességet. Közben azért azok a városok, amiket látványosan el akartak foglalni el lettek. Az nem elfoglalási kísérlet, hogy naponta bemennek, megnézik, hogy na még lőttök? Akkor vissza. Az az ellen lőszerének a fogyasztása.

És így eljutottunk a mostba, ahol is ha nézed már alig érkezik ukrán győzelmi jelentés az első napokhoz képest, amire mondhatod, hogy rádiócsend, csak szerintem meg azt jelenti, hogy mostanra a puha hozzáállás, az arcvesztés nélküli megadási lehetőség, és a civil struktúra oroszok általi kímélése, míg az ukrán hadvezetés által élő pajzsnak használása lassan meghozza az eredményt, azaz az ukrán morál bezuhanóban van.

Ez persze magánvélemény szintén, de én nem érzem alátámasztottnak ezt a hurráoptimizmust, hogy na az orosz hadsereg fogatlan oroszlán. Merthogy én azt látom, hogy létszám hátrányból, nagyrészt másodvonalas technikával, önként megbénított légierővel, és tüzérséggel mennek keresztül egy jól képzett, jól felfegyverzett látszólag túlerőben lévő ellenségen mint kés a vajon.

És hogy közben vannak bebukott részküldetések? Persze, de ezzel biztos vagyok hogy számoltak, hiszen az ellenség jelenleg nem három kecskeszexualizáló turbános, hanem egy profi hadsereg.

de azért @Filter véleményére is kíváncsi vagyok a témában.

+ egy kiegészítés, ötlet: a mindenfelé szétszórt, elhagyott technika összezavarja a műholdas felderítést