[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vontod

Well-Known Member
2017. június 14.
802
7 984
93
Banderánál jó helyen van!
4lWecgjsXYQ.jpg

L4o416r4qXQ.jpg

Thalito do Vale, 39, taken part in HUMARITARIAN missions??? WTF? ? ? Emberek meggyilkolása mióta humaritárius tevékenység? Lehet le vagyok maradva, de eddig úgy gondoltam, hogy kaját osztani, sebesülteket ellátni az az, de mesterlövészkedni???? A végén még kiderül hogy Hitler meg Sztálin is humaritáriánus akciókban vett részt?
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
Mintha szándékosan ki akarnák nyírni az eut ezek az ursuláék.

Érdekesség
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://karpathir.com/2022/07/06/az-oroszok-mozgositast-hirdettek-ukrajna-megszallt-deli-regioiban/
"AZ OROSZOK MOZGÓSÍTÁST HIRDETTEK UKRAJNA MEGSZÁLLT DÉLI RÉGIÓIBAN
Az oroszok általános mozgósítást rendeltek el Ukrajna megszállt területein, és újabb területek elfoglalását tervezik, írta az ukrán hadsereg Nemzeti Ellenállási Központjának jelentésére hivatkozva az rbc.ua hírportál.
Az elfoglalt Bergyanszkban megkezdték a mozgósítás előkészítését. A társasházak közös képviselőit arra utasították, hogy nyújtsák át a hadköteles korú lakók névsorát.
A mozgósítás feltétele az orosz személyi igazolvány megléte, amelyet az orosz hatóságok adnak ki a megszállt területeken.
Fokozták a mozgósítást Luhanszk megyében is, az egyik húsfeldolgozó üzem és a „Luhanszki Állami Kulturális Akadémia” összes férfi dolgozóját bevonultatták az orosz hadseregbe."
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 452
11 461
113
Az igazság valahol félúton lehet. Az ukrán vezetés szerintem már belenyugodott abba, hogy a keleti területek elvesznek (bár nem ezt mondják), és így a még valamit érő katonákat Nyugaton tartják.
Pár éve már kiemelt NATO tagok partnerek, ahogy azt valaki már emlegette itt: közös hadgyakorlatok, külföldön bevethető alakulatok, stb. Abba bőven belefér, hogy van egy kemény mag, aki NATO-kompatibilis kiképzést kapott, rendesen fel van (még) szerelve, és Kijev környékén tartják, vésztartaléknak.
De azt nem hiszem, hogy nagy számosságban rendelkezésre állnának. Azt meg egyáltalán nem, hogy ezeket küldenék a keleti darálóba... Talán majd Odesszába, ha az oroszok egyáltalán eljutnak oda.
Az állítólag épp külföldi kiképzés alatt állók száma meg biztos nem lesz több ezres nagyságrendűnél.

Amit még mindig nem értek, az az orosz légierő csökkentett habzású bevetése. Gondolkodok itt már egy ideje ezen, vajon miért lehet.
Az USAF ugye erősen támaszkodik mindenféle előretolt megfigyelőkre (JTAC). De őket az elmúlt 30 évben eléggé "belátható" terepen alkalmazták (=sivatagok). Ukrajna meg minden, csak nem az - bár a terep többnyire sík, ugyanakkor erősen erődített ráadásul mindenhol erdősávok szabdalják. Lehet, hogy egész egyszerűen nincs LOS a földi célmegjelölőknek, hogy tartósan pontcélokat határozzanak meg? Egyébként ha ismert mondjuk egy megerősített pozíció (lövészárok), mennyi értelme van ezeket "sima" (nem-termobár) bombákkal támadni?
Végülis a "lassú" haladás oka valahol itt lehet: hatalmas síkságok, minimális domborzattal, erdőkkel-városokkal szabdalva. Az ellenség meg szó szerint bárhol lehet. De tipikusan közel valamilyen civil infrastruktúrához és/vagy beásva. Olyanok, mint a hangyák :)

Olyan hírszerzése meg szemmel láthatóan nincs az oroszoknak, hogy ezeket a gócpontokat módszeresen felszámolják.

És akkor ott van a millió rubeles kérdés: miért áll még a Rada? Miért áll még a hadügyminisztérium? Miért él még Z?
... miért működik még a vasúti infrastruktúra Nyugat-ukrajnában?
Szerintem:
Eleve nem ezres nagyságrendben állnak rendelkezésre az oroszoknak a korszerű harci repülőgépek. Ha felpörgetnék (még jobban) a bevetésszámot, akkor már brutálisan fogyna a gépekből a repóra (lehet, hogy így is van, csak nyilván nem kötik ezt sem az orrunkra). Valamiért úgy rémlik, hogy ez még az USA-nak is jelentkezett gondként az utóbbi háborúkban.
Már az is valami, hogy ennyi gépet rendre emelni tudnak. Ehhez mennyi pótalkatrész kell, mennyi javítókapacitás? Számolni kell a nagyjavítások miatti kiesésekkel is, s nem ártana, ha a gépek többsége hadra fogható lenne/rendelkezésre állna szerte az országban.
Az USA gyakorlatilag az egész NATO légi erejével karöltve (nem tudom, hogy milyen arányban) vetette be a saját gépeit Irakban, Szerbiában, Afganisztánban. Az oroszok csak a saját erejükre támaszkodhatnak.
A gyártás (pótlás is!) nem százas nagyságrendben történik.
Ráadásul a mai gépek rettentő összetettek, nem gyárthatók villámgyorsan sehol a világon.
Nem a II. VH idején járunk, amikor csak a Lavocskin-5-ből 9920 darab készült.
Talán nem is túlzással, ha volt egy fűrészüzem, meg egy gépállomás pár kolhoz között, már részt tudott venni a gyártásában.
Ma ez már elképzelhetetlen.

Mennyi időt kellett várnunk az elvesztett kétüléses Gripen pótlására?

Szóval szerintem nem véletlen, hogy "csak" annyit vesz részt a légierő, amennyit (érzékelni vélünk belőle).

Kéretik nem ízekre szedni a hozzászólásom, csak egy bár folyamatosan, de felszínesen érdeklődő laikus vagyok.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Még kétszer duplázzák az energia költséget egy éven belül, és attól függetlenül fog a brit politika változni, hogy addig ki volt hatalmon.

Többen mondjátok, hogy Oroszország csak egy benzinkút, nyersanyagforrás ország, semmi több. Lehet. De ez kb. olyan, mint amikor a városi ember azt mondja a gazdára, hogy csak egy paraszt, semmi több. Bezzeg amikor a benzinkutas / gazda beint nekik, akkor kiderül, hogy kinél is van az igazi hatalom.

Én rohadt mérges vagyok. Az EU vezetésre. A britek és az amerikaiak szankciózgassanak nyugodtan, ha akarnak, nem érdekel, de az EU beszállásával minket is berántottak a kollektív szívásba, ez nagyon dühítő. Egyetlen dolgot kellett volna tenniük Ukrajna kapcsán: semmit. Esetleg sajnálkozni, és felhívni a tárgyalásokra a figyelmet. És nem lett volna semmi gebasz, az oroszok visszaállították volna a 2014 előtti állapotokat, és kész. Az ukránok sem kerültek volna rosszabb helyzetbe, tekintve, hogy eddig is egy átlagos afrikai ország szintjén álltak, köszönhetően az óriási korrupciónak náluk. De Európa nagy részének kb. semmi észrevehető változást nem hozott volna.
Ezzel szemben sok pénzt és munkát rááldozva sikerült az egész kontinenst beásni a szarba, amibe még mindig befelé megyünk és fogalma sincs senkinek, hol lesz a mélypont. Csak gratulálni lehet hozzá.

Kicsit off volt, elnézést érte, de időnként ki kell írnom magamból :)
Sokan hisznek abban, hogy a magasabb megélhetési költségek valami magasztos célt szolgálnak majd. Szerintem még nem tudják, hogy pontosan mit, de biztos jó lesz - nekik.
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
952
11 169
93

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 553
79 705
113
Akkor egy kis harcászati okoskodás arról, hogy miért is Szeverodonyecket védték körmszakadtáig az ukránok Liszicsanszk helyett. Közkeletű dolog az, hogy egy folyóparton úgy érdemes védekezni, hogy a folyó közted és az ellenség között van, tehát ennek értelmében Liszicsanszkot kellett volna védeni hevesebben nem Szeverodonyecket. Mi volt mégis az ok ami miatt nem ez történt? Nem nem elsősorban a bekerítéstől való félelem, hisz eredendően sem ez volt a védelmi stratégia még akkor sem amikor bekerítésről szó sem volt. Generálisan folyót valóban jobb úgy védeni ha az előtted van nem pedig mögötted 2 kivételtől eltekintve: az egyik eset az ami miatt Szeverodonyecket védték az ukránok. Szeverodonyeck magasabban helyezkedik el mint Liszicsanszk, tehát ha feladják Szeverodonyeck védelmét akkor Liszicsnszkot sem tudták volna védeni (a bekerítés nélkül is védhetetlenné vált volna), mert a támadó magaslati pozícióban lett volna a védőkkel szemben. A másik ilyen ok pedig az, ha a folyó medre nagyon girbegurba. Tehát ha a folyó nem szép egyenesen folyik mint a Duna, hanempéldául úgy, ahogy a Tisza folyt a szabályozás előtt, akkor nem védhető a folyó vonala, hisz lehetelen a folyó mentén tűzrendszert kialakítani anélkül, hogy ne egymást lőnék a folyó kanyarulataiban elhelyezett védők, miközben tüzet vezetnek az átkelni kívánt ellenségre.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Még kétszer duplázzák az energia költséget egy éven belül, és attól függetlenül fog a brit politika változni, hogy addig ki volt hatalmon.

Többen mondjátok, hogy Oroszország csak egy benzinkút, nyersanyagforrás ország, semmi több. Lehet. De ez kb. olyan, mint amikor a városi ember azt mondja a gazdára, hogy csak egy paraszt, semmi több. Bezzeg amikor a benzinkutas / gazda beint nekik, akkor kiderül, hogy kinél is van az igazi hatalom.

Én rohadt mérges vagyok. Az EU vezetésre. A britek és az amerikaiak szankciózgassanak nyugodtan, ha akarnak, nem érdekel, de az EU beszállásával minket is berántottak a kollektív szívásba, ez nagyon dühítő. Egyetlen dolgot kellett volna tenniük Ukrajna kapcsán: semmit. Esetleg sajnálkozni, és felhívni a tárgyalásokra a figyelmet. És nem lett volna semmi gebasz, az oroszok visszaállították volna a 2014 előtti állapotokat, és kész. Az ukránok sem kerültek volna rosszabb helyzetbe, tekintve, hogy eddig is egy átlagos afrikai ország szintjén álltak, köszönhetően az óriási korrupciónak náluk. De Európa nagy részének kb. semmi észrevehető változást nem hozott volna.
Ezzel szemben sok pénzt és munkát rááldozva sikerült az egész kontinenst beásni a szarba, amibe még mindig befelé megyünk és fogalma sincs senkinek, hol lesz a mélypont. Csak gratulálni lehet hozzá.

Kicsit off volt, elnézést érte, de időnként ki kell írnom magamból :)
Olyan nincs, hogy semmilyen reakciót nem ad egy ilyen eseményre az EU (ami egyébként régóta támogatja Ukrajna integrációját), csak a mesében (az ír ilyet, akinek fogalma sincs a világ működéséről)... :D Mondj már nekem egy történelmi példát, amikor egy szövetségi rendszer a szomszédságában egy több szempontból is vele ellentétes oldalon álló hatalommal szemben nem reagált! Várom! ;) Eszednél vagy? Egy expanzív, restauráló autokrata állam az EU és a NATO szomszédságban megtámad nyíltan egy 40 milliós országot, 'kirobbantva' a kontinens legnagobb konvencionális háborúját a második vh. óta! Hogy gondolod azt, hogy erre semmilyen reakciót nem ad az EU? Még ha tegyük fel (elméletileg) az EU nem is reagálna, a háború önmagában is éreztetné hatását gazdaságilag és pénzügyileg a világon, mivel a világgazdaság szorosan összekapcsolódik. Remélem, ezt nem gondolod komolyan... Elméletileg, ha az EU nem is reagálna egy ilyen eseményre, a NATO mindenképpen... Márpedig a NATO és az EU össze van kötve több szálon is. Ja és még 3 dolog:
1. Ha a Nyugat, EU és a NATO (+ mások) nem segítenek Ukrajnának, akkor nem 8,8 millió ukrán menekült, hanem dupla vagy ki tudja mennyi jönne az EU felé! Hogy képzeled tízmilliós embertömegek ellátását? Már így is ez a legnagyobb humanitárius válság a jugoszláv háborúk óta, de a te groteszk esetedben viszont katasztrófa lenne...
2. Ha a Nyugat, EU és NATO )+mások) nem reagálnának (ami nem reális), akkor Kína rá nemsokkal le is rohanná Tajvant... Oo. meg tervezgetné tovább a befolyásának növelését (egy határig mondjuk, mert egy határnál már Kína is közbeszólna, neki ugyanis nem érdeke, hogy Oo. visszaerősdjön a múltbéli szintjére). Sokkal rosszabb lenne a helyzet, mivel így még nagyobb esélye lenne egy globális konfliktusnak.
3. Ha nincs reakció, bukik a NATO, meg minden más jelenlegi állapotában... Ez semmilyen módon nem megengedhető.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 320
10 818
113
Olyan nincs, hogy semmilyen reakciót nem ad egy ilyen eseményre az EU (ami egyébként régóta támogatja Ukrajna integrációját), csak a mesében (az ír ilyet, akinek fogalma sincs a világ működéséről)... :D Mondj már nekem egy történelmi példát, amikor egy szövetségi rendszer a szomszédságában egy több szempontból is vele ellentétes oldalon álló hatalommal szemben nem reagált! Várom! ;) Eszednél vagy? Egy expanzív, restauráló autokrata állam az EU és a NATO szomszédságban megtámad nyíltan egy 40 milliós országot, 'kirobbantva' a kontinens legnagobb konvencionális háborúját a második vh. óta! Hogy gondolod azt, hogy erre semmilyen reakciót nem ad az EU? Még ha tegyük fel (elméletileg) az EU nem is reagálna, a háború önmagában is éreztetné hatását gazdaságilag és pénzügyileg a világon, mivel a világgazdaság szorosan összekapcsolódik. Remélem, ezt nem gondolod komolyan... Elméletileg, ha az EU nem is reagálna egy ilyen eseményre, a NATO mindenképpen... Márpedig a NATO és az EU össze van kötve több szálon is. Ja és még 3 dolog:
1. Ha a Nyugat, EU és a NATO (+ mások) nem segítenek Ukrajnának, akkor nem 8,8 millió ukrán menekült, hanem dupla vagy ki tudja mennyi jönne az EU felé! Hogy képzeled tízmilliós embertömegek ellátását? Már így is ez a legnagyobb humanitárius válság a jugoszláv háborúk óta, de a te groteszk esetedben viszont katasztrófa lenne...
2. Ha a Nyugat, EU és NATO )+mások) nem reagálnának (ami nem reális), akkor Kína rá nemsokkal le is rohanná Tajvant... Oo. meg tervezgetné tovább a befolyásának növelését (egy határig mondjuk, mert egy határnál már Kína is közbeszólna, neki ugyanis nem érdeke, hogy Oo. visszaerősdjön a múltbéli szintjére). Sokkal rosszabb lenne a helyzet, mivel így még nagyobb esélye lenne egy globális konfliktusnak.
3. Ha nincs reakció, bukik a NATO, meg minden más jelenlegi állapotában... Ez semmilyen módon nem megengedhető.
Ugye itt alapvető ellentét van aközött, amit te látni vélsz, és amit én.
Én ugyanis nem látom Oroszországot expanzívnak, igazából az elmúlt 30 évben csak csökkent a kiterjedése az országnak, és Ukrajnával sem lett volna semmi dolga, ha nem kezdik onnan csesztetni az oroszokat. Ha az EU vezetése képes lett volna felmérni azt, hogy a tevékenységével több kárt okoz saját magának, mint az oroszoknak, igen, simán mondhatta volna, hogy nem teszünk többet, mint amit általában szoktak tenni háborúk esetén (jól elítélik). A világgazdaság tök jól elvolt 2014 előtt is, amíg Ukrajna Oroszország udvara volt, és nem fenekedtek ellene. A világgazdaság attól változott, hogy egyrészt sikerült a háborút komolyan pusztító háborúvá fejleszteni egy gyors kormánybuktatás helyett, másrészt azért, mert oda-vissza szankciózgat mindenki mindenkit.

1. Menekült kérdés: Ha nem áltatnák / áltatták volna az ukránokat azzal, hogy felveszik ide-oda, meg hogy megmentik őket, akkor az egész háború pár hét alatt véget ért volna, mert egyrészt kifogynak a fegyverből, munícióból, másrészt a harci kedvből is (a tényleg elvakult nacionalista egységek kivételével). El sem indultak volna a menekültek, mert a menekültek a háború elől menekülnek és a sorozás elől, nem pedig az oroszok elől.

2. Kína így is meg fogja szerezni Tajvant, vagy így, vagy úgy. Én mondjuk úgy gondolom, hogy nem frontális támadással, hanem titkosszolgálati módszerekkel, beépüléssel, de ez most más téma.

3. A NATO-nak a NATO tagokat kell védenie, nem Ukrajnát. Nem bukott volna semmit, ha nem lépnek közbe. Hozzáteszem, hogy a NATO állítása szerint most sem csinált semmit, úgyhogy most ugyanúgy állnak, mint amúgy állnának.