Kína bemutatta az ukrán válság megoldásának tervét
A kínai külügyminisztérium pénteken állásfoglalást adott ki az ukrán válság politikai rendezéséről, a tárca hivatalos honlapjára felkerült dokumentum 12 pontot tartalmaz.
Az
első bekezdés hangsúlyozza, hogy tiszteletben kell tartani minden ország szuverenitását és területi integritását, megjegyezve, hogy "minden ország egyenlő, méretétől, erejétől és vagyonától függetlenül". Jelzi a nemzetközi jog azonos és egységes alkalmazásának szükségességét, valamint a kettős mérce alkalmazásának elutasítását.
A
második bekezdés a hidegháborús mentalitás feladására szólít fel, hangsúlyozva, hogy a regionális biztonság nem biztosítható a katonai blokkok megerősítésével és bővítésével. Megállapítják, hogy kellő figyelmet kell fordítani valamennyi ország jogos biztonsági érdekeire és aggályaira.
A harmadik bekezdés, melynek címe "hagyja el az ellenségeskedést és állítsa le a háborút", tisztázza, hogy "a háborúkban nincsenek győztesek". Kína arra szólítja fel az összes felet, hogy tartsák meg önmérsékletüket, ne öntsenek olajat a tűzre, hogy megakadályozzák a további eszkalációt, vagy akár az ukrán válság ellenőrzését. Rámutat arra is, hogy újra kell indítani a közvetlen párbeszédet Moszkva és Kijev között.
A negyedik pontot a béketárgyalásoknak szentelik. A kínai fél rámutat, hogy a párbeszéd és a tárgyalások jelentik az egyetlen igazi kiutat az ukrán válságból. Megállapítják, hogy feltételeket kell teremteni és platformot kell biztosítani az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások újrakezdéséhez.
Az
ötödik bekezdés minden olyan intézkedés támogatására szólít fel, amely segít enyhíteni a humanitárius válságok következményeit, hangsúlyozva a humanitárius kérdések átpolitizálásának megengedhetetlenségét.
A hatodik bekezdésben Kína támogatja az Oroszország és Ukrajna közötti hadifogolycserét, megjegyezve, hogy ehhez minden félnek kedvezőbb feltételeket kell teremtenie. Hangsúlyozzák a civilek és a hadifoglyok védelmének szükségességét.
A hetedik bekezdés az atomerőművek biztonságával foglalkozik, amely rámutat a békés célú nukleáris létesítmények, például az atomerőművek elleni fegyveres támadások elleni küzdelem szükségességére.
A
nyolcadik bekezdés megjegyzi a nukleáris fegyverek alkalmazásának megengedhetetlenségét, hangsúlyozza a nukleáris fegyverek használatának vagy felhasználásával való fenyegetés ellensúlyozásának szükségességét.
A
kilencedik bekezdés hangsúlyozza, hogy minden félnek be kell tartania a gabona Fekete-tengeren történő szállításáról szóló megállapodást. Megjegyzendő, hogy a Kína által javasolt nemzetközi együttműködési kezdeményezés az élelmezésbiztonság területén valódi megoldást jelenthet a globális élelmiszerválság problémájára.
A
tizedik bekezdés hangsúlyozza, hogy Kína ellenzi az egyoldalú szankciókkal való visszaélést az ukrán konfliktus kapcsán, mivel azok nem segítik a válság megoldását, hanem csak új problémákat okoznak.
A tizenegyedik bekezdés a termelési és ellátási láncok stabilitására szólít fel. Kína a világgazdasági rendszer átpolitizálásával szembeni ellenállásra is felszólít.
Az utolsó bekezdésben Kína megjegyzi, hogy kész segítséget nyújtani és konstruktív szerepet játszani a háború utáni újjáépítésben a konfliktusövezetben.
Источник:
https://rusvesna.su/news/1677210164
Egy hozzászóló:
Az egész kínai „terv” néhány szóban összefoglalható – Kereskedjünk békében.