Dr. Gyarmati István eljutott oda, hogy itt bizony Ukrajnának reszeltek ha így mennek tovább a dolgok, ezért felvázolt egy (
szerinte) Oroszország számára visszautasíthatatlan tűzszüneti tervet: (
vastaggal a kommentjeim). Vicces olvasmány.
Kritériumok:
Lehetővé tegyen egy tartós tűzszünetet – ha nem is jelent végleges megoldást.
Biztosítsa, hogy Oroszország a megállapodás felrúgásáért számára elfogadhatatlanul magas árat fizessen.
Kiküszöbölje a konfliktus kiterjedésének – a NATO–Oroszország-összecsapásnak – a veszélyét, és egyúttal olyan helyzet alakuljon ki, amelyben Oroszország reálisan nem ismételheti meg agresszióját.
Elfogadható legyen Ukrajna számára, azaz – legalábbis formálisan – Ukrajna területi egysége és szuverenitása biztosítva legyen.
Elfogadható legyen Oroszország számára, azaz – legalábbis formálisan – orosz ellenőrzés alatt maradjon a megszállt területek jelentős része.
A TŰZSZÜNETET – AKÁR EGYOLDALÚAN IS – ÚGY KELL MEGHIRDETNI, HOGY ANNAK VISSZAUTASÍTÁSA, SÚLYOS MEGSÉRTÉSE, ILLETVE FELRÚGÁSA OLYAN KÖVETKEZMÉNYEKKEL JÁRJON, AMELYEK OROSZORSZÁGOT ELFOGADHATATLAN MÉRTÉKBEN SÚJTANÁK.
Ilyen lehet például Ukrajna azonnali NATO-tagsága és az Ukrajnának nyújtott segítségnyújtás gyors és radikális növelése.
A leglényegesebb azonban, hogy a szükséges feltételek egyszerre, csomagban kerüljenek meghirdetésre és bevezetésre, hogy Oroszország számára világossá váljon, csak annak elfogadása lehet számára kifizetődő. Ezért, természetesen, olyan részei is kell legyenek a csomagnak, amelyek Oroszország számára vonzóak.
Azonnali tűzszünet, amelynek felrúgása súlyos következményekkel jár – mindkét fél számára.
Tárgyalások megkezdése mondjuk két héten belül, egy előre kidolgozott megállapodásjavaslat alapján. Ennek csak akkor van esélye, ha a tervezetet nem Ukrajna, nem az USA terjeszti elő, hanem – ideális esetben – egy Kína vezette szűkebb csoport (India, Németország, Franciaország, Olaszország, Dél-afrikai Köztársaság) –, szövegét, természetesen egyeztetve a nemzetbiztonsági tanácsadók részvételével folyamatban lévő háttértárgyalásokon részt vevőkkel.
A csomag tartalma:
Tartós tűzszünet.
A tűzszünet ellenőrzését ENSZ-csapatok biztosítanák (Kína, India, Németország, Franciaország, Dél-afrikai Köztársaság stb. részvételével).
A tűzszünet megsértésének súlyos következményei vannak: ha Oroszország sérti meg, Ukrajna azonnal teljes jogú NATO-taggá válik, és a nyugati segítségnyújtás radikálisan megnő. Ha Ukrajna sérti meg, a nyugati támogatást olyan mértékben korlátozni kell, amely kizárólag a kialakult helyzet fenntartására elegendő.
(magyarul egy ukrán fél részéről történő tűzszünet megsértés semmi negatív következménye nem lenne Ukrajna számára)
A megállapodás életbe lépése után két hónappal Ukrajna a NATO tagjává válik, két korlátozással: 1. Az 5. cikkely alkalmazásának módja és formája – a Washingtoni Szerződés szigorú értelmezésének megfelelően nem automatikus. 2. Ukrajna tagságára az NSZK tagfelvételénél alkalmazott érvényesített korlátozásokat alkalmazzák. (
mert ugye ez az egész cirkusz nem a NATO terjeszkedés miatt tört ki ugye)
A NATO-tagság nem váltja ki az EU-tagságot. Ennek elfogadása a megállapodás részét kell képezze, abban a tudatban, hogy bármennyire is felgyorsítják a csatlakozási tárgyalásokat – nem a feltételek lazításával, hanem fokozott segítségnyújtással –, a folyamat jó pár évig fog tartani.
Ukrajna bizonyos területei – ideiglenesen és de facto – orosz ellenőrzés alatt maradnak (Krím, Luhanszk, Donyeck), míg a többi annektált terület ideiglenesen és de facto ukrán ellenőrzés alá kerül (ideiglenesen, azaz a jelen megállapodást felváltó békeszerződés megkötéséig, illetve egy külön megállapodásig, ha sor kerül ilyenre).
(ez gondolom visszautasíthatatlan Oroszország szempontjából - lol)
A demarkációs vonal mentén 50 km-es demilitarizált övezet jön létre. (
gondolom hogy könnyebben kivitelezhető legyen egy ukrán támadás)
Ukrajna és Oroszország egy CFE-jellegű fegyverzetkorlátozási szerződést kötnek (
lol)
Ukrajna biztosítja a Velencei Bizottság valamennyi ajánlása alapján a területén élő nemzeti kisebbségek jogait olyan módon, hogy azt a kisebbségek is elfogadják. (
ezt ugye tűzszünet nélkül is illene).
Lassan harmadik évébe fordul az oroszâukrán háború, de a megoldás továbbra sem körvonalazódik. Ãv végi beszédében Vlagyimir Putyin ismét visszatért a ânácitlanÃtás és demilitarizálásâ követeléséhez, ami reálisan Ukrajna szuverenitásának, végsÅ soron önálló létének...
www.portfolio.hu
Nem tudom ez az írás-e a gázabb vagy az erre született válasz:
A Portfolio-n megjelent véleménycikkében Dr. Gyarmati István arról Ãrt, hogy az oroszâukrán háború patthelyzetbe jutott, az idÅ Oroszországnak dolgozik, ezért a Nyugatnak egy olyan tűzszüneti javaslatot kellene letennie az asztalra, amelyre Moszkva nem tudna nemet mondani. Ãrására...
www.portfolio.hu