Vessük össze ezt a területet az oroszok harkivi offenzívájával, de akár a donbaszival is össze lehet vetni! Azt látjuk hogy az ukránok nagyon rövid idő alatt értek ebben a háborúban jelentősnek számító eredményeket.
Harkovot bukták az oroszok, ez vitathatatlan. A város körzetét az ukrán ellentámadás nyomán ürítették ki, nyilvánvalóan veszteségek mellett. (Azért a 10-15 ezres orosz számokat hirdető ukrán források jó eséllyel a tipikus háborús nagyotmondás kategóriájába tartoznak.)
A narancsos-majdanos Kijevvel ellentétben Harkovban az oroszok nehezen vették tudomásul, hogy az eredetileg orosz identitású városból 8 év alatt csendben eltűnt a lakosságnak az a kritikus tömege, amely némi támogatással hatékonyan tudta volna kiszorítani az ukrán erőket a metropoliszból. (Az idegengyűlölő ukrán náciknak 2014-től ebben nem kis szerepe volt.) Végül nem jöttek ki túl jól a dologból - és ez ukrán siker. (Ahogyan később a herszoni hídfő visszavétele is, de ott az oroszok már tudatosabban vonták vissza az erőiket a Dnyeperen túlra.) Azóta megy a diszkrét darálás, az erőforrások égetése, a felőrlő háború.
Egyéként itt a dolgok politikai súlya a nagy, nem a katonai. A halott vagy fogságba esett orosz sorkatonák akiknek elvileg teljes biztonságban kellett volna lenniük. A politikai súlya annak hogy putyin 2,5 év különleges hadművelet után nem tudja garantálni Oroszország területi integritását. Az újabb felrúgott vörös vonal aminek ismét semmilyen következménye nincs, mert putyinnak nincs mozgástere hozzá.
Pont erről beszélek, hogy a kurszki betörésnek nincs komoly katonai jelentősége. Szerintem azonban a politikai sem jelentős. A határ mentén élők évek óta tudták, tudják, hogy veszélyben vannak, bármikor kaphatnak az ukrán oldalról tüzérségi tüzet, rakétacsapást, drónokat, beszivárgó egységeket és akár nagyobb betörésre is sor kerülhet. És ezt szerte Oroszországban is tudta, tudja mindenki.
Katonai szempontból az lehet érdekes hogy az oroszoknak nagyon át kell gondolniuk a határaik védelmét, eddig nem tudtak elképzelni ilyen mértékű támadást a nemzetközileg elismert területük ellen. Ezért minden harcértékkel rendelkező erőt donbaszba összpontosítottak. Ennek ez volt a kockázata.
Nem a mostani betörés váratlan, meglepő, szenzációs és elképzelhetetlen, hanem az, hogy két egymással háborúzó ország 1000+ km-es frontvonala mellett éveken át húzódik egy csöndes, 700 km-es békebeli határvonal is! (Na meg hogy zavartalaunl működnek a csővezetékek...) Nem is jut eszembe hasonló példa a történelemből.
Nem a teruletszerzés mérete a fontos, hanem maga, hogy otthon kell harcolni és oroszországi orosz menekültek keletkeztek. A háborúhoz a társadalom támogatása is kell, ezt ez a valódi honvédelem segítheti. Viszont bízni fognak a vezetőkben? 22 Kijev ostromával indult és most Kurszk védelme zajlik.
Már a betörés kezdetén ezt írtam, hogy egyetlen értelmes célja a támadásnak némi (stratégiailag szükségszerűen jelentéktelen) terület elfoglalása lehet. Mondjuk szerintem az érintettek számára nincs ekkora különbség "idegenben" és "otthon" között, az egész térség határvidék (u-KRAJ-na) és mindenki jogot formál a másik ilyen-olyan területeire is. Tekereg ugyan ott egy láthatatlan piros vonal, de mindkét oldalán ugyanaz a táj, ugyanazok a települések, ugyanolyan szlávok, majdnem (sokszor teljesen) ugyanaz a nyelv és az elmúlt évtizedekig közös múlt.
Elkeserítő, hogy 30 év alatt ide jutott Európa, hogy egyébként is apadó, ősi, fehér lakosságának két nagy, ráadásul testvéri ága egymást mészárolja, miközben ezt a tragédiát az önleépítő, agymosott többi fizeti, és globális tőkeérdekek mentén pusztul el a civilizációnk, megy tönkre az EU és kerül tőle egyre távolabb Oroszország, amely pont azt adhatta volna Európának, ami hiányzott: Területet, stratégiai mélységet, ezerféle nyersanyagot, atomerőt, konzervatívabb, normálisabb szellemet - cserébe Európa innovációs- és gazdasági teljesítőképességéért, gazdagságáért. Egy Oroszország felé nyitó, Oroszországgal egyre elmélyültebb együttműködést kialakító, földrajzilag egységes és hatalmas Európa fölöslegessé tenné a NATO-t, lekörözné az USA-t, felülmúlná Kínát és globális szinten teremtene multipoláris egyensúlyt.
Ez az álom iszonyú mélyre lett lökve, de hosszú távon nincs más esély, egymás nélkül bukik Európa és Oroszország is.