[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

RobZombi

Well-Known Member
2021. január 25.
142
399
63
Persze lehetne. És az egészet majd kidobolja a kisbíró. :D (Végül is a vármegye és a főispán mellé már csak egy huszárdandár hiányzik. o_O )
Én még vissza vezetném az ezred tulajdonosi címet. Persze nem arisztokraták, hanem állami cégek amik finanszíroznák dandárt.

Lehetne mondjuk: 5. "Szerencsejáték Zrt" Huszárdandár
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A magyar nyelvben a:
  • könnyű = vadász/huszár
  • közepes = vértes/dragonyos
  • nehéz = páncélos
De ezt se használjuk, már a XIX. században kezdett kikopni és végül a szovjet megszállók eltörölték minden hagyományunkat.

Ez alapján lehetne páncélos és vértes lövészdandárunk vagy dragonyos esetleg huszárdandárunk.

A lövész meg lehetne, talpas. :) Na most fejeznek le képletesen a katonák. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Visszanézve az esti haderőszervezési, hadrend elképzelési kommenteket, lassan elértük a facebook szintet. Aztán kis javulás következett be, miután krisss elmondta, hogy az 5 új zlj 5 új helyőrségben lesz és ezek adják a 3 dandár további lövész zászlóaljait.

Szerintem, Tata egyértelmű, Leopárdok, Lynxek, PZH-2000 önjárók, meg a többi cullang. Debrecen, sötét ló. a lövész zászlóaljak ott is ok., de mi lesz a többi ? Remélhetőleg tüzérség ott is lesz, harckocsikban nem vagyok biztos. Hódmező, szerintem kap harckocsikat, önjárókat, de azok lehet gumikerekes alvázon lesznek. Valamint, ha megvan a 3 dandár, + egy felderítő ezred hozzájuk, a többi kiegészítővel, akkor nem ördögtől való gondolat, ha létrehozunk egy tüzér alakulatot. Önjárókkal, rakéta sorozatvetőkkel. Minimum ezred méretben. Bár ez már nagyon távoli jövő.... Említette itt valaki, hogy mi lesz a csapatlégvédelem sorsa. Egyértelmű hogy a dandárok szervezetén belül kell legyen. A győri alakulat nem erre van, a jövőben sem erre lesz. A Mistralok ottléte szerintem szakmai tévedés jelenleg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Visszanézve az esti haderőszervezési, hadrend elképzelési kommenteket, lassan elértük a facebook szintet. Aztán kis javulás következett be, miután krisss elmondta, hogy az 5 új zlj 5 új helyőrségben lesz és ezek adják a 3 dandár további lövész zászlóaljait.

Szerintem, Tata egyértelmű, Leopárdok, Lynxek, PZH-2000 önjárók, meg a többi cullang. Debrecen, sötét ló. a lövész zászlóaljak ott is ok., de mi lesz a többi ? Remélhetőleg tüzérség ott is lesz, harckocsikban nem vagyok biztos. Hódmező, szerintem kap harckocsikat, önjárókat, de azok lehet gumikerekes alvázon lesznek. Valamint, ha megvan a 3 dandár, + egy felderítő ezred hozzájuk, a többi kiegészítővel, akkor nem ördögtől való gondolat, ha létrehozunk egy tüzér alakulatot. Önjárókkal, rakéta sorozatvetőkkel. Minimum ezred méretben. Bár ez már nagyon távoli jövő.... Említette itt valaki, hogy mi lesz a csapatlégvédelem sorsa. Egyértelmű hogy a dandárok szervezetén belül kell legyen. A győri alakulat nem erre van, a jövőben sem erre lesz. A Mistralok ottléte szerintem szakmai tévedés jelenleg.
A Mistralok objektum védelemre, front mögötti logisztika és vezetési pontok oltalmazására jó lehet és nem baj, hogy Győrben van és ott marad - jól kiegészítik a NASAMS-et. Első vonalba meg megy a Skyranger a dandárok részeként.
A debreceni és hódmezővásárhelyi dandárok vélhetően kapnak 24-24 önjárót HX3-asok formájában és akkor lenne 72 önjárónk. A hasonló méretű Csehország is 3x24 vagyis 72 CAESAR-t rendelt, nekünk is ennyi lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 439
113
Mondjuk szerintem az alakulatoknál lenne jobb helyen, mint pl. az aknavetős Lynx - elvégre a "zászlóaljal együtt mozgást" kell gyakorolniuk a legtöbbet. Gépágyús lövészethez sem kell nagyobb lőtér mint egy sima Lynxnek...


Lynx-zászlóaljanként 4-6 darab Skyrangerrel lehet talán számolni. Vagyis 20-30 légvédelmi jármű 3 fős személyzettel meg némi logisztikával 120-150 fő kellhet "csapat légvédelemre"...ennyi csak akad!
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
Boxer alvázra is tervezik a Skyrangert, tehát a mi majdani 8X8-asunkon, a HITRON-on is lehet, amiből juthat több helyre.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and honved

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
Most kaptuk az infót amit te meg is jósoltàl.
Az erők szét lesznek telepítve.
Valószínű az emberhiány miatt.

Namost így lynx sem egy helyen lessz.
Tata/hódmező?
Így már több helyen kell szerelő.

Szerinted győrnek nem lenne szüksége a nasamsok mellé skyrangerre?
Hát én raknek melléjük.
Nem kell óriási mennyiség. Azt tatán szerelhetnék nagyobb baj esetén.

Én az atlasfasz állványt kukáznám. Mistrál menne pl lynxre/hitronra :rolleyes: /(nagyot nyel mielött leírom) gidránra .
Vagy valódi manpadkent járműbe.
Bár az kicsit hátrafelé menet.
De arra is lenne szerintem szükség.



És akkor felhoztad az új laktanyák,új zászlóaljak.
Fasza mert a bentragadt emberek mehetnek előre.
De fognak e pl tatai/hódmezői lövészek somogyban/Baranyában/Tolnaba költözni, ha helyben van házuk/lakásuk/családjuk.
Ott kapnak e szolgálati lakást.
Laktanyaépítés?

Hosszú az út. Így már az a 2 százalék sem olyan óriási.

Debrecen 9000 ember kínai akugyár.o_O

Na most örülnék(gazdaságilag) vagy ne.o_O
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Ami jelentős - és igen (!) racionális - változás még, hogy a képzés - úgy néz ki egységesítve lesz és egy ernyő alá kerül.
Jelenleg MH AA (Altiszti Akadémia) néven futó szentendrei - most már - dandár szintű szervezet alá kerül a Ludovika is.
Igazság szerint Szentendrén minden adott a tiszti valamint a tiszthelyettesi képzéshez. (gondolom ott is lesz fejlesztés). Van lőtere (Izbég), van gyak. tere (Csobánka), valamint a szentenderei laktanya területén elegendő hely van mindenre IS!
Annak nem nagyon volt értelme, ahogy körömszakadtáig akarták Budapesten tartani a katonatiszt képzést, és annak minden szükséges vonzatát. Hiába a felújítások a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ha gyakorlati képzésre (lövészet, meg harcászkodás) meg így is úgy is Szentendrére vagy vidéki bázisokra kellett levinni a hallgatókat. Meglátjuk, hogy végül tényleg költözni fog a komplett tisztképzés, vagy ez elsősorban csak szervezeti változást jelent...

Az új szervezet neve MH Katonai Oktatási Központ lesz - várhatóan. Az MH BKK is ebbe fog beolvadni...

Úgy általában látok - ebben is - "vízfej" csökkentő intézkedéseket ebben a kihirdetett csomagban
Ilyen a VV ezred létrehozása is!
Akkor a hajmáskéri bentlakásos westpoint-víziómnak reszeltek. :(
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Tehát akkor ez körvonalazódik a bejelentett, megszellőztetett és ígért alapján hozzávetőleg (kizárólag a hadosztály szint az én spekulációm benne):

orbat-zr-nyi.jpg