Mint amatőr, nem katona, csak érdeklődő, hadd mondjam el mit gondolok a harckocsiszám bővítéséről. Aztán engem is lehet köpködni, hogy tanulhassak belőle
Mikor kellhet használni az MBT-inket?
- Egy NATO konfliktusban lehetséges. Nem rendezkedtünk be légi szállításra, így messze szinte biztosan nem mennénk. Ha meg Európa lesz a helyszíne egy ilyennek, abba messze nem mi fogunk egyedül beszállni. Tisztán látszik már, hogy az európai NATO államok egységes fellépése esetén nincs az a regionális erő, amelyen ne tudnánk felülkerekedni. (Itt most erősen Oroszországra célozva...)
- Egy konfliktus után, rendfenntartó erőként jelen lehetünk a jövőben. Koszovó, Ukrajna, stb. Messzebb ugyancsak nem valószínű, hogy megyünk, akkor sem, ha van 200 harckocsink. Rendfenntartásra amúgy sem gondolom, hogy MBT-ket kellene felsorakoztatni.
- A NATO-tól független konfliktusban, egy szomszédos országgal. Ukrajnával soha nem fogjuk felvenni a versenyt. A többiek közül talán Szerbia és Románia nem a mi súlycsoportunk, ám az előbbivel való konfliktus esetén (egyenlőre) a NATO-val gyűlne meg a bajuk, míg utóbbinak egyenlőre nincsen modern gépparkjuk, néhány kivételtől eltekintve. Ha lesznek a jövőben, akkor kizárólag olyan esetben lehet esélyünk ellenük, amikor mi is bevásárlunk, illetve Erdélyben megfelelően tudunk támogatni egy gerilla harccsoportot, amely sok katonájukat és nehéztechnikájukat lefoglalja. Túl hosszú a közös határ, hogy ilyen létszámkülönbséget elbírjunk.
Azaz úgy gondolom, hogy egyedüli észszerű magyarázat a harckocsi géppark számának növelésére az volna, hogy a románokkal való konfliktusra készülünk fel. A másik lehetőség egy szomszédos ország megtámadása lenne, ami valljuk be, messze túlmutat rajtunk, és akkor is túlmutatna, ha bevásárolnánk.
Mire használható egy MBT?
- Védelemben második vagy többedik vonalas harcjárműnek. Első vonalban csak felesleges húsos célpont a nála nagyobb hatótávval bíró páncéltörő rendszereknek. Magyarul olyan helyzetbe érdemes hozni őket, amelyben a mozgásban lévő, előretörő - általában motorizált - ellenséget tudják pusztítani, esetleg ellentámadásba átmenni. Még optimálisabb, ha harckocsis alakulatokkal szemben állítják fel, hiszen a kizárólag APC-kkel és (nem nehéz) IFV-kkel szemben való alkalmazása "overkill".
- Támadásban a nagy kaliberű fegyverzetnek köszönhetően optimális géppuskafészkek, bunkerek, egyéb kemény célok leküzdésében. Elsődleges célja, hogy megnyissa az ellenség védelmi vonalát azáltal, hogy megsemmisíti azokat a célokat, amelyeket a gyalogság nem képes önerőből. Annyiban különbözik a Mobile Protected Firepower (MPF) koncepciójától, hogy van valamennyivel több védelme, bátrabban lehet menni vele, így alkalmasabb dinamikus, határozott támadás végrehajtására.
Magyarul a védelemben való szakszerű alkalmazásuk (relatíven) kevés veszteséggel járna. Nem gondolom, hogy az eképp való alkalmazás jóval több harckocsit igényelne. Főleg nem tagolt környezetben, ahol jobb nem ezeket alkalmazni.
Támadásban (ellentámadásban) egyértelmű, hogy ki lenne téve komoly veszteség elszenvedésének a kategória, azonban nagy ellentámadásokra (az ellenség menekülésén vagy hatalmas erőkülönbség jelenlétén kívül) nem igazán lehet számítani. Ezt látjuk például Ukrajnában is, ahol nem látunk nagy harckocsicsatákat, csupán helyi összecsapásokat néhány harckocsi támogatásával (általában egy oldalról). Még úgy is, hogy ők viszont nincsenek harckocsik hiányában. Így nem tudom elképzelni, hogy nekünk bármikor is szükségünk lenne zászlóalj vagy akár csak század szintű támadásokra, ahelyett, hogy elég volna 1, vagy maximum 2 szakasz. Ez szerintem a megfelelő, hatékony, olcsó páncéltörő képesség elterjedésének köszönhető. Nem lehet olyan mélyen megbízhatóan felderíteni egy vonalat, hogy ott a legtöbb páncéltörő képesség fel legyen derítve. Nem szabad beküldeni a harckocsikat a potenciális darázsfészekbe. Akkor sem, ha 44 van, akkor sem, ha 4*44. Sőt, szerintem még akkor sem, ha van APS vagy add-on armour kit. Az eredeti frontvonal gyors visszaállításán (az ellenség által nemrég elfoglalt terület letámadása, ahol még nincs megfelelően kiépített védelem) kívül így nem hinném, hogy bármilyen offenzív műveletre alkalmas lenne egy nagy harckocsi géppark. Erre viszont a kicsi is elég.
Akkor szerintem hogy lehet szerezni területet nélkülük? Összpontosított tüzérséggel, "logisztikai ostrommal". Ha egy területre nem engedünk be utánpótlást, miközben a lőszereiket elhasználtatjuk, előbb-utóbb lerohanhatók és/vagy kimenekülnek a területről. Ehhez viszont nem igazán kell harckocsi. Ehhez tüzérség kell, lehetőleg precíziós is, komoly felderítő kapacitás (drónok), illetve olyan első vonalban harcoló alakulatok, akik folyamatos nyomás alatt tartják az "ostromlott" egységeket. Erre megfelelőek akár a szittyák is.
Szóval szerintem a harckocsi darabszám növelése felesleges, főleg, ha ez bármi más kárára történik.
Sokkal kompetensebb haderőt tudnánk összehozni, ha a(z esetleg harckocsira elérhető) pénzt további önjáró tüzérségre, lőszerre, megfelelően kidolgozott logisztikai rendszerre, UAV-okra, UGV-kre, a PTSZ-ek váltótípusára (esetleg pontonhidakra) költenénk. Semmi nem ér többet, mint az információ és a logisztikai biztonság.