[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Ne nevettesd már ki magad…. főleg az Osztrák példával fogalmad sincs dolgokról! Egy semleges állammal példálózik ami a hadsereg leépítés mestere a régióban…. Arra nincs pénzük hadsereg szinten,hogy hazamenjenek…
Mi köze van ennek ahoz,hogy egy még a hh alatt fejleszteni kezdett eszköz,amit kifejezetten hegyvidéki terepre fejlesztettek,kerekes?Semmi.
Különben kb semmit nem értettél meg a mondókámbol.Egy tulajdonságot emelsz ki,amiben mellesleg van igazságod,miközben ez egy többszempontú tényező.Hajadra kenheted azt a harcászati mozgékonysági előnyt (ami jol konstruált kerekes esetén nem is olyan hű de nagy),ha közben nem tudod sem üzemeltetni,sem ellátni,sem megfelelően mozgatni erre az egy szempontra épitett csapataidat.
Túlságosan a taktikára összpontositasz.Nem csatát kell nyerni,hanem háborút.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
A következőkért kérem senki ne haragudjon meg és persze javítson ki, ha tévedek.

A haderőfejlesztés kapcsán olvasva Benneteket az utóbbi időben én sajnos tényleg arra jutottam, h hagyni kéne a faszba ezt az egészet. Valószínűleg tényleg azoknak van igazuk akik szerint semmi szükség kidobni rengeteg pénzt egy operett hadseregre, amilyen hadseregként elmondásotok szerint majdan a honvédség szerepelni fog.
Minden amit beszerzünk szar, de legalább kevés.
Én tényleg köszönöm szépen a katonáinknak az odaadó szolgálatot, de, ha már Ti is ezt az üzenetet közvetítitek akkor igazság szerint már nekem is nagyon fáj, h a nem kevés befizetett adómat ilyen faszságokra költik.

Én innentől kezdve kifejezetten a haderőfejlesztés ellen leszek mert teljesen meggyőztetek, h semmi, de semmi értelme az egésznek.
Csakhogy ez igy nem igaz.Ez a Zplan valójában a honvédelmet szolgálja.Csak nem úgy,ahogy a propi hazudja.Ez a Zplan arrol szól,hogy teljesitsűk a NATO minimumkövetelményeket,hogy ne rugjanak ki minket,és a NATO biztositsa továbbra is a védelmünket.
Zplanban körvonalazodó haderő nem alkalmas önálló honvédelemre,de alkalmas NATO hadműveleti keretben való gépesitett hadműveletekre.Nincs elég hk?Nem baj,majd amcsi/polák Abrams/K2 lesz beosztva a Lynxek támogatására.Tüzérségi támogatást meg mondjuk spanyol lövegek,meg német sorozatvetők erősitik.Pct tartalékot meg olasz Centuriok adják.Stb.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 938
113
Csakhogy ez igy nem igaz.Ez a Zplan valójában a honvédelmet szolgálja.Csak nem úgy,ahogy a propi hazudja.Ez a Zplan arrol szól,hogy teljesitsűk a NATO minimumkövetelményeket,hogy ne rugjanak ki minket,
Azt tudod, hogy bár mi már igen, idén először, de rajtunk kívül a többség nem teljesíti a 2%-ot, és többen sose fogják. Ezért soha senkit nem rúgnak ki, csak 1 ajánlás, amihez önkéntes vállalás csatlakozni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Azt tudod, hogy bár mi már igen, idén először, de rajtunk kívül a többség nem teljesíti a 2%-ot, és többen sose fogják. Ezért soha senkit nem rúgnak ki, csak 1 ajánlás, amihez önkéntes vállalás csatlakozni.
Nem mindegy,hogy minek a 2%ka......
Nem,nem rugnak ki minket,csak legfeljebb felajálják a közös megegyezéssel való távozást.....És gondoskodnak róla,hogy belemenjünk.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Macsek83

Well-Known Member
2020. június 15.
151
924
93
Nem mindegy,hogy minek a 2%ka......
Nem,nem rugnak ki minket,csak legfeljebb felajálják a közös megegyezéssel való távozást.....És gondoskodnak róla,hogy belemenjünk.
Kérdem én, h akkor mi értelme akár 1 ezrelék %-ot is erre a “hülyeségre” fordítani.

Mondom mindezt úgy, h a haderőfejlesztés mellett én laikusként a kezdetektől fogva teljes mellszélességgel kiálltam, de olvasva a fórumot ennek semmi értelmét nem látom.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Kérdem én, h akkor mi értelme akár 1 ezrelék %-ot is erre a “hülyeségre” fordítani.

Mondom mindezt úgy, h a haderőfejlesztés mellett én laikusként a kezdetektől fogva teljes mellszélességgel kiálltam, de olvasva a fórumot ennek semmi értelmét nem látom.
teljesen igazad van, ezt is jól megfogalmazta Kastély Robi európa kiszervezte a biztonság politikáját, de ne csodálkozzon hogy semmi belepofázása nincsen semmiben. Ennyi meg lehet csinálni de akkor kuss a neved. :rolleyes:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 938
113
Kérdem én, h akkor mi értelme akár 1 ezrelék %-ot is erre a “hülyeségre” fordítani.

Mondom mindezt úgy, h a haderőfejlesztés mellett én laikusként a kezdetektől fogva teljes mellszélességgel kiálltam, de olvasva a fórumot ennek semmi értelmét nem látom.
Azért mert mki költ haderőre. Ha nem a sajátra, akkor egy külföldi haderőre.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 065
93
Mi köze van ennek ahoz,hogy egy még a hh alatt fejleszteni kezdett eszköz,amit kifejezetten hegyvidéki terepre fejlesztettek,kerekes?Semmi.
Különben kb semmit nem értettél meg a mondókámbol.Egy tulajdonságot emelsz ki,amiben mellesleg van igazságod,miközben ez egy többszempontú tényező.Hajadra kenheted azt a harcászati mozgékonysági előnyt (ami jol konstruált kerekes esetén nem is olyan hű de nagy),ha közben nem tudod sem üzemeltetni,sem ellátni,sem megfelelően mozgatni erre az egy szempontra épitett csapataidat.
Túlságosan a taktikára összpontositasz.Nem csatát kell nyerni,hanem háborút.
Nézd “öreg” vagyok ehhez a vitához. Fogalmad sincs dolgokról látszik,hogy a gyakorlati tapasztalatod nulla! Mellesleg jössz nekem ilyen papír Pandurokkal amiből egy tucat van az Osztrákoknál kb félszáz. Több száz láncos technikát vontak ki nem azért ,mert nem kell egyszerűen nem áldoznak rá semleges államként, mellesleg tele vannak láncossal,most is. Ugrálsz a mondandódon belül össze-vissza üzemeltetés stb., most, hogy jött ez ide .Ha vissza olvasol pont én papoltam a hosszútávú harcászati stratégiárol és az haderő összetételéről,amit én nyilván ismerek veled ellentétben.
Ne kezd el a Kefírkedést, mert megint rajtad fog röhögni mindenki.
Én nem fogok okoskodni abban ami a levegőben történik, de a szárazföldi dolgokban,hogy is mondjam tudnék neked mit mutatni.
Részemről a téma lezárva.
 

Macsek83

Well-Known Member
2020. június 15.
151
924
93
Azért mert mki költ haderőre. Ha nem a sajátra, akkor egy külföldi haderőre.
Értelek és hidd el, h teljesen ugyanazon a platformon vagyunk csak amikor már a tudottan hivatásos katonaként hozzászóló fórumozók szaroznak kb mindent akkor én egy kicsit elbizonytalanodom. Akkor már húzzunk 19-re lapot és öntsük azt a pénzt máshova, mert az siralmas, h vkinek gatyája nincs, más szerint túl cifra szinű a hiúz meg egy a lófasznak sincs vége.

Előre is elnézést!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 938
113
Értelek és hidd el, h teljesen ugyanazon a platformon vagyunk csak amikor már a tudottan hivatásos katonaként hozzászóló fórumozók szaroznak kb mindent akkor én egy kicsit elbizonytalanodom. Akkor már húzzunk 19-re lapot és öntsük azt a pénzt máshova, mert az siralmas, h vkinek gatyája nincs, más szerint túl cifra szinű a hiúz meg egy a lófasznak sincs vége.

Előre is elnézést!
Azért mert sok panaszuk jogos.
De persze benne van a semmi sem jó attitűd is néhány nicknél, de alapvetően ők sztem nem katonák.
Ez egyébként nem is katona specifikus. Mindenhol ez van. És nem csak Magyarországon.

De értem,mire akadtál ki, sztem nem kell. Ha vmi nem tetszik el kell mondani, aztán a vezetők feladata, hogy reagáljanak rá. ( Nem azzal hogy elkussoltatjuk, aki mondja. :) )
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Nem mindegy,hogy minek a 2%ka......
Nem,nem rugnak ki minket,csak legfeljebb felajálják a közös megegyezéssel való távozást.....És gondoskodnak róla,hogy belemenjünk.
Teljesen lényegtelen. A BW pl. jelenleg ott tart, hogy inkább csak a baj van vele NATO szinten. Elvállalták a VJTF-et is, amire jó sokat készültek is, majd év végén átvették a stafétát. Miközben a VJTF PUMA-s alakulat meg jelezte, hogy: Ácsi!
Ez az eredménye annak, hogy nem engedik, hogy Németország 2%-ot költsön. Pedig ugye ott azért van miből 2%-olni....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Nézd “öreg” vagyok ehhez a vitához. Fogalmad sincs dolgokról látszik,hogy a gyakorlati tapasztalatod nulla! Mellesleg jössz nekem ilyen papír Pandurokkal amiből egy tucat van az Osztrákoknál kb félszáz. Több száz láncos technikát vontak ki nem azért ,mert nem kell egyszerűen nem áldoznak rá semleges államként, mellesleg tele vannak láncossal,most is. Ugrálsz a mondandódon belül össze-vissza üzemeltetés stb., most, hogy jött ez ide .Ha vissza olvasol pont én papoltam a hosszútávú harcászati stratégiárol és az haderő összetételéről,amit én nyilván ismerek veled ellentétben.
Ne kezd el a Kefírkedést, mert megint rajtad fog röhögni mindenki.
Én nem fogok okoskodni abban ami a levegőben történik, de a szárazföldi dolgokban,hogy is mondjam tudnék neked mit mutatni.
Részemről a téma lezárva.
Több millió km-t vezettem.Terepjárókat is.Krazzal vontattam ki sárba ragadt BMP-t,mikor te még a madzagos vonatot húzkodtad.
Mit papoltál?Nagy semmit.
Kérdem én, h akkor mi értelme akár 1 ezrelék %-ot is erre a “hülyeségre” fordítani.

Mondom mindezt úgy, h a haderőfejlesztés mellett én laikusként a kezdetektől fogva teljes mellszélességgel kiálltam, de olvasva a fórumot ennek semmi értelmét nem látom.
Mert keverednek a hatalompolitikai érdekek a honvédelmi érdekekkel a Zplanban.De igazábol a propi a zavaró.Egyszerűen ki kéne mondani,hogy a NATO követelmény teljesitésével kivánjuk biztositani a honvédelmet,és nem kamuzni mindenféle térségbeli meghatározó haderőről meg önálló honvédelmi képességről.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
A következőkért kérem senki ne haragudjon meg és persze javítson ki, ha tévedek.

A haderőfejlesztés kapcsán olvasva Benneteket az utóbbi időben én sajnos tényleg arra jutottam, h hagyni kéne a faszba ezt az egészet. Valószínűleg tényleg azoknak van igazuk akik szerint semmi szükség kidobni rengeteg pénzt egy operett hadseregre, amilyen hadseregként elmondásotok szerint majdan a honvédség szerepelni fog.
Minden amit beszerzünk szar, de legalább kevés.
Én tényleg köszönöm szépen a katonáinknak az odaadó szolgálatot, de, ha már Ti is ezt az üzenetet közvetítitek akkor igazság szerint már nekem is nagyon fáj, h a nem kevés befizetett adómat ilyen faszságokra költik.

Én innentől kezdve kifejezetten a haderőfejlesztés ellen leszek mert teljesen meggyőztetek, h semmi, de semmi értelme az egésznek.

Ne izguljatok egyszer ennek is vége lesz! Én mindenkit arra buzdítok, h amint lehetősége nyílik rá szereljen le!

Kérdem én, h akkor mi értelme akár 1 ezrelék %-ot is erre a “hülyeségre” fordítani.

Mondom mindezt úgy, h a haderőfejlesztés mellett én laikusként a kezdetektől fogva teljes mellszélességgel kiálltam, de olvasva a fórumot ennek semmi értelmét nem látom.

Értelek és hidd el, h teljesen ugyanazon a platformon vagyunk csak amikor már a tudottan hivatásos katonaként hozzászóló fórumozók szaroznak kb mindent akkor én egy kicsit elbizonytalanodom. Akkor már húzzunk 19-re lapot és öntsük azt a pénzt máshova, mert az siralmas, h vkinek gatyája nincs, más szerint túl cifra szinű a hiúz meg egy a lófasznak sincs vége.

Előre is elnézést!
Értelek, és meg is értem, hogy mi az ami civilként "bassz@ a csőröd". De fogadd el, hogy a jelenlévő hivatásosoknak valahol ez a topic egy hobby, amitől nem tudják elvonatkoztatni a mindennapi "szarságaikat", és ilyenkor hozzám hasonló okoskodó civilektől még irritálóbb nekik a civil álláspontot olvasni, amikor bent meg mást tapasztalnak.
Ha majd régebb óta tolod, akkor ehhez azért lassan hozzászoksz, mert ezen változtatni nem tudsz, és felesleges ilyen konfliktusokba bele is menni. Ettől függetlenül, azért a hivatásosok részéről is tudatosulni kell annak, hogy ők - akármennyire is hobiként kezelnék az itteni jelenlétet - azért csak felelősséggel tartoznak a CÉG itteni renoméjáért. A rossz renoménak nem kell további negatív támogatás.
És tud azért megütköztető lenni 1-2 megnyilvánulásuk. Ezt is mindenki saját vérmérséklete szerint fogja magára venni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Mert keverednek a hatalompolitikai érdekek a honvédelmi érdekekkel a Zplanban.De igazábol a propi a zavaró.Egyszerűen ki kéne mondani,hogy a NATO követelmény teljesitésével kivánjuk biztositani a honvédelmet,és nem kamuzni mindenféle térségbeli meghatározó haderőről meg önálló honvédelmi képességről.
A három 2020-30-ra jól felszerelt dandárunk arra elég lehet, hogy a nálunk kisebb vagy hasonló méretű szomszédaink ellen álljuk a sarat és visszaverjük az amúgy közel nulla valószínűséggel bekövetkező támadásukat. Ilyen értelemben lesz önálló honvédelmi képességünk. Kb. két-három szomszédunknak van igazából bármi esélye ellenünk: Szerbia, Románia és Ukrajna - nagyjából ez a sorrend tükrözi is hogy milyen a viszonyunk velük: jó, semleges, feszült. Szerbeket Koszovó és Bosznia érdekli katonailag, ukránok meg örülnek, hogy élnek: hosszú évtizedekig minden erejükkel keleten lesznek lekötve. Románokkal sem látom az ütközést: ha nem basztatják az ottani magyarokat és mi nem támadjuk meg őket, akkor nem hiszem hogy háborúba keverednénk velük. Nálunk semennyi román kisebbség sincs szinte, nyersanyagunk sincs - semmit nem nyernének vele ha megtámadnának.

Persze azért szárazon kell tartani a puskaport! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: endre and honved

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 065
93
Több millió km-t vezettem.Terepjárókat is.Krazzal vontattam ki sárba ragadt BMP-t,mikor te még a madzagos vonatot húzkodtad.
Mit papoltál?Nagy semmit.

Mert keverednek a hatalompolitikai érdekek a honvédelmi érdekekkel a Zplanban.De igazábol a propi a zavaró.Egyszerűen ki kéne mondani,hogy a NATO követelmény teljesitésével kivánjuk biztositani a honvédelmet,és nem kamuzni mindenféle térségbeli meghatározó haderőről meg önálló honvédelmi képességről.
Mit húztál te ki :) max…Tudod mit…. te katonaságot maximum képen láttál amikor elvezttél előtte.
Basszus te kamionos vagy akkor vagy buszos esetleg mozdonyvezető,ha ennyit vezettél :) Ebből van a sok baleset amikor kamion vezetés közben fórumon irogatsz :)
Vicckategória vagy ezzel a szöveggel bonts fel egy kefirt! Ne személyeskedj……
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 794
113
Azért mert sok panaszuk jogos.

Van itt köztünk olyan ember, aki ne tudna vagy fél tucat rossz dolgot mondani a munkahelyével kapcsolatban ? Még akkor is, ha, a fizetése jó. Szerintem mindegyikünk tudna panaszkodni és jogosan. De ettől még a többségünk marad és nem lép le. Ahogy az elhivatott katonák jelentős része sem, szerintem.
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
790
2 380
93
Van itt köztünk olyan ember, aki ne tudna vagy fél tucat rossz dolgot mondani a munkahelyével kapcsolatban ? Még akkor is, ha, a fizetése jó. Szerintem mindegyikünk tudna panaszkodni és jogosan. De ettől még a többségünk marad és nem lép le. Ahogy az elhivatott katonák jelentős része sem, szerintem.

Ez igy van.Csak egyre kevesebb az elhivatott katona,mert:
  • Szétszopatta őket a vezetés,csak mert megteheti...
  • elhivatottságból nem lehetett megélni (most már azért jobb a helyzet,ez inkább régebben volt igaz. )
Sok öreg volt katonát ismerek,akiknek jelezték hogy visszajöhetnének,mert már jobb a helyzet,de eszük ágában sincs.És nem azért mert nem voltak elhivatottak.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
drónokról meg sima 60 és 82mm aknagránátokat dobálnak az ukránok légi bombaként.
Nyilván az átalakítás lényege, hogy légibomba ként is bevethető legyen a lövedék.

igen. Olcsón egyszerűen.
nekünk is hasznos lenne valami irányított 120mm aknagránát amit integráni lehetne rakétákba illetve dronokra vagy dronokba. a légibombák alapjait az aknagránátok adták. ahogy az rpg vel is ki lehet lőni aknagránátot pl.
az aknagránát egy nagyon jól adaptálható eszköz.
Tehát annak az irányítókészletével nyernénk a legtöbbet. mert mind légi indítású eszközökre mint különböző röppályájúszárazföldi eszközökhöz könnyen integrálható.
Az, hogy grànàtokat dobàlunk repülôbôl az ellenségre màr szàz éve is elavult, a modern harctéren ilyen baromsàgokkal..., bocs, egy pillanatra dudi lettem. :D

Megint újra fel lett talàlva valami a harcmezôre, aztàn fura mód, bàr drón repül és dobja, hiàba annyira régi az elv, mégis sebez. De fura. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 139
113
Az, hogy grànàtokat dobàlunk repülôbôl az ellenségre màr szàz éve is elavult, a modern harctéren ilyen baromsàgokkal..., bocs, egy pillanatra dudi lettem. :D

Megint újra fel lett talàlva valami a harcmezôre, aztàn fura mód, bàr drón repül és dobja, hiàba annyira régi az elv, mégis sebez. De fura. :D
Legtöbbször miket sebez? A pusztába beásott agy be sem ásott, le nem álcázott páncélospkat, ha nem így használnák őket, akkor nem lenne gond. Teleörömködte a közösség a fórumot, hogy lám az álcaháló hogy megfogta azt a szerencsetlen drónt. Kapaszkodj meg de a drónról dobált aknagránátot is ugyanígy megfogná, ha használnák az álcahálót...
 
  • Tetszik
Reactions: endre