[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 434
113
Maradjunk annyiban, hogy miután nem nyilvánosak az aktuális létszámok (de még a szervezeti felépítés sem) így minimum hipotézis amit leírtál mintsem tény.
Régebben a zászlóaljak száma még nem volt titok. De örülök, ha a normálishoz közelebbi az arány.

Amúgy ez a titkolózás elég beteges. Ennyire még a 80-as években sem volt minden titok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Én azt látom, hogy már nincsenek hagyományos puha célpontok, ahol boldogulnának.
Az a probléma, hogy te azt képzeled, hogy minden SF azonos feladatrendszerrel működik. Pedig nagyon nem.
Mondok egy példát. Nem véletlenül van külön SBS, meg SAS, vagy Navy Seal és Delta.
Nagyok az átfedések de a Navy Seal nem azt csinálja, mint amit a KRD csinált Afganisztánban.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 803
5 514
113
Az a probléma, hogy te azt képzeled, hogy minden SF azonos feladatrendszerrel működik. Pedig nagyon nem.
Mondok egy példát. Nem véletlenül van külön SBS, meg SAS, vagy Navy Seal és Delta.
Nagyok az átfedések de a Navy Seal nem azt csinálja, mint amit a KRD csinált Afganisztánban.
A korábbi kommentem, amiből ez a beszélgetés kiindult, arra irányult, hogy a krd-ről közzétett videókban mit és mivel gyakorolnak a srácok.
Polaris "roham", tetőre desszantolás helikopterekből, kötélen való kiemelés, és egy kis épületharcászat "papucsos" ellenséggel szemben.

Mivel civilként ennyit látok a krd kiképzéséből és fegyverzetéből, csak ebből tudok kiindulni.
Na erre írtam akkor azt, hogy ma már ez kevés.
Azóta ki lettem okosítva, hogy ezek csak buta, de látványos videok a plebsznek.
Megjegyzem, szerintem csak buta.

Szóval akkor elkezdtem érvelni a magyar sf fegyverzete spektrumának a kiszélesítése, és létszámának megnövelése mellett.
Legyen páncélozott járművük (nomad), páncéltörő eszközeik, manpads, hogy amennyiben kell, kéznél legyen. Jelenleg egyik sincs.

Mindezt arra alapoztam, hogy a sivatagi dzsihadistakergetéseknek vége, komolyabb ellenség ellen kell készülni, komolyabb felszereltséggel.

A létszámuk növelését azért szorgalmazom, mert mindenhova kell a katona. Sajnos látjuk milyen gyorsan fogy az emberélet valódi háborúban. El kell tudni viselni a veszteséget, és nem szűnhet meg egy képesség, ha elesik néhány tucat baka.

B*sznék rá, ha lenne 5-7 feltöltött és felszerelt dandárunk.
Az SAS és a Navy Seal mögött ott vannak igazi hadseregek, nekünk a KRD mögött közel semmi.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 751
4 167
113
Az biztos hogy sokkal nagyobb az arány mint régen. Amikor még zászlóaljak voltak, akkor 5 lövész zászlóaljra jutott 1 KM zászlóalj. A 80-as években meg 10 lövész zászlóaljra jutott 1 század KM. Ha Szolnokot is bele számolom, akkor 1,5 század.
Szia,

Szerintem alapvetoen rosszul szamolsz: a 80-as evekben 0 KM/kulonleges felderito ero volt a Magyar Nephadseregben.

A 60-as evekben volt a csucs, amikor egy szolnoki kulonleges felderito zaszloalj volt a masfel hadseregre.

Kicsit kesobb leminositettek a zaszloaljat, mar nem is vezerkar kozvetlen volt, "csak" hadseregkozvetlen melysegi felderito. Ennek megfeleloen sokkal rosszabb kikepzest is kaptak (elsosorban a gyakorlatok teren, pl. kizarolag honvedsegi teruleten belul robbantottak, es nem az orszagban barhol, a MAV sinek mellett, mint korabban - vagyis a diverzios gyakorlataik szinvonala megzuhant a 60-as evekben megszokotthoz kepest).

Hozzajuk kepest is egy szinttel lejebb voltak a csapatfelderito zaszloaljak melysegi felderito szazadai. Akik termeszetesen abszolut ertekben nagyon magas szinten voltak!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 363
113
@Aladeen
harcászati szint a csata/összecsapás megnyerését irányozza elő. (elfoglalni a 313 as magaslatot pl)
a hadászati a hadművelet megnyerését irányozza elő (mondjuk a tavaszi nyári őszi offenzíva ukránba pl)
a stratégiai a stratégiai célok elérését irányozza elő (a háború megnyerését vagy az ellenség légierejének megszüntetését vagy az ellenség demilitarizálását pl)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 166
38 671
113
@Aladeen
harcászati szint a csata/összecsapás megnyerését irányozza elő. (elfoglalni a 313 as magaslatot pl)
a hadászati a hadművelet megnyerését irányozza elő (mondjuk a tavaszi nyári őszi offenzíva ukránba pl)
a stratégiai a stratégiai célok elérését irányozza elő (a háború megnyerését vagy az ellenség légierejének megszüntetését vagy az ellenség demilitarizálását pl)
oké, de rakéták esetében van egy nagyon konkrét nemzetközi terminológia hogy mi minek számít. Itt pedig a 300 km az nagyon nem stratégiai - még ha a stratégiailag nagyon fontos ellenséges főparancsnok fejére is zuhan az a rakéta.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and dudi

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 363
113
oké, de rakéták esetében van egy nagyon konkrét nemzetközi terminológia hogy mi minek számít. Itt pedig a 300 km az nagyon nem stratégiai - még ha a stratégiailag nagyon fontos ellenséges főparancsnok fejére is zuhan az a rakéta.
az az osztályba sorolásuk de én az alaklmazásukról írtam végig. a mi esetünkben az osztálybasorolás lényegtelen ne haladja meg a 600 km meg ne legyen tömgpusztító vagy atom robbanófejel szerelhető kb se kazettás fejrésszel mert azt is aláírtuk. célja rendeltetése szerint írtam mert céllal rendeltetéssel vásárolnánk. állítanánk hadrendbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113
a hadászati a hadművelet megnyerését irányozza elő (mondjuk a tavaszi nyári őszi offenzíva ukránba pl)
Ez a hadműveleti-harcászat.Hadműveleti szint.
Stratégia magyarul a hadászat.
Kis országok esetén egyszerűen nincs hadműveleti vagy hadászati mélység.Kis országok esetén egy hadműveleti vereség mozgó háborúban stratégiai vereséget is jelenthet.Izrael esetében ez már harcászati szinten is jelendkezhet,annyira nincs mélysége az országnak.
De ettől még a raketták hatótáv beosztása a nagy országokhoz igazodik.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
mivel van műszaki szakképzésem igen tudom a választ. nem új dolog már az 1 vagy a 2. világháborús szakutasításokban szerepel hogy az árokrendszer fedésére törekedni kell a légiveszély én a meredek röppályás lövedékek hatásaival szemben...

a teljes fedésnek nem az a legfontosabb szerepe hogy megfoja a reprszhatást (terémésztesen törekedni kell arra hogy minél nagyobb mértékbean csökkentse annak hatásait.) de a fő szempont a takarás. lőhetsz te bármilyen eszközzel bármilyen pontosan ha fogalmad nincs arról hogy hol is van az ellenség abba a védműrendszerbe. lásd az oroszok 1. vonalát fedett. a vietnámiak támpontokban színtén sikeresen alkalmazták a fedett árokrendszert
Számomra azért fontos kérdés, mert sajnos kurvára visszatertünk az I. vhb. lövészárok és település harcaihoz.
Újra elő kell venni a régi "szakirodalmat" és újraértelmezni és modern technológiával ötvözni.

Értem! Tehát van ilyen cucc csak semmit nem ér felderítés és az árokban való mozgás folyamatos nyomonkövetése nélkül. De erre kísérlet sincs, ha jól FEDETT egy árok.

Szeizmikus vagy hang alapú mint a shooter detection árok felderítés létezik? Vagy hő/éjjellátó kamerás (amit a Lynx "okosrendszere" elméletileg tud, hogy megkeresi kijelöli a rejtőzködő célokat). Az első vhb-ban még a köhögést is lehetett hallani.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 363
113
Számomra azért fontos kérdés, mert sajnos kurvára visszatertünk az I. vhb. lövészárok és település harcaihoz.
Újra elő kell vanni a régi "szakirodalmat" és modern technológiával ötvözni.

Értem! Tehát van ilyen cucc csak semmit nem ér felderítés és az árokban való mozgás folyamatos nyomonkövetése nélkül. De erre kísérlet sincs, ha jól FEDETT egy árok.

Szeizmikus vagy hang alapú mint a shooter detection árok felderítés létezik? Vagy hő/éjjellátó kamerás (amit a Lynx "okosrendszere" elméletileg tud, hogy megkeresi kijelöli a rejtőzködő célokat. Az első vhb-ban még a köhögést is lehetett hallani.
azért kell a lemez legyen műanyag vagy fém hogy a kitermelt föld egy részét ráhorva legyen és a gyeptéglák egy része is.

miért nincs tapasztalat 1. vh 2. vh vietnám irak iráni háború most az orosz ukrán. az oroszok védvonala fedett. délszláv háborúba is igyekeztek fedni a védműrendszereiket.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 367
12 838
113
Számomra azért fontos kérdés, mert sajnos kurvára visszatertünk az I. vhb. lövészárok és település harcaihoz.
Újra elő kell vanni a régi "szakirodalmat" és modern technológiával ötvözni.

Értem! Tehát van ilyen cucc csak semmit nem ér felderítés és az árokban való mozgás folyamatos nyomonkövetése nélkül. De erre kísérlet sincs, ha jól FEDETT egy árok.

Szeizmikus vagy hang alapú mint a shooter detection árok felderítés létezik? Vagy hő/éjjellátó kamerás (amit a Lynx "okosrendszere" elméletileg tud, hogy megkeresi kijelöli a rejtőzködő célokat. Az első vhb-ban még a köhögést is lehetett hallani.
Egyébként éppen most, Avgyejevkánál állítják az oroszokról, hogy alagútrendszert építenek ki az ukrán állások megközelítéséhez, aláaknázásához.
Egy-két éve én vetettem fel vietnami példa alapján, hogy nekünk is kéne ezt a lehetőséget tanulmányozni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113
Számomra azért fontos kérdés, mert sajnos kurvára visszatertünk az I. vhb. lövészárok és település harcaihoz.
Újra elő kell venni a régi "szakirodalmat" és újraértelmezni és modern technológiával ötvözni.

Értem! Tehát van ilyen cucc csak semmit nem ér felderítés és az árokban való mozgás folyamatos nyomonkövetése nélkül. De erre kísérlet sincs, ha jól FEDETT egy árok.

Szeizmikus vagy hang alapú mint a shooter detection árok felderítés létezik? Vagy hő/éjjellátó kamerás (amit a Lynx "okosrendszere" elméletileg tud, hogy megkeresi kijelöli a rejtőzködő célokat). Az első vhb-ban még a köhögést is lehetett hallani.
Ajánlott olvasmány
A volokalamszki országuton.
Egy szovjet regény,de nagyon jó,és olvasmányos formában rengeteg hasznos dolgot megtanulhatsz belőle.Az állásépitésről is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Egyébként éppen most, Avgyejevkánál állítják az oroszokról, hogy alagútrendszert építenek ki az ukrán állások megközelítéséhez, aláaknázásához.
Egy-két éve én vetettem fel vietnami példa alapján, hogy nekünk is kéne ezt a lehetőséget tanulmányozni.
Tudom hogy a történelemben később is voltak lövészárok és alagútharcok, de ilyen szinten ami most a szomszédban van szerintem az I. vhb. óta nem volt példa.
Igazad lett! Jók voltak a megerzéseid!
Ilyen alagútrendszerek kialakitasához már biztosan lehet modern és gyors különböző talajtípuspkhoz is fúrótechnologiát vagy kész betonelemeket és pilléreket (pl. a Ferrobeton Dunaujváros ilyenekt is készit de iparit meg hidakhoz) amivel gyors földalatti alagúthálozatot és azok megerősítő elemeit lehetne gépesítve kialakitani.

De az elhárításukra is szeizmikus érzékelőket. Mindkét oldalról érdemes ezt most újra körüljárni...építés és leküzdés