[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 346
12 800
113
Tehát azt mondod hogy a folyamatosan gyakorló repüléseket végrehajtó helikoptereinket ne használjuk ugratásra mert az hülyeség,repüljenek csak tovább üresen... Ezt mond meg az ejéseknek is! :D
Nem.
A helikopter darabszámot felezni kell, az ejtőernyősök számát pedig 1 században maximálni,.l hogy megőrizzük a fegyvernemi kultúrát - mert egyebként semmi realitása nincs a kontinentalis hadszíntéren az ejtőernyős deszantnak. Ez fokozottan igaz a medencében fekvő Magyarországra.
A többiekből pedig rohamlövészt kell faragni, Wiesel-1-esekkel megtámogatva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 710
80 071
113
Nem.
A helikopter darabszámot felezni kell, az ejtőernyősök számát pedig 1 században maximálni,.l hogy megőrizzük a fegyvernemi kultúrát - mert egyebként semmi realitása nincs a kontinentalis hadszíntéren az ejtőernyős deszantnak. Ez fokozottan igaz a medencében fekvő Magyarországra.
A többiekből pedig rohamlövészt kell faragni, Wiesel-1-esekkel megtámogatva.
Mit kell csinálni a helikopterekkel? A többihez nem is írok mert akkor baromság, hogy az kimondhatatlan.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 731
4 124
113
A helikopter darabszámot felezni kell,
Szia,

Szerintem majdnem-Mi-8 meretu helikopterre komoly szukseg van, a regi gepek egyre kevesbe uzemeltethetoek, vagyis uj gepek kellenek, azok (H225) szamat sem elvben, sem gyakorlatban nem csokkentenem.

A Mi-2 meretu gepek sokkal kevesbe hasznosak, nem veletlen, hogy mar regen selejteztek a Mi-2-eseket.
Szerintem elvi sikon nezve 20 db tul sok nekunk, lett volna jobb helye is a penznek, mint ezek masodik felet megvenni. De ha mar egyszer itt van az osszes H145M, akkor nem lehet 10 db aran inkabb fegyvert venni. Szoval most teljesen ertelmetlen lenne felezni a H145M-ek szamat.



az ejtőernyősök számát pedig 1 században maximálni,.l hogy megőrizzük a fegyvernemi kultúrát - mert egyebként semmi realitása nincs a kontinentalis hadszíntéren az ejtőernyős deszantnak. Ez fokozottan igaz a medencében fekvő Magyarországra.
A többiekből pedig rohamlövészt kell faragni, Wiesel-1-esekkel megtámogatva.

1 szazad? Az SF-nel viszonylag kicsi a szazadok letszama (ugy altalaban mindenhol, nem csak nalunk), joval tobb SF katonank van, mint egy szazad, teljesen korrekt es indokolt zaszloaljnak es nem szazadnak nevezni a magyar kulonleges muveleti erot.

Ezen felul ott van meg a masik zaszloaljnyi ejtoernyos is: lehet, hogy ok kicsi esellyel lesznek bevetve ejtoernyoskent, de a kikepzesuk szintjet jelentosen noveli az ejtoernyos kikepzes.

Plusz van meg kb szazadnyi melysegi felderito, nyilvan naluk alapveto elvaras, hogy ejtoernyosok legyenek. Es amikor epp nem ejtoernyos bevetesen vannak, akkor is leginkabb helikopterrel szallitjak oket, szoval ez pont nem erv arra, hogy kevesebb helikopter legyen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 710
80 071
113
1 szazad? Az SF-nel viszonylag kicsi a szazadok letszama (ugy altalaban mindenhol, nem csak nalunk), joval tobb SF katonank van, mint egy szazad, teljesen korrekt es indokolt zaszloaljnak es nem szazadnak nevezni a magyar kulonleges muveleti erot.

Ezen felul ott van meg a masik zaszloaljnyi ejtoernyos is: lehet, hogy ok kicsi esellyel lesznek bevetve ejtoernyoskent, de a kikepzesuk szintjet jelentosen noveli az ejtoernyos kikepzes.

Plusz van meg kb szazadnyi melysegi felderito, nyilvan naluk alapveto elvaras, hogy ejtoernyosok legyenek. Es amikor epp nem ejtoernyos bevetesen vannak, akkor is leginkabb helikopterrel szallitjak oket, szoval ez pont nem erv arra, hogy kevesebb helikopter legyen.
Na ezt magyarázd el kérlek.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 731
4 124
113
Na ezt magyarázd el kérlek.

Szia,

Melyik reszet?
(Amugy nyilvan te jobban tudod mint en, de legalabb kiderul, hogy mit tudok rosszul.)

Tőlem ilyesmit biztosan nem fogsz megtudni. ;)

Szia,

Hat, igy nem konnyu beszelgetni, de akkor "latatlanban" probalom megmagyarazni a hozzaszolasomat: szerintem (@ravenlord velemenyevel szemben) jo, ha nagyon sokkal tobb, mint egy szazadnyi ejtoernyos van a Magyar Honvedsegben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 710
80 071
113
Szia,

Hat, igy nem konnyu beszelgetni, de akkor "latatlanban" probalom megmagyarazni a hozzaszolasomat: szerintem (@ravenlord velemenyevel szemben) jo, ha nagyon sokkal tobb, mint egy szazadnyi ejtoernyos van a Magyar Honvedsegben.
Igen, arra gondoltam, hogy azt magyarázd el, hogy te látatlanban, hogyis gondolod ezt. Igen én helyzeti előnyben vagyok, viszont emiatt nem látom úgy a dolgokat ahogy te/ti akik külső szemlélőként láttok rá.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 710
80 071
113
Oké, tele van a 37 is támogatókkal. Lehet hülye a kérdés, de a felderítőket, zlj/század törzset hova számítjuk?
Én csak a német kategorizálást ismerem, de olyan bődületesen biztosan nem tér el asz orosztól vagy az amerikaitól. A németeknél a harcos létszámba az tartozik bele aki az ezred vagy dandár pk harcálláspontja előtt gyalogsági harcfeladatot hajt végre vagy ezt támogató fegyvert kezeli. Tehát a felderítő, tüzér, légvédelmi tüzér, rohamutász abszolut beleszámít a harcos létszámba.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 432
113
Én csak a német kategorizálást ismerem, de olyan bődületesen biztosan nem tér el asz orosztól vagy az amerikaitól. A németeknél a harcos létszámba az tartozik bele aki az ezred vagy dandár pk harcálláspontja előtt gyalogsági harcfeladatot hajt végre vagy ezt támogató fegyvert kezeli. Tehát a felderítő, tüzér, légvédelmi tüzér, rohamutász abszolut beleszámít a harcos létszámba.
Nem a teljes haderő létszámához képest értendő az 1/5 arány?

Egy lövész dandárnál ha csak 9 lövész századdal számolok, és századonként 120 emberrel, már akkor közel megvan az 1/5.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 731
4 124
113
Sziasztok,

@dudi keresere reszletezem a korabbi hozzaszolasomat:

1 szazad? Az SF-nel viszonylag kicsi a szazadok letszama (ugy altalaban mindenhol, nem csak nalunk), joval tobb SF katonank van, mint egy szazad, teljesen korrekt es indokolt zaszloaljnak es nem szazadnak nevezni a magyar kulonleges muveleti erot.

Az interneten is megtalalhato szervezeti szabalyzat cenzurazatlan reszeben benne van, hogy 2 db kulonleges muveleti osztag van a dandarban. Kozismert, hogy eredendoen USA SF mintara kerultek ezek kialakitasra, amik egyenkent 6 db kulonleges muveleti csoportot tartalmaznak, egyenkent 12 fovel. Szerintem 2 alaprendeltetesu osztag (= szazad), plusz tamogatok es kikepzok az normalisan egy kisebb zaszloalj. De semmikeppen se nevezheto 1 szazadnak, tehat onmagaban csak a magyar SF katonak miatt sem lenne elfogadhato, hogy 1 szazadra csokkenjen az ejtoernyosok szama (ami @ravenlord eredeti felvetese volt).

Szerintem az is kozismert, hogy az SF katonak alapfelatadatanak resze, hogy teljes letszamukban ejtoernyos katonak legyenek (hiszen barmelyik csoportnal elofordulhat, hogy ejtoernyovel juttatjak ki oket; de ezt szerintem nem kell magyarazni senkinek se)

Ezen felul ott van meg a masik zaszloaljnyi ejtoernyos is: lehet, hogy ok kicsi esellyel lesznek bevetve ejtoernyoskent, de a kikepzesuk szintjet jelentosen noveli az ejtoernyos kikepzes.
A szervezeti szabalyzatban benne van az is, hogy 2 rohamlovesz osztag van a dandarban. Errol sokkal kevesebb informacio van, de alapvetoen erre is igaz, hogy 2 harcolo szazadnyi ero az egy kisebb zaszloalj, veletlenul sem egy szazad.

Szerintem valoszinutlen, hogy tomeges (szazad szintu) ejtoernyos bevetes legyen, de szerintem az ejtoernyos kikepzes onmagaban olyan mertekben emeli a kikepzes szinvonalat, hogy csak ezert megeri (nem veletlenul hivjak a "batrak sportjanak" az ejtoernyozest, segitsegevel a kikepzes soran ki lehet szurni azokat, akik eles helyzetben alkalmatlanok lesznek).
Plusz van meg kb szazadnyi melysegi felderito, nyilvan naluk alapveto elvaras, hogy ejtoernyosok legyenek. Es amikor epp nem ejtoernyos bevetesen vannak, akkor is leginkabb helikopterrel szallitjak oket, szoval ez pont nem erv arra, hogy kevesebb helikopter legyen.
A wiki szerint is a felderito ezredben 1 db melysegi felderito szazad van.
Szerintem az is kozismert, hogy egy melysegi felderitonek az egyik kijuttatasi modja az ejtoernyo.

Szoval osszefoglalva harcolo alegysegbol van 5 szazadnyi ero, akik ejtoernyosok, erre rajon meg az, akik kikepzok, pilotak, ... akik szinten ejtoernyosok.