[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 415
113
Azért ez a példa, mert ezeknek megfelelő az elve ami alapján modern SHORAD-nak lehet valamit nevezni. Technológiailag valóban nem modernek de az elvi felépítesük modern. Az meg, hogy láncos csak véletlen, bár lehet, hogy kerekes alváz nem nagyon elégítené ki a menetből tüzelés kritériumát de ez nem biztos.
Elvi felépítésük sem modern.
Mondok egy elsőre nem ideillő - de jobban belegondolva nagyon is - példát.
Tudom, hogy te is marhaságnak tartod a csőalatti gránátvető kialakítást.
Pedig mekkora királyság, ha ott van mindig kéznél, ha kell. :rolleyes:
Viszont a külön 40-es gránátvetőnek sokkal több az előnye. És ha ennek megfelelően készülsz fel, akkor hatékonyabb is lesz, mintha folyton magaddal cipelnéd a fegyver alján.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Nem tudom, a hgyomanyosssl sokat tökölnek a tüzérek. Szerintem az új TÁS helyét is pontosan be kell mérni, tengerszint feletti magassággal.
Már írtam, megvannak ezek az adatok. Ezért előkészített tás.

A szelet, meg egyéb meteo adatokat is figyelnek kell venni az új tűzfeladatnál, aztán tudják az új lő elemeket kiszámolni majd beállítani.
Ez a törzs dolga, kidolgozzák az adatokat, majd továbbítják rádión. Nem a helyszínen történik, hanem a tűzvezető központban.
De a tűzkivaltast is nehezen képzelem el a mozgó célra.
Most ne haragudj, erre nem tudok mit mondani. Kérdezd meg a tüzér ismerőseid. Tudniuk kell.

Linkeltem már a Mesterember sorozat, 2 epizódos, Tüzérség filmjét.
Minden ott van benne, minden.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 380
77 065
113
Elvi felépítésük sem modern.
Mondok egy elsőre nem ideillő - de jobban belegondolva nagyon is - példát.
Tudom, hogy te is marhaságnak tartod a csőalatti gránátvető kialakítást.
Pedig mekkora királyság, ha ott van mindig kéznél, ha kell. :rolleyes:
Viszont a külön 40-es gránátvetőnek sokkal több az előnye. És ha ennek megfelelően készülsz fel, akkor hatékonyabb is lesz, mintha folyton magaddal cipelnéd a fegyver alján.
Miért nem modern az, hogy egy járművön van minden, így képes hálozatosan és autonóm módon is harcolni? Hallgatlak!!!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
A pénz ebben az esetben nem számít, mert nem csak a rakéták jelentős része hárítható el, de a tüzérség helye is kiderül. Így nem lesz következő csomag.
@Negan szokta rendszeresen túlbecsülni a válaszcsapás reakcióját, de valjuk be hamarabb kapnak válaszcsapást a rakétatüzérség járművei, mint hogy újratöltenék.
Az utántöltés alatt meg szabadon van a személyzet.
Ezt kifejtenéd?
Nem értem.
Mert a gép már azelőtt odébbáll sem mint hogy az első rakéta becsapódna...
Utána meg bárhol lehet.
Tehát hogy kap válaszcsapást?
Mit ér az-az infó hogy 3 percel ezelőtt hol volt a gép?
Jelentős része elhárítható....
Százalékosan? És hogyan, mivel?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 415
113
Van is bajom a Skyrangerrel. Tudni illik ha nem azt vesszük ami önállóan képes felderítésre és tűzvezetésre az baj. Minek a Skyranger mellé C-RAM? A C-RAM egy bazis védelmi rendszer, gyakorlatilag egy szarazföldi Phalanx. Láttam már élőben C-RAM-et es hidd el, hogy még csak annyira sem mobil mint egy Patriot.
Ez egy félreértés. Én legalábbis a "C-RAM"-mal általánosan a counter rocket, artillery and mortar funkcióra gondolok, nem a konkrét US Army által használt Phalanx tornyokra.
A Skyranger 30 önálló tűz ezetésű, és felderítésű, ugyanakkor sokkal hatékonyabb, ha nem csak a saját helyzetképét látja, vagy esetleg távolabbi adatok alapján vezérlik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 380
77 065
113
Ez egy félreértés. Én legalábbis a "C-RAM"-mal általánosan a counter rocket, artillery and mortar funkcióra gondolok, nem a konkrét US Army által használt Phalanx tornyokra.
A Skyranger 30 önálló tűz ezetésű, és felderítésű, ugyanakkor sokkal hatékonyabb, ha nem csak a saját helyzetképét látja, vagy esetleg távolabbi adatok alapján vezérlik.
A C-RAM az egy eszköz. A funkciója pedig bázisvédelem. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Semmi köze nincs a C-RAM-nak vagy a funkciójának a csapat legvédelemhez.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 415
113
Pontosan csak ez számít.
Mert fenntarthatatlan és finanszírozhatatlan a rendszer, annyira penzigényes.
Karabakh!
Irgalmatlan pénzekbe került az azeriek felfegyverzése. És nagyon súlyos pénzeket buktak is. Azonban a békében ezerszer könnyebb újra talpraálni (meg előtte sok pénzért felkészülni), mint hogy a háborúban elfogyjanak az embereid. Pénzt lehet súlyos igéretekért kapni mástól (az azeriek is eladták a lelküket azér a pár koszhadt négyzetkilométerért, mégis ők nyertek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Well...
@pöcshuszár által példának felhozott, 60 indítós, 20 lábas kontenerről beszélünk második napja. És ennek a konténerek a mozgatásáról.
Az is meg annak a folytatasa, mert valoban van olyan mar most is, az a Mantis mellett van telepitve, tipikusan objektum- avagy teruletvedelemre, mint a Skynex resze.


Semmiféle Lynx alváz nincs a történetben.
Valakik elorangattak a Gradot, mint fenyegetest es a szokasos hulye keleti lusta-logikat - "ha nem jo mindenre, akkor minek?" -, amire en irtam hogy senki nem tart vissza minket dedikalt VSHORAD verzio gyartasatol (azaz nem lenne rajta torony), csak meg kell nezni, mennyi ilyen raketa fer ra, mondjuk keresztben; szerintem 40 tutira ramegy.

Alapnak vett 18 gépes sorozatvető zászlóalj, 720 rakétás tömegtüzéhez lett számolva a 12 darab konténer. Egy salvo-ra.
20secen belül érkező 720 célpont meg owerkill.
Mitol lenne overkill? Arrol nem beszelve, hogy az elso tuznyitas utan par masodperccel mar at is adtak az Eltak a helyzetuket es mehet a counter-strike. Raadasul a PzH lotavolon kivulrol kepes betakarni oket.


Vagy ezekszerint egy fantázia a rendszertúlterhelés?
Ha meg egy sorozatvető, ütegparancsnok, tömegtüzének a 10-20%- a lenne hatásos, mert annyi van a célon, kb fejbelőnék a helyszínen.
@mindenen kívül mar leirta, hogy eleg logikusan nem 100x100 meteres teruletre lonek ezekkel, ha szet van huzodva a zl akkor meg plane, akkor talan meg kevesebb.

( A "Rendben"-t pedig arra írtam hogy nincs hangulatom belemenni olyan dologba ami egyértelműen értelmetlen.)
Annyibol mindenkeppen, hogy ertelmetlen lenne egyaltalan Graddal puffogtatni egy mozgasban levo konvojra, az biztos... mert a peldanak citalt ukran fenykep egy allo helyzetu egyseget mutatott.

Mindez persze tovabbra is akademikus hulyeseg, mert legkevesbe sem a Gradok ellen kell ilyesmi, hanem minden mas ellen
 
K

kamm

Guest
A C-RAM az egy eszköz. A funkciója pedig bázisvédelem. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Semmi köze nincs a C-RAM-nak vagy a funkciójának a csapat legvédelemhez.

Ja hat ez ugy 15-20 eve volt utoljara igaz. El kellene mar felejteni ezeket a regi beidegzodeseket.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Karabakh!
Irgalmatlan pénzekbe került az azeriek felfegyverzése. És nagyon súlyos pénzeket buktak is. Azonban a békében ezerszer könnyebb újra talpraálni (meg előtte sok pénzért felkészülni), mint hogy a háborúban elfogyjanak az embereid. Pénzt lehet súlyos igéretekért kapni mástól (az azeriek is eladták a lelküket azér a pár koszhadt négyzetkilométerért, mégis ők nyertek.
OFF.
Tudod hogy hol van az a város amit Baku-nak hívnak?
Egy olajtavon fekszik az egész szottyadt ország.
Bármit, ismétlem bármit ki tudnak fizetni.
Ők megtehetik, mi nem.
Nagyon rossz a példád.
ON.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 415
113
A C-RAM az egy eszköz. A funkciója pedig bázisvédelem. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Semmi köze nincs a C-RAM-nak vagy a funkciójának a csapat legvédelemhez.
Leírtam a mozaikszó jelentését.
Mit nem értesz ezalatt?
Most kezded a kötekedő stílust, amikor tudod, hogy nincs igazad?
Mennyi konkrét szakportáli idézetet tegyek ide neked, ahol C-RAM-ként hivatkoznak azon eszközökre, amelyek a tüzérségi fenyegetéseket hárítják el?
Igen, a Xerox is konkrét markanév, mégis a fénymásolás egyik szinonímája a xeroxolás.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 380
77 065
113
Leírtam a mozaikszó jelentését.
Mit nem értesz ezalatt?
Most kezded a kötekedő stílust, amikor tudod, hogy nincs igazad?
Mennyi konkrét szakportáli idézetet tegyek ide neked, ahol C-RAM-ként hivatkoznak azon eszközökre, amelyek a tüzérségi fenyegetéseket hárítják el?
Igen, a Xerox is konkrét markanév, mégis a fénymásolás egyik szinonímája a xeroxolás.
Csak te rossz kontextusban használtad. A C-RAM sem mint adott eszköz sem mint funkció nem csapat légvédelem. Innentől kezdve nehogy én legyek már a hülye, mert nem tudtam kitalalni, hogy mire gondolt a költő.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
K

kamm

Guest
Ezt kifejtenéd?
Nem értem.
Mert a gép már azelőtt odébbáll sem mint hogy az első rakéta becsapódna...
Ha odebbal. Raadasul onnatol kezdve perceken belul megtalaljak az egesz brigadot a levegobol.

Utána meg bárhol lehet.
Hogy lehetne mar barhol, nem gyorsnaszadok a tengeren... szirszar hatos IFAk meg Uralokrol van szo, nem repulokrol.

Tehát hogy kap válaszcsapást?
Mit ér az-az infó hogy 3 percel ezelőtt hol volt a gép?
Lasd fenn. Egyreszt a Grad egy oreg szar, pontatlan es amugy sem lehet 30 km kivul, masreszt nem ertem, miert feltetelezed, hogy valamifele teljesen magara hagyott zl kell megvivnia veluk, felderites, legitamogatas es sajat tuzerseg nelkul...?

Csak te rossz kontextusban használtad. A C-RAM sem mint adott eszköz sem mint funkció nem csapat légvédelem. Innentől kezdve nehogy én legyek már a hülye, mert nem tudtam kitalalni, hogy mire gondolt a költő.

Nem, te az vagy, aki koti az ebet a karohoz, hogy csakis a maradi elkepzelesed szerint hasznalhato egy amugy masra is jo eszkoz. Raadasul a "kontextus" pontosan hogy helyes, csak te nem akarod elfogadni.
 
  • Vicces
Reactions: cirqle

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Mitol lenne overkill? Arrol nem beszelve, hogy az elso tuznyitas utan par masodperccel mar at is adtak az Eltak a helyzetuket es mehet a counter-strike. Raadasul a PzH lotavolon kivulrol kepes betakarni oket.
Ezt hogy érted?
Mit változtat azon hogy 3 perc a röpidő, és egy perc az adaátvitel + irányzás? Összesen 4 perc.
3 perc a limitidő, odébbállni, kb minden európai hadseregben.
Mennyi célpontot tud leküzdeni ez a rendszer 20 másodpercen belül?


Annyibol mindenkeppen, hogy ertelmetlen lenne egyaltalan Graddal puffogtatni egy mozgasban levo konvojra, az biztos... mert a peldanak citalt ukran fenykep egy allo helyzetu egyseget mutatott.
Ismétlem, nem mozgásról volt szó, hanem tűzhatásról.
És attól hogy valamit nem tudsz, vagy értesz nem biztos hogy más sem érti, vagy nem létezik.
Mozgó célokra tüzérségi tüzet lőni, időszakos vizsgafeladat, kb minden normális tüzérségnél.

@mindenen kívül mar leirta, hogy eleg logikusan nem 100x100 meteres teruletre lonek ezekkel, ha szet van huzodva a zl akkor meg plane, akkor talan meg kevesebb.
Én pedig leírtam neki, hogy képesek rá.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Ha odebbal. Raadasul onnatol kezdve perceken belul megtalaljak az egesz brigadot a levegobol.


Hogy lehetne mar barhol, nem gyorsnaszadok a tengeren... szirszar hatos IFAk meg Uralokrol van szo, nem repulokrol.


Lasd fenn. Egyreszt a Grad egy oreg szar, pontatlan es amugy sem lehet 30 km kivul, masreszt nem ertem, miert feltetelezed, hogy valamifele teljesen magara hagyott zl kell megvivnia veluk, felderites, legitamogatas es sajat tuzerseg nelkul...?



Nem, te az vagy, aki koti az ebet a karohoz, hogy csakis a maradi elkepzelesed szerint hasznalhato egy amugy masra is jo eszkoz. Raadasul a "kontextus" pontosan hogy helyes, csak te nem akarod elfogadni.
Szerintem lezárom ezt a társalgást.
Azt látom hogy lövésed sincs a tüzérséggel kapcsolatos hardverekhez sem, nem hogy a felhasználásukhoz.
Így nem konstruktív a beszélgetés.
Értelmetlenül csapongsz a témák között, összemosva azokat.
Vitázni akarsz, nem beszélgetni.
Kösz nem.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Ugyan ez igaz a BM-21-re is.
Ne várjuk, hogy közel 100 %-os legyen.
A grad-nak is vannak korlátai.
Egy osztályról beszélünk, ami egy orosz lövészdandár szervezetszerü tuztamogató alegysége.
Egy dandárt legalább három támad egyszerre. Annak van 6 százada az első lépcsőben, három a másodikban.
Két napja arról beszélünk, hogy milyen karán szétkap egy századot a támadás során.
De ha első csapásra nem is, másodikra biztos.
Aztán biztos lőne másra is, más tűzfeladatokat. Sokat, gyorsan, körleteket sűrűn váltva.
Szerintem a támadó három dandár három tüzérosztálya nem hagyná ezt szó nélkül.
Ha nem elsőre, akkor második vagy harmadik alkalommal megcsapnák.
A páncélzat nélküli Gradra, szinte minden veszélyes ha felfedik.
Tehát addig jár a korsó a kútra, míg a többi korsó...
És eltörik, mert közel sem sérthetetlen.
Egy hozzá hasonló ellenféllel szemben.
Tény hogy nagy -nagyon jó lesz, ha meglesznek.
Ez vitathatatlan, csupán legyünk azért tisztában a rendszer korlátaival is, nem várjuk hogy közel 100% -os legyen, és mindenható.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Ugyan ez igaz a BM-21-re is.
Ne várjuk, hogy közel 100 %-os legyen.
A grad-nak is vannak korlátai.
Egy osztályról beszélünk, ami egy orosz lövészdandár szervezetszerü tuztamogató alegysége.
Egy dandárt legalább három támad egyszerre. Annak van 6 százada az első lépcsőben, három a másodikban.
Két napja arról beszélünk, hogy milyen karán szétkap egy századot a támadás során.
De ha első csapásra nem is, másodikra biztos.
Aztán biztos lőne másra is, más tűzfeladatokat. Sokat, gyorsan, körleteket sűrűn váltva.
Szerintem a támadó három dandár három tüzérosztálya nem hagyná ezt szó nélkül.
Ha nem elsőre, akkor második vagy harmadik alkalommal megcsapnák.
A páncélzat nélküli Gradra, szinte minden veszélyes ha felfedik.
Tehát addig jár a korsó a kútra, míg a többi korsó...
És eltörik, mert közel sem sérthetetlen.
Egy hozzá hasonló ellenféllel szemben.
Ez a hsz mennyiben kapcsolódik az általatok felvázolt alapfelvetéshez?
20 másodpercen belül, jön 720 rakéta.
Az általatok felvázolt rendszer, mit tud vele kezdeni?
20 másodpercen belül mennyit tudna leküzdeni?
Ez mennyibe kerülne?
Ez a kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Ez a hsz mennyiben kapcsolódik az általatok felvázolt alapfelvetéshez?
20 másodpercen belül, jön 720 rakéta.
Az általatok felvázolt rendszer, mit tud vele kezdeni?
20 másodpercen belül mennyit tudna leküzdeni?
Ez mennyibe kerülne?
Ez a kérdés.
Azt lövi le, ami veszélyes. Ha egy sem az, akkor egyet sem lő le.
720 meg nem tud veszélyes lenni.
Ha iranyitatlan, akkor csak néhány lehet veszélyes egy oszlopra, a többi mellé.
Irányítottból lőnél 720-at? Egy szazadra?
Nem!
Túlterhelnéd 720 iranyitottnál a rendszert?

Na az lenne a bazi drága!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 380
77 065
113
Azt lövi le, ami veszélyes. Ha egy sem az, akkor egyet sem lő le.
720 meg nem tud veszélyes lenni.
Ha iranyitatlan, akkor csak néhány lehet veszélyes egy oszlopra, a többi mellé.
Irányítottból lőnél 720-at? Egy szazadra?
Nem!
Túlterhelnéd 720 iranyitottnál a rendszert?

Na az lenne a bazi drága!
Miért ne tudna? Van itt egy tüzér aki leírta, hogy egy indító 1 focipályányi területet lő be. Sehová nincs leírva, hogy egy egesz osztály ne azt az 1 focipályányi területet lője, vagy teszem azt 4 focipályányit. Nem csak úgy tudnak lőni,hogy minden indító egy külön focipályányi területet támad.