[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Rajtad kívül senki nem beszél Lynx hull-ról...meg sem említette senki rajtad kívül.
Olvasd át mégegyszer, mert semmilyen szintem nem kapcsolódik a hsz-ed a beszélgetés tematikájához.
Errr, no... FYI az eredeti temafelvetes az enyem a Lynx tema alatt, csak athoztak ide. A Skyranger kapcsan elovettem a RM Hungary sajttaj kepeit es melletettem a lehetseges uj tipusu C-PGM/RAM VSHORAD raketakat, mint legjobb opciot.

Erre akadt ki @dudi meg masok, hogy miszerint ilyen nincs es nem is volt - ami igaz, de pontosan ezt magyarazzuk paran azota is, hogy a RM ezt (is) remekul latta elore es 5-6 eve dolgozik ezen, mert ugye a modern threats modern valaszt kivan, mint mindig.

Ennek tovabbgondolasa volt utana tolem, hogy ha ilyen 600+ lovedekes grad tamadast akarnak haritani, akkor ugye - ahogyan @mindenen kívül is magyarazza mar jo ideje - abbol jo esetben 10-20% korul lesz a veszelyes lovedekek szama egy elnyujtott fronton, azokhoz meg tokeletesen eleg akar egy zl szintjen is kb 4 dedikalt VSHORAD (120-180 rakettaval) a bozotosban, meg 4 Skyranger (amin szinten lenne 2-4 ilyen raketta plusz ugye a gepagyuk is let tudnak szedni egyet-egyet - igen, le tudnak, a Grad meg lassabb, mint a tuzersegi loszer es azt is le tudja, vilagosan megmondtak a nemetek.)

:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 818
113
Nyilván vágom, de egy ELM 2084 radar által vezérelt skyranger üteg, tűz szakasz C-RAM képességeiről beszélgetünk 2 napja.
Ha megvalósul, akkor az a nagy előny, hogy a felderítő radar messzebb lehet, nem az önjáró tűzeszközön.
Ezáltal nehezebben felderithető, védettebb a rendszer.
Mert 2021-24- nem van ilyen tekknika.
Fejlődés?
Van is bajom a Skyrangerrel. Tudni illik ha nem azt vesszük ami önállóan képes felderítésre és tűzvezetésre az baj. Minek a Skyranger mellé C-RAM? A C-RAM egy bazis védelmi rendszer, gyakorlatilag egy szarazföldi Phalanx. Láttam már élőben C-RAM-et es hidd el, hogy még csak annyira sem mobil mint egy Patriot.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Errr, no... FYI az eredeti temafelvetes az enyem a Lynx tema alatt, csak athoztak ide. A Skyranger kapcsan elovettem a RM Hungary sajttaj kepeit es melletettem a lehetseges uj tipusu C-PGM/RAM VSHORAD raketakat, mint legjobb opciot.

Erre akadt ki @dudi meg masok, hogy miszerint ilyen nincs es nem is volt - ami igaz, de pontosan ezt magyarazzuk paran azota is, hogy a RM ezt (is) remekul latta elore es 5-6 eve dolgozik ezen, mert ugye a modern threats modern valaszt kivan, mint mindig.

Ennek tovabbgondolasa volt utana tolem, hogy ha ilyen 600+ lovedekes grad tamadast akarnak haritani, akkor ugye - ahogyan @mindenen kívül is magyarazza mar jo ideje - abbol jo esetben 10-20% korul lesz a veszelyes lovedekek szama egy elnyujtott fronton, azokhoz meg tokeletesen eleg akar egy zl szintjen is kb 4 dedikalt VSHORAD (120-180 rakettaval) a bozotosban, meg 4 Skyranger (amin szinten lenne 2-4 ilyen raketta plusz ugye a gepagyuk is let tudnak szedni egyet-egyet - igen, le tudnak, a Grad meg lassabb, mint a tuzersegi loszer es azt is le tudja, vilagosan megmondtak a nemetek.)


:)
Well...
@pöcshuszár által példának felhozott, 60 indítós, 20 lábas kontenerről beszélünk második napja. És ennek a konténerek a mozgatásáról.
Semmiféle Lynx alváz nincs a történetben.
Alapnak vett 18 gépes sorozatvető zászlóalj, 720 rakétás tömegtüzéhez lett számolva a 12 darab konténer. Egy salvo-ra.
20secen belül érkező 720 célpont meg owerkill.
Vagy ezekszerint egy fantázia a rendszertúlterhelés?
Ha meg egy sorozatvető, ütegparancsnok, tömegtüzének a 10-20%- a lenne hatásos, mert annyi van a célon, kb fejbelőnék a helyszínen.
( A "Rendben"-t pedig arra írtam hogy nincs hangulatom belemenni olyan dologba ami egyértelműen értelmetlen.)
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Az új tások felderítése, kialakítása, irányzása, álcázása, stb rendszerint megtörténik hamarabb. Ezt olyankor csinálják a tüzerek mikor éppen nyugi van.
Ha random kell megálni valahol tűzcsapást mérni, akkor nagy a gebasz. Persze előfordulhat ilyen helyzet is. Evidens növekszik a rátöltés, irányzás, tűzkiváltás időtartama.
A sorozatvetők indítási mechanizmusa úgy van kialakítva hogy az egymást követő rakéták ne zavarják egymás pályaívét, ne nyomják el egymást.
Videókon láthatod hogy nem az egymás melleti rakéták indulnak.
Felderítés, cél azonosítás pedig a tüzérfelderítők dolga. Megoldható, ahogyan más Kmz-s feladat is. Ez is egy külön szakma, spec felszereléssel.
( 100x100-at a Glonass-Gps irányzású gépek tudnak. Ma már csak a hibás rakéta megy mellé kilóméterekkel. Evidens, előfordulhat. )
Az hogy számítási hiba csúszik be, szintén előfordulhat, rossz az irányzás, rossz helyre rakodik le a gép. Szintén benne van a pakliban.
Alapirany, vízszintes pozíció megtalálása, ilyesmiket szoktam hallani tőlük, de nem vagyok tüzér. A hagyományos, nem irányított esetén valami szöszölés azért kell.
A Glonassz nagy előny, de az új céladatokat, csak be kell állítani.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Alapirany, vízszintes pozíció megtalálása, ilyesmiket szoktam hallani tőlük, de nem vagyok tüzér. A hagyományos, nem irányított esetén valami szöszölés azért kell.
A Glonassz nagy előny, de az új céladatokat, csak be kell állítani.
Igen, ezek azok a dolgok.
Alapirány kijelölése a legfontosabb, főfeladat. Ez az irány jelöli a tűzkiváltás fő-irányát.
Megtalalni-kialakítani azt a pozíciót amire azonnal ráállhat, rátolathat a gép. Lehetőleg vízszintes legyen. A tüzérségi iránytű helye. Ezzel a műszerrel lehet szöszölni ( tájolás), de ez már történhet a rátöltéssel egyidőben.
Figyelembe kell venni pl a növényzetet. Lehetőség szerint az álcázás fenntartása miatt, ne kelljen pl fákat kivágni a kilövés biztosításához. Meg sok más dolgot is...de nem akarok oldalakat írni.
Hálózatban már a gép irányzását is a számítógép végzi. Csak a gombot kell nyomni, és célra áll.
Az ember csak indít.
A lényeg a képzett személyzet.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Igen, ezek azok a dolgok.
Alapirány kijelölése a legfontosabb, főfeladat. Ez az irány jelöli a tűzkiváltás fő-irányát.
Megtalalni-kialakítani azt a pozíciót amire azonnal ráállhat, rátolathat a gép. Lehetőleg vízszintes legyen. A tüzérségi iránytű helye. Ezzel a műszerrel lehet szöszölni ( tájolás), de ez már történhet a rátöltéssel egyidőben.
Figyelembe kell venni pl a növényzetet. Lehetőség szerint az álcázás fenntartása miatt, ne kelljen pl fákat kivágni a kilövés biztosításához. Meg sok más dolgot is...de nem akarok oldalakat írni.
Hálózatban már a gép irányzását is a számítógép végzi. Csak a gombot kell nyomni, és célra áll.
Az ember csak indít.
A lényeg a képzett személyzet.
Nem tudom, a hgyomanyosssl sokat tökölnek a tüzérek. Szerintem az új TÁS helyét is pontosan be kell mérni, tengerszint feletti magassággal. A szelet, meg egyéb meteo adatokat is figyelnek kell venni az új tűzfeladatnál, aztán tudják az új lő elemeket kiszámolni majd beállítani.
Az iranyitottnál ez vleg gyorsabb, de én harchelyzetben nem víznek a műholdas jelekben.
Azt is lehet zavarni, miért ne tennék?
De a tűzkivaltast is nehezen képzelem el a mozgó célra. Egy adott pillanatot kell jó előre meghatározni, ami után nincs változás.
De a cél változtathat. Sebességet, irányt.
Sosem láttam még másodperc pontos végrehajtást mozgó célra, TÁS váltás után.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
Tehát a modern SHORAD páncélozott, önjáró, és vagy menetből tüzelni képes vagy megállas után 0,5 percen belül tűzkész (jelzem, hogy a Tor M1ezt 10 sec alatt tudja menetből, tehát megengedő vagyok). Egy járművön van elhelyezve minden ami a cél felderítéséhez és leküzdéséhez kell azaz 100%-ban képes autonóm feladatvégrehajtásra és emellett természetesen alkalmas hálózat alapú működésre.
Ez utoljára 1980-ban volt modern ... :D
Ekkor most gyorsan vedd végig, hogy milyen fenyegetések ellen alkalmasak ezek bármire is?
A Tor mit fog kezdeni egy kicsi felderítő drónnal? Vagy a Gepard mit csinál ugyan ezzel a drónnal, ha az 5km-es távolságra cirkál?
A hálózatos hadviselésnek pont az a lényege, hogy sokkal hatékonyabb vagy, ha nem egy eszközben próbálsz mindent megoldani, mert a speciális célpontok speciális ellentevékenységet igényelnek. A skynex rendszernek is pont ez a lényege. Egyetlen rendszer kap sokféle effektort.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
És?
Távolság = röpidő.
Ha a támadó egység, 3 percen belül el tud távolodni a tűzkiváltás helyétől, nem tudod megcsapni.
Hiába lát 100km-ről. Nem tud mivel leküzdeni 3 percen belül.
És még mindíg nem kaptam rá választ hogy egy alap orosz zászlóalj 20sec/750 rakétás tömegtüzét, milyen hatásfokkal, és mennyi pénzért tudná elhárítani a rendszer.
( 12 perc múlva jön a következő csomag. Max 15 perc van csapódás előt reload-olni-felderíteni -trackelni- célt leküzdeni.)
A pénz ebben az esetben nem számít, mert nem csak a rakéták jelentős része hárítható el, de a tüzérség helye is kiderül. Így nem lesz következő csomag.
@Negan szokta rendszeresen túlbecsülni a válaszcsapás reakcióját, de valjuk be hamarabb kapnak válaszcsapást a rakétatüzérség járművei, mint hogy újratöltenék.
Az utántöltés alatt meg szabadon van a személyzet.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Pogány and Negan

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 818
113
Ez utoljára 1980-ban volt modern ... :D
Ekkor most gyorsan vedd végig, hogy milyen fenyegetések ellen alkalmasak ezek bármire is?
A Tor mit fog kezdeni egy kicsi felderítő drónnal? Vagy a Gepard mit csinál ugyan ezzel a drónnal, ha az 5km-es távolságra cirkál?
A hálózatos hadviselésnek pont az a lényege, hogy sokkal hatékonyabb vagy, ha nem egy eszközben próbálsz mindent megoldani, mert a speciális célpontok speciális ellentevékenységet igényelnek. A skynex rendszernek is pont ez a lényege. Egyetlen rendszer kap sokféle effektort.
Latom nem nagyon érted a technikai és elvi kerdések közt a különbseget.

A hálózat alapúság pedig a teveszméddel (és sokakéval itt a fórumon) ellentétben nem azt jelenti, hogy önmagukban csak részfeladatokat megoldani képes elemeket rendszerbe kötve képes vagy feladatot megoldani, hanem azt, hogy egész feladatokat megoldani képes eszközöket kötsz rendszerbe. Tehát a hálozatalapúság totális félreértése az, hogy kell külön radar, indító, és vezetesi pont egy SHORAD- rendszernek amik külön-külön semmire nem jók és csak a halózat teszi őket alkalmassá melegedésen kívül bármire is. Vannak olyan rendszerek ahol ez kell de a SHORAD az pont nem ilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
Azért ez a példa, mert ezeknek megfelelő az elve ami alapján modern SHORAD-nak lehet valamit nevezni. Technológiailag valóban nem modernek de az elvi felépítesük modern. Az meg, hogy láncos csak véletlen, bár lehet, hogy kerekes alváz nem nagyon elégítené ki a menetből tüzelés kritériumát de ez nem biztos.
Elvi felépítésük sem modern.
Mondok egy elsőre nem ideillő - de jobban belegondolva nagyon is - példát.
Tudom, hogy te is marhaságnak tartod a csőalatti gránátvető kialakítást.
Pedig mekkora királyság, ha ott van mindig kéznél, ha kell. :rolleyes:
Viszont a külön 40-es gránátvetőnek sokkal több az előnye. És ha ennek megfelelően készülsz fel, akkor hatékonyabb is lesz, mintha folyton magaddal cipelnéd a fegyver alján.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Nem tudom, a hgyomanyosssl sokat tökölnek a tüzérek. Szerintem az új TÁS helyét is pontosan be kell mérni, tengerszint feletti magassággal.
Már írtam, megvannak ezek az adatok. Ezért előkészített tás.

A szelet, meg egyéb meteo adatokat is figyelnek kell venni az új tűzfeladatnál, aztán tudják az új lő elemeket kiszámolni majd beállítani.
Ez a törzs dolga, kidolgozzák az adatokat, majd továbbítják rádión. Nem a helyszínen történik, hanem a tűzvezető központban.
De a tűzkivaltast is nehezen képzelem el a mozgó célra.
Most ne haragudj, erre nem tudok mit mondani. Kérdezd meg a tüzér ismerőseid. Tudniuk kell.

Linkeltem már a Mesterember sorozat, 2 epizódos, Tüzérség filmjét.
Minden ott van benne, minden.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 818
113
Elvi felépítésük sem modern.
Mondok egy elsőre nem ideillő - de jobban belegondolva nagyon is - példát.
Tudom, hogy te is marhaságnak tartod a csőalatti gránátvető kialakítást.
Pedig mekkora királyság, ha ott van mindig kéznél, ha kell. :rolleyes:
Viszont a külön 40-es gránátvetőnek sokkal több az előnye. És ha ennek megfelelően készülsz fel, akkor hatékonyabb is lesz, mintha folyton magaddal cipelnéd a fegyver alján.
Miért nem modern az, hogy egy járművön van minden, így képes hálozatosan és autonóm módon is harcolni? Hallgatlak!!!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
A pénz ebben az esetben nem számít, mert nem csak a rakéták jelentős része hárítható el, de a tüzérség helye is kiderül. Így nem lesz következő csomag.
@Negan szokta rendszeresen túlbecsülni a válaszcsapás reakcióját, de valjuk be hamarabb kapnak válaszcsapást a rakétatüzérség járművei, mint hogy újratöltenék.
Az utántöltés alatt meg szabadon van a személyzet.
Ezt kifejtenéd?
Nem értem.
Mert a gép már azelőtt odébbáll sem mint hogy az első rakéta becsapódna...
Utána meg bárhol lehet.
Tehát hogy kap válaszcsapást?
Mit ér az-az infó hogy 3 percel ezelőtt hol volt a gép?
Jelentős része elhárítható....
Százalékosan? És hogyan, mivel?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
Van is bajom a Skyrangerrel. Tudni illik ha nem azt vesszük ami önállóan képes felderítésre és tűzvezetésre az baj. Minek a Skyranger mellé C-RAM? A C-RAM egy bazis védelmi rendszer, gyakorlatilag egy szarazföldi Phalanx. Láttam már élőben C-RAM-et es hidd el, hogy még csak annyira sem mobil mint egy Patriot.
Ez egy félreértés. Én legalábbis a "C-RAM"-mal általánosan a counter rocket, artillery and mortar funkcióra gondolok, nem a konkrét US Army által használt Phalanx tornyokra.
A Skyranger 30 önálló tűz ezetésű, és felderítésű, ugyanakkor sokkal hatékonyabb, ha nem csak a saját helyzetképét látja, vagy esetleg távolabbi adatok alapján vezérlik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 818
113
Ez egy félreértés. Én legalábbis a "C-RAM"-mal általánosan a counter rocket, artillery and mortar funkcióra gondolok, nem a konkrét US Army által használt Phalanx tornyokra.
A Skyranger 30 önálló tűz ezetésű, és felderítésű, ugyanakkor sokkal hatékonyabb, ha nem csak a saját helyzetképét látja, vagy esetleg távolabbi adatok alapján vezérlik.
A C-RAM az egy eszköz. A funkciója pedig bázisvédelem. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Semmi köze nincs a C-RAM-nak vagy a funkciójának a csapat legvédelemhez.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
Pontosan csak ez számít.
Mert fenntarthatatlan és finanszírozhatatlan a rendszer, annyira penzigényes.
Karabakh!
Irgalmatlan pénzekbe került az azeriek felfegyverzése. És nagyon súlyos pénzeket buktak is. Azonban a békében ezerszer könnyebb újra talpraálni (meg előtte sok pénzért felkészülni), mint hogy a háborúban elfogyjanak az embereid. Pénzt lehet súlyos igéretekért kapni mástól (az azeriek is eladták a lelküket azér a pár koszhadt négyzetkilométerért, mégis ők nyertek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Well...
@pöcshuszár által példának felhozott, 60 indítós, 20 lábas kontenerről beszélünk második napja. És ennek a konténerek a mozgatásáról.
Az is meg annak a folytatasa, mert valoban van olyan mar most is, az a Mantis mellett van telepitve, tipikusan objektum- avagy teruletvedelemre, mint a Skynex resze.


Semmiféle Lynx alváz nincs a történetben.
Valakik elorangattak a Gradot, mint fenyegetest es a szokasos hulye keleti lusta-logikat - "ha nem jo mindenre, akkor minek?" -, amire en irtam hogy senki nem tart vissza minket dedikalt VSHORAD verzio gyartasatol (azaz nem lenne rajta torony), csak meg kell nezni, mennyi ilyen raketa fer ra, mondjuk keresztben; szerintem 40 tutira ramegy.

Alapnak vett 18 gépes sorozatvető zászlóalj, 720 rakétás tömegtüzéhez lett számolva a 12 darab konténer. Egy salvo-ra.
20secen belül érkező 720 célpont meg owerkill.
Mitol lenne overkill? Arrol nem beszelve, hogy az elso tuznyitas utan par masodperccel mar at is adtak az Eltak a helyzetuket es mehet a counter-strike. Raadasul a PzH lotavolon kivulrol kepes betakarni oket.


Vagy ezekszerint egy fantázia a rendszertúlterhelés?
Ha meg egy sorozatvető, ütegparancsnok, tömegtüzének a 10-20%- a lenne hatásos, mert annyi van a célon, kb fejbelőnék a helyszínen.
@mindenen kívül mar leirta, hogy eleg logikusan nem 100x100 meteres teruletre lonek ezekkel, ha szet van huzodva a zl akkor meg plane, akkor talan meg kevesebb.

( A "Rendben"-t pedig arra írtam hogy nincs hangulatom belemenni olyan dologba ami egyértelműen értelmetlen.)
Annyibol mindenkeppen, hogy ertelmetlen lenne egyaltalan Graddal puffogtatni egy mozgasban levo konvojra, az biztos... mert a peldanak citalt ukran fenykep egy allo helyzetu egyseget mutatott.

Mindez persze tovabbra is akademikus hulyeseg, mert legkevesbe sem a Gradok ellen kell ilyesmi, hanem minden mas ellen
 
K

kamm

Guest
A C-RAM az egy eszköz. A funkciója pedig bázisvédelem. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Semmi köze nincs a C-RAM-nak vagy a funkciójának a csapat legvédelemhez.

Ja hat ez ugy 15-20 eve volt utoljara igaz. El kellene mar felejteni ezeket a regi beidegzodeseket.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Karabakh!
Irgalmatlan pénzekbe került az azeriek felfegyverzése. És nagyon súlyos pénzeket buktak is. Azonban a békében ezerszer könnyebb újra talpraálni (meg előtte sok pénzért felkészülni), mint hogy a háborúban elfogyjanak az embereid. Pénzt lehet súlyos igéretekért kapni mástól (az azeriek is eladták a lelküket azér a pár koszhadt négyzetkilométerért, mégis ők nyertek.
OFF.
Tudod hogy hol van az a város amit Baku-nak hívnak?
Egy olajtavon fekszik az egész szottyadt ország.
Bármit, ismétlem bármit ki tudnak fizetni.
Ők megtehetik, mi nem.
Nagyon rossz a példád.
ON.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0