[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 840
37 976
113
ez a mennyiség mennyihez is elég? Mi mennyi tankot és egyebeket akarunk még?
Szerintem úgy jön ki ez a mennyiség hogy századonként egy műszaki mentő
"Lynx-dandár": 3x3 század vagyis 9 db Büffel
3 századnyi Leopardra meg PZH-kra lesz az 5 Wisent-2 (ezeket rendeltük a KMW-s csomaggal)
Szóval valahogy így jön ki ez a mennyiség...

Nyilván ha lesznek még harkocsink, ahhoz jön majd még Büffel is...

Szerintem sokkal több harckocsink már nem nagyon lesz: max. 2 további zaszlóaljat tudok még elképzelni és az sem mostanság...csóróság van és sok mindent kell még venni. Csapatlégvédelmet és tüzérség erősítését fontosabbnak tartom személy szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 477
7 928
113
Szerintem úgy jön ki ez a mennyiség hogy századonként egy műszaki mentő
"Lynx-dandár": 3x3 század vagyis 9 db Büffel
3 századnyi Leopardra meg PZH-kra lesz az 5 Wisent-2 (ezeket rendeltük a KMW-s csomaggal)
Szóval valahogy így jön ki ez a mennyiség...

Nyilván ha lesznek még harkocsink, ahhoz jön majd még Büffel is...

Szerintem sokkal több harckocsink már nem nagyon lesz: max. 2 további zaszlóaljat tudok még elképzelni és az sem mostanság...csóróság van és sok mindent kell még venni. Csapatlégvédelmet és tüzérség erősítését fontosabbnak tartom személy szerint.
Te miről beszélsz?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 840
37 976
113
"...Wiesel/Büffel olcsó..." ?!?!?!?
Ahhoz képest olcsóbb, hogy nulláról kifejlesszenek egy Lynx alapú ARV-t, ami nem is tudna nehezebb gépeket vontatni.
A Büffel meg bármit elvontat majd amije csak lesz a honvédségnek. A Lynxek úgy is a Leopardokkal együtt fognak harcolni, szóval praktikus ha műszaki-mentők bármelyik típust tudják menteni.

Az általad javasolt T-72-ből barkácsolt vontatókon valószínűleg kifogna egy sárba ragadt 70 tonnás Leopad-2A7HU...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fitom

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 292
12 601
113
Nekem az a szomorú, hogy ez a hozzáállás így kívülről nézve semmit sem változott az ukrajnai háború kitörése óta.
Pedig az ott látott számok láttán bíztam benne, hogy változik valami. Ők nem látják, hogy mennyi ember, lőszer, technika fogy, hogy mennyire komplex és költséges egy valós háborúban megszervezni a logisztikát, az eszközök kiszolgálását, karbantartását? Nem érzik, hogy egy valós háborúban nem fogjuk tudni üzemeltetni elfogadható hatásfokon a "megálmodott" lynx/kf51/HX3 kombónkat?

Terminátor hozta ezt a tanulmányt a Lynx-el kapcsolatban, amiben röviden az áll, hogy irgalmatlanul bonyolult/költséges lesz a mi lehetőségeinkkel üzemeltetni a teljes Lynx flottát már békeidőben(!) is. És mindezt egy egyre instabilabb világgazdasági helyzetben...

Aztán egy csomó létfontosságú fegyvernem, infrastruktúra ezt sínyli meg.
Békeidőben, főleg az orosz-ukrán háború előtt még akár rendben is lett volt a Zrínyi program, egy 2030-as céldátummal és egy nagyobb hadiipari fejlesztéssel (ami ár/érték arányban nem valami optimális, ha a haderő valós képességfejlesztését nézzük). De a háború kitörése után egyszerűen muszáj lett volna váltatnunk, mert ha 5-10 éven belül beüt bármilyen helyi/globális gebasz, és valamilyen oknál fogva nagyrészt csak saját magunkra számíthatunk, akkor az nagyon komoly következményekkel is járhat.
Most olvastam el és teljesen le vagyok hidalva!

"Általánosnak mondott elv, miszerint egy ilyen beszerzés során a csomag teljes árának 1/3-át teszi csak ki az eszköz megvásárlása, 2/3-át pedig a teljes élettartam alatti üzembentartása."

- WTF ???

"A szerződésben lefektették, hogy
a fogyóanyagokat a magyar fél biztosítja a próbahasználat során, gondolva itt a hajtóanyagra, kenőanyagokra, de a csavarokra, alátétekre stb., azaz a rezsianyagokra is.
(...)
A piackutatás során kiderült, hogy hazai vállalatok nem forgalmazzák az ilyen magas minőségű rezsianyagokat, azokat csak Német-
országból tudják beszerezni, (..)"

- Egy k. csavaralátétet SEM tudunk hozzá gyártani ???

"
Ide is szállítani kell az eszközöket, mivel közúti forgalomra – az érvényben lévő szabályzók szerint – alkalmatlanok, és a vasúti szállí-
tás is speciális előkészületeket igényel a LYNX-ek magassága miatt.
Minden közúti szállításra igaz, hogy túlméretes szállítmányként útvonalköteles, és csak éjszaka hajtható végre, vasúti berakás esetében pedig civil vállalattól kell darut bérelni, mivel a biztosítást nem tudja a Honvédség saját eszközzel megoldani."

Magától már rá sem tud menni a pőrekocsira???

Összegezve:
Azt hiszem, hogy most lett elegem ebből a Lynxből.
Bár az eleje nagyon bíztatónak indult a beígért 35 mm-es gépágyúval, a level 6-os védettségi szinttel és az erősebb 14xx LE-s motorral, így ez egy orbitális átverésnek tűnik.

Inkább vettük volna százával gombokért a Marder 1A3-asokat és kipofoztattuk volna őket, de a fennmaradó pénz nagy részét tüzérségre költöttük volna.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 477
7 928
113
Most olvastam el és teljesen le vagyok hidalva!

"Általánosnak mondott elv, miszerint egy ilyen beszerzés során a csomag teljes árának 1/3-át teszi csak ki az eszköz megvásárlása, 2/3-át pedig a teljes élettartam alatti üzembentartása."

- WTF ???

Ez közismert. Némi arányvariaciokkal, de igaz gyakorlatilag minden iparágra, ha rendszerek közép- vagy hosszútávú beszerzéséről van szó.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Általánosnak mondott elv, miszerint egy ilyen beszerzés során a csomag teljes árának 1/3-át teszi csak ki az eszköz megvásárlása, 2/3-át pedig a teljes élettartam alatti üzembentartása
Ez teljesen normál.Ami azt illeti,még talán alul is van becsülve az üzemeltetési költség részaránya-igen takarékos üzemmel se bisztos,hogy elég az a 2/3 arány....Lánctalpasok eszik a lánctalpat,a negyobb hajtáslánc igénybevétel miatt sűrűbb a hajtáslánc karbantartási igény,stb.
És akkor egy mélyebb upgrade,de még egy nyamvadt rádiócsere költsége sincs beleszámolva........Mert ha majd a 2025ben 10milkáért legyártott járgányt 35ben 5milkáért upgrádelni kell,akkor főleg baromira nem duplája lesz az élettartam üzemköltség a beszerzési árnak........Főleg,ha elkezdjük számolni a vonzatokat (kalibernövelésnél új löszerek beszerzése,példul...)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 203
113
Most olvastam el és teljesen le vagyok hidalva!

"Általánosnak mondott elv, miszerint egy ilyen beszerzés során a csomag teljes árának 1/3-át teszi csak ki az eszköz megvásárlása, 2/3-át pedig a teljes élettartam alatti üzembentartása."

- WTF ???

"A szerződésben lefektették, hogy
a fogyóanyagokat a magyar fél biztosítja a próbahasználat során, gondolva itt a hajtóanyagra, kenőanyagokra, de a csavarokra, alátétekre stb., azaz a rezsianyagokra is.
(...)
A piackutatás során kiderült, hogy hazai vállalatok nem forgalmazzák az ilyen magas minőségű rezsianyagokat, azokat csak Német-
országból tudják beszerezni, (..)"

- Egy k. csavaralátétet SEM tudunk hozzá gyártani ???

"
Ide is szállítani kell az eszközöket, mivel közúti forgalomra – az érvényben lévő szabályzók szerint – alkalmatlanok, és a vasúti szállí-
tás is speciális előkészületeket igényel a LYNX-ek magassága miatt.
Minden közúti szállításra igaz, hogy túlméretes szállítmányként útvonalköteles, és csak éjszaka hajtható végre, vasúti berakás esetében pedig civil vállalattól kell darut bérelni, mivel a biztosítást nem tudja a Honvédség saját eszközzel megoldani."

Magától már rá sem tud menni a pőrekocsira???

Összegezve:
Azt hiszem, hogy most lett elegem ebből a Lynxből.
Bár az eleje nagyon bíztatónak indult a beígért 35 mm-es gépágyúval, a level 6-os védettségi szinttel és az erősebb 14xx LE-s motorral, így ez egy orbitális átverésnek tűnik.

Inkább vettük volna százával gombokért a Marder 1A3-asokat és kipofoztattuk volna őket, de a fennmaradó pénz nagy részét tüzérségre költöttük volna.

Sajnos igazad van!

+1 vonás a Nem-memmontam' (1-2 éve-már) rovatba többünknek! Sajnos!
Ez a "Hogyan neveld a német-parazitádat?" ismétlődős-sokadik történelmi fejezet "élőben" nem szimpatikus!
... se Netflix-el, se anélkül!

U.I: "Csak" a hazai politikai szemlélettel van gond és az ebből következő fontossági sorrenddel(DE ALAPVETŐ):
A "Politikai jóindulat vásárlás" durván megelőzi Honvédelmet! :(

U.I. 2.0: Mivel a hiba a politikai térfélen van csak ott javítható! Első lépésben az EU-parlamentes szavazási "koppanással" lehet leghamarabb visszajelzést adni a változtatás igényéről!
... vagy megy tovább az eddigi "Vetítés"!


A klasszikus mondás tud segíteni:
k-na-1.jpg


:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:


.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 477
7 928
113
Én ezt fordítva tudom/tudtam, 2/3 beszerzési ár és 1/3 üzemeltetés.
Informatikában, meg könnyűipari dolgokban, esetleg. Nehéziparban stb ez kb az arány, avagy fele-fele. Ez egy niche iparág, nem sok szereplővel, az egész ellátási-termeloi lánc szigorú kontroll alatt áll, így kb azt csinálnak, amit akarnak, ha egyszer belevasaroltal a rendszerbe addig, amíg egy váltás ára alatt maradnak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and ravenlord