[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Igen, igaz, hogy NATO, de egyrészt a politika irányít, másrészt az EU-s ideológiai alapú politizálás a NATO-ra is kihat. Ennek pedig beláthatatlanok a következményei..
Emellett megjegyzendő, hogy a jelenlegi román államfő esélyes a NATO főtitkári posztra, de már most is van a legfelsőbb szinten román NATO tisztviselő.. Mindez számunkra, magyaroknak nem jó hír.
Mert egy román NATO-titkár elszabotáná a védelmünket vagy ránk küldi a NATO-t?!? :D
 
K

kamm

Guest
miért jobb szerinted?
Kepessegeit tekintve biztosan mindenben jobb, mar csak az eles bizonyitast varjuk.
Elsősorban logisztikai okokból vettük meg szerintem a NASAMS rendszert.
Szerintem meg siman sporolas celjabol vettek ezt ill. az SL IRIS-T szerintem meg nagyon-nagyon uj volt, minimalis tapasztalattal, nem akartak belevagni, no meg pluszban a Cornstein/Trump duo hatso felet is melegiteni lehetett az amerikai raketas rendelessel.
Akkor es ott nem volt rossz dontes, de ketsegtelenul nem a legfejlettebbet valasztottak, ami kulonosen az europai, konzervativ katonai gondolkodasra-tervezesre eleg jellemzo.

(AMRAAM elterjedtsége és kettős felhasználása)
Az "elterjedtseg" mit takar? Egyreszt csak egyetlen amerikai forrasbol vehetsz, azaz mindegy, kinel van meg, masreszt egy NASAMS indito nem repulo, hogy misszioban mashonnan raknak ra esetleg uj rakettat, ha ellovi...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 347
113
Kepessegeit tekintve biztosan mindenben jobb, mar csak az eles bizonyitast varjuk.

Szerintem meg siman sporolas celjabol vettek ezt ill. az IRIS-T szerintem meg nagyon-nagyon uj volt, minimalis tapasztalattal, nem akartak belevagni, no meg pluszban a Cornstein/Trump duo hatso felet is melegiteni lehetett az amerikai raketas rendelessel.
Akkor es ott nem volt rossz dontes, de ketsegtelenul nem a legfejlettebbet valasztottak, ami kulonosen az europai, konzervativ katonai gondolkodasra-tervezesre eleg jellemzo.


Az "elterjedtseg" mit takar? Egyreszt csak egyetlen amerikai forrasbol vehetsz, azaz mindegy, kinel van meg, masreszt egy NASAMS indito nem repulo, hogy misszioban mashonnan raknak ra esetleg uj rakettat, ha ellovi...
Azt ne felejtsd el, hogy az IRIS-T infravörös, tehát a légköri viszonyok sokkal nagyobb korlátot jelentenek számára, mint az aktív radaros AMRAAM számára.
 
K

kamm

Guest
Azt ne felejtsd el, hogy az IRIS-T infravörös, tehát a légköri viszonyok sokkal nagyobb korlátot jelentenek számára, mint az aktív radaros AMRAAM számára.
Ezt mindig mondjatok, de ez igy nem igaz szerintem, tobb helyen is le van irva, hogy a seekernek a primary funkcioja a target recognition.
Ott a gps, ott a ketiranyu data link, ez egy guided missile alapvetoen, a az FDC folyamatosan koveti a celt es kuldi a raketanak az infot, nem az IR az alapveto guidance.
 
  • Tetszik
Reactions: öreg járőr

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Kepessegeit tekintve biztosan mindenben jobb, mar csak az eles bizonyitast varjuk.
Infra-rávezetésnek több korlátja van mint az aktív radarnak.

Szerintem meg siman sporolas celjabol vettek ezt ill. az SL IRIS-T szerintem meg nagyon-nagyon uj volt, minimalis tapasztalattal, nem akartak belevagni, no meg pluszban a Cornstein/Trump duo hatso felet is melegiteni lehetett az amerikai raketas rendelessel.
Akkor es ott nem volt rossz dontes, de ketsegtelenul nem a legfejlettebbet valasztottak, ami kulonosen az europai, konzervativ katonai gondolkodasra-tervezesre eleg jellemzo.
Szerintem most sem rossz rendszer a NASAMS-3, pláne AMRAAM-ER rakétával.
Talán van amiben az a jobb, van amiben az, de eléggé hasonló képességű rendszer szerintem.

Az "elterjedtseg" mit takar? Egyreszt csak egyetlen amerikai forrasbol vehetsz, azaz mindegy, kinel van meg, masreszt egy NASAMS indito nem repulo, hogy misszioban mashonnan raknak ra esetleg uj rakettat, ha ellovi...
Bármilyen AMRAAM-ot kitud lőni a NASAMS B-szériától kezdve és AMRAAM-ból sok ezret gyártottak: van miből adni a szövetségeseknek. Az ukránoknak komoly probléma lesz szerintem a rakétaellátás, pláne hogy SLM nem is azonos a replüről indított változattal - pedig abból még van valamekkora készlet "nyugaton", bár közel sem annyi mint kellene.
Diehl komplett gyártó kapacitása sem lesz alég arra, hogy etessék az ukránok légvédelmének igényét. Az oroszok nem rég rendeltek több mint 2000 kamikáze drónt. Tippre szerintem ha világ összes eddig legyártott IRIS-T rakétájának száma sem ennyi...
 
K

kamm

Guest
Infra-rávezetésnek több korlátja van mint az aktív radarnak.

Es akkor negyedszer is: nem kizarolag infras, engedd mar el ezt a marhasagot.

Szerintem most sem rossz rendszer a NASAMS-3, pláne AMRAAM-ER rakétával.
Talán van amiben az a jobb, van amiben az, de eléggé hasonló képességű rendszer szerintem.


Bármilyen AMRAAM-ot kitud lőni a NASAMS B-szériától kezdve és AMRAAM-ból sok ezret gyártottak: van miből adni a szövetségeseknek. Az ukránoknak komoly probléma lesz szerintem a rakétaellátás, pláne hogy SLM nem is azonos a replüről indított változattal - pedig abból még van valamekkora készlet "nyugaton", bár közel sem annyi mint kellene.
Diehl komplett gyártó kapacitása sem lesz alég arra, hogy etessék az ukránok légvédelmének igényét. Az oroszok nem rég rendeltek több mint 2000 kamikáze drónt. Tippre szerintem ha világ összes eddig legyártott IRIS-T rakétájának száma sem ennyi...
Erre a sok irrelevans-inkoherens zoldsegre egyszeruen nincs mit mondani. Nem is akarok, inkabb ugy mondom.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Azt ne felejtsd el, hogy az IRIS-T infravörös, tehát a légköri viszonyok sokkal nagyobb korlátot jelentenek számára, mint az aktív radaros AMRAAM számára.
Az alap (hagyományos) IRIS-T igen, de a SL verzióban már egypicit továbbléptek:
FGuvXNNXEAEHy3b

Csak az SLS-en lévő rakéta IR seeker-es.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
522
2 764
93
Mert egy román NATO-titkár elszabotáná a védelmünket vagy ránk küldi a NATO-t?!? :D
Egy lehetséges román NATO főtitkár, szerintem elsősorban román, és amerikai érdekeket fog képvlselni. A mindenkori román érdek pedig -ha tetszik, ha nem-, többek között magyarország elszigetelése, gyengítése minden szempontból, hiszen ez elemi érdekük trianon után. Tehát a románokkal kapcsolatos gazdag történelmi tapasztalatok alapján, egy román NATO vezetőtől sem számíthatunk semmi jóra.. Ilyen szomszédaink vannak, ami a legszomorúbb, és egyben szánalmas is... Tehát a történelmünk arra tanít, hogy ha megbélyegeznek minket(ilyen olyan autokrácia, diktatúra, orosz trójai faló, korábban nácik, bolsevikok, stb) akkor utána lehet mire hivatkozni, hogy mit miért tehetnek meg ellenünk... Bocs, hosszú voltam.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Az alap (hagyományos) IRIS-T igen, de a SL verzióban már egypicit továbbléptek:
FGuvXNNXEAEHy3b

Csak az SLS-en lévő rakéta IR seeker-es.
Az SLM is "infrás": az orrkúp leválik a végfázisban és ugyanaz a "keresőfej" van rajta mint a "sima" IRIS-T rakétán. Szinte csak a nagyobb hajtóműben tér el tőle.
Az SLX viszont már tényleg aktív radaros lesz, mint az AMRAAM, de egyelőre az még nem létezik: fejlesztés alatt van.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Az SLM is "infrás": az orrkúp leválik a végfázisban és ugyanaz a "keresőfej" van rajta mint a "sima" IRIS-T rakétán. Szinte csak a nagyobb hajtóműben tér el tőle.
Az SLX viszont már tényleg aktív radaros lesz, mint az AMRAAM, de egyelőre az még nem létezik: fejlesztés alatt van.
 
K

kamm

Guest
Az SLM is "infrás": az orrkúp leválik a végfázisban és ugyanaz a "keresőfej" van rajta mint a "sima" IRIS-T rakétán. Szinte csak a nagyobb hajtóműben tér el tőle.
Az SLX viszont már tényleg aktív radaros lesz, mint az AMRAAM, de egyelőre az még nem létezik: fejlesztés alatt van.
Az infra seeker kepfelismeros, a celfelismeresnel kell.
 
K

kamm

Guest
Jobban létezik, mint a mániad: a SkyKnight! :D
A SkyKnight sem lehet számottevően olcsóbb mint az Tamir rakéta - aktív radaros rávezetést használ mindkettő.


Ez nem cáfolja azt, hogy tudnánk használni a I.D. Tamir rakétáinak célra vezetésére!


Honnan tudod nem vettünk-e Sentinel F1-et?!
Az az alapértelmezett radar a NASAMS-hez. Szerintem vettünk pár darabot a NASAMS-hez, mert 11 db ELM-2084 nem túl sok - nem árt ha van tartaléknak vagy rés kitöltésre pár Sentinel is.
Itt abba is hagytam - ti. osszekevered az utegenkenti fire control radart (Sentinel, az FDC része) az egy osztállyal felette focizo airspace surveillance Eltakkal... mondom, igy semmi értelme ennek, nem olvasol utána semminek, csak kombinalsz abból, amit itt-ott felszedsz.
Majd keress, ha már érted, de még mindig erőltetni akarod az Iron Dome vagy hasonló penztemetot.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 590
113
1. Tudjuk hogy nincs megrendelve
2. Többek között azért, mert még fejlesztés alatt van, nincs kész és menet közben beszart a magyar gazdaság
3. Amíg nem rendeljük meg, az RM semmit nem fog kezdeni a Mistrallal - ezt megmondták nyíltan. Utána is külön megállapodás és pénz kérdése hogy rávarrják a Mistralt nekünk
4. MG-ék szeretnék a németeknek is elsózni a Skyrangert, hogy közös beszerzés legyen mert akkor ócóbb. Egyelőre nemeteknél nincs döntés, de messze nem biztos hogy érdekli őket a Skyranger. IRIS-T alapon mókolnak valamit, ami drónok ellen nagyon nem ideális, de semmi hír nincs arról még, hogy érdekli őket gépágyús légvédelem...
5. egyáltalán nem biztos, hogy 2029-ig kell várni rá! Sőt! Addigra a komplett nehéz dandárnak már bőven bevethetőnek kell lennie. Légvédelem nélkül ez kb. kizárt amikor boldog boldogtalan drónokkal csinál mindent. Simán van annyi kapacitás a gyárban, hogy évi 4-8 alvázat ki nyomjon magából a légvédelemi változatnak...
A Korkut tornyát kéne ráapplikálni, azt csókolom!
Az működik, rendszerbe van állítva és lehűti egy kicsit a németeket.