[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 729
15 563
113
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D

MItol lenne overkill?
Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.
A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D


Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.
A Skyrangers VSHORAD, raadasul max 2-3 ezer meterig hatasos. Az mar regen tul keso mondjuk Paks felett...

A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
A kocsim kepes elhuzni 2 tonnat, sot, van utanfuto-csonk is rajta, akkor itt az ideje a hajot is megvennem hozza?
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 725
2 269
113
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D


Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.

A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
A légvédelem fejlesztése szükségszerű , de mivel az anyagi erőforrások nincsen/kevés kategóriába tartoznak osztom azt a véleményt hogy prioritási sorrend lép fel , jelen esetben mondjuk a plussz egy szd. beszerzése csúszik vmennyit a parittya javára.A radarok tudtommal jönnek jövőre.Bár jó dolog hogy csatlakozunk ehhez a közös légvédelemi projecthez, de kivételesen igazat adok kammnak , ez nem zárja ki hogy ne legyen parittyánk.Azt meg nem hiszem hogy csak Németországba elég telepíteni az Arrow 3-st egyedül!
 
K

kamm

Guest
Nem, nem ugyan azt jelenti.
Jelenteni nem, de arra utal. Kicsit lazabbra kellene vennie a figurat, meg profibbra a kommunikaciot.

Más rakéta kell?
Az is. Nem tudom @molnibalage mire celzott, de mas PAC van lassu repulogepek es CM ellen, es mas ABM celra sokkal gyorsabb medium-range (SS-26 stb) ellen. Nem muszaj hasonloan gyorsnak lennie - ez a kozkeletu tevedes feljebb is elojott egy Vladdal valo vitamban -, de a sikeres BM elfogashoz sokkal korabbi erzekeles, inditas stb is kell.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
507
2 684
93
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 097
113
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
A légvédelem az NATO nem EU. Szerintem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 999
91 933
113
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
Sztem alapvetően közös fejlesztést és beszerzést jelent. A NATO légvédelmi irányítása már eddig is központi volt
 
K

kamm

Guest
Nem, a radar nem tud ennyire rugalmasan üzemelni, hogy egyszerre figyeljen célokat ennyire széles sebesség tartományban.
Egy Sz-400 is vagy ABM üzemben van, vagy terepkövető CM-ekre és hagyományos célokra tüzel, repcsi, bejövő ARM stb.
Mennyiben mas a ket uzemmod? Az Eltaknal a WRL vs surveillance modokat ertem, ott lenyegi a kulonbseg (mas az egesz algo); itt csak a sebesseg miatt kell szukitenie? Ez mennyiben valtozott a sok TRMes AESA radarokkal?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 093
36 573
113
Beléptünk a közös NATO új német vezetésű légvédelmi rendszerébe.
ÉN azt remélem távlatilag (de minél előbb), hogy legalább részleges ABM védelmünk is legyen a nemzeti fegyvernemi komponensek (MISTRAL, NASAMS és jelenleg még KUB) mellett.
Egyébként kíváló döntés volt.
ICBM elleni védelem a büdös életbe nem tudnánk magunknak összerakni, szóval ez szükséges.
SRBM-el ellen tényleg kellene valamilyen rendszer, de az is elég távlatinak tűnik jelen anyagi helyzetben.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 926
8 278
113
ICBM elleni védelem a büdös életbe nem tudnánk magunknak összerakni, szóval ez szükséges.
SRBM-el ellen tényleg kellene valamilyen rendszer, de az is elég távlatinak tűnik jelen anyagi helyzetben.
Én úgy gondolom, hogy a rendszerben lévő PATRIOT komplexumok a megfelelő rakétával részleges védelmet jelentenek, az ARROW-ról nem is beszélve, ami egy anti-rakéta zsidó rendszer. Még volt lehetőségem LeBourget-n megnénzni a mock-up-ot. Sok infot nem adtak ki róla..
 
  • Tetszik
Reactions: bel

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 926
8 278
113
Én úgy gondolom, hogy a rendszerben lévő PATRIOT komplexumok a megfelelő rakétával részleges védelmet jelentenek, az ARROW-ról nem is beszélve, ami egy anti-rakéta zsidó rendszer. Még volt lehetőségem LeBourget-n megnénzni a mock-up-ot. Sok infot nem adtak ki róla..
A kérdés, hogy a rakétavédelmi rendszereket hol állítanák fel...
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 093
36 573
113
A kérdés, hogy a rakétavédelmi rendszereket hol állítanák fel...
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 093
36 573
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
aster-30-block-2-bmd-01.jpg


Íme a MBDA ICBM elleni rendszere: az ASTER Block 2 BMD egészen "űrrakétás" lett az eredeti ASTER-hez képest.
Szóval ha ARROW-3 nem lehet/nem akarják megvenni, akkor ezt kell tovább fejleszteni. Remélem a németek nem a DIEHL-lel akarnan nulláról fejlesztetni valamit, mert abból (sokáig) nem lesz semmi. Ráadásul a teszthez nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta kell, amit elfoghat - németeknek nincs is ilyen...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Bleroka

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 523
5 122
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Szerintem ezt félreérted. Én is olvastam, hogy a rakéta elrepül 2400 km-re, de ez nem jelenti azt, hogy ennyi a védett terület. Az ennek a töredéke. Csak gondolj bele: egy 1000 km-ről kilőtt rakéta esetén hogyan érne ide az ellenrakéta 2400 km-ről.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 093
36 573
113
Szerintem ezt félreérted. Én is olvastam, hogy a rakéta elrepül 2400 km-re, de ez nem jelenti azt, hogy ennyi a védett terület. Az ennek a töredéke. Csak gondolj bele: egy 1000 km-ről kilőtt rakéta esetén hogyan érne ide az ellenrakéta 2400 km-ről.
Az igaz, hogy pontosan nem tudjuk hogy ez az emlegetett 2400 km mire is vonatkozik. Várhatóan kelet-németországba raknák le valahol a rendszert nem Portugáliában, vagyis kevesebb mint 700 km-re tőlünk (pl. Lipcse Bp. 644km légvonalban)...