[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 950
75 252
113
Az is kell, meg ez az ICBM elleni rendszer is. Más kategória.
A Csúzli 250-300 km hatótávolságú. Egy üteget leteszünk pl. Kecskemét környékén és máris megvan az országos lefedettség!
Elsősorban ATACAMS/Iskander kategória ellen védene, ami ellen a közös ICBM rendszer nem sokat tud tenni.

2-3 üteg és néhány tucat rakéta elég is lenne - nem tobzódnak a SRBM-ben a környező országok, bár most fellendülhet a bevásárló kedv az ukrán tapasztalatok alapján...
main-qimg-066bd9f97eba59e67aa271b3b3fd17c3-lq
 
M

molnibalage

Guest
Az is kell, meg ez az ICBM elleni rendszer is. Más kategória.
A Csúzli 250-300 km hatótávolságú. Egy üteget leteszünk pl. Kecskemét környékén és máris megvan az országos lefedettség!
Elsősorban ATACAMS/Iskander kategória ellen védene, ami ellen a közös ICBM rendszer nem sokat tud tenni.

2-3 üteg és néhány tucat rakéta elég is lenne - nem tobzódnak a SRBM-ben a környező országok, bár most fellendülhet a bevásárló kedv az ukrán tapasztalatok alapján...
Nem a BM a komoly fenyegetést. A terepkövető CM az, ami veszélyesebb.
Az ellen nem nagyon tudsz területvédelmet adni NASAMS koncepció nélkül.
Hiába szóród szét az indítókat, ha a radaron nem képesek a horizont miatt követni a célt, akkor IJ.

Ezekkel az ábrákkal vigyázzunk, mert ebben a formában homályosak. Pl. nagyon erős kétségeim vannak, hogy magyar viszonylatban, ha Bp közelében települne a 70-300 km, akkor valóban azt jelentené, hogy mondjuk Szegeted támadó BM-et lelőne-e. Mert, ha nagyon közelről jön a BM, akkor fizikailag nem képes odaérni az elfogó rakéta.
Ne ringassa magát senki abba a hitbe, hogy lefedné az ország nagy részét egy ilyen.
A PATRIOT nagyon jó lenne, mert sokmindent is tud. Csak az árán meg is látszik. De az kombinált megoldást adna, de abból is kapásból kettő kéne.
Mert olyan sajnos nincs, hogy egy rakétaosztály egyszerre ad terepkövető célok és repcsik ellen készültséget és M3+ BM-ek ellen is. Tudtommal ez lehetetlen. Na, akkor itt kb. kapásból ott tartunk, hogy lehet számolni a dollármilliárdokat, ha valódi ABM képesség a cél....

.... miközben az energetikája akkora fos az országnak, hogy néha 50% import az áram.

Így tessék a vágyakat párosítani a realitással és az, hogy mi kell jobban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 451
37 269
113
Jó kérdés, hogy erre a távolságra akarunk-e, kell-e beszerezni valamit dedikáltan objektumvédelemre (Paks, Kecskemét). Kicsit lehet, hogy overkill lenne. Bár egy MANTIS üzletnek biztosan örülne Papi :)
Egyelőre a MISTRAL van erre távra - az végülis nem rossz, csak RC torony kellene a mostani ázós-fázós indítók helyett.
Mondjuk ballisztikus rakéták ellen nem jó, CM-eket, öngyilkos drónokat leszedi...

Drónok ellen jó ötletnek tartom a NMS/Gidrán 4x4-re szerelt M230 gépágyút közelségi gyújtós lőszerrel - ahogy az amerikaiak csinálják JLTV és Stryker alapon. Ebből kellene vagy 100 darab, mint olcsóbb kiegészítése a Sykrangernek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 451
37 269
113
A 0-4km megoldható a Mistrallal (kb 12km-t tud az új M3 rakéta (?) ) és a "talán" Skyrangerrel, nem?
Igen, Mistral jó, de 7,5 km hatótávot "tud" a hivatalos doksik szerint.

Skyrangerből szerintem nem lesz sok, mert k .drága Lynx alapon. Szerintem csak oda kerül belőle ahol lánctalpas technika van.
Minden Lynx, harckocsi és PZH zászlóalj/osztály mellé raknék belőle 6-8 gépes szakaszt...
 
K

kamm

Guest
Jó kérdés, hogy erre a távolságra akarunk-e, kell-e beszerezni valamit dedikáltan objektumvédelemre (Paks, Kecskemét). Kicsit lehet, hogy overkill lenne. Bár egy MANTIS üzletnek biztosan örülne Papi :)
MItol lenne overkill?

Én már annak is örülnék, ha a Dávid Csúzlit tudnánk mi magunk rendszeresíteni. Ha már a radarjait megrendeltük, akkor bűn lenne nem összelegózni a teljes rendszert :cool:
What. o_O
 
K

kamm

Guest
Nem a BM a komoly fenyegetést. A terepkövető CM az, ami veszélyesebb.
Az ellen nem nagyon tudsz területvédelmet adni NASAMS koncepció nélkül.
Hiába szóród szét az indítókat, ha a radaron nem képesek a horizont miatt követni a célt, akkor IJ.


Ezekkel az ábrákkal vigyázzunk, mert ebben a formában homályosak. Pl. nagyon erős kétségeim vannak, hogy magyar viszonylatban, ha Bp közelében települne a 70-300 km, akkor valóban azt jelentené, hogy mondjuk Szegeted támadó BM-et lelőne-e. Mert, ha nagyon közelről jön a BM, akkor fizikailag nem képes odaérni az elfogó rakéta.
Ne ringassa magát senki abba a hitbe, hogy lefedné az ország nagy részét egy ilyen.
A PATRIOT nagyon jó lenne, mert sokmindent is tud. Csak az árán meg is látszik. De az kombinált megoldást adna, de abból is kapásból kettő kéne.
Mert olyan sajnos nincs, hogy egy rakétaosztály egyszerre ad terepkövető célok és repcsik ellen készültséget és M3+ BM-ek ellen is. Tudtommal ez lehetetlen. Na, akkor itt kb. kapásból ott tartunk, hogy lehet számolni a dollármilliárdokat, ha valódi ABM képesség a cél....

.... miközben az energetikája akkora fos az országnak, hogy néha 50% import az áram.

Így tessék a vágyakat párosítani a realitással és az, hogy mi kell jobban.
A Patriot botranyosan draga. A zsidok Stunner/Skyceptor rakettaja segit a lovoldozes aran, de akkor is pofatlanul draga marad. Nem volt valami abbol, hogy nem vertikalis az inditoja...?
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 713
15 549
113
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D

MItol lenne overkill?
Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.
A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D


Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.
A Skyrangers VSHORAD, raadasul max 2-3 ezer meterig hatasos. Az mar regen tul keso mondjuk Paks felett...

A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
A kocsim kepes elhuzni 2 tonnat, sot, van utanfuto-csonk is rajta, akkor itt az ideje a hajot is megvennem hozza?
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 756
2 306
113
Szerintem én még nem kaptam meg tőled a legendás "What. ;)" reakciót, szóval köszönöm :D


Arra gondoltam, hogy a Skyranger megléte miatt nem tudom eldönteni, hogy feltétlenül muszáj-e még egy hasonló szerepkörű rendszert beszereznünk. Azért írtam, hogy overkill (lehet, hogy nem teljesen megfelelően használtam ezt a szót, bocsi), mert ezt a szerepkört be tudja tölteni a skyranger is, csak nyilván jó lenne, ha az kizárólag csapatlégvédelemi funkciókat látna el.

A dávid parittya is ELM-2048 radart használ, úgyhogy szerintem nem lenne ördögtől való a teljes rendszer beszerzése.
A légvédelem fejlesztése szükségszerű , de mivel az anyagi erőforrások nincsen/kevés kategóriába tartoznak osztom azt a véleményt hogy prioritási sorrend lép fel , jelen esetben mondjuk a plussz egy szd. beszerzése csúszik vmennyit a parittya javára.A radarok tudtommal jönnek jövőre.Bár jó dolog hogy csatlakozunk ehhez a közös légvédelemi projecthez, de kivételesen igazat adok kammnak , ez nem zárja ki hogy ne legyen parittyánk.Azt meg nem hiszem hogy csak Németországba elég telepíteni az Arrow 3-st egyedül!
 
K

kamm

Guest
Nem, nem ugyan azt jelenti.
Jelenteni nem, de arra utal. Kicsit lazabbra kellene vennie a figurat, meg profibbra a kommunikaciot.

Más rakéta kell?
Az is. Nem tudom @molnibalage mire celzott, de mas PAC van lassu repulogepek es CM ellen, es mas ABM celra sokkal gyorsabb medium-range (SS-26 stb) ellen. Nem muszaj hasonloan gyorsnak lennie - ez a kozkeletu tevedes feljebb is elojott egy Vladdal valo vitamban -, de a sikeres BM elfogashoz sokkal korabbi erzekeles, inditas stb is kell.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
517
2 758
93
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 478
10 016
113
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
A légvédelem az NATO nem EU. Szerintem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 195
92 593
113
Laikusként kérdezném, hogy ehhez a közös(írtózom a gondolatától is) eu-s légvédelmi rendszerhez való csatlakozásunkkal, feladnánk a szuverén, és önálló légvédelmünket? Ugyanis jelen pillanatban politikai/ideológiai okokból ezer milliárdos járandóságunkat nem kapjuk meg.. No meg eu részről kijelentették, hogy nincs meg a bizalom hazánkkal, és annak kormányával kapcsolatban.. Ilyen alapon, legközelebb politikai okoból a légvédelemet is "lekapcsolhatnák", mint nyomásgyakorlásként? Mondom, teoretikus a kérdés.
Sztem alapvetően közös fejlesztést és beszerzést jelent. A NATO légvédelmi irányítása már eddig is központi volt
 
K

kamm

Guest
Nem, a radar nem tud ennyire rugalmasan üzemelni, hogy egyszerre figyeljen célokat ennyire széles sebesség tartományban.
Egy Sz-400 is vagy ABM üzemben van, vagy terepkövető CM-ekre és hagyományos célokra tüzel, repcsi, bejövő ARM stb.
Mennyiben mas a ket uzemmod? Az Eltaknal a WRL vs surveillance modokat ertem, ott lenyegi a kulonbseg (mas az egesz algo); itt csak a sebesseg miatt kell szukitenie? Ez mennyiben valtozott a sok TRMes AESA radarokkal?