[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 537
14 775
113
E mellet az 50 km-s hatótáv az még mindig katalógus adat. Pl.
A katalógusadat, az katalógusadat.
Mindenki, najó a legtöbb ember de a katonai szakèrtők tudják èrtelmezni.

Szóval elkèpzelhető, hogy akár ekkora távon lelőnek vele egy lègicèlt.
Akkor ne ez legyen feltüntetve?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Szerintem felháborító, hogy nem teherautóra pakoltuk a NASAMS-t.
Arra pakoltuk, csak indításhoz lepakoljuk! :)
Mivel elsősorban honi légvédelemre (kritikus infrastruktúra védelmére) vettük, erre feladatra meg nem kell, hogy ennél mobilabb legyen. Egy híd vagy erőmű ritkán sétál arrébb...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 744
57 139
113
Szóval elkèpzelhető, hogy akár ekkora távon lelőnek vele egy lègicèlt.
Akkor ne ez legyen feltüntetve?

Miért ne lehetne? Marketing mindenek felet! :)
Erről mindig az ilyen képek jutnak az eszembe:
dbb4db89d09b0366b9fd890dad892fb6.jpg

Szerintem jól látszik, hogy az indítási magasság, illetve a közeledő és távolodó célok között milyen különbségek vannak.
Légvédelmi rendszereknél is hasonló a helyzet.
ddef98d0bdc5322584735f8a726643e3.jpg

Egyszerűen nem mindegy milyen magasságon, sebességen, irányszögben stb... közeledik a cél.
Ezért nem tudsz 50 km-s köröket rajzolgatni , mint védett zóna.
De nem akarja megérteni.... :(

A NASAMS nem avult el, csak drága. Most nem tudom, hogy is van pontosan, de az AMRAAM radarjának elég közeltől kell befognia a célt, addig nagy fázisvezérelt radarok adatai alapján vezérlik. Már ha jól tudom.

Pálya korrekciós jelet kell kapnia. Ezzel nincs is baj, csak a NASAMS nem képes lelőni a rá kilőtt ARM (radargyilkos) rakétákat.
Miközben erre a 90's évek után készült rendszerek azért többnyire képesek.
Egy Iron Dome, egy Tor, egy Patriot PAC3 vagy egy BUK-M2/3 simán képes dolgozni egy HARM/Kh-31 típusú ARM rakétára is.
Az AIM-120-ast nem erre tervezték. Lehet az új fejjel javul ezen a téren de erre alkalmatlan jelenleg.
Szóval ha pl. szembe jön egy Szu-34/35 és indít kb. 100 km-ről egy KH-31-est a NASAMS felderítő radarjaira, akkor vagy kikapcsolod a radart vagy megy a levesbe. Mert tenni semmit nem tudsz vele az ARM ellen.
És innentől kezdve az AIM-120-as ütegek magukra maradnak az amram nyomi radarjával, hogy oldják meg önmaguk a célbefogást.
És az a radar arra készült, hogy 10+ nm-es RCS-jű célokat 20 km-ről jó esetben befogjon.
Pl. ha a már említett Szu-34/35 indít egy sikló bomba párt, akkor azt igen kis eséllyel fogják eltalálni.
És most a lopakodó drónok, cirkáló rakéták világába bele se menjünk....

Ezzel szemben pl. egy Iron Dome simán rádolgozik a kilőtt ARM-ekre, és pl. a 2 db ARM-et 4 db indított rakétával jó eséllyel leszed.
Vagyis végig üzemképes marad és e miatt a többi beérkező célt is leszedi.

És igen, a NASAMS nagy gondja, hogy kb. 3 misi hozzá egy rakéta, az Iron Dome-hoz meg tized ennyi. És ez elég sokat számít háborús üzemeltetésnél, szerintem.

Ettől még jobb a NASAMS, mint mondjuk a KUB rendszereink.
De , mint írtam a tudása sem egyedül álló. Irist-T SL meg a Mica VL is ugyan ezt tudja nyugaton pl.
Azoknak is hasonló a pozitív és negatív tulajdonság mérlege, bár mind az Iris-T és mind a MICA VL képes passzív IR módon is dolgozni, ami jó időben elég nagy előny. Szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Konkrétan a NASAMS helyet azt kellet volna venni. Sokkal olcsóbb a rakétája, képes alacsony észlelhetőségű célra dolgozni stb...
A NASAMS sem mobil rendszer, hiszen a mobilitása annyi, hogy kb. fél óra alatt szét lehet telepíteni. Ennél még a KUB is gyorsabb ezen a téren. Az Iron Dome fix rendszer, de objektum védelemre sokkal alkalmasabb.
Ha már nyugati rendszerek....

A másik, hogy szerinted alkalmas a jelenlegi AIM-120-as az alacsony észlelhetőségű gépek lelövésére....
Hát... akkora sincs a radar, mint a tenyerem, egy sima tányér antenna, amit egy 20 éves mikrochip vezérel. XD
Elvileg lesz belőle már modernebb is, mert már az USA is belátta, hogy ez ma már kevés.
Legújabb AMRAAM C8-as fog hozzánk érkezni.
Képzeld: az AMRAAM-ot váltó JTAM is aktív radaros rávezetésű lesz. Valahogy az amcsik nem aggódnak hogy rakéta radarja nem fogja megtalálni SU-57-est vagy kínai lopkodót. De biztos ők a hülyék, te meg nagyon okos vagy! :D
De egyelőre elég nehezen lenne képes dolgozni egy F-35 szerű légicélra.
Sőt, szinte biztos vagyok benne, hogy vontatott csali simán átveri, így pl. egy EF/F-18SH-nak se nagyon kell izgulnia miatta.
És most bele mehetünk abba is, hogy a drónoknak, cirkáló rakétáknak milyen kicsi az RCS-je.... 0,01 században mérhető pl. egy Storm Shadow/Scalp-EG esetén. Ezeket komoly fázis vezérelt nagy méretű radarok is alig tudják követésbe venni, de majd szerinted az AIM-120-as figy fasz radarja megoldja... Hát nem :cool:
E mellet az 50 km-s hatótáv az még mindig katalógus adat. Pl. ha 10 km-en szembe repül vele egy légi cél és az nem manőverezik akkor ilyen távon eléri.
Ha bármilyen más paraméter változik akkor a hatótávolság jelentősen csökken.
Ezért is írtam, hogy az 50 km-es körök húzogatása a térképen több, mint optimista dolog....
20 km-est rajzoltam csak, de neked már az is optimista! :D
A NASAMS a 90's évek koncepciója szerint modern volt. De annyit változott a világ, és a fenyegetések típusa, hogy pont a koncepció egykori erőssége lett ma a gyengesége. Megint sikerült olyan rendszert venni ami a múlt kihívásainak felel meg, nem a jelenkorénak.
Ez a helyzet.

Látom az új Leopard-2-esed a NASAMS lesz! :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 744
57 139
113
SU-57-est vagy kínai lopkodót. De biztos ők a hülyék, te meg nagyon okos vagy! :D
Látom az új Leopard-2-esed a NASAMS lesz! :D

Imádom, hogy amikor műszaki érvekkel találkoztok, akkor kiderül, hogy nincs mögöttetek semmi tudás, és elkezdtek személyeskedni :D
Ez is sokat elárul rólatok, de mindegy...


UI.: És hát a Leopárdokkal kapcsolatban a való élet is engem igazolt, mind szíriában, mind ukrajnában :rolleyes:
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Arra pakoltuk, csak indításhoz lepakoljuk! :)
Mivel elsősorban honi légvédelemre (kritikus infrastruktúra védelmére) vettük, erre feladatra meg nem kell, hogy ennél mobilabb legyen. Egy híd vagy erőmű ritkán sétál arrébb...
Oké, de éles helyzetben jó lenne a NASAMS-t gyorsan megsétáltatni. Változtatni pozíciót. És ez nem épp gyors ebben a formában.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Oké, de éles helyzetben jó lenne a NASAMS-t gyorsan megsétáltatni. Változtatni pozíciót. És ez nem épp gyors ebben a formában.
Kb. félóra alatt lehet arrébb tenni - az miért nem elég?
Ha védendő csapatok mozognak ott lényeges hogy gyorsan mozgatható legyen, de a hátországban nem igazán szempont.

Ha a MAN-okon van éppen a NASAMS, akkor lehet róla indítani?
Nem.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 537
14 775
113
Miért ne lehetne? Marketing mindenek felet! :)
Erről mindig az ilyen képek jutnak az eszembe:
dbb4db89d09b0366b9fd890dad892fb6.jpg

Szerintem jól látszik, hogy az indítási magasság, illetve a közeledő és távolodó célok között milyen különbségek vannak.
Légvédelmi rendszereknél is hasonló a helyzet.
ddef98d0bdc5322584735f8a726643e3.jpg

Egyszerűen nem mindegy milyen magasságon, sebességen, irányszögben stb... közeledik a cél.
Ezért nem tudsz 50 km-s köröket rajzolgatni , mint védett zóna.
De nem akarja megérteni.... :(



Pálya korrekciós jelet kell kapnia. Ezzel nincs is baj, csak a NASAMS nem képes lelőni a rá kilőtt ARM (radargyilkos) rakétákat.
Miközben erre a 90's évek után készült rendszerek azért többnyire képesek.
Egy Iron Dome, egy Tor, egy Patriot PAC3 vagy egy BUK-M2/3 simán képes dolgozni egy HARM/Kh-31 típusú ARM rakétára is.
Az AIM-120-ast nem erre tervezték. Lehet az új fejjel javul ezen a téren de erre alkalmatlan jelenleg.
Szóval ha pl. szembe jön egy Szu-34/35 és indít kb. 100 km-ről egy KH-31-est a NASAMS felderítő radarjaira, akkor vagy kikapcsolod a radart vagy megy a levesbe. Mert tenni semmit nem tudsz vele az ARM ellen.
És innentől kezdve az AIM-120-as ütegek magukra maradnak az amram nyomi radarjával, hogy oldják meg önmaguk a célbefogást.
És az a radar arra készült, hogy 10+ nm-es RCS-jű célokat 20 km-ről jó esetben befogjon.
Pl. ha a már említett Szu-34/35 indít egy sikló bomba párt, akkor azt igen kis eséllyel fogják eltalálni.
És most a lopakodó drónok, cirkáló rakéták világába bele se menjünk....

Ezzel szemben pl. egy Iron Dome simán rádolgozik a kilőtt ARM-ekre, és pl. a 2 db ARM-et 4 db indított rakétával jó eséllyel leszed.
Vagyis végig üzemképes marad és e miatt a többi beérkező célt is leszedi.

És igen, a NASAMS nagy gondja, hogy kb. 3 misi hozzá egy rakéta, az Iron Dome-hoz meg tized ennyi. És ez elég sokat számít háborús üzemeltetésnél, szerintem.

Ettől még jobb a NASAMS, mint mondjuk a KUB rendszereink.
De , mint írtam a tudása sem egyedül álló. Irist-T SL meg a Mica VL is ugyan ezt tudja nyugaton pl.
Azoknak is hasonló a pozitív és negatív tulajdonság mérlege, bár mind az Iris-T és mind a MICA VL képes passzív IR módon is dolgozni, ami jó időben elég nagy előny. Szerintem.
Tor/Patriotot/iron Dome/buk-ot hasonlítasz nasamshoz.?


Rètegelt lègvèdelem. Jóesetben.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Kb. félóra alatt lehet arrébb tenni - az miért nem elég?
Ha védendő csapatok mozognak ott lényeges hogy gyorsan mozgatható legyen, de a hátországban nem igazán szempont.


Nem.
Lassú! Egyelőre nincs csapatlégvédelem, s kitudja mikor mi lesz. Igencsak rossz döntés volt ez így. Nem használjuk ki a lehetőségeket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Mert tenni semmit nem tudsz vele az ARM ellen.
Ööö.... Lekapcsolod a Sentinel radart?
Pálya korrekciós jelet kell kapnia. Ezzel nincs is baj, csak a NASAMS nem képes lelőni a rá kilőtt ARM (radargyilkos) rakétákat.
És, honnan kaphat még pálya korrekciós jeleket?
Nem lehet, hogy elkezdesz egy kicsit utánajárni a rendszer valódi jellemzőinek, működésének, mielőtt elméleteket gyártasz?

Oké, de éles helyzetben jó lenne a NASAMS-t gyorsan megsétáltatni. Változtatni pozíciót. És ez nem épp gyors ebben a formában.
Ha a MAN-okon van éppen a NASAMS, akkor lehet róla indítani?
Ez rátok is érvényes!
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301 and Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Azon gondolkozzanak el a NASAMS-kritikusok, hogy ezt rendszert több mint 13 ország szakértői választották ki saját légvédelmük számára. Többek között olyanok is mint Finnország, aki akkor még nem volt NATO-tag, orosz fegyvereket is vásárolt korában nemegyszer és nem kamuhaderőt tart fent hanem az egyik legkomolyabbat Európában. Hollandok is most cserélik a NASAMS-et. Na és mire? NASAMS-3-ra, mert annyira "nem vált be"!
Nálunk is a rendszer kiválasztását Tömböl László felügyelte, aki az egyik legjobb légvédelmi szakértő az országban. Hozzá képest itt a fórumon mind fogalmatlan hobbisták vagyunk!
Arról sincsenek pontos információink, hogy milyen további beszerzések lesznek, de az biztos hogy a NASAMS csak az egyik lába komplex légvédelmi rendszernek, amit kitaláltak. Ebben a kis-közepes hatótávolságú kategóriában pedig az egyik legjobb ilyen rendszer.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Lassú! Egyelőre nincs csapatlégvédelem, s kitudja mikor mi lesz. Igencsak rossz döntés volt ez így. Nem használjuk ki a lehetőségeket.
Jah, csak míg egy hagyományos rendszert úgy viszel arrébb, hogy "Akkor most bontunk!", és a következő "Kész a rendszer!" jelzésig nem működik a rendszer, addig a NASAMS-ot akár úgy is költöztetheted, hogy az egyes elemeket külön külön mozgatod.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 128
113
a nasams alja egy konténerváz alja . olyan mozgatása van amilyet akarnak ha akarnak vasutikereket raknak alá meg lefektetnek egy sínpárt. vagy felteszik egy vonatra. na jó ennyire nem kell eltúloznom.
itt az a kérdés hogy mi jön még mellé? csöves védelmet vajon kap? hát a nasams fog tartozni valamilyen légvédelmi ernyő alá?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 210
113
a nasams alja egy konténerváz alja . olyan mozgatása van amilyet akarnak ha akarnak vasutikereket raknak alá meg lefektetnek egy sínpárt. vagy felteszik egy vonatra. na jó ennyire nem kell eltúloznom.
itt az a kérdés hogy mi jön még mellé? csöves védelmet vajon kap? hát a nasams fog tartozni valamilyen légvédelmi ernyő alá?

Korábban mintha azt írtad volna hogy ilyenünk is lesz. Mégsem lesz?

xkhy4xn2ch581.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 128
113
Korábban mintha azt írtad volna hogy ilyenünk is lesz. Mégsem lesz?

xkhy4xn2ch581.jpg
nem rémlik hogy platós indítót emlegettem volna (bár előfordulhat ) önjáró változatba én a török vonalat preferálnám. (de az esélytelen) de ettől fügettlenűl időjárásvédő tubus nélküli változat oktatási célzattal =valami hasonló álványon el tudnák képzelnni) akár lepülőgép indítósine is tudja indítani álványról? vagy hogy volt? szerintem ilyeneket inkább nekem hoztak érvként jópár éve.

amúgy én nem is a nasamsra szavaztam de ezt anno kifejtettem.