Nem erről szólt a hozzászólásom!
Arról szólt, hogy pusztán az a tény, hogy valakik vettek valamit, még nem mond el semmit az adott rendszerről.
Érvelési hibát vétet a fórumtárs, ennek csináltam egy tartalmilag pontos kiforgatást. Hátha rájön, miért hibás a gondolat menete.
E mellet nem orosz fegyvereket vegyünk volt az érvelésem.
MICA VL, Iris-T SL és az Iron Dome szerepelt benne, mint nyugati egyenértékű rendszerek.
Ebből én, objektum védelemre Iron Dome párti vagyok.
Iron Dome egy VSHORAD/C-RAM rendszer elsősorban kifejezetten kiszámítható röppályán közlekedő célokra lett kitalálva. Nem véletlen nem vette meg szinte senki aki egy általánosabb feladat körű rendszert keres. A publikus infók szerint
max. 70 km-ről indított rakéták lelövésére alkalmas, ami nem ezt jelenti hogy lenne a hatósugara, mert a videók tanúsága szerint is leszálló ágban, viszonylag közeli indítókból kilőve szedik le a rakétákat.
Nézzünk utána kicsit a számoknak, mert ahogy emlékeim szerint Molni mondta régen:
a fizikát nem lehet megb.szni - ebben tán még te is egyetértesz.
| Hossz | Átmérő | Tömeg / ebből harcirész | Max. sebesség |
TAMIR (Iron Dome) | 3 m | 160 mm | 90 kg / 20 kg (22%) | 2,2 Mach |
AMRAAM C7 | 3,65 m | 174 mm | 161kg / 18 kg (11%) | 4 Mach |
MICA VL | 3,1 m | 160 mm | 112 kg / 12 kg (10%) | 3+ Mach |
Itt is látszik, hogy mind közül a legnagyobb mérete és kinetikus energiája az AMRAAM-nak van.
A kinetikus energiát leginkább meghatározó 2,2 Machos sebesség értéknek a TAMIR esetében egyszerű a magyarázata: a rakéta tömegének 22%-a harcirész, így nem sok hely marad a rakétahajtóműnek, ami tovább gyorsíthatná. Mind az AMRAAM, mind a MICA sokkal kisebb harcirészt visz nagyobb hajtóművel. Ezért is van a TAMIR-hoz amúgy hasonló méretű rakéta képes 3 Mach fölé gyorsulni. A mozgási energia határozza meg leginkább a hatótávolságot - remélem ezzel még te sem vitatkozol, mert ez fizika.
Szóval hatótávolság: kételkedsz abban, hogy a 4 Mach max. sebességű AMRAAM tud-e 25-30 km-es hatótávot. Legyen csak akkor 20 km, amit a másik favoritod MICA VL-re
konkrétan ígér z MBDA a honlapján - noha az is egy kisebb rakéta kisebb hajtóművel (⌀160mm) az AMRAAM-hoz képest (⌀174mm).
Akkor a még kisebb 2,2 Mach-os égésvégi sebességű TAMIR szerinted mennyire repked el?
Ha alulról karcolja a 20-at akkor az már egy jó érték lenne! Egyes források szerint
egy üteg 150km2 (kb 12x12 km) véd Izraelben nem manőverező Quassam rakéták ellen. Tehát az Iron Dome valós hatótávolsága inkább 12-15 km vagy még annyi sem.
Ha cél manőverezni is kezd, akkor az a 2,2 Mach is nagyon gyorsan elfogy! Érdekességként megjegyzem: a Mistral rakéta maximális (égésvégi) sebessége 2,8 Mach és a gyári prosi szerinti hatótávja 8 km. A Mistralt régóta alkalmazó győri rakétaezred volt parancsnoka szerint "
9-10 km-nél nem nagyobb" a hatótávolsága. Akkor mennyit is tudhat egy legfeljebb 2,2 Machra gyorsuló légvédelmi rakéta?!
A fizikát nem lehet megb.szni
Hogy szedsz le max 2,2 Mach-ra képes TAMIR rakétával egy akár 2 Machra is képes manőverező vadászgépet? Csak ha k. nagy szerencséd van, mert kb átrepül az IronDome indítód felett!
Egyszerűen az Iron Dome-ot nem erre tervezték! Nem manőverező célok ellen van - egy rakéta indítás érzékelő vadászgép kifordul előle!
A MICA meg az AMRAAM légiharc-rakétaként kifejezetten azzal a feltételezéssel tervezték, hogy a célba vett repülőgép megpróbál kitérni. A TAMIR meg azzal számol, hogy a cél nem fog éles manővereket végrehajtani ezért nincs is kellő energia tartaléka erre.
Ez egy egyfeladatos kis hatótávolságú rendszer
infravörös rávezetéssel (ezért olcsóbb), ami robotrepülők helikopterek és drónok ellen még működhet, amik alig manővereznek.
Ezért van azt hogy NASAMS-et sokan veszik, az Iron Dome-ot meg szinte senki! Mindenki a svájci bicskát keresi és nem a vajazókést!
Utóbbi vajat kenni k. jó, csak mást nem igazán tud. Nagy szenvedéssel talán vágsz vele egy szelet kenyeret - ha nagyon ügyes és kitartó vagy talán sikerül is.
A NASAMS-ben sokkal nagyobb a potenciál, mert többféle rakétát képes használni - ellentétben a MICA és az Iron Dome rendszerekkel.
Az AMRAAM ER-rel lényegesen messzebb lévő célokat is le lehet lőni. Minden forrás szerint kb. 50 km a hatósugara a kifejezetten légvédelmi rakétának fejlesztett ESSM-nek, amin az AMRAAM-ER épül. Ha csak 40 km-rel számolod, az máris kétszer több mint amit az Iron Dome vagy MICA VL tud. Tehát, ha ezeket vettük volna, akkor külön vehettünk volna egy közepes hatósugarú rendszert megint csak saját indítóval, radarral, irányító központtal teherautókka. 2x ennyi személyzet és pénz! Nekünk egyikből sincs sok, tehát irracionális döntés lett volna. Az IRIS-T SLS és SLM indítói is tök mások! Ott is duplán kellett volna venni és dupla személyzetet kellett volna kiképezni és fenntartani - emberekben meg pont "dúskál" a MH.
Ehhez hozzá jön még az, hogy a NASAMS-hez újabb rakétákat lehet viszonylag könnyen integrálni: tehát "jövő álló" - ahogy a Kongsberg vezetője fogalmazott az átadón: 30-40-ig is rendszerben maradhat az upgradeknek köszönhetően.
Az AMRAAM gyártás az évtized végéig kifut várhatóan és akkor a levegőből indítva 200+ km-es hatótávolságú JTAM rakéta veszi át a helyét valószínűleg. Az is integrálására kerülhet majd a NASAMS-hez. Az MK2 indítóba simán befér, mert a mérete fix: be kell férjen ugyanis F-35 és az F-22 belső fegyver terébe. Innentől már csak szoftveres fejlesztés kérdése.
A NASAMS egy sokkal sokoldalúbb rendszer mint amiket te emlegettél. Rakéta ellátás NATO szinten is sokkal biztosabb mert ezerszám áll európai és amerikai raktárakban.
Tehát összefoglalva:
- IRON DOME egy egyfeladatra optimalizált kishatótávolságú rendszer, aminek a rakétája gyenge kinetikus jellemzőkkel bír. Manőverező célokkal szemben alul marad és alapból kb. 15 km a hatótávolsága. Fizikai törvényszerűség hogy nem tudhat lényegesen többet!
- NASAMS egy indítótípussal, egy FDC-vel és egy szeméylzettel tudja kiszolgálni mind kis, mind a közepes távolságú légvédelmet. Az IRIS-T-nek ehhez két különféle indító kell, a MICA VL meg nem is tud semmilyen konfigurációban közepes hatótváolságot: a franciák kínálatából ez a kategória hiányzik. Iron Dome meg egy nagyon közeli légvédelmi rendszer (VSHORAD/C-RAM), nem is egy ligában játszik a többiekkel!
- NASAMS és az AMRAAM logisztikai előnye is jelentős: 13 ország alkalmazza a NASAMS-t, az AMRAAM-ot meg több mint 40. Biztosabban lehet hozzá rakétát és alkatrészt szerezni, mint más típusokhoz. Évenete 800-1200 AMRAAM rakétát gyárt le a Raytheon - szinte semelyik másik nyugati légi cél elleni rakétából nem készül ennyi! (Mistral pl. 360 db/év )
Szóval Iron Dome-ot ajánlgatni a NASAMS helyett elég nagy böszmeség...
Jellemzőiben még a SPYDER áll legközelebb a NASAMS-hez (ha már nagyon mást akarsz ajánlgatni), de annak a hátránya a logisztikában rejlik: rakétái nincsenek elterjedve a NATO-ban és vadászgépeinkről sem lehet indítani őket. Megint csak kétféle rakétából kellene bevásárolni, ami idő és többlet költség ahhoz képest hogy egyféléből rendelünk nagy tételben. (Amúgy a Spyderhez 4 féle rakéta van kétféle indítón - logisztikailag szívás!)
Az az állításod, pedig hogy "
az AMRAAM nem találja meg a lopakodó kialakítású célokat" máig nem támasztottad alá semmivel. Minden nagy hatótávolságú légiharc-rakéta aktív lokátoros rávezetésű a végfázisban: az oroszoké és kínaiaké. Ők biztos számoltak azzal hogy F-22 meg F-35 ellen kell őket bevetni, mégis ilyeneket fejlesztenek. Vajon miért?
A lopakodóknak nem az a lényege, hogy az utolsó néhány kilomteren nem láthatóak, mert az még gyengébb radarokkal is megy. A gond inkább ott van, hogy pl. 100 km helyett csak 25-ről veszik észre, így csökken a reakció idő és 25 km-ről mert oldhatja a bombáit.
A megoldás a lopakodók jelentett probléma minimlaizálsára a az egész országot lefedő hálózatba kötött aktív és passzív radar rendszer amik 360 fokban le tudják tapogatni a gépet amit beért a légtérbe. Ez jelentősen rontja a "lopakodó" repülőgépek hatásfokát.