[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Naja.Az idő,ami a legkevesebb,meg a pénz.
Amit leirtam,az működne.Persze egy valóban műkdőképes hadszervezet is kéne hozzá,és pénz.
Bármilyen meglepő,73ban az egyiptomi fronton a tüzérség,és főleg Saron páncélososztagai több légvédelmi állást semmisitettek meg,mint a zsidó légierő.82ben a Beka völgyben is résztvett a tüzérség a szir légvédelem szétverésében.A kibontakozó légicsatát meg az E2 fedélzetéről irányitották,és REH fedezet alatt vivták.(nemtudom,hogy mennyire igaz az anekdóta,de állitólag rockzenét hallottak csak a szir pilóták a légi irányitásuk csatornáin,a HÁP helyett)
Eszméletlen sok fikció volt benne.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Már elnézést, de aki egy többmillió dolláros radart felrak egy 0 mobilitású léggömbre tudván hogy az elsők között iktatják ki, azt agyon kéne lőni. Ugyanolyan ha nem nagyobb pénzkidobás lenne mint a mihu felújítás volt.
Neméppen.99%,hogy a lufi nem kerül harchelyzetbe az élettartama végéig.Az üzemeltetés költsége csak töredéke egy radargépének,és megvenni is olcsobb egy kicsinként.Mikor utoljára olvastam felőle,az ELTA éppen azon kinlodott,hogy egy nagy hatótávú IR felderitő rendszert integráljon hozzá,lopakodó jellegű célok észleléséhez.(hogy ez párás levegőben mennyire működhet,azért elég kérdéses).Persze nem csodaszer,és megvannak a hátrányai.De azért szálljunk már le a földre.Mikor lesz nekünk pénzünk minimum 4db AWACS gép megvételére,és folyamatos üzemben tartására?Lufira még lehet,de radargépre nem egyhamar.Harcászati helyzetünket meg egy lufira rakott légi radar is jócskán javitaná.És koránt sem annyira esendő azért,mint Molni gondolja.Kinek van,vagy várható,hogy lesz beláthatő időn belül olyan nagy hatótávú rakétarendszere,amivel le tudna szedni a határtol 80-100km-re lebegő lufit?Főleg,hogy ők sem települhetnek röktön a határra,valamekkora mélységet nekik is tartani kell.Vadászgéppel való támadást meg pont hogy a légi radar tudja annak kibontakozása elött felderiteni,még a megindulási légtérben.Éshát azért vannak önvédelmi EW rendszerek is.Dipol függönyt,elterelő csalit lehet eregetni,zavarni,stb(73as és haditengerészeti példa.Az egyiptomi/szir gyorsnaszádok Styx rakétáit az izraeli naszádok sima alufólia szecskavetőkkel csapták be.Egyfajta radar "ködfüggönyt" vontak velük a beérkező rakéták és a naszádjaik közé.Egyetlen hajót sem veszitettek.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 360
77 041
113
Neméppen.99%,hogy a lufi nem kerül harchelyzetbe az élettartama végéig.Az üzemeltetés költsége csak töredéke egy radargépének,és megvenni is olcsobb egy kicsinként.Mikor utoljára olvastam felőle,az ELTA éppen azon kinlodott,hogy egy nagy hatótávú IR felderitő rendszert integráljon hozzá,lopakodó jellegű célok észleléséhez.(hogy ez párás levegőben mennyire működhet,azért elég kérdéses).Persze nem csodaszer,és megvannak a hátrányai.De azért szálljunk már le a földre.Mikor lesz nekünk pénzünk minimum 4db AWACS gép megvételére,és folyamatos üzemben tartására?Lufira még lehet,de radargépre nem egyhamar.Harcászati helyzetünket meg egy lufira rakott légi radar is jócskán javitaná.És koránt sem annyira esendő azért,mint Molni gondolja.Kinek van,vagy várható,hogy lesz beláthatő időn belül olyan nagy hatótávú rakétarendszere,amivel le tudna szedni a határtol 80-100km-re lebegő lufit?Főleg,hogy ők sem települhetnek röktön a határra,valamekkora mélységet nekik is tartani kell.Vadászgéppel való támadást meg pont hogy a légi radar tudja annak kibontakozása elött felderiteni,még a megindulási légtérben.Éshát azért vannak önvédelmi EW rendszerek is.Dipol függönyt,elterelő csalit lehet eregetni,zavarni,stb(73as és haditengerészeti példa.Az egyiptomi/szir gyorsnaszádok Styx rakétáit az izraeli naszádok sima alufólia szecskavetőkkel csapták be.Egyfajta radar "ködfüggönyt" vontak velük a beérkező rakéták és a naszádjaik közé.Egyetlen hajót sem veszitettek.)

Itthon a lufi az év nagy részében kuka az infra meg úgy par hónapot leszámítva kuka...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Itthon a lufi az év nagy részében kuka az infra meg úgy par hónapot leszámítva kuka...
Már miért lenne?Ht cikket egyszer már belinkeltem.25+ éve ott tartottak,hogy 80-90km/h-s szélben,130km/h-s széllökés értékig üzemelhetnek.Mo-on azért nem olyan gyakoriak az orkán erejű szelek.Namondjuk az infra felderitő hatótávja felénk alighanem elég korlátos lenne,az év nagy részében.De azt sem tudom,hogy azzal elkészültek e azóta.A hinduknak eladott lufin csak kereső IR/TV kamerarendszer volt,afféle FLIR torony szerűség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 360
77 041
113
Már miért lenne?Ht cikket egyszer már belinkeltem.25+ éve ott tartottak,hogy 80-90km/h-s szélben,130km/h-s széllökés értékig üzemelhetnek.Mo-on azért nem olyan gyakoriak az orkán erejű szelek.Namondjuk az infra felderitő hatótávja felénk alighanem elég korlátos lenne,az év nagy részében.De azt sem tudom,hogy azzal elkészültek e azóta.A hinduknak eladott lufin csak kereső IR/TV kamerarendszer volt,afféle FLIR torony szerűség.

Milyen magasan nem olyan gyakoriak?
Sok sikert az itthoni klímán ősszel meg télen az IR-hez.
 
M

molnibalage

Guest
Már miért lenne?Ht cikket egyszer már belinkeltem.25+ éve ott tartottak,hogy 80-90km/h-s szélben,130km/h-s széllökés értékig üzemelhetnek.Mo-on azért nem olyan gyakoriak az orkán erejű szelek.Namondjuk az infra felderitő hatótávja felénk alighanem elég korlátos lenne,az év nagy részében.De azt sem tudom,hogy azzal elkészültek e azóta.A hinduknak eladott lufin csak kereső IR/TV kamerarendszer volt,afféle FLIR torony szerűség.
Olyan cuki, hogy a talajszinti szélsebességekből indulsz ki...
Amikor az atmoszferikus határréteg alján van 30 km/s szél vagy 80 km/h akkor odafent szerinted mennyi? Akár kétszer annyi is lehet vagy háromszor...

Atmospheric-boundary-layer-curve-chart-of-different-landforms.png


Az USA-nak nincs ennyire kiterjedt képesség mixe ezen felül a többinél is olyan képességeket feltételezel fel meg pontosságot, hogy kb. az asztalt fejeltem le, amikor olvastam...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Olyan cuki, hogy a talajszinti szélsebességekből indulsz ki...
Amikor az atmoszferikus határréteg alján van 30 km/s szél vagy 80 km/h akkor odafent szerinted mennyi? Akár kétszer annyi is lehet vagy háromszor...

Atmospheric-boundary-layer-curve-chart-of-different-landforms.png



Az USA-nak nincs ennyire kiterjedt képesség mixe ezen felül a többinél is olyan képességeket feltételezel fel meg pontosságot, hogy kb. az asztalt fejeltem le, amikor olvastam...
Nem én találtam ki a szél limiteket,olvastam.Ht cikket belinkeltem,vagy 25éve irta valami légvédelmis katonatiszt.Biztos nem értett hozzá.
Képesség mix problémádat meg nem értem.Mire vonatkozik?Amiket irtam,egyiket sem én találtam ki.Legtöbbje ZMNE/NKE tanulmányokbol van.Egy részüket be is linkeltem,akár el is olvashatod őket.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Neméppen.99%,hogy a lufi nem kerül harchelyzetbe az élettartama végéig.Az üzemeltetés költsége csak töredéke egy radargépének,és megvenni is olcsobb egy kicsinként.Mikor utoljára olvastam felőle,az ELTA éppen azon kinlodott,hogy egy nagy hatótávú IR felderitő rendszert integráljon hozzá,lopakodó jellegű célok észleléséhez.(hogy ez párás levegőben mennyire működhet,azért elég kérdéses).Persze nem csodaszer,és megvannak a hátrányai.De azért szálljunk már le a földre.Mikor lesz nekünk pénzünk minimum 4db AWACS gép megvételére,és folyamatos üzemben tartására?Lufira még lehet,de radargépre nem egyhamar.Harcászati helyzetünket meg egy lufira rakott légi radar is jócskán javitaná.És koránt sem annyira esendő azért,mint Molni gondolja.Kinek van,vagy várható,hogy lesz beláthatő időn belül olyan nagy hatótávú rakétarendszere,amivel le tudna szedni a határtol 80-100km-re lebegő lufit?Főleg,hogy ők sem települhetnek röktön a határra,valamekkora mélységet nekik is tartani kell.Vadászgéppel való támadást meg pont hogy a légi radar tudja annak kibontakozása elött felderiteni,még a megindulási légtérben.Éshát azért vannak önvédelmi EW rendszerek is.Dipol függönyt,elterelő csalit lehet eregetni,zavarni,stb(73as és haditengerészeti példa.Az egyiptomi/szir gyorsnaszádok Styx rakétáit az izraeli naszádok sima alufólia szecskavetőkkel csapták be.Egyfajta radar "ködfüggönyt" vontak velük a beérkező rakéták és a naszádjaik közé.Egyetlen hajót sem veszitettek.)
Már az Eliaton kívül.
Amúgy először drótos lufira gondoltam, de az olyan mészárlást csapna a repülők között, hogy mint kivitelezhetetlent elvetettem.
Egy napelemes elktromos repülő segg talán jó lenne. Bár, hogy olcsóbb-e, azt nem tudom.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem én találtam ki a szél limiteket,olvastam.Ht cikket belinkeltem,vagy 25éve irta valami légvédelmis katonatiszt.Biztos nem értett hozzá.
Képesség mix problémádat meg nem értem.Mire vonatkozik?Amiket irtam,egyiket sem én találtam ki.Legtöbbje ZMNE/NKE tanulmányokbol van.Egy részüket be is linkeltem,akár el is olvashatod őket.
Ne ragadj le a szélnél.
Ezekre a lufikra a jegesedés talán még nagyobb veszélyt jelent minr a szél.
Ha jegesedés veszély van - ami la lufik üzemi magasságában az év során bármikor lehet - akkor a lufit villámgyorsan le kell húzni mivel arra nincs lehetőség hogy az egész lufit + a több ezer méter kábelt folyamatosan fűtsed.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Már az Eliaton kívül.
Amúgy először drótos lufira gondoltam, de az olyan mészárlást csapna a repülők között, hogy mint kivitelezhetetlent elvetettem.
Egy napelemes elktromos repülő segg talán jó lenne. Bár, hogy olcsóbb-e, azt nem tudom.
Gyártanak az amik is,de tudtommal egyenlőre csak drótos van.Repülés tilalmi zónát kell kijellni krülötte.
Ne ragadj le a szélnél.
Ezekre a lufikra a jegesedés talán még nagyobb veszélyt jelent minr a szél.
Ha jegesedés veszély van - ami la lufik üzemi magasságában az év során bármikor lehet - akkor a lufit villámgyorsan le kell húzni mivel arra nincs lehetőség hogy az egész lufit + a több ezer méter kábelt folyamatosan fűtsed.
Erre is van megoldásuk,legalábbis az amik Alaszkában is üzemeltettek lufit.Hogy most van e még ott,nemtudom.És azt sem,hogy mi a megoldás technikája.Leirták azt is a hozzáértők,csak én nem jegyeztem meg.Nem vagyok az egri káptalan
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Erre is van megoldásuk,legalábbis az amik Alaszkában is üzemeltettek lufit.Hogy most van e még ott,nemtudom.És azt sem,hogy mi a megoldás technikája.Leirták azt is a hozzáértők,csak én nem jegyeztem meg.Nem vagyok az egri káptalan
Semmi köze a földrajzi szélességnek a jegesedéshez...
A jegesedés a hõmérséklet és a páratartalom függvénye, magyarán időjàrás függő.
A megoldás amúgy az hogy lehúzzák a lufit
 
R

rejsz felügyelő

Guest
.Az egyiptomi/szir gyorsnaszádok Styx rakétáit az izraeli naszádok sima alufólia szecskavetőkkel csapták be.Egyfajta radar "ködfüggönyt" vontak velük a beérkező rakéták és a naszádjaik közé.Egyetlen hajót sem veszitettek.)
És ez a ködfüggöny a saját radart nem zavarja?
De azért szálljunk már le a földre.Mikor lesz nekünk pénzünk minimum 4db AWACS gép megvételére,és folyamatos üzemben tartására?Lufira még lehet,de radargépre nem egyhamar.
Szálljunk is le, vegyünk a fix nagy hatótávú radarok mellé kisebb, mobil radarokat, plusz a Sentinelek.
Ezek mellé MANPAD-ok dögivel, plusz én még vennék valamit a csapatoknak is; ASRAD, vagy valami önjáró gépágyú, helikopterek meg drónok ellen.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 080
26 642
113
Érdekes cikk: Engage-on-net (én úgy fordítanám: hálózat alapú cél leküzdés)

A U.S. Army és a Northrop Grumman sikeresen tesztelték a Patriot rendszer és az Army Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS) együttműködését Sentinel radarokkal és PAC-3-as rakétákkal cirkálórakéták ellen messze a Patriot saját radarjának a hatótávolságán kívül.

A lényeg hogy a Patriot ütegtől távol elhelyezett Sentinel radarok érzékelték a föld közelben repülő cirkáló rakétát (amit a Patriot saját radarja nem látott) majd hálózatan keresztül eljuttatták a cél adatokat a Patriot üteg Integrated Battle Command System (IBCSP) parancsnoki (a képen ott vannak a reléállomások: @molnibalage : nálad a pont!!) posztjához, majd ez után ami - kihasználva a PAC-3 rakéta meglehetősen nagy hatótávolságát (szerintem cca. 150 km lehet) leküzdötték a célpontot.
Successful_IBCS_flight_test_further_validates_ability_to_fill_gaps_in_air_defenses.jpg
Ez a Patriot és a NASAMS potenciális egységét erősíti!
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez a Patriot és a NASAMS potenciális egységét erősíti!
Ráadásul így meg lehet oldani hogy a régebbi Patriot radaroknak is 360 fokos lefedettsége legyen a 120 fok helyett. Néhány Sentinelt beraknak a Patriot radar által le nem fedett részre (meg néhány indítót is megfordítanak) és máris megvan a 360 fokos tűzív. Persze ez nem jó ABM védelemre csak repülőgépek meg CM-ek ellen, de ez is valami.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
Érdekes cikk: Engage-on-net (én úgy fordítanám: hálózat alapú cél leküzdés)

A U.S. Army és a Northrop Grumman sikeresen tesztelték a Patriot rendszer és az Army Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS) együttműködését Sentinel radarokkal és PAC-3-as rakétákkal cirkálórakéták ellen messze a Patriot saját radarjának a hatótávolságán kívül.

A lényeg hogy a Patriot ütegtől távol elhelyezett Sentinel radarok érzékelték a föld közelben repülő cirkáló rakétát (amit a Patriot saját radarja nem látott) majd hálózatan keresztül eljuttatták a cél adatokat a Patriot üteg Integrated Battle Command System (IBCSP) parancsnoki (a képen ott vannak a reléállomások: @molnibalage : nálad a pont!!) posztjához, majd ez után ami - kihasználva a PAC-3 rakéta meglehetősen nagy hatótávolságát (szerintem cca. 150 km lehet) leküzdötték a célpontot.
Successful_IBCS_flight_test_further_validates_ability_to_fill_gaps_in_air_defenses.jpg
:)
Hát ezzel elég csúnyán le vannak maradva! :rolleyes:
Olyannyira, hogy Magyarország is előttük jár a SAMOC rendszer bevezetésével.
Az pont erre jó. Összekapcsolja, és vezérli a különböző védelmi rendszereket, radarokat. Méltatlanul kevés infó került ki erről a köztudatba. Már csak fel kell tölteni tartalommal.
Elvileg a telepített radar hálózat már megvan.
Beszerzés alatt van ugye a Nasams II, esetleg egy Patriot/MEADS/David's Sling jellegű rakéta elhárító rendszerrel kiegészítve, független mobil radarokkal, és (nagyon fontos) egy passzív szenzoros intelligens rendszerrel kell még összefűzni.

Nekem ez volt nagyon furcsa, amikor csatlakoztam a fórumhoz, hogy mindenki a szeparált rendszerek HMZ-jéz méregette, amikor annál már lényegesen hatékonyabb rendszerek is léteznek/tek.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát ezzel elég csúnyán le vannak maradva!
NEM, nincsenek lemaradva.
A SAMOC egy korszerű C4 rendszer (összeköti a hálóban lévő eszközöket) de hálózat alapú célleküzdésre nem képes.
Magyarán egy Sentinel a SAMOC-on keresztül nem képes MCG-t adni egy PAC3 nak.
Egyébként is elég kevés olyan rakéta van amivel ezt meg lehet csinálni (Eu.i nics közte)
A mostani PAC3 példán kívül eddig ilyet csak F35-AEGIS-SM6 vonalon csináltak (Cooperative Engagement Capability)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
:)
Hát ezzel elég csúnyán le vannak maradva! :rolleyes:
Olyannyira, hogy Magyarország is előttük jár a SAMOC rendszer bevezetésével.
Az pont erre jó. Összekapcsolja, és vezérli a különböző védelmi rendszereket, radarokat. Méltatlanul kevés infó került ki erről a köztudatba. Már csak fel kell tölteni tartalommal.
Elvileg a telepített radar hálózat már megvan.
Beszerzés alatt van ugye a Nasams II, esetleg egy Patriot/MEADS/David's Sling jellegű rakéta elhárító rendszerrel kiegészítve, független mobil radarokkal, és (nagyon fontos) egy passzív szenzoros intelligens rendszerrel kell még összefűzni.

Nekem ez volt nagyon furcsa, amikor csatlakoztam a fórumhoz, hogy mindenki a szeparált rendszerek HMZ-jéz méregette, amikor annál már lényegesen hatékonyabb rendszerek is léteznek/tek.
Én nem. Tíz éve javaslom az összes lehetséges rendszer egy képernyőn való megjelenítését. Beleértve a hanglokátorokat (mobiltelefon) is.