[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 718
4 097
113
Ehhez semmit nem tesz hozzá a KUB, amihez se rakéta se alkatrész nincs már igazán. Egy csatornás elavult konstrukció.
Szia,

Szerintem is kerdeses, hogy van-e ertelme a KUB-ot meghagyni, de szerintem abszolut van ertelme elgondolkozni rajta: egyszeruen azert, mert ha a segitsegevel lehet 3-mal tobb teruletet vedeni, akkor 3-mal tobb terulet lesz vedve.

Nyilvan akkor van ertelme, ha meg lehet (nem csak papiron!) hosszabbitani a raketak elettartamat, es ossze lehet szedni 3 KUB uteghez megfelelo tartalekos kezelot (vagyis azt en se gondolom hatekonynak, hogy profi katonak legyenek a jovoben KUBon, ez egyben az alkatresztigenyt is csokkenti - hiszen a tartalekosok jelentosen kevesebbet gyakorolnak, igy kevesebb alkatresz kopik el).

Tudom, hogy rengeteg logisztikai elonye van a szabvanyositasnak, de szerintem az ellenkezojenek (diverzitas) sokkal nagyobb a biztonsaga: ha az ellenseg talal egy hibat a NASAMS-ban, akkor a KUB-okon nagyon pofara tud esni. :)

Nyilvan az elozokbol kovetkezik, hogy en a Nyeva/Vega selejtezest is nagy hibanak tartom, de sajnos azon mar nem lehet segiteni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 977
32 923
113
Persze, Hpaps meg reszletesen el is magyarazta anno, de attol meg komolytalanul elavult ez a megoldas - a magyar legvedelem igen messze van attol, hogy modernnek lehetne nevezni..
Léktérellenörző lokátor.És arra még ma is megfelel.Egyébként van rajta jelanalizátor,ami nagyságrenddel növelte a zavarvédelmét.Megfigyelő funkciója van,az a dolga,hogy risztást adjon.Igy a légvédelmi rendszerek és a modern radarok addig nem kapcsolnak,amig nem muszáj.Illetve redundanciát biztosit.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 122
113
Szia,

Szerintem is kerdeses, hogy van-e ertelme a KUB-ot meghagyni, de szerintem abszolut van ertelme elgondolkozni rajta: egyszeruen azert, mert ha a segitsegevel lehet 3-mal tobb teruletet vedeni, akkor 3-mal tobb terulet lesz vedve.
Ez annyira elavult szar, hogy a kezelőkre veszélyesebb lehet mint az ellenségre! Nagyon rossz a hatásfoka, könnyű zavarni: minden potenciális ellenfelünk ismeri a jellemzőit, mint a tenyerét. A radarja sem detektálja szerintem kis radarkeresztmetszetű célokat (drón, CM)
Semmi haszna az egésznek!

Nyilvan akkor van ertelme, ha meg lehet (nem csak papiron!) hosszabbitani a raketak elettartamat, es ossze lehet szedni 3 KUB uteghez megfelelo tartalekos kezelot (vagyis azt en se gondolom hatekonynak, hogy profi katonak legyenek a jovoben KUBon, ez egyben az alkatresztigenyt is csokkenti - hiszen a tartalekosok jelentosen kevesebbet gyakorolnak, igy kevesebb alkatresz kopik el).

Tudom, hogy rengeteg logisztikai elonye van a szabvanyositasnak, de szerintem az ellenkezojenek (diverzitas) sokkal nagyobb a biztonsaga: ha az ellenseg talal egy hibat a NASAMS-ban, akkor a KUB-okon nagyon pofara tud esni. :)
Itt csak mi esnék pofára: a KUB-ról mindenki tud mindent, némi túlzással a sufniban pár hét alatt szerkesztenek hatékony zavaró eszközt ellene - ha még nem lenne nekik. A sima dipol-szórás is elég lehet akár...

Nyilvan az elozokbol kovetkezik, hogy en a Nyeva/Vega selejtezest is nagy hibanak tartom, de sajnos azon mar nem lehet segiteni.
Tök nem kár értük.

Gábor Áron rézágyúját miért nem sírjátok vissza?!? o_O

Nincs közvetlen háborús veszély (a propagandát és szájkaratét most hagyjuk!), hogy a visszacsapó íjakat is leporoljuk!
Ha meg tényleg reálisan háborús veszély van (nincs!), akkor "nyugdíjcsökkentés árán is" (csak mondtam valami radikálisat példának) modern fegyvereket kell venni!

Az barkácsolás drága és nem is vezet eredményre! Feleslegesen viszi el a humán és a pénzügyi forrásokat.

A 6 NASAMS-üteg konzervatív becslés szerint is lefedi az ország területének negyedét vagy akár többet is!
Pl. 6x4= 24 indítót teszünk le 18 km-re egymástól, hogy meglegyen az átfedés AMRAAM-C7-tel is akkor az 24 ezer négyzetkilométert fed le elméletben! Ez bőven elegendő egy várható támadási irány lefedésére! Ha egy egyenes vonalban rakod le, akkor elméletben legalább 800 km-es "légvédelmi védvonalat" tudsz kiépíteni (24 indító egymástól 18 km-re). Összehasonlítás végett: a Tisza Magyarországi hossza 584 km, a Dunáé 417 km, az ország legnagyobb hosszúság északdéli irányban 268 km, kelet–nyugati irányban: 528 km.
Ha a MISTRAL-ütegek szervezete valósul meg, akkor ütegenként akár 5 indítóval is érkezhet az új légvédelmi rendszer - ez a négy amivel számoltam kb. a minimum értelmes mennyiség...
Nem kevés a NASAMS, amit vettünk!
Kell még bele rakéta (akár sokat reptetett "használt" is jó olcsóbban) és ennyi!

Örülök, hogy a Mistral-indítókba vettünk még rakétát, lesz majd szerintem AMRAAM-ból is még egy beszerzési kör, mert az ukrajnai háború is mutatja, hogy ebből sosem elég!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Ez annyira elavult szar, hogy a kezelőkre veszélyesebb lehet mint az ellenségre! Nagyon rossz a hatásfoka, könnyű zavarni: minden potenciális ellenfelünk ismeri a jellemzőit, mint a tenyerét. A radarja sem detektálja szerintem kis radarkeresztmetszetű célokat (drón, CM)
Semmi haszna az egésznek!


Itt csak mi esnék pofára: a KUB-ról mindenki tud mindent, némi túlzással a sufniban pár hét alatt szerkesztenek hatékony zavaró eszközt ellene - ha még nem lenne nekik. A sima dipol-szórás is elég lehet akár...


Tök nem kár értük.

Gábor Áron rézágyúját miért nem sírjátok vissza?!? o_O

Nincs közvetlen háborús veszély (a propagandát és szájkaratét most hagyjuk!), hogy a visszacsapó íjakat is leporoljuk!
Ha meg tényleg reálisan háborús veszély van (nincs!), akkor "nyugdíjcsökkentés árán is" (csak mondtam valami radikálisat példának) modern fegyvereket kell venni!

Az barkácsolás drága és nem is vezet eredményre! Feleslegesen viszi el a humán és a pénzügyi forrásokat.

A 6 NASAMS-üteg konzervatív becslés szerint is lefedi az ország területének negyedét vagy akár többet is!
Pl. 6x4= 24 indítót teszünk le 18 km-re egymástól, hogy meglegyen az átfedés AMRAAM-C7-tel is akkor az 24 ezer négyzetkilométert fed le elméletben! Ez bőven elegendő egy várható támadási irány lefedésére! Ha egy egyenes vonalban rakod le, akkor elméletben legalább 800 km-es "légvédelmi védvonalat" tudsz kiépíteni (24 indító egymástól 18 km-re). Összehasonlítás végett: a Tisza Magyarországi hossza 584 km, a Dunáé 417 km, az ország legnagyobb hosszúság északdéli irányban 268 km, kelet–nyugati irányban: 528 km.
Ha a MISTRAL-ütegek szervezete valósul meg, akkor ütegenként akár 5 indítóval is érkezhet az új légvédelmi rendszer - ez a négy amivel számoltam kb. a minimum értelmes mennyiség...
Nem kevés a NASAMS, amit vettünk!
Kell még bele rakéta (akár sokat reptetett "használt" is jó olcsóbban) és ennyi!

Örülök, hogy a Mistral-indítókba vettünk még rakétát, lesz majd szerintem AMRAAM-ból is még egy beszerzési kör, mert az ukrajnai háború is mutatja, hogy ebből sosem elég!
Miélt mál beélkeztek?
Melt addig milól beszélünk??
Jelenleg a KUB van, és addig lesz szelintem, amíg más nem veszi át a szelepét (Kéldés, hogy ez mikol lesz, ebben pesszimista vagyok), addig mindez meskete.
Lesz-e olyan, hogy a KUB mál nem, a NASAMS még nem? Hát az flankó lenne, mit ne mondjak...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Nincs hozzá rakéta: mindnek lejárt a szavatossága és már nem is gyárt senki ilyet. Ki kell vonni mindenképp.
Használ, reptetett AMRAAM-ok vásárlása "olcsón" sokkal jobb ötlet mint ezeket foltozgatni.
Nem, mert a Kub rakéta élettartam a hosszabbítható, ide is beírták már vagy öten. Azt hiszem itthon is meg lehet csinálni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 122
113
Miélt mál beélkeztek?
Melt addig milól beszélünk??
Jelenleg a KUB van, és addig lesz szelintem, amíg más nem veszi át a szelepét (Kéldés, hogy ez mikol lesz, ebben pesszimista vagyok), addig mindez meskete.
Lesz-e olyan, hogy a KUB mál nem, a NASAMS még nem? Hát az flankó lenne, mit ne mondjak...
Idén érkezik augusztusban a NASAMS - pár hónapja fotózkodott vele Bobo Norvégiában.
2024 végére kell elérni a bevethetőséget a tervek szerint. 2025-ben pedig kivonját a KUB-ot - már most is erősen kérdéses hogy valós körülmények között működne-e az a rendszer.
A NASAMS-nél egyelőre nem tapasztalható számot tevő csúszás: minidig is 2023-ra volt időzítve az érkezés.
Sőt, a kiképző indítók már megjöttek a tavasszal - volt róla fotó is. A személyzet képzése még tavaly elkezdődött - még névszerinte le is hozták kik lettek rá ki képzeve! :D
Nem látszik miért ne lenne bevethető NASAMS-ünk a jövő év második felére. 40 AMRAAM-C5 rakétánk pl. most is van saját raktáron - ha csúszna a rakétaszállítmány.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Idén érkezik augusztusban a NASAMS - pár hónapja fotózkodott vele Bobo Norvégiában.
2024 végére kell elérni a bevethetőséget a tervek szerint. 2025-ben pedig kivonját a KUB-ot - már most is erősen kérdéses hogy valós körülmények között működne-e az a rendszer.
A NASAMS-nél egyelőre nem tapasztalható számot tevő csúszás: minidig is 2023-ra volt időzítve az érkezés.
Sőt, a kiképző indítók már megjöttek a tavasszal - volt róla fotó is. A személyzet képzése még tavaly elkezdődött - még névszerinte le is hozták kik lettek rá ki képzeve! :D
Nem látszik miért ne lenne bevetehtő NASAMS-ünk a jövő év második felére. 40 AMRAAM-C5 rakétánk pl. most is van saját raktáron - ha csúszna a rakétaszállítmány.
Akkol váljuk meg Augustust... mál csak 1 hónap.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 977
32 923
113
Miélt mál beélkeztek?
Melt addig milól beszélünk??
Jelenleg a KUB van, és addig lesz szelintem, amíg más nem veszi át a szelepét (Kéldés, hogy ez mikol lesz, ebben pesszimista vagyok), addig mindez meskete.
Lesz-e olyan, hogy a KUB mál nem, a NASAMS még nem? Hát az flankó lenne, mit ne mondjak...
NASAMS is kivehető.Votatott csali,aktiv szecska,meg az MCG jeleket is zavarni kepes zavaroadok.
Egy vekony vonalvedelem törheto át a legkonnyebben.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 350
113
A 6 NASAMS-üteg konzervatív becslés szerint is lefedi az ország területének negyedét vagy akár többet is!
Pl. 6x4= 24 indítót teszünk le 18 km-re egymástól, hogy meglegyen az átfedés AMRAAM-C7-tel is akkor az 24 ezer négyzetkilométert fed le elméletben! Ez bőven elegendő egy várható támadási irány lefedésére! Ha egy egyenes vonalban rakod le, akkor elméletben legalább 800 km-es "légvédelmi védvonalat" tudsz kiépíteni (24 indító egymástól 18 km-re). Összehasonlítás végett: a Tisza Magyarországi hossza 584 km, a Dunáé 417 km, az ország legnagyobb hosszúság északdéli irányban 268 km, kelet–nyugati irányban: 528 km.
Ha a MISTRAL-ütegek szervezete valósul meg, akkor ütegenként akár 5 indítóval is érkezhet az új légvédelmi rendszer - ez a négy amivel számoltam kb. a minimum értelmes mennyiség...
Nem kevés a NASAMS, amit vettünk!
Kell még bele rakéta (akár sokat reptetett "használt" is jó olcsóbban) és ennyi!

Örülök, hogy a Mistral-indítókba vettünk még rakétát, lesz majd szerintem AMRAAM-ból is még egy beszerzési kör, mert az ukrajnai háború is mutatja, hogy ebből sosem elég!
Ha ilyen ritkán rakod le, akkor inkább csak jelképesen véded a területet. Ha egyetlen indítót mozgatsz, máris lyuk van a védelmen. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy mennyire könnyű túlterhelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 122
113
Ha ilyen ritkán rakod le, akkor inkább csak jelképesen véded a területet. Ha egyetlen indítót mozgatsz, máris lyuk van a védelmen. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy mennyire könnyű túlterhelni.
Ez egy példa volt hogy mekkora terület fedhető le elvben. Nyilván domborzat meg egy szakmai megfontolások miatt sűrűbben telepítik. Mindenesetre fényéveket ugrik az oltalmazható területek mérete bármilyen korábbi légvédelmi rendszerünkhöz képest.

Amúgy a "sima AMRAAM-C7" megsemmisítési zónája legalább 25 km. (Általában a földről indított légiharc rakéták harmadát tudják a légi indítású hatótávjuknak.) Szóval 12 km-re tesszük le az indítókat akkor elég jó átfedést lehet biztosítani: bármely célpontot legalább két indító tud tűz alá venni.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 977
32 923
113
Ez egy példa volt hogy mekkora terület fedhető le elvben. Nyilván domborzat meg egy szakmai megfontolások miatt sűrűbben telepítik. Mindenesetre fényéveket ugrik az oltalmazható területek mérete bármilyen korábbi légvédelmi rendszerünkhöz képest.

Amúgy a "sima AMRAAM-C7" megsemmisítési zónája legalább 25 km. (Általában a földről indított légiharc rakéták harmadát tudják a légi indítású hatótávjuknak.) Szóval 12 km-re tesszük le az indítókat akkor elég jó átfedést lehet biztosítani: bármely célpontot legalább két indító tud tűz alá venni.
Olvasd el Molni HTO-jat.A HMZ egy elég keplekeny dolog
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 099
15 678
113
Onnan hogy ez az új hajtómű nagyon ideális légvédelmi rakétákhoz és mivel norvég fejlesztés, várható hogy amint meglesz a légvédelmi változat (pl. ezt hajtóművet összeházasítja az AMRAAM-mal a Raytheon, ahogy az ESSM-et is "összevarrták" az AMRAAM-mel.) az be kerül a NASAMS rakéta kínálatába is. Legrosszabb esetben csak prosi szinten aztán az első megrendelőnél elvégzik az integrációt.
Amúgy külsőre is eléggé hasonlít a THOR-ER egy ESSM-re - szóval vélhetően a fejlesztők is gondolkodnak légvédelmi alkalmazásban.

thor-er.png



Nyilván erről még nincs konkrétum, de személy szerint elég valószínűnek tartom, hogy lesz THOR-ER hajtóműves légvédelmi rakéta az évtized végére. Ha pedig nem nagyobb mint az AMRAAM-ER és befér majd az új Mk.2 indítóba, akkor várhatón a NASAMS-nek is része lesz.

Mindezzel csak arra akarok rávilágítani, hogy komoly továbbfejlesztési potenciál van a NASAMS-ben. Kifejezetten előny sok szempontból, hogy a gyártónak nincs saját rakétája és épp ezért bármit képes és hajlandó bele integrálni, ami szabvány indítósínről kilőhető és bele fér az indító tubusokba.
Szinte minden más légvédelmi rnedszernél egy forrásból kell venni a rendszert és a rakétát: a gyártónak teljes monopóliuma van.

Ettől függetlenül jó lenne a David Paritty vagy Patriot/Skyceptor, mert a ballisztikus rakéták elfogása az más fajta rendszer igényel.

Ha a képen levő Thor rakéta 1:1 méretarányos, normál méretű embereket feltételezve ez nekem csak Mica méretű cuccnak tűnik,
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 099
15 678
113
Ez egy példa volt hogy mekkora terület fedhető le elvben. Nyilván domborzat meg egy szakmai megfontolások miatt sűrűbben telepítik. Mindenesetre fényéveket ugrik az oltalmazható területek mérete bármilyen korábbi légvédelmi rendszerünkhöz képest.

Amúgy a "sima AMRAAM-C7" megsemmisítési zónája legalább 25 km. (Általában a földről indított légiharc rakéták harmadát tudják a légi indítású hatótávjuknak.) Szóval 12 km-re tesszük le az indítókat akkor elég jó átfedést lehet biztosítani: bármely célpontot legalább két indító tud tűz alá venni.

A NASAMS/AMRAAM jó cucc, de nem honi légvédelmi feladatokra.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 099
15 678
113
Szia,

Szerintem is kerdeses, hogy van-e ertelme a KUB-ot meghagyni, de szerintem abszolut van ertelme elgondolkozni rajta: egyszeruen azert, mert ha a segitsegevel lehet 3-mal tobb teruletet vedeni, akkor 3-mal tobb terulet lesz vedve.

Nyilvan akkor van ertelme, ha meg lehet (nem csak papiron!) hosszabbitani a raketak elettartamat, es ossze lehet szedni 3 KUB uteghez megfelelo tartalekos kezelot (vagyis azt en se gondolom hatekonynak, hogy profi katonak legyenek a jovoben KUBon, ez egyben az alkatresztigenyt is csokkenti - hiszen a tartalekosok jelentosen kevesebbet gyakorolnak, igy kevesebb alkatresz kopik el).

Tudom, hogy rengeteg logisztikai elonye van a szabvanyositasnak, de szerintem az ellenkezojenek (diverzitas) sokkal nagyobb a biztonsaga: ha az ellenseg talal egy hibat a NASAMS-ban, akkor a KUB-okon nagyon pofara tud esni. :)

Nyilvan az elozokbol kovetkezik, hogy en a Nyeva/Vega selejtezest is nagy hibanak tartom, de sajnos azon mar nem lehet segiteni.
+1

Amúgy az indiaiak Akash néven gyártanak egy továbbfejlesztett KUB klónt.

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 122
113
Ha a képen levő Thor rakéta 1:1 méretarányos, normál méretű embereket feltételezve ez nekem csak Mica méretű cuccnak tűnik,
Ez egy kísérleti rakéta, technológia demonstrátor: lehet ebből kisebbet meg nagyobbat is építeni.
Pont a ramjet technologiája miatt még MICA méretben is annak a hatótávolságát többszörösen meghaladja.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 099
15 678
113
Ez egy kísérleti rakéta, technológia demonstrátor: lehet ebből kisebbet meg nagyobbat is építeni.
Pont a ramjet technologiája miatt még MICA méretben is annak a hatótávolságát többszörösen meghaladja.

Ha jól tudom a KUB is valamiféle ramjet-es cucc, ehhez képest a BUK-nál visszatértek a hagyományos meghajtásra.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 121
7 042
113
Khm.P18,P37 most is rendszerben van, és ezzel a "kendracsolt" modszerrel van bekotve a NATO legvedelmi rendszerbe.
A P18-hoz és a P37-hez az én időmben mindig kellett a magasság mérő (bólogato) PRV is. Ezek szerint vagy a PRV-k továbbra is mennek, vagy máshonnan kapnak magassági adatot.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 718
4 097
113
Ez annyira elavult szar, hogy a kezelőkre veszélyesebb lehet mint az ellenségre! Nagyon rossz a hatásfoka, könnyű zavarni: minden potenciális ellenfelünk ismeri a jellemzőit, mint a tenyerét.

Szia,

Igen, valoban regi, ezert szerintem sem valo 1. vonalba, profi katonaknak.

De azt ugye tudod, hogy pl. az arabok/jugoszlavia MASIK verziot kapott, mint mi, es mi jelentosen tovabbfejlesztettuk. Ez utobbibol kovetkezik, hogy nem "ismeri mint a tenyeret" senki, mivel sajat tovabbfejlesztesu.

A radarja sem detektálja szerintem kis radarkeresztmetszetű célokat (drón, CM)

Erre valami forras?


Az barkácsolás drága és nem is vezet eredményre! Feleslegesen viszi el a humán és a pénzügyi forrásokat.
Szo se volt barakacsolasrol! Az upgrade mar megtortent, most (2024 utan) csak a meglevo dolgot kellene megorizni (addig, amig ki nem oregednek a tartalekos kezeloi - vagy jo esetben hadrenbe allt a NASAMS es nincs haboru szomszedos orszagban); egeszen pici koltseggel. Szamszeruen nyilvan kisebb koltseggel, mint egyetlen AMRAAM raketa ara, cserebe lehetne szukseg (mozgositas) eseten 3 pontot vedeni diverzifikalt modon, egyenkent markansan tobb, mint 1/3 raketaval.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 122
113
Szia,

Igen, valoban regi, ezert szerintem sem valo 1. vonalba, profi katonaknak.
Örüljünk ha egy vonalat ki tudunk állítani!

De azt ugye tudod, hogy pl. az arabok/jugoszlavia MASIK verziot kapott, mint mi, es mi jelentosen tovabbfejlesztettuk. Ez utobbibol kovetkezik, hogy nem "ismeri mint a tenyeret" senki, mivel sajat tovabbfejlesztesu.
Akkorát nem fejlődött! Az egész félaktív rávezetést már rég elengedték szinte mindenhol. Már 50 éve üvöltött a besugárzás jelző ha bekapcsolták a célkövető radart.
Menthetetlenül elavult a cucc! Egy csatornás, könnyen felderíthető és kilőhető: HARM és más ARM rakéták kedvence minden félaktív radaros légvédelmi rendszer.


Erre valami forras?
50 éves a cucc! Nincs is miről beszélni. A drónok kiszúrása még sok mai randarnak sem könnyű...

Szo se volt barakacsolasrol! Az upgrade mar megtortent, most (2024 utan) csak a meglevo dolgot kellene megorizni (addig, amig ki nem oregednek a tartalekos kezeloi - vagy jo esetben hadrenbe allt a NASAMS es nincs haboru szomszedos orszagban); egeszen pici koltseggel. Szamszeruen nyilvan kisebb koltseggel, mint egyetlen AMRAAM raketa ara, cserebe lehetne szukseg (mozgositas) eseten 3 pontot vedeni diverzifikalt modon, egyenkent markansan tobb, mint 1/3 raketaval.
Se megbízhatóan működő rakéta, se alkatrész nincs már megfelelő mennyiségben. Közel nulla harcértéke ennek a rendszernek modern körülmények között!
Kár ezzel az egésszel foglalkozni!

Ha már akkora szar van, hogy ezt is be kell vetni akkor inkább kössünk békét, mert akkor már rég mindegy! :confused: