[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 665
113
Azóta már én is olvastam Zordnál. Így viszont én sem értem, ahogy te sem.
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
553
1 255
93
44397 said:
@HTKA: felajánlottátok az Indexnek a segítségeteket vagy elegük lett a sok negatív kritikából és ők kerestek meg?

Az egyik szerkesztő keresett meg minket. De még kb akkor, mikor kijött a hír, szal van sztem egy hónapja is. Csak a HM válaszára vártak.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="independence profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/independence/">independence</a>: szerintem 2 fő jutt egy gépre, nem régiben amikor svédországba mentünk kiképzésre 23-24 fő volt kint irányotkkal együtt stb.... de otthon is voltak készenléti szolgáatosok . Max 2 főt mondok
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Desertfox

Anno még akik a Mig-eken szolgáltak már nyugdíjasok vagy mi ?

Ok , hogy Gripenre csak ennyi van , de ha mondjuk vennénk még egy tucatot , akkor ugye nem szűz pilótákat képeznének ki rájuk ?
(gondolom van még egy pár munkanélküli , volt pilótánk)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Pont ezt írtam Román vadászgép beszerzéssel kapcsolatosan, hogy vadászgépet venni még1 dolog, de a fegyvert jól használó pilotákat is képezni rá az idő :)

A Mígek pilotái szerintem nem értenek ezekhez a gépekhez, kb olyan mint autoszerelő és a BMW szerelő , sok computeres kütyű ami van gripenbe

, a mighez képest SCI-FI :)

Szerintem még 1 tuccatra lenne személyzet , de ami ütőképes az 2 tucat  lenne. Egyébként az a gond hogy a Magyar Honvédségben azért a piloták bére tudtommal igen magas , tehát azért necces fnt tartani feleslegessen pilotákat ,nem tudod jól politikailag kimagyarázni, majd ha veszük azért kell, egyszerü ember ezt nem érti.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 078
113
Valóban nem volt célzókonténer a Szu-22-eseinkhez, de SzPSz-141 zavarókonténer az igen, továbbá a H-25-ösnek nem csak radar elleni, illetve rádió parancsközlő irányítású, hanem a lézeres rávezetőfejjel szerelt változata is megvolt, sőt azzal volt lövészet Lengyelországban. A lézercélzó a gépek orrában volt.

Az NDK-ban ha jól tudom, csak bombák, gépágyú és NIR lövészeten voltak kinn, a tenger felett.

 

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
hiába na akkor is tudtak a nagyjaink :)))  Volt H-23as (rádió parancsközlő távirányítás) és H-25ösből Lézeres és radar elleni verzió (25ösből már nem készült r. pk. közlő távirányítással)

Volt még H-29L  is csak indítósín nem volt hozzá =) Mintha a Gripenekkel is lett volna ilyen malőr... Viszont volt felderítőkonténerünk is a Szu-22esekhez.( állítólag hivatalosan nem rendelkeztünk vele)

 

@Peli :) nem is tudom hol kezdjem...

A gripenekkel volt balfaszkodás persze, DE hadd kérdezzem már meg honnan vetted hogy 20 vadiúj F-16ost vehettünk volna? Kezdjük ott hogy el sem adtak volna nekünk elsővonalbeli F-16osokat. Ez az opció fel sem merült tudtommal és egyébként sem lett volna rá pénz...

AIM-9 L(I)1 :  Egyrészt eleve van egy laza 10 éves tévedés : a 70es évek végén mutatták be de nagy darabszámban a 80as években jelent meg a gépeken.  (az eredeti AIM-9L!), viszont ez nem az... Ezeket a Diehl BGT gyártja és nem véletlen az (I)1 a típusjelzés végén, hanem azt jelenti hogy jobb érzékelőt és  jobb zavarvédelmet kapott .

R-73 : papíron szép meg jó, csak hát az a fránya infraérzékelő valahogy nem az igazi... Na az tényleg a 70-es évek elején rendszerbe állt nyugati eszközök színvonalát idézi (már ami nekünk volt)  A sisakcélzó is szép meg jó, de őszintén szólva nekünk nagy szükségünk nincs rá jelenleg. Persze láttam a wikit... hagyjuk.

AGM-65 : Én azt gondolom hogy a nálunk valóban!!! rendszerben állt típusokat messze lekörözi.(kivéve a H-25MP-t, mivel annak nincs megfelelője) a H-23 vagy a H-25ML még csak egy napon sem említhető a Maverickkel. Hatótávjuk kb azonos, csak éppen a 23ast rá kell vezetni a célra , a 25ML-nél pedig szintén nincs nagy manőverezési lehetőség mivel a célmegjelölö az orrban került beépítésre. Ezzel szemben a Mavericknek egy infravörös képalkotó van az orrában(IIR) és fire and forget eszköz. Illusztrációként :

http://www.f-16.net/modules/Gallery2/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=47144&g2_serialNumber=4

A 6x-os árat meg honnan vetted? :))) Ha már lúd legyen kövér : van az 25xös is...  '72ben ugyanis 17ezer dollár volt egy Maverick, számoljunk  azzal mert az a legolcsóbb (mondjuk akkor 12000+ db-ot rendeltek) Nem kéne az USAF-nak szabott árat venni mivel nemhogy egy lapon, de egy könyvben sem lehet említeni a Magyar Légierővel. Mi ugye 40 db ot vettünk. miközben az Amerikai sereg úgy alles már biztos 40ezer felett jár. A másik dolog meg hogy pl a G verzió a '99-es pénzügyi évben volt 269ezer dollár...

@molni : A karbantartóbázis Nyírteleken van, korábban is ott tartották karban és vizsgálták be a rakétáinkat. A háttérbázis kiépítésének költségeit nagyrészt a Raytheon fizette egyébként, ahogy én tudom. Elég érdekes dolgokat csinálnak arra nem csak rakétákat. 2x-3x voltam ott de még a kamera nélküli telefonokat is le kellett adni...

Amolyan regionális központnak szánják mivel európában csak pár helyen van ilyen jogosultsággal rendelkező cég, íÍgy még akár hasznot is hozhat.
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Duckdogers:


Az általad említett Nyírteleki bázis oldala:

http://www.hmarzenal.hu/modules.php?name=index&lng=hun
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 078
113
Még azt tegyük hozzá, hogy a H-29-es nem Maverick kategóriájú fegyver, hiszen csak a harcirésze nehezebb, mint a legnehezebb AGM-65-ös indulótömege. Mivel az nem más, mint egy megnövelt falvastagságú FAB-250-es bomba.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Tudom :))) OFAB-250-270 egyébként a donor úgy emlékszem. Egyébként Te mit tudsz a KKR konténerekről?
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Ha a lízingköltségből lehúzol midenféle elvek szerint tételeket - infrastruktúra kiépítése, fegyverzet (ami egyébként lehet, hogy külön tétel volt, tehát nem húzható ki), stb. - és hasracsapással elfelezed, akor is ~F-15E üzemeltetési költséget kapsz. Tehát ennyibe kerül a képesség fenntartása kiátlagolva. No comment. Ennyit az "olcsó Gripen" mítoszárol. Ekkora eltérést nem lehet kidumálni. Gripent üzemeltetni luxus egy F-16C-hez képest. Nem érdekel, hogy azért, mert tényleg ennyire drága hozzá minden vagy mert a svédek pofátlanul drágán lízingelik, a végeredmény ugyanaz.

@molni jól saccoltál a fegyverzet külön és jóval később lett véve a Gripenhez. Már csak azért is mivel a függesztősínek sem voltak eredetileg alkalmasak az AMRAAM vagy Sidewinder hordozására...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 665
113
A szoci szerződésmódosításnak az volt az egyik indoka, hogy a gripenek így a lízing végén magyar tulajdonba kerülnek. Ezt elég sok helyen leírták akkor, vissza lehet keresni. Most akkor Hende "bombaüzlete" szerint mégsem lesznek miénk a gépek?  2012 elején volt még négy év hátra, ennek költsége lett elosztva 14 évre + jött hozzá az újabb 10 év üzemeltetés költsége. Ez jött ki a Hende féle többismeretlenes egyenletből is.  Ha ezek után mégsem lesz miénk a gép, akkor nagyon át vagyunk verve .  Vagy pénzügyi vagy kommunikációs szempontból.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
Terminator

Azért kellett módosítani a szerződést mert különben összeomlott volna a honvédelmi költségvetés.Egész egyszerűen vagy a Gripenre nem maradt volna pénz ha másra költünk vagy másra nem maradt volna ha a Gripenre.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
http://www.kormany.hu/hu/honvedelmi-miniszterium/hirek/alairtak-a-gripen-szerzodes-modositasat

Itt is és mindenhol máshol ezt írják saccper. Addig "biztosítva van az ország légvédelme". Egyébként ez szerintem is katasztrofális így.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 665
113
A márciusi Magyar Honvéd "A Griff karmai" című írása szerint rendeltünk végre a Gripenekre GBU-10 és GBU-12-es Paveway II-es bombákat.

 

http://legiero.blog.hu/2013/03/05/_rendhagyo_air_power_news/fullcommentlist/1#c19220326

 

(Belinkelem ide is hogy Batkaa-nak igaza legyen :)  )

 

(Egy hónap múlva ingyenesen letölthető lesz a márciusi szám a Honvédelem.hu-ról.)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Bakker, a GBU10 2000 fontos.
Ha rendelnek belőle becsülettel, akkor az egy lépés afelé, hogy ne csak szarral gurigázzunk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 665
113
OFF:

Nekem furcsa hogy itt van GBU beszerzéses hozzászólásom vasárnap délután óta és egy ember szólt hozzá 4 nap alatt (pedig ezt a beszerzést hiányolja már mindenki évek óta), úgy hogy ma belinkeltem a másik gripenes témához is. Nagyon érdekelne ki hogy használja a HTKA oldalt. Az a gyanum hogy a többség a nyitóoldalon ránéz a 4 utolsó hírrre (vagy a hírek hozzászólásszámára) és az utolsó 10 hozzászólásra. Így sokan lemaradnak arról ha más témához új hozzászólás születik.

ON.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 665
113
<table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tbody>
<tr>
<td colspan="3" height="12"> </td>
</tr>
<tr>
<td width="12"> </td>
<td>
Lövészek a „Sárkányfészekben” a cím, csak levágta a link végét.
</td>
</tr>
</tbody>
</table>
 
Status
Not open for further replies.