[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
Ide hozom , írta valaki hogy hallott egy telefon beszélgetést egy szerb szerződésről ami csak az államtitkár ellenjegyzésére vár itthon.
Nagyon erőteljes a zsidó vonal ezért itt ugye a hx3 t vagy Atmost tartjuk nagy esélyesnek.
De ez a szerb NORA 2 az árával, meg hogy bejutott az Ami versenybe is nem lehet esélyes? Szerintetek megnézhettük mi is a piackutatás során?
Nekem az az elméletem, hogy direkt nem veszünk fegyvert, olyan országtól, amivel határosak vagyunk: egy konfliktus esetén bajban lennénk! Ezért is felejtős NORA meg EVA, stb.
Lehet hogy épp Orbán meg Vucic jóban vannak, de lehet hogy 10-15 év már nem is ők lesznek és viszony elromlik - szóval nem hiszem hogy lesz nálunk szerb fegyver.

Ezért is preferálják pl. Izraelt, mert velük nem kerülhetünk háborús konfliktusba (elég messze van ehhez) és high-tech cuccaik vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Nekem az az elméletem, hogy direkt nem veszünk fegyvert, olyan országtól, amivel határosak vagyunk: egy konfliktus esetén bajban lennénk! Ezért is felejtős NORA meg EVA, stb.
Lehet hogy épp Orbán meg Vucic jóban vannak, de lehet hogy 10-15 év már nem is ők lesznek és viszony elromlik - szóval nem hiszem hogy lesz nálunk szerb fegyver.

Ezért is preferálják pl. Izraelt, mert velük nem kerülhetünk háborús konfliktusba és high-tech cuccaik vannak.
pont szerbia az ami egy horvát magyar koaliciónak nagyon is ki van szolgáltatva. és ezt a szerbek is tudják. ha velünk háborúba keverednének a horvátokkal is háborúba keverednének és esélyük nem lenne...
ezért is próbálkoznak barátkozni többeközött
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
pont szerbia az ami egy horvát magyar koaliciónak nagyon is ki van szolgáltatva. és ezt a szerbek is tudják. ha velünk háborúba keverednének a horvátokkal is háborúba keverednének és esélyük nem lenne...
ezért is próbálkoznak barátkozni többeközött
Horvátokkal meg pont nem annyira vagyunk jóban: szívatnak az adriai energia-tranzittal...
Ki kivel van most jóban az szinte tök mindegy: 10-15 év alatt ez sokat változhat. A szerbek részéről amúgy is benne van a levegőben egy fegyveres konfliktus (nem velünk!) Koszovó és Bosznia miatt...
Szóval biztonságpolitikai okokból nem lesz szerb fegyvervásárlás szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Horvátokkal meg pont nem annyira vagyunk jóban: szívatnak az adriai energia-tranzittal...
Ki kivel van most jóban az szinte tök mindegy: 10-15 év alatt ez sokat változhat. A szerbek részéről amúgy is benne van a levegőben egy fegyveres konfliktus (nem velünk!) Koszovó és Bosznia miatt...
Szóval biztonságpolitikai okokból nem lesz szerb fegyvervásárlás szerintem.
horvátokkal nagyon jó a viszony.az hogy tranzitdíjat akarnak emelni nempolitikai ügy.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
Ha meglesz a rakètatűzérség , az önjárók is a kellő darabszámban rendelkezésre fognak állni , vmint aknavetőileg is megleszünk , akkor egy szót sem szólhatunk!
Szerintem is csak 155mm-es lesz, de abból el tudom képzelni hogy kétféle: egyszerű olcsó ATMOS viszonylag gyorsan beszerezve. Később meg L/60-es automata RM lövegből még valamennyi 26-27 körül, amikor kész lesz.
Ezen kívül PULS és aknavetők - szerintem ennyi lesz a magyar tüzérség.
100-120 csőnyi 155mm-es, 24-48 sorozatvető - ez így elég is lenne.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 765
2 326
113
Szerintem is csak 155mm-es lesz, de abból el tudom képzelni hogy kétféle: egyszerű olcsó ATMOS viszonylag gyorsan beszerezve. Később meg L/60-es automata RM lövegből még valamennyi 26-27 körül, amikor kész lesz.
Ezen kívül PULS és aknavetők - szerintem ennyi lesz a magyar tüzérség.
100-120 csőnyi 155mm-es, 24-48 sorozatvető - ez így elég is lenne.
A darabszám majd kialakul , de amit írtál azzal egyetértek.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 969
113
Mi kelhet nekünk a Szerbektől! H145m-hez rakéta, fegyverzet? Mert tán a szerbek fejlesztettek valamit rá, ha jól tudom! Vagy esetleg a MI-24-hez valami rakéta? Én sem gondolnám, hogy tüzérségi eszközöket onnan vásárolnánk!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
Mi kelhet nekünk a Szerbektől! H145m-hez rakéta, fegyverzet? Mert tán a szerbek fejlesztettek valamit rá, ha jól tudom! Vagy esetleg a MI-24-hez valami rakéta? Én sem gondolnám, hogy tüzérségi eszközöket onnan vásárolnánk!
Talán Mi-24 vagy más régebbi technika életbentartásához valami, de nagyon jövőbe mutató dolog nem hiszem. A szerbek nem embargoznak az oroszokkal szemben, szóval közvetítő ként tudhatnak keleti technikát szervizelni nekünk...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
meg olyan fasza, hogy még egy ilyen topicot is rögtön teleszemetelsz.
Jogos igazad van. Ugyanakkor jelen pillanatbna a mi-24 és H145M van soron itt is, meg és a szerb kapcsolat. Szerintem lehetetlen csak a tüzérségi beszerzésről írni, amikor a müszaki tartalom (ami idetartozik) van egy katonaipolitikai, és gazdasági része, valamint olyan tényezők amik igazából tényleg ne ide valók.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Olvassatok egy Ausztriában élő elemző írását az Ukrán háborúról. itt az

ARTILLERY VS TANKS, BOMBERS AND FIGHTER JETS

részt ajánlom

Jelenleg a messzehordó tüzérség az istenkirályság, még ellenséges légifölényben is.

Tom Cooper - a tüzérségi részt ajánlom
Ez nagyon fasza, de itthon ezzel nyitott kapukat döngetne. Itt nem is láttam olyan tagot, profit vagy amatőrt amiben ennyire egyet értett volna mindenki mint, a tüzérség terén. Itt aztán nincs vita. Mindenki ugyan azt a követ fújja mennyiség mennyiség és ha lehet hazai gyártás csövesben és rakétásban is.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
Ez nagyon fasza, de itthon ezzel nyitott kapukat döngetne. Itt nem is láttam olyan tagot, profit vagy amatőrt amiben ennyire egyet értett volna mindenki mint, a tüzérség terén. Itt aztán nincs vita. Mindenki ugyan azt a követ fújja mennyiség mennyiség és ha lehet hazai gyártás csövesben és rakétásban is.
Nos én ezért ovók mindenkit a harckocsizó fegyvernem további növelésétől, a Gripenekből kell még, mert ha misszióra megyünk 4 géppel akkor semmire sem elég. De elfecsérelni a pénz, mindenféle Aero jetekre kurva nagy pazarlás. Ezért is írogatom, hogy amennyiben nincs területi követelésünk, akkor a távolharc tüzérség, és a ATGM, Mandpads és gyors kerekes járművek kellenek, hogy a gyalogság a helyére kerüljön. A nehéz IFV is inkább a támadás eszköze. Nem azt mondom ne legye, hanem azt, hogy ennek a helye egyetlen dandárban legyen, a tataiban, a páncélosokkal együtt, mintegy ellenlökő, védelem erősítő, esetleg áttörő ellenség elleni tartaléknak, de a távolharc tüzérség, és a páncéltörő és automata fegyveres lövészek MANPADS védelemmel a magyar hadsereg legjobb kombinációja. (A drónok nagymértékű bevetése változtathat ezen, de a drónok ellen nem igazán láttam még hatékony védelmet kialakítani, ami egyébként nagyon- de nagyon drága vállalkozás lesz. Hasonlóan mint az Izraelli Vaskupola és a kályhacső palesztin rakéták viszonya..
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
Lehet azt, csak nem ész nélkül kell csinálni.
Ha olyan fegyvert, vagy fegyverrendszert választasz, amelyik vagy minimális supportot igényel, vagy ki vannak benne cserélve a supportot igénylő elemek olyanokra, amelyek támogatása máshonnan is megoldható, akkor minden további nélkül mehet a beszerzés.
Vegyük pl. a fentebb berakott Lazanski-t. Az amerikai Caterpillar C3 nagyjából bárhol beszerezhető, és rendelhető hozzá alkatrész. Az Allison váltót jó esetben nálunk gyártják. Ha leszeded a batár nagy 57-es tornyot, és kicseréled egy bármilyen 30mm-es M230LF RC toronyra, amit magunk integrálunk, akkor mi az, ami kizárólag szerb supportot igényel? Szabványos gumik, egészen biztosan szabványos (és elterjedt) fékrendszer...
Vagy egy buta 122mm-es rakétavetőt veszel. Milyen support kellene neki? A rakéták lejárhatnak, de azt bárkitől vehetsz.
Itt nem, egy légijárműről van szó, ahol külön certified üzemekben lehet csak nagyjavítani az eszközöket.
Itt a kolléga önjáró lövegeket emlegetett: pl. Nora-B52 - automata töltő és lövegcső kényes, könnyen kopó dolgok, amiket nem lehet akárhol megvenni.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Itt a kolléga önjáró lövegeket emlegetett: pl. Nora-B52 - automata töltő és lövegcső kényes, könnyen kopó dolgok, amiket nem lehet akárhol megvenni.
A töltő automatika alkatrészei viszonylag egyszerűen pótolhatók. A reverse engineering egész egyszerű ma már a 3D scannerekkel. De ezen, és a főleg a lövegcsövön viszonylag egyszerű túllépni. Ha hadban állnánk velük akkor senkit nem érdekelne a licence jog.
De még egyszerűbb ha a megrendelés alkalmával elegendő tartalék alkatrészt vásárolunk. A cső esetén ez azért egyszerű, mert viszonylag elég jól tervezhető a cső öregedése, kopása.

Félreértés ne essék, ezzel nem azt akarom mondani, hogy mindenáron szerbektől kell felszerelni az egész MH-t, de amiatt nem kell beijedni, hogy a szomszédunk...
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 757
15 691
113
Vagyis ha RM bebizonyítja hogy készen van és működik a dolog akkor megtanulmányozzuk, hogy megvegyük-e... :)
Azért én remélem, hogy az RM kedvéért még 2-3 évig nem várunk majd a kerekes tüzérség megrendelésével. o_O
Az meg külön vicces, hogy a zsidóknak már van egy hasonló rendszerük, és '26-ra már tudnak teljesíteni egy tavaly megkötött ázsia rendelést.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 232
113
Azért én remélem, hogy az RM kedvéért még 2-3 évig nem várunk majd a kerekes tüzérség megrendelésével. o_O
Nekem az a tippem, javaslatom, hogy vegyünk valami kedvező árazású, bevált kerekest (pl. ATMOS) mielőbb, aztán majd vegyünk az RM L/60-aból is valamennyit ha végre elkészül.
Lövegből sosem elég... :)