[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 018
113
  • Tetszik
Reactions: zsolti and Aladeen

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Nagyjából egyetértünk a bonyolult technikai eszközök kiszolgálását és annak nehézségeit illetően. Sok előnye van és szükséges is, így kiváló, hogy a Pzh-t rendeltük meg. De így önmagában ez a 24 db arra elég, hogy a nehéz dd. általános tűzigényét fedezze. Ez kizárólag egy nemzetközi (NATO) kötelék részeként lehet elég. Ha megerősítésre lenne szüksége, már más országtól kell kérni. Egy ország önálló védelméhez lófing ez a mennyiség. Az ukrán háború tapasztalata, hogy brutál mennyiségű cső kell (több százas mennyiség). Ezt senki nem fogja kizárólag önjárókkal fedezni. Még a leggazdagabb USA sem. Láthatod, hogy az dönti el a csata kimenetelét, hogy ki tud nagyobb tűzerőfölényt biztosítani. @Filter -rel ezt szajkózzuk évek óta.
Folyamatosan a modern hadviselésről írsz, de azt elfelejted, hogy a drónok is a része már. Annak pedig az önjáró zsírosabb célpont lesz, de a diverzánsaidnak is. Képzeld el, hogy mekkorát fog szólni egy feltankolt önjáró, ha azt találja telibe egy pct. rakéta vagy gránát. Fűszál sem marad a közelben. A vontatottnál a lőszer távolabb van a lövegtől, így az ilyen találatok ellen nagyobb az esélye. Az ellenséges tüzérség ellen pedig az önjáró a védettebb.
A legtöbb szakmai képviselő véleménye, hogy mindegyikre szükség van. A szakemberek meg majd eldöntik, hogy hol, melyiket kell alkalmazni.
Jajj de jó hogy ide tévedtem, másik topikban ezzel párhuzamosan kb. hasonló témát kezdtem el boncolgatni! Csövek száma, PZH-2000/HX-3 vs vontatottak egészséges aránya mi lenne számunkra!

Örülök hogy végigolvasva itt pár kommentet, van aki úgy látja kb. az ukrán tapasztalatot elemezve, mint én!
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Jó kérdés.! Az M777 előnye a súlya. Ha egy modern L/52-es vontatottak szeretnék, akkor azon már van kisegítő motor és a súlya is 10 t körüli lesz. A Nexter Trajan 155 mm-es lövege ugyanaz, mint a Caesar-é. Sőt, töltő-segítő gépe és digitalizált tűzvezető rendszere is van. Kérdés az ára, hogy ez érné meg jobban, vagy a Caesar.
Jelen pillanatban, nagyobb mennyiséget csak használtan lehetne beszerezni. Lehet, hogy ez a szegmens is felpörög a jövőben.
Rá kell menni, még az előtt hogy mások kapcsolnak! Nekem az uki tapasztalatok alapján kristály tiszta, hogy kell a nagy "cső szám", az meg akkor adja magát, hogy a high end PZH vonal mellé kell a vontatott kategória is!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
Jó kérdés.! Az M777 előnye a súlya. Ha egy modern L/52-es vontatottak szeretnék, akkor azon már van kisegítő motor és a súlya is 10 t körüli lesz. A Nexter Trajan 155 mm-es lövege ugyanaz, mint a Caesar-é. Sőt, töltő-segítő gépe és digitalizált tűzvezető rendszere is van. Kérdés az ára, hogy ez érné meg jobban, vagy a Caesar.
Jelen pillanatban, nagyobb mennyiséget csak használtan lehetne beszerezni. Lehet, hogy ez a szegmens is felpörög a jövőben.
Most rá keresve a M777 ára 4 millió dollár körül van, de 6-ért már Caesart lehet venni, szóval nem tűnik jó üzletnek a M777. Nyilván a titánium miatt ilyen drága. Egyedül használtan, felújítva érné meg...

A (majdani) rakéta tüzérséget önálló alakulatba kellen szerinted szervezni vagy egy-egy osztályt kialakítva a dandárok mellé kellenének?
A tüzérség felértékelődésével lenne értelme egy önálló tüzér-oszálynak teherautós lövegekkel és rakétavetőkkel, ami a támogatandó alakulatoktól függetlenül lehet bevetni ahol épp kell egy kis "rásegítés".
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
122-es felejtős - nem NATO szabvány lőszer és kicsi a lőtávolsága.
KURVA sok legyen belőle! De legyen így, oldjuk meg NATO szabvány olcsó 155-ösökkel! Csak ne ilyen darabszám legyen belőle, hogy 1 meg 2 tucat!


Százasával szeretnék olvasni számokat!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
KURVA sok legyen belőle! De legyen így, oldjuk meg NATO szabvány olcsó 155-ösökkel! Csak ne ilyen darabszám legyen belőle, hogy 1 meg 2 tucat!


Százasával szeretnék olvasni számokat!
"Vért pisálnak" hogy mostani nehéz dandárt feltöltsék emberrel - k. nincs ember több száz lövegre!
Az automata HX3 és PZH löveg előnye hogy kevesebb emberrel lehet működtetni (3 fő vs. 5-6fő) , de lehet hogy megbízhattlanabb és több karbantartást igényel. A vontatottakhoz kell a legtöbb ember - az meg alig akad...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
"Vért pisálnak" hogy mostani nehéz dandárt feltöltsék emberrel - k. nincs ember több száz lövegre!
Az automata HX3 és PZH löveg előnye hogy kevesebb emberrel lehet működtetni (3 fő vs. 5-6fő) , de lehet hogy megbízhattlanabb és több karbantartást igényel. A vontatottakhoz kell a legtöbb ember - az meg alig akad...
Világos. Fizetést kell nekik adni, és lesz ember. Nagyon szemét leszek, én 100 ilyen "cső"-mellé a hipotetikus 600 embert összeszedném hamar a mostani állományból is, akik mindenféle "fontos" feladatokat végeznek valahol egy irodában.

De most halál komolyan, ha 600 - embert nem lehet keríteni ezek mellé, de a szabik/betegség/egyéb miatt legyen 1200 fő, akkor meg van baszva az egész fegyverkezési programunk.

Még a határvadászok is tudtak 7000 főt toborozni, elég szar fizetéssel, meg igen tré munkakörbe!
Mondom ha nem megy 100 ilyen pl. M777 mellé összeszedni az embert, akkor hagyjuk a faszba az egészet, és inkább adjuk a tanároknak, de komolyan!!!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 082
31 021
113
"Vért pisálnak" hogy mostani nehéz dandárt feltöltsék emberrel - k. nincs ember több száz lövegre!
Az automata HX3 és PZH löveg előnye hogy kevesebb emberrel lehet működtetni (3 fő vs. 5-6fő) , de lehet hogy megbízhattlanabb és több karbantartást igényel. A vontatottakhoz kell a legtöbb ember - az meg alig akad..
Miért,karbantartók hoz nem kell ember?
Többit később
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
Világos. Fizetést kell nekik adni, és lesz ember. Nagyon szemét leszek, én 100 ilyen "cső"-mellé a hipotetikus 600 embert összeszedném hamar a mostani állományból is, akik mindenféle "fontos" feladatokat végeznek valahol egy irodában.

De most halál komolyan, ha 600 - embert nem lehet keríteni ezek mellé, de a szabik/betegség/egyéb miatt legyen 1200 fő, akkor meg van baszva az egész fegyverkezési programunk.
Ezt elég jól látod!

Még a határvadászok is tudtak 7000 főt toborozni, elég szar fizetéssel, meg igen tré munkakörbe!
Miből gondolod hogy valóban tudnak? :)

@krisss @dudi
A most belengetett fizú-emeléssel már lesz (közel) elég ember szerintetek? vagy legalább is leszerelők száma csökken?
"Elegendő" már ez a fizú?
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Ezt elég jól látod!


Miből gondolod hogy valóban tudnak? :)

@krisss @dudi
A most belengetett fizú-emeléssel már lesz (közel) elég ember szerintetek? vagy legalább is leszerelők száma csökken?
"Elegendő" már ez a fizú?
A fizetés csak egy dolog, nekem fix ideám, hogy a felesleges ködszurkálást, értelmetlen feladatokat, pótcselekvéseket, giga adminisztrációt s egyéb a hangulatot rontó ökörségeket ha redukálnánk pl. mi is, az igen sokat számítana a létszámkérdésnél, nem csak a fizun múlik! Gondolom ez az MH nál is pont így van...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 634
14 605
113
Rá kell menni, még az előtt hogy mások kapcsolnak! Nekem az uki tapasztalatok alapján kristály tiszta, hogy kell a nagy "cső szám", az meg akkor adja magát, hogy a high end PZH vonal mellé kell a vontatott kategória is!

Azért ne vonjunk már le rossz következtetéseket.

Az oroszok csak azért tudják nyugodtan használni a vontatott cuccaikat, mert az ukránok nem tudják azt légierővel/drónokkal/ellentüzérséggel hatékonyan támadni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
Miért,karbantartók hoz nem kell ember?
Többit később
Szerintem az automata lövegekkel (kerekes, teherautó alapú!) felszerelt tüzéroszály kisebb létszámmal elműködik, mint egy ugyanannyi csöves vontatott.
Tippre:
Vontatott löveg 6 fő + 1 karbantartó csövenként = 7 fő
HX3 löveg: 3 fő (prosi szerint 2 is elég, de legyen 3) + 2 fő karbantartó / cső = 5 fő
Vélhetően karbantartókkal együtt is 2 fős előnyben van az automata, 24 lövegnél az már vagy 45-50 ember spórolás is lehet. Nem tudom hány hét vagy hónap betoborozni 50 embert, de biztos jelentős tétel...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 634
14 605
113
ezek nagy része eléggé régi, hidegháborús cucc...

Vontatott területen nem történt semmi komoly áttörés az elmúlt 40 évben, egy G5 még mindig jónak számít a vontatottak között.

Egyedül a könnyűsúlyú/helikopterszállítású lövegek voltak komolyabb fejlesztések, de azok elsősorban speciális körülmények közt hatékonyak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
A fizetés csak egy dolog, nekem fix ideám, hogy a felesleges ködszurkálást, értelmetlen feladatokat, pótcselekvéseket, giga adminisztrációt s egyéb a hangulatot rontó ökörségeket ha redukálnánk pl. mi is, az igen sokat számítana a létszámkérdésnél, nem csak a fizun múlik! Gondolom ez az MH nál is pont így van...
Oké, de aki irodista, az nem alkalmas löveget cibálni tölteni: mert pl. 50 éves és 100 kiló. Akta tologatásra még jó, harcolni már nem...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Oké, de aki irodista, az nem alkalmas löveget cibálni tölteni: mert pl. 50 éves és 100 kiló. Akta tologatásra még jó, harcolni már nem...
Nálunk sem mindenki 50 éves és 100kg, meg lennék lepve ha nem lehetne erre 600 alkalmas embert összeszedni. Lehet pl. nem lenne annyi dísz őr(ezek szép szál gyerekek), na bummm...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
Nálunk sem mindenki 50 éves és 100kg, meg lennék lepve ha nem lehetne erre 600 alkalmas embert összeszedni. Lehet pl. nem lenne annyi dísz őr(ezek szép szál gyerekek), na bummm...
ezt túl leegyszerűsíted - sokkal jobban fizetett és kevésbé kötött melókra is alig akad (alkalmas) ember.
Örüljünk ha két-három dandáros haderőnket működteti tudjuk majd...

A műszaki színvonal növekedésével "értelmesebb" katonák kellenek majd, akikért az iparban is nagy a verseny. Droidokból álló tömeg hadsereggel már semmire nem megyünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
ezt túl leegyszerűsíted - sokkal jobban fizetett és kevésbé kötött melókra is alig akar ember.
Örüljünk ha két-három dandáros haderőnket működteti tudjuk majd...
No, lehet hogy le van egyszerűsítve, de tényleg most lett 7000 határvadász összeszedve, nem jobb fizu mellett és SZERINTEM szarabb munkakörbe! A katonák akikkel én beszéltem és beszélek(márpedig sok ilyen van, folyamatosan) mind a határt szidják folyamatosan, azt utálják általánosan a legtöbben!

Ha 600 ember nem jön össze, valamit rosszul csináltok! Főleg hogy ha realista vagyok, most fog beleállni a gazdaság kb. ősszel a földbe, lesz annyi ember a munkaerőpiacon, hogy még válogathattok is! Pintér a saját arrogáns de őszinte stílusában megmondta amúgy pár hónapja, azért van létszámhiány pl. a rendőrségnél is, mert túl jól megy a gazdaság! Akkor mondtam hogy olyan igazi "Pintéres", de attól még igazat beszélt...

Figyeljétek ki... Szóval szerintem csak nézzük nyugodtan hogy mit lehet megvenni jó árban, 155-ösöket, meg hozzá muníciót, a többit meg megoldja az élet. Ukrajna a legnagyobb tanulság, tüzérségből SOSEM elég, és itt, ezen az égövön, domborzat és növényzet mellett, mindenkinek akinek nem az USA légiereje áll a hangárban, az leginkább a tüzérségtől függ.

A csataterek királynője.

PONT.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 961
113
No, lehet hogy le van egyszerűsítve, de tényleg most lett 7000 határvadász összeszedve, nem jobb fizu mellett és SZERINTEM szarabb munkakörbe! A katonák akikkel én beszéltem és beszélek(márpedig sok ilyen van, folyamatosan) mind a határt szidják folyamatosan, azt utálják általánosan a legtöbben!
Alapból faszság volt a katonákat ebbe bevonni! Max pár hónapig ideiglenes jelleggel.


Ha 600 ember nem jön össze, valamit rosszul csináltok! Főleg hogy ha realista vagyok, most fog beleállni a gazdaság kb. ősszel a földbe, lesz annyi ember a munkaerőpiacon, hogy még válogathattok is! Pintér a saját arrogáns de őszinte stílusában megmondta amúgy pár hónapja, azért van létszámhiány pl. a rendőrségnél is, mert túl jól megy a gazdaság! Akkor mondtam hogy olyan igazi "Pintéres", de attól még igazat beszélt...
Túl jól megy a gazdaság ezért nincs rendőr? :D
Máskor meg azon örömködnek ha jól megy! Gáz ez a kormányzat, de ez egy másik téma...


Figyeljétek ki... Szóval szerintem csak nézzük nyugodtan hogy mit lehet megvenni jó árban, 155-ösöket, meg hozzá muníciót, a többit meg megoldja az élet. Ukrajna a legnagyobb tanulság, tüzérségből SOSEM elég, és itt, ezen az égövön, domborzat és növényzet mellett, mindenkinek akinek nem az USA légiereje áll a hangárban, az leginkább a tüzérségtől függ.

A csataterek királynője.

PONT.
Szerintem is kellene még tüzérség - az egy-egy dandárokhoz beosztott önjáró osztály mellé kellene még egy önálló tüzérezred L/60-es HX3 lövegekkel, rakéta sorozatvetőkkel meg 1-2 vontatott osztállyal (pl. M777). Ezzel már elégedett lennék... :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely