[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 277
113
az m777 is felfér és elbírja! Azt is elhúzza egy hilux is.
Ebben nem vagyok annyira biztos. M777 4200 kg, a 225-ös meg 4750 kg-ot bír - elvileg!
Csak akkor lehet hogy más csökkenteni kell az üzemanyag mennyiségét meg semmi mást nem szállíthat. A 145-ösök sem igazán tudják a gyakorlatban a névleges teherbíró képességüket, ahogy @tindalos is mondja.
Arról nem is beszélve hogy lőszert ki viszi utánuk?!
16 gépes flottánál (pláne hogy csak 8 szállító) nincs értelme szerintem ekkor a lövegeket cipeltetni, hogy aztán lőszerrel se tudjuk őket ellátni rendesen...
Reálisan az 60 és 81mm aknavető, amivel a légiszállítású alakulatok számolhatnak. Talán még a 105mm-es (ehhez amúgy gyárt lőszert a HDS!), bár ahhoz sem ártana még néhány helikopter...

Amúgy a Polaris homokfutóból lazán elbír a 225-ös akár kettőt is ha valahogy párban rá tudják akasztani és még a katonáknak és felszerelésnek is jut hely belül.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ebben nem vagyok annyira biztos. M777 4200 kg, a 225-ös meg 4750 kg-ot bír - elvileg!
Csak akkor lehet hogy más csökkenteni kell az üzemanyag mennyiségét meg semmi mást nem szállíthat. A 145-ösök sem igazán tudják a gyakorlatban a névleges teherbíró képességüket, ahogy @tindalos is mondja.
Arról nem is beszélve hogy lőszert ki viszi utánuk?!
16 gépes flottánál (pláne hogy csak 8 szállító) nincs értelme szerintem ekkor a lövegeket cipeltetni, hogy aztán lőszerrel se tudjuk őket ellátni rendesen...
Reálisan az 60 és 81mm aknavető, amivel a légiszállítású alakulatok számolhatnak. Talán még a 105mm-es (ehhez amúgy gyárt lőszert a HDS!), bár ahhoz sem ártana még néhány helikopter...
Hát még a wiki is ezt írja
A mindössze 3275 kg-os ultrakönnyű tábori tarack.
De a hadi újság is ezt írja.
file:///C:/Users/User/Downloads/Idegen_hadseregek_I.pdf 123.oldal.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Hát még a wiki is ezt írja
A mindössze 3275 kg-os ultrakönnyű tábori tarack.
De a hadi újság is ezt írja.
file:///C:/Users/User/Downloads/Idegen_hadseregek_I.pdf 123.oldal.
csupaszon. de csupasz löveg ma már semmit nem ér pláne ha légiszállítás a lényeg és a csöveknek adott esetben önmaguknak kell dolgozni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 277
113
Én a török yavuz 155 öst választanám. olcsóbb mint az izraeli társa ugyan azt tudja cserébe kompatibilis lessz a hazánkba gyártott tüzérségi lőszerekkel.
Az izraeli is NATO illetve JBMOU kompatibilis. Aszondja az ELBIT:

"Fires all types of NATO-compatible 155mm ammunition"

Szóval nem hiszem, hogy gond lenne a RM lőszerekkel, max. vásárlás előtt végeznek próbalövészetet...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 277
113
Hát még a wiki is ezt írja
A mindössze 3275 kg-os ultrakönnyű tábori tarack.
De a hadi újság is ezt írja.
file:///C:/Users/User/Downloads/Idegen_hadseregek_I.pdf 123.oldal.
Az angol wiki szerint 4,2 tonna


A gyártó BAE meg nem mond semmit a löveg tömegéről! :D

Lehet, hogy többféle verziója van...

No mindegy, szerintem ilyen kis méretű helikopter flotta mellé nem életszerű a 155-ös légiszállítású tüzérség...
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
a malájok 18 db 155 yavuzt vettek kaptak hozzá 18 db MALE UAV t ajándékba (anka) és lőszergyárat is épít a török. az ügylet így 3.5 milliárd ft ra jön ki / db. Lőszergyártás együtműködés és UAV nélkül sacra 1-1.5 milliárd lehet/löveg és szolgáltatás. a csomag tartalma kiképzés lőszerek alkatrészek meteorológiai állomás lőszerszálító teherautó meg minden extra...
Ilyet te hol olvastál?
Mert tudtommal nincs még döntés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 615
76 559
113

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
a tarcsisoknak 24 db török löveg elég is lenne indulónak csöves tüzérség fejlesztése terén. :p
6-6-6 db az országrészekre és 6 db bp re mint magasabb egység közvetlen :)
ehhez jöhetne 24 db török rakétavető (122) ugyan ebbe a felállásba.
6 db 300 kellene magasabbegység közvetlennek.
és így már egy combos (támogató) alapja lenne a Tartalékos rendszernek.
Nem érdemes ennyire szétszedni, mert nem csak a csövek alkotják a tüzérséget. Min. osztály szinten biztosítható az a kiszolgálás (célfelderítő eszközök, tűzvezetés, híradás, technikai- logisztikai kiszolgálás stb..), ami lehetővé teszi a szervezetszerű működést. Ha ütegben gondolkozol, azt lövész vagy hk zl. alá szokták rendelni, mivel azok biztosítják az előbb vázolt igényeket.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Szerinted ez mennyire életképes ötlet?
Légi roham tüzér: m777A2 H225m és mondjuk páncélozott hiluxok vontatásra?
Ha megfelelő mennyiségben lenne itthon 155-ös löveg (önjáró és vontatott), akkor inkább digitalizált 105-öst alkalmaznék légi mozgékony és gyorsreagálású tüzérség gyanánt. Azt minden kiegészítőjével együtt vontathatá akár egy hilux is.
Azt nem tudom, hogy az M777 a2 a H225-öt mennyire terhelné meg és mennyi heli kellene egy teljes üteg szállításához személyzettel, lőszerrel együtt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ha megfelelő mennyiségben lenne itthon 155-ös löveg (önjáró és vontatott), akkor inkább digitalizált 105-öst alkalmaznék légi mozgékony és gyorsreagálású tüzérség gyanánt. Azt minden kiegészítőjével együtt vontathatá akár egy hilux is.
Azt nem tudom, hogy az M777 a2 a H225-öt mennyire terhelné meg és mennyi heli kellene egy teljes üteg szállításához személyzettel, lőszerrel együtt.
Lenne értelme nekünk is ilyet felállítani szerinted?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Szerinted ez mennyire életképes ötlet?
Légi roham tüzér: m777A2 H225m és mondjuk páncélozott hiluxok vontatásra?
A H225-öt felejtsd el az M777 bármilyen verziójával.
Az annyira a határon van a terhelhetőségével, hogy drasztikusan lecsökkentené szállítható távolságot és a szállítási sebességet. Értsd: a rotor állasszögét nem lehet annyira megdönteni mert a megtermelt erő nagy részét el kell használni az emelésre.
Másrészről meg annyira hatalmas a löveg, hogy jelentős erőtöbblet kell a légellenállásának leküzdésére is.
De csodalkoznék a szárazföldi vontatasi opciódon is, ha a Hyluxot felpancélozod, akkor csak küzdene egy ekkora teher vontatásával.
Ha ilyenben gondolkozol, akkor valahol a Gidrán környékén kresgélj.
A 105-ös lövegek lennének alkalmasok azokra a szállító opciókra, amiket írtál.
Hja meg a Hirtenbergertől már berendelt utánfutós aknavetők.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ha megfelelő mennyiségben lenne itthon 155-ös löveg (önjáró és vontatott), akkor inkább digitalizált 105-öst alkalmaznék légi mozgékony és gyorsreagálású tüzérség gyanánt. Azt minden kiegészítőjével együtt vontathatá akár egy hilux is.
Azt nem tudom, hogy az M777 a2 a H225-öt mennyire terhelné meg és mennyi heli kellene egy teljes üteg szállításához személyzettel, lőszerrel együtt.
Egy m777 tűzszakasz (3 löveg + lőszer), ideális szállítója 4 Chinook az ideális.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nekem így is jó lenne, ez a chinooc nagyon hasznos dolog lenne nekünk is. Van az usa nak segély programjában ezek is ugye jól tudom? Na a miniszternek mint írtam ilyen sercliket kellene elhozni.
De térjünk vissza erre a légi mozgatású tüzérségre jó lenne ez nekünk? Elvileg ki tudnánk ezt építeni? Az ohaoi nemzeti gárdának van ilyen képzettsége?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Lenne értelme nekünk is ilyet felállítani szerinted?
Igen. Még egy ilyen viszonylag kis ország esetében is szükséges és döntő lehet, ha nagyon rövid időn belün tűzerő fölényt, erősítést lehet kialakítani egy hadműveleti helyzetben. Ezt csak a tűzeszközök gyors áttelepíthetőségével lehet elérni. Ez a mozgékonyság már hadműveleti szintű.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Igen. Még egy ilyen viszonylag kis ország esetében is szükséges és döntő lehet, ha nagyon rövid időn belün tűzerő fölényt, erősítést lehet kialakítani egy hadműveleti helyzetben. Ezt csak a tűzeszközök gyors áttelepíthetőségével lehet elérni. Ez a mozgékonyság már hadműveleti szintű.
Szerinted gondolkodhatnak itthon is ilyesmiben?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Nekem így is jó lenne, ez a chinooc nagyon hasznos dolog lenne nekünk is. Van az usa nak segély programjában ezek is ugye jól tudom? Na a miniszternek mint írtam ilyen sercliket kellene elhozni.
De térjünk vissza erre a légi mozgatású tüzérségre jó lenne ez nekünk? Elvileg ki tudnánk ezt építeni? Az ohaoi nemzeti gárdának van ilyen képzettsége?
Igazság szerint, ha rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök. Akkor azért nem egy hatalmas "truváj".
A tüzéreknek csak a mállházás miatt kell külön gyakorlat, a helikoptereseknek meg nem sokkal bonyolultabb, mint egy sima sling load szállítás. Maguknak a tüzéreknek nem igényel nagy rákészülést mert nekik nem kell kötéltechnikával elhagyni a gépet, a lövészekkel ellentétben.
Persze gyakorolni kell, meg az erre kijelölt állományban jó ha nincs tériszonyos, de különben szerintem minden olyan alegységben, ahol m777 van tudniuk kell ilyet.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz and Giskard