[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Igazság szerint, ha rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök. Akkor azért nem egy hatalmas "truváj".
A tüzéreknek csak a mállházás miatt kell külön gyakorlat, a helikoptereseknek meg nem sokkal bonyolultabb, mint egy sima sling load szállítás. Maguknak a tüzéreknek nem igényel nagy rákészülést mert nekik nem kell kötéltechnikával elhagyni a gépet, a lövészekkel ellentétben.
Persze gyakorolni kell, meg az erre kijelölt állományban jó ha nincs tériszonyos, de különben szerintem minden olyan alegységben, ahol m777 van tudniuk kell ilyet.
Azt tudod mennyi chinook van a segély programban? Tudnánk ilyet is elhozni ? (gombokért :D ?)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Hja és elnézést mindenkitől a ragozások miatt, de közben kölkeim, mega kutya zsizsegnek körülöttem.
Mondjuk erre különben is hajlamos vagyok, mert van, hogy 1-1 mondatot 10 perc késéssel fejezek be. :oops:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Azt tudod mennyi chinook van a segély programban? Tudnánk ilyet is elhozni ? (gombokért :D ?)
A kérdés inkább, hogy mennyire vannak "kirepülve".
Figyelni kell a csehekre! Náluk már deklarálták is az ilyen irányú (értsd Chinook) igényket. Valami 8-9-re gondoltak.
De ahogy @ijasz is írta, nem feltétlen kell 155-ösben gondolkodni.
Ha van helikoptered, akkor nem feltétlen kell "túllőni" az ellenfelet. Azzal gyorsan be és ki is tudod juttatni a TÁS-ba a lövegeket. Egy 105-ös gyorstűz tud nagyon nagy segítség is lenni. Ráadásul nehezebben érzékelhető a lövedék a bemérő radarok segítségével is.
Tehát egy H225M + 105-ös kombó is elég hatásos kombináció tudna lenni.
Ráadásul a tartalékosok, (területvédelmi erők) is könnyebben tudnák alkalmazni amiatt, mert bármilyen civil pickup mögé felkötheted, B-s jogsival. Mert amit helikooterezni tzdsz, azt persze vontazod is.
A lőszerét egy fiatal vagy nem túl kigyúrt irodista is elviszi, de akár egy nő is elboldogul vele.
De tüzér képzésben is nagyszerűen alkalmazható lenne. Így ha az az első lépcső, akkor minden itthon képzett tüzér képes lenne tüzéraltisztként irányítani egy löveget, akár képzetlen katonai vagy civil segéderőkkel is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Nem tudom de nem lennék ellene, ha gondolkodnának.
Így van.
De a forráshiányra való tekintettel a 105-ös verzió sokkal egyszerűbben meghonosítható.
Elkezdeni az irányt fillérekből el lehet.
Ha újakat vennénk, akkor sem.menne rá a gatyánk. Elég lenne hozzá a már berendelt H225M is, miközben lőszert meg a Hirtenberger is tud gyártani, de a szerintem a NATO raktárakból annyit markolhatnánk fel az igényeinkre, amennyit nem szégyelünk.
Az ukránoknak is ajánlgatták (meg kaptak is valamennyit), de mivel nekik az állóháborúban kicsi a lőtávja, így nem nagyon tudják alkalmazni. Ha már akkor a saját D30-aikat forszírozzák a nagyobb tűzerő, és a nagyobb lőtáv miatt. Ez menni fog egy darabig, de szerintem a D30-as lőszerből is az utolsókat ígérték nekik oda a minapi 850M USD-s USAI csomagban.
Szóval nálam - főleg a kiképzési segítség miatt - a 105-ös lenne az instant get. Kis pénzből lehetne gyorsan valami használhatónk.
Aztán később, ha már lesz ehhez alkalmas eszköz (Chinook) akkor lehet gondolkodni M777-en is.
Utóbbi típusnak a hagyományos tüzér alkalmazás egyik alapkövének kellene lennie.
Attól függetlenül is meg kellene venni, hogyha a fő típusaink az önjáróak lennének. Enni nem kérnek. Lőszer lenne hozzájuk. Egyéb logisztikai aspektusból meg nagyjából egy bicikli szintjén vannak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
105 milis tarack vagy 120-as aknavető lenne ilyen helyzetekben a nagyobb segítség?
Nem tudom, hogy mit tud az új - már megrendelt - utánfutós 120-asunk.
Nem elsősorban lőtávrol beszélek, inkább részidőkben.
Tűzkésszé tétel, tűzgyorsaság, málházás.
Ha csak sima állványos verziót is veszünk, akkor az bekerülhet a helikopterek rakterébe is. Viszont - szerintem - ott azt elpakolni nem olyan gyors, mint egy 105-öst összehajtani, és sling loadra akasztani. A 120-as hagyományos állványos aknavetőt szét kell kapni 3 részre (állvány, cső, talp lemez), hogy emberi erővel mozgatható legyen. Ott azért markolgatni kell a forró csövet. Háát nem tudom....

A 105-ös - nagyobb lőtávja miatt - jobb lehet, abban hogy egy gyors telepítést követően nagyobb körben tud támogatást nyújtani.
Nálam az aknavető mindig is sokkal inkább a lövész alakulat kapcsolt tűztámogatója.
Úgy is mondhatnám, hogy a olyan lövész fegyver, amit tüzérek kezelnek (120-as).
A 105-ös meg olyan tüzér fegyver, amit elsősorban a lövészek támogatására alkalmaznak.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 441
67 681
113
Egyelőre nem tudjuk meg, mert nincs mégegy ilyen önjáró kint. M-109-ből is az A7 lenne vele egy szinten, de legalább a Paladin mutatna valami értékelhető adatot de csak ennél régebbi típusok vannak. A K-9 hasonló adottságokkal bír. A Krab sem szerepel jobban. Szerintem a kategóriájában nem rosszabb a többinél.
A logisztikai és technikai kiszolgálását kell nagyon átgondolni, hogy háborús helyzetben hogyan biztosítható a megfelelő működése mostoha körülmények között. Mindenesetre nem olcsó és egyszerű fenntartani a garanciális működést. Szerintem nem kellene több Pzh.
Most hogy aludtam rá egyet, elméleti síkon pár megközelítésben mennék szembe ezen megállapításoddal. Ugye a PZH korábbi verziójára immáron van harci bevetésekből származó tapasztalatanyag, ami bár nem a miénk, de a felhasználási elveinkre vélhetően hatása lesz, abba ez kommunikáció útján beépül. Ez mindenképpen egy előny egy ismeretlen rendszerrel szemben. Akkor is, ha pont ez alapján jutottál a megállapításodra. Bár feltételezhetően a mi még komplexebb gépeink a bonyolultságukból fakadóan méginkább ki lesznek téve a használatból fakadó sűrű karbantartás igényének (már ha valaha használatba kerülnek háborús körülmények közt), ugyanakkor nekünk alapból meglesz az az előnyünk, amíg fenntartható, ami az ukránok esetében hiányzott.

Lesz szervízbázisunk, hiszen pont arról volt szó, hogy a harckocsikat is a Lynx gyárban tudjuk majd karbantartani nagyszervíz szinten és bár lehet, hogy csak én gondolom túl, de ha a Leopardok ellesznek ott, akkor a PZH-k is esélyesen. Emellett azt gondolom, hogy lesz megfelelő ellátó és szervízegység is mögöttük, ha már a járműpark ehhez a csomag része. Szóval ez, főleg hogy már létrejött dolog részben, máris végtelen messze történő előrelépés az ukrán csak lövünk amíg amíg bírja, aztán szenvedünk történethez képest. Igaz, mindemellett az önszopató európai helyzetben keményen kell készleteznünk amit csak lehet, amennyire csak elérhető, hogy ne legyen semmilyen elakadás alkatrészhiány miatt.

Emellett ami még mellettük szól, az maga a puszta tény, hogy már van nekünk és ezek elég jó ütemben futottak is be eddig, tehát hamarosan a teljes állomány a rendelkezésre fog állni, szimulátorokkal és mindennel is. Így meglesz maga a saját képzési és üzemeltetési tapasztalat és ez megintcsak nem elhanyagolható történet.

Nem azt mondom, hogy csak ilyet vegyünk, de ha hasonló erő felállításán gondolkodunk, a fentiekből kifolyólag szerintem inkább több PZH-val kell számolnunk mint valami új, tehát ismeretlen eszközzel aminek ettől függetlenül hoznia kell lényegében ugyanezt a tudást.

Légimozgékonyságú, tartalékosok, ho. közvetlen persze más eset (is lehet), de ha akarunk még mindent kivasaló páncéloserőt, akkor ez van.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 441
67 681
113
@Terminator , nem általánosságban a PZH-ról elmélkedtünk, hanem a saját tüzérség beszerzési vágyairól, elképzeléseiről. Szerintem most nem jó helyre tetted, jó helyen volt ahol volt.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 766
2 327
113
Az izraeli Atmos tegnapra , ùgyis megint barizunk!Puls hozzá , 4X db legalább!A 300 km-es lökettel együtt!
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Így van.
De a forráshiányra való tekintettel a 105-ös verzió sokkal egyszerűbben meghonosítható.
Elkezdeni az irányt fillérekből el lehet.
Ha újakat vennénk, akkor sem.menne rá a gatyánk. Elég lenne hozzá a már berendelt H225M is, miközben lőszert meg a Hirtenberger is tud gyártani, de a szerintem a NATO raktárakból annyit markolhatnánk fel az igényeinkre, amennyit nem szégyelünk.
Az ukránoknak is ajánlgatták (meg kaptak is valamennyit), de mivel nekik az állóháborúban kicsi a lőtávja, így nem nagyon tudják alkalmazni. Ha már akkor a saját D30-aikat forszírozzák a nagyobb tűzerő, és a nagyobb lőtáv miatt. Ez menni fog egy darabig, de szerintem a D30-as lőszerből is az utolsókat ígérték nekik oda a minapi 850M USD-s USAI csomagban.
Szóval nálam - főleg a kiképzési segítség miatt - a 105-ös lenne az instant get. Kis pénzből lehetne gyorsan valami használhatónk.
Aztán később, ha már lesz ehhez alkalmas eszköz (Chinook) akkor lehet gondolkodni M777-en is.
Utóbbi típusnak a hagyományos tüzér alkalmazás egyik alapkövének kellene lennie.
Attól függetlenül is meg kellene venni, hogyha a fő típusaink az önjáróak lennének. Enni nem kérnek. Lőszer lenne hozzájuk. Egyéb logisztikai aspektusból meg nagyjából egy bicikli szintjén vannak.
Annyira nem értem, hogy miért nem lehet politikailag belemenni a csere programba (a görögöket se basztatják érte az oroszok cserénél minket se nagyon basztatnának pláne így a vége felé pl Ja és addig kellene ezt csinálni amíg lehet mert ha hirtelen vége lesz vagy össze csuklanak az ukrik akkor oda a lehetőség.)! A d20 és lőszereit legalább becserélhetnénk m777 re meg akkor 105 ösökre. Nem is kell sok egyikből sem enni nem kérnek és kiképzésre meg tartalékba és a fent említett légi mozgatáshoz meg tökéletesek lennének. Pláne ha szinte ingyen jönnének.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Annyira nem értem, hogy miért nem lehet politikailag belemenni a csere programba (a görögöket se basztatják érte az oroszok cserénél minket se nagyon basztatnának pláne így a vége felé pl Ja és addig kellene ezt csinálni amíg lehet mert ha hirtelen vége lesz vagy össze csuklanak az ukrik akkor oda a lehetőség.)! A d20 és lőszereit legalább becserélhetnénk m777 re meg akkor 105 ösökre. Nem is kell sok egyikből sem enni nem kérnek és kiképzésre meg tartalékba és a fent említett légi mozgatáshoz meg tökéletesek lennének. Pláne ha szinte ingyen jönnének.
Nem vagyok róla meggyőződve, hogy nem indult meg ez a folyamat már fű alatt.
Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy az utolsó 850M USD értékű Ukrajnának nyújtott csomaghoz honnan vettek lőszert.

Under USAI, the DoD will also provide Ukraine with:
  • 45,000 152mm artillery rounds;
  • 20,000 122mm artillery rounds;
  • 50,000 122mm GRAD rockets;
  • 100,000 rounds of 125mm tank ammunition;
Ezek nem kis mennyiségek.
Miközben azon ment a szűkölés, hogy minden NATO szövetségestől már összelapátoltak minden elfekvő készletet. A Ramstein formátum erről szól.
Elvileg ezt a tételt privát kontraktorokon keresztül tudták beszerezni.
A volt szovjet űrméretek még mindig duplán kell, hogy számítsanak, mert nem csak nem kell hozzájuk löveg, de új embereket sem miattuk kiképezni.

Magukat a lőszereket viszonylag egyszerűen tudnánk titokban is odaadni.
Az más kérdés, hogy nyilvános csereprogramot már problémásabb rájuk indítani.

Ha megnézzük a csomag tartalmát, akkor ezeken a lőszereken kívül csak satcom terminálok, meg némi kiképzés van. Ha engem kérdezel, akkor a 850M-ós csomagból több, mint 800M USD simán lehet a lőszer maga.
Az 320Mrd forint. Gondolom lenne hova és mire költeni ezt a lóvét mostanság. Még csak a Zrínyit figyelembe véve is.
Arról nem is beszélve, hogy talán sikerül egy kicsit a túlvezérelt amerikai nagykövet vehemenciáját is letörni.

Egy biztos, hogy elemi érdeke a Honvédségnek, hogy a megmaradt készleteket hasznosítsa.
Annyi lőszert kell csak megtartani, amennyi a megmaradt VSZ technika (nem a letárolt!) élettartama alatt ellőhető. Ha a maradék D20-asok csövei mondjuk 10.000 lövést bírnak, akkor felesleges több 10.000 lőszert hozzájuk megtartani.