[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Csak kérdés:
Ha a teherautó már létezik hozzá, a löveg rész létezik, működik (ha jól tudom akkor a Pzh lövege ez).
Létezik már lánctalpas és kerekes verzión is, akkor mi a fene telik ennyi időbe ezen?
Úgy, hogy nem jól tudod. A cső létezik hozzá, egy formában jelenleg és többen még csak tesztelgetik. A teljesen automatizált töltőrendszer és a üzembiztos működés 60+ km-es pontos találatokkal na az a nem mindegy.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Csak kérdés:
Ha a teherautó már létezik hozzá, a löveg rész létezik, működik (ha jól tudom akkor a Pzh lövege ez).
Létezik már lánctalpas és kerekes verzión is, akkor mi a fene telik ennyi időbe ezen?
Az innováció. :D Ha az L52 löveget nézzük, elvileg semminek nem szabadna, mert nincs olyan részegység ami zavart okozhatna a többiben, itt most a kényszeresen belső drótmentes kommunikációs egységek hatására gondolok, mert hát ők is innoválnak. :D Az ágyú fix, rég használt, a rendszerei is, a teherautó kész, ha elviseli a terhelést és elvileg az L60-at is el kő neki, akkor semmi más nincs, csak az INNOVÁLÁS. :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Az innováció. :D Ha az L52 löveget nézzük, elvileg semminek nem szabadna, mert nincs olyan részegység ami zavart okozhatna a többiben, itt most a kényszeresen belső drótmentes kommunikációs egységek hatására gondolok, mert hát ők is innoválnak. :D Az ágyú fix, rég használt, a rendszerei is, a teherautó kész, ha elviseli a terhelést és elvileg az L60-at is el kő neki, akkor semmi más nincs, csak az INNOVÁLÁS. :D
Az ágyúból csak a cső van kész, a töltőrendszernek nincs köze az eddig használt rendeszerükhöz a PZH-n.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Az ágyúból csak a cső van kész, a töltőrendszernek nincs köze az eddig használt rendeszerükhöz a PZH-n.
Pont erről beszéltem. Innováláááás. Van egy adott méretű egység, amibe kell egy az ágyút kiszolgáló rendszer. Egy olyan cég esetében, ami már csinált ilyen rendszert. Vajon sikerül-e megoldaniuk határidőre, a reklám után megtudhatják (diszkóveri csánnel).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Pont erről beszéltem. Innováláááás. Van egy adott méretű egység, amibe kell egy az ágyút kiszolgáló rendszer. Egy olyan cég esetében, ami már csinált ilyen rendszert. Vajon sikerül-e megoldaniuk határidőre, a reklám után megtudhatják (diszkóveri csánnel).
Végső soron ettől ilyen hányingerrel vegyes agyfaszt kapok, ahogy annak a csapdájában vergődünk a modernizációs embertársaink miatt, hogy irgalmatlan erőforrást kúrunk el arra, hogy valamit ami működik, megoldjunk máshogy, mert attól, hogy a máshogy az időnek egy másik, kizárólag az óra miatt létező számában jön létre, a fejlettebb varázsát nyújtja a retek idiótáknak akkor is, ha Puma lesz belőle és még egy évtizedig kell rajta továbbinnoválni, hogy hozza azt, amit az előd amúgy simán tudott, mindezt a nyomorék fikcióra épített pénzrendszer nyújtotta gazdasági jogi hatalomértelmezés miatt.

És emiatt védelempolitikástól katonaságostól innováljuk el az időt meg a pénzt, hogy valami újszerű rendszerben faragva tudja ugyanazt amit eddig simán tudott még úgy is, hogy a szomszédunkban a második gócpontban készül háború kirobbanni. És most iszonyú finom voltam mind a politikai mind a katonai felsővezetés felé.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Pont erről beszéltem. Innováláááás. Van egy adott méretű egység, amibe kell egy az ágyút kiszolgáló rendszer. Egy olyan cég esetében, ami már csinált ilyen rendszert. Vajon sikerül-e megoldaniuk határidőre, a reklám után megtudhatják (diszkóveri csánnel).
A Boxer RCH-n egyébként a PZH löveg van nem?
Ha az ott működött kerekes platformon, most a varialás, bocsánat innoválásnak mi az oka?
Azért ezt a problémát a szloták, és lengyel fegyvergyárak is megugorják, mármint a kerekes platformon az önjáró löveget 155 mm-el.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
A Boxer RCH-n egyébként a PZH löveg van nem?
Ha az ott működött kerekes platformon, most a varialás, bocsánat innoválásnak mi az oka?
Azért ezt a problémát a szloták, és lengyel fegyvergyárak is megugorják, mármint a kerekes platformon az önjáró löveget 155 mm-el.
Pont erről van szó. Kibaszott varázslás szinten akarják előadni az ismert tudású emberi mérnöki technológiát megint. Mondjuk annyival, hogy egy másik környezetben fut a kibaszott vezérlő program, amit amúgy analóg gombnyomással is meg lehetett volna mindig oldani.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
A Boxer RCH-n egyébként a PZH löveg van nem?
Ha az ott működött kerekes platformon, most a varialás, bocsánat innoválásnak mi az oka?
Azért ezt a problémát a szloták, és lengyel fegyvergyárak is megugorják, mármint a kerekes platformon az önjáró löveget 155 mm-el.
Hát az RCH-t nem bírta a teherautó, a boxer alváz miatt pedig pont a teherautós olcsóság ment a levesbe.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
Pont erről beszéltem. Innováláááás. Van egy adott méretű egység, amibe kell egy az ágyút kiszolgáló rendszer. Egy olyan cég esetében, ami már csinált ilyen rendszert. Vajon sikerül-e megoldaniuk határidőre, a reklám után megtudhatják (diszkóveri csánnel).
Semmi köze nincs a PZH kialakításának a kerekes logisztikai járműre pakolható verzióhoz.
A RM-nak tényleg csak a löveg az, amije megvan ehhez.
Múltkor találgattunk a Sigmaval kapcsolatban. Mármint, hogy nagyon hasonlít a torony kialakítás a HX3-on láthatóhoz.
Hogy mennyire gond ez az INNOVÁCIÓ?
Az izraeliek is már bejelentették több védelmi ipari kiállítasra elvitték a Sigmát.
Mutogattak róla képeket.
Ehhez képest, csak tavaly év végén kaptak pénzt a fejlesztésre, de még mindig csak itt tartanak:
Israel_testing_prototype_10x10_Roem_as_successor_to_its_M109_self-propelled_howitzers_2.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Semmi köze nincs a PZH kialakításának a kerekes logisztikai járműre pakolható verzióhoz.
A RM-nak tényleg csak a löveg az, amije megvan ehhez.
Múltkor találgattunk a Sigmaval kapcsolatban. Mármint, hogy nagyon hasonlít a torony kialakítás a HX3-on láthatóhoz.
Hogy mennyire gond ez az INNOVÁCIÓ?
Az izraeliek is már bejelentették több védelmi ipari kiállítasra elvitték a Sigmát.
Mutogattak róla képeket.
Ehhez képest, csak tavaly év végén kaptak pénzt a fejlesztésre, de még mindig csak itt tartanak:
Israel_testing_prototype_10x10_Roem_as_successor_to_its_M109_self-propelled_howitzers_2.jpg
Esélyesen ugye egy kurva robotkarról beszélünk. Mióta is gyárt az emberi kurrva fejlett nyugati ötven évvel előttünk járó civilizáció robotkarokat amik csinálnak valamit? o_O
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Akkó csináld gyorsabban :D Várok, szólj ha kész.
Nem vagyok mérnök, ezt tudjuk. De sokmindent csináltam már az életemben. Ha ebből bármelyiket úgy csináltam volna, hogy évek amíg kitalálom, hogyan csinálom azt amit tudottan, kifejlődve csinálnom kellett, akkor nem csináltam volna, mert azt mondták volna, hogy egy balfasz vagyok. Na, ők évekig vakaróznak a szakmájukban ismert dolgokon, szóval te is tudod, hol sántít a történet.

Ergo, ha kapok x millió eurót kísérletezgetni, lehet, nekem is összejön annyi idő alatt mint nekik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Amúgy van számos alternatívája ezeknek, amik gyorsan itt lehetnek, akár az ATMOS akár a Ceasar. Az ATMOS még jó áron is van. Cserébe nem olyan automatizált. Amit viszont ezek nem tudnak az a tipikus csöves tüzérsési lőtávon kívüli counter battery képesség az L60-as csővel, precíziós lőszerrel. Na attól beindult a tüzér szakemberek nyálelválasztása.

Mivel sajnos viszont se idő se pénz cső meg kéne, én az ATMOS-ra mennék rá ha a jelenlegi helyzetet nézzük.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
Esélyesen ugye egy kurva robotkarról beszélünk. Mióta is gyárt az emberi kurrva fejlett nyugati ötven évvel előttünk járó civilizáció robotkarokat amik csinálnak valamit? o_O
Háát nem feltétlen.
De nekem pont ez a bajom a HX3 programmal. Szerintem teljesen felesleges komplett forgatható toronnyal fárasztani magunkat. Meg várni rá éveket.
Páncélozva ennek minden menetteljesítményt befolyásoló szarságával együtt.
Ha nem akarunk atomatizáltat, akkor ott a Caesar, meg az ATMOS. Ha meg azt akarunk, akkor az EVA. Egyszerűen felesleges egy tornyos balhéra várni, amelyik ráadásul csak 10x10-re tud felkerül. Miközben az előzőknek van 6x6-os variansa is.
Mobilitás, és logisztika szempontjából egy 10x10 egy marhaság. Mindezt csak azért hogy legyen egy körbeforgatható páncélozott tornyunk.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Háát nem feltétlen.
De nekem pont ez a bajom a HX3 programmal. Szerintem teljesen felesleges komplett forgatható toronnyal fárasztani magunkat. Meg várni rá éveket.
Páncélozva ennek minden menetteljesítményt befolyásoló szarságával együtt.
Ha nem akarunk atomatizáltat, akkor ott a Caesar, meg az ATMOS. Ha meg azt akarunk, akkor az EVA. Egyszerűen felesleges egy tornyos balhéra várni, amelyik ráadásul csak 10x10-re tud felkerül. Miközben az előzőknek van 6x6-os variansa is.
Mobilitás, és logisztika szempontjából egy 10x10 egy marhaság. Mindezt csak azért hogy legyen egy körbeforgatható páncélozott tornyunk.
Hát az L52-vel 8x8-ra is felmegy.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 508
113
Új dolog nem lesz benne. Kérdés a tervezett HX3 mikorra volt ütemezve.
Kizártnak tartom hogy jövőre ne szerződjünk le valami új cuccot: még mindig sok a lyuk a képességek között.
MALE drónok, tüzérség (csöves + rakétás) és még lehetne sorolni. Amit jövőre megrendelünk az 2-3 év műlva érkezik és nagyobb részt nem jövőre kell kifizetni, hanem apránként több év alatt. Ergo a jövő évi költségvetésből nem igazán lehet tudni, hogy mi lesz megrendelve, mert csak kis mértékben fogja az terhelni a 2023-as büdzsét.

Ami HX3-at illeti: olyan baromi távoli (kb. 2027-re lehetne rendszerbe állítani legkorábban) és drága, hogy erősen esélyesnek tartom hogy azt nem várják ki és veszünk valami elérhetőt addig.
Az én személyes tippem, "konteóm": 48 db ATMOS, mert olcsó (kb. 3-4m USD/db vs. HX3 8-9mEUR/db), elérhető és már háborúban is kipróbálták...meg hát Bibi-haver visszatért, Orbán is mondta, hogy erősödik az "izraeli vonal".
Ezek mellé 2027-28 körül, ha már tényleg(!) elkészült, működik, akkor L/60-as HX3 lövegből egy osztálynyi. A 80+ km-es lőtávolsága "megéri az árát", jól illeszkedne az L/52-es lövegek kb. 40, a PULS EXTRA rakétájának 150 km-es lőtávolsága közé.

Szóval kb. 2028-ra szerintem jó eséllyel így fog kinézni a MH tüzérsége:
Remélem 2023-ban elkezd ezekből valami megvalósulni... :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
Amúgy van számos alternatívája ezeknek, amik gyorsan itt lehetnek, akár az ATMOS akár a Ceasar. Az ATMOS még jó áron is van. Cserébe nem olyan automatizált. Amit viszont ezek nem tudnak az a tipikus csöves tüzérsési lőtávon kívüli counter battery képesség az L60-as csővel, precíziós lőszerrel. Na attól beindult a tüzér szakemberek nyálelválasztása.

Mivel sajnos viszont se idő se pénz cső meg kéne, én az ATMOS-ra mennék rá ha a jelenlegi helyzetet nézzük.
Nem beszéltünk össze... addig írtad, amíg én is. :cool:
Az ATMOS különben több szinten automatizalható - nyilván az automatizált biztosan drágább is.
A 60+km-es variáns meg azért csak egy kuriózum, ami nem mellesleg kiváltható egy GMLRS rakétával.
Szóval, ha felpörgetésről beszélünk, akkor azonnalra kellene rendelni sima L52-es lövegeket, meg egy már elérhető multikaliberes MLRS rendszert egy többszörös felhasználással. Aztán lehet fejlesztgetni az L60-as löveget.
Igazság szerint akkor meg már gondolkodhatunk azon is, hogy mi van, ha a jólismert PZH platformon rendeljük be az L60-as löveget. Azt tényleg csak be kell építeni a már működő rendszerbe. A löveg tesztelése már vagy 2 éve megvolt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Nem beszéltünk össze... addig írtad, amíg én is. :cool:
Az ATMOS különben több szinten automatizalható - nyilván az automatizált biztosan drágább is.
A 60+km-es variáns meg azért csak egy kuriózum, ami nem mellesleg kiváltható egy GMLRS rakétával.
Szóval, ha felpörgetésről beszélünk, akkor azonnalra kellene rendelni sima L52-es lövegeket, meg egy már elérhető multikaliberes MLRS rendszert egy többszörös felhasználással. Aztán lehet fejlesztgetni az L60-as löveget.
Igazság szerint akkor meg már gondolkodhatunk azon is, hogy mi van, ha a jólismert PZH platformon rendeljük be az L60-as löveget. Azt tényleg csak be kell építeni a már működő rendszerbe. A löveg tesztelése már vagy 2 éve megvolt.
Akkor megint elveszítjük a teherautó platform okozta előnyöket és a hagyományos tüzérségi lőszer még mindig olcsóbb mint egy GMLRS rakéta. Az L60-as nagyon ígéretes, majd ha kész lesz...