A hadosztály az. Önálló tüzérdandár legalább olyan ritka manapság mint egy tüzérhadosztály.
Hogy jön ide most meg a hadosztály? Az előbb ezt írtad:
A tüzérség alegysége valaminek. Önálló tüzér magasabbegységek csak nagyon nagy hadseregekben léteznek.
Erre én leírtam neked, hogy nincs is szó önálló tüzér magasabbegységről, hiszen a dandár az nem magasabbegység, hanem egység. Tüzér dandárok pedig egyre gyakoribbak.
Az amerikaiak az
US Army 2030-as koncepciójában átálltak a hadosztályi szintre, ahol önálló tüzérdandár támogatják a manőver dandárokat. Az oroszok és az ukránok is alkalmazzák.
Mi több, az angolok a Deep Rece Strike Brigade -ja is egy tüzérdandár.
A fenét nem, az önálló ezred az ugyanaz mint egy dandár csak valamivel kisebb.
Sajnálom, hogy nem vagy tisztában az elnevezések jelentésével.
Az ezred a korábbi hadosztály szervezeti rendszer alapköve volt. A dandár rendszerben az alap a zászlóalj.
A hadosztály központú rendszerben több egynemű ezred adott össze egy összfegyvernemi hadosztályt, csakhogy ez az expedíciós hadviselésben, és a technológiai fejlődés hatására egy szinttel lejebb csúszott. Dandár méretű erőkkel is igen hatékony volt az összfegyvernemi harc. (a zászlóalj harccsoportos rendszer meg még egy picit tovább feszítette a húrt)
Voltak olyan országok, amelyek továbbra is alkalmazták a tradícionális ezred szervezeteket, de elsősorban csak békeidős szervezeti egységekként. A zászlóaljakat a NATO standard szerint dandárokba szervezték.
Az ezred rendszer előnye, hogy az egynemű haderő kiképzési és infra igénye kisebb, amellett, hogy kb. a dandárral azonos területi leosztásban hatékonyan képes toborzó munkát végezni.
Háát pedig...
Ezt már az idejáró tüzérek is pedzegették különben.
Mert nincs önjáró aknavetőjük, azért csinálnak ilyet, vagy mert nincs már elég kendácsolóhelyük, hogy legalább egy teherautóra feltegyék azt az öreg löveget!
Ööö nem!
Egyrészt van/volt hozzá elegendő mennyiségű lőszer. Először ez volt a fő indok, hogy alternatívaként miért került képbe.
A fentebb írt előnyök csak később jöttek elő. Nyilván nem counter artillery párbajban fogják felhasználni őket, hanem a csapatok direkt közeli tűztámogatásában. Lassab lövedék, laposabb röppálya, kisebb észlelhetőség. Mind akusztikus, mind radaros tűzfelderítő eszközökkel.
Jelzem, hogy annyira nem ez a helyzet,
hogy a Bae Systems, még gyártást is vitt Ukrajnába.
A finneknél sincs kolbászból a kerítés. Sok öreg hadfelszerelés azért marad olyan sokáig rendszerben náluk (ezért vettek a svédek is anno exNDK hadfelszereléseket), mert nincs pénz nagy tömegével jobbat beszerezni. Ez a nagy méretű hadseregek, a sok felfegyverzendő tartalékossal rendelkező hadseregek velejárója. A délkoreai hadseregnél több mint nyolcszáz darab van ebből az önjáró lövegből rendszerben. Tudod mi van teherautóra applikálva itt (ráadásul nem is olyan rég csinálták)?
Ezt megintcsak rosszul tudod! A 122-es ürméret egy még ideálisabb megoldás, mint a 105-ös. Egyszerűen a nyugati haderőknél nincs olyan opció, amire érdemes lenne lecserélni.
De attól még a százötös löveg használata szükségmegoldás, jobb hijján. Anno az amerikaiak azért csinálták meg az M777-et (és nem tegnap volt), hogy végleg kukázzák ezt a kalibert.
Hehe! Csakhogy ez sosem volt cél. Tekintve, hogy az amerikaiak ragaszkodnak a nagy mozgékonysághoz, így nem nagyon fogják kivezetni a 105-öst, hiszen azt a BH helikopter is el tudja vinni. A Chinook meg stackelve - asszem - 3-at is.
Az
ukrán tapasztalatok meg azt mutatják, hogy kivállóra vizsgázott a harctéren is, modern környezetben.
Nézd csak meg a fentebb már berakott linken a US Army 2030-as szervezeti felépítését! Még mindig számolnak a 105-össel kiegészítő szerepben a tüzérdandárokban a Light, az Airbourne, és az Air Assault hadosztályokban is.