W
Wilson
Guest
Van egy nagyon egyszerű és hatékony megoldás az ellenérzésedre a vakcinákkal szemben mivel szerencsére hazánkban nem kötelező a covid elleni oltás azt javaslom neked barátilag, hogy ne oltasd be magad !!!!!!!!!!!!!.1. Továbbra sem vállal felelősséget senki sem a vakcinákért.
2. Egy teljesen új, előtte nem alkalmazott technológián alapul (mRNS)
3. Konkrét példa is van, amikor az elején Nagy-Britanniában az allergiásoknál komplikációk léptek fel (tehát az akkor derült ki, nem a "teszt" során) Ezután kezdték el azt mondani, hogy allergiásak ne oltassanak...
4. Nincs semmilyen adat, ami alátámasztaná a vakcinák hatékonyságát és biztonságosságát. Maga a gyártó sem vállal felelősséget, a hatékonyságukról pedig csak olyan adatok vannak, amiket a gyártók készítettek.
5. Nincs tudomásom arról, hogy tesztelték volna a vakcinákat időseken/ vagy beteg embereken.
6. Hosszú távú hatások?!
7. Állatkísérletek nem is voltak.
8. Nem nekem kell bizonyítani, hogy veszélyesek, hanem a gyártóknak, hogy biztonságosak, ergo fordítva ültök a lovon.
9. A nap 24 órájában mindenhonnan a pofámba kapom, hogy így meg amúgy oltassam magam. Nem én vagyok az, aki sulykol bármit is.
Amúgy elárulom neked első körben minden új vakcina hatékonyságáról csak a gyártónak vannak adatai.
Kikerestem neked egy elég jó összefoglaló cikket a vakcina típusokról,
Megjelenés: 2020.12.16
A koronavírus elleni vakcinák közötti különbségek
Világszerte vizsgálják és fejlesztik a különböző hatásmóddal rendelkező, lehetséges vakcina-jelölt szereket. Hogyan működnek ezek az oltóanyagok, hogyan állítják elő őket és biztonságosak-e?
Az első vakcinák kifejlesztése és bevetése óta szinte teljesen eradikálhatóvá váltak olyan betegségek, mint a diftéria vagy a gyermekbénulás. A 2-es típusú poliovírus és ezzel a bárányhimlő kipusztítása is világszerte sikeres. A német Paul Ehrlich Institut “Bulletin zur Arzneimittelsicherheit” c. folyóiratában évente megjelenteti a vakcinák felügyeleti rendszerének előző évi adatait. Ebben megfigyelhető, hogy a súlyos, oltással kapcsolatos komplikációk igen ritkák, és az oltóanyagok alapvetően jól tolerálhatók és biztonságosak.
Mindennek ellenére a potenciális korona-vakcinák fejlesztése bizonytalanságot okozhat a lakosság, de még a szakemberek körében is, mivel ez esetben génalapú vakcinák bevezetéséről is szó esik, amelyet eddig még nem engedélyeztek. Indokolt-e ez a bizonytalanság?
A legtöbbet ígérő jelöltek közé tartoznak az új mRNS-, DNS-, illetve vektor alapú oltóanyagok, de ezeken kívül más hatásmódú anyagok is találhatók a klinikai tanulmányokban.
Az oltóanyag-fejlesztés alapjai a következők:
- génbázisú oltóanyagok (RNS- és DNS-vakcinák),
- vektor alapú oltóanyagok,
- fehérjealegység (subunit) alapú oltóanyagok,
- legyengített élő kórokozókat tartalmazó és inaktivált kórokozót tartalmazó oltóanyagok.
Génbázisú oltóanyagok
A nukleinsav-vakcináknak is nevezett szerek genetikai anyagot (DNS-t vagy RNS-t) tartalmaznak, ezzel utasítást adnak a sejteknek az antigén előállításához. A SARS-nCoV-2 vírus esetében ez az antigén a virális “tüske” (Spike) protein. Amint az emberi sejtek megkapják az utasítást, a fehérjetermelő apparátus előállítja az antigént, amely aztán képes az immunválasz kiváltására.
Az ilyen oltóanyagok előnye, hogy könnyen előállíthatók, és ezáltal olcsóbbak is. Mivel az antigént a saját szervezet termeli, a megfigyelések szerint az immunválasz is erősebb.
Hátrányuk azonban az, hogy eddig egy DNS- vagy RNS-vakcinát sem engedélyeztek emberi használatra, tehát a hosszú távú adatok hiányoznak. Ezen felül ezeket az oltóanyagokat extrém hideg, -70 ℃-os hőmérsékleten kell tárolni. Erre speciális hűtő szerkezet alkalmas, amelyhez különösen az alacsonyabb jövedelemmel bíró országok nehezebben juthatnak hozzá.
Előállítás
Miután a patogén genomját szekvenálták, viszonylag gyors és egyszerű az egyik fehérje ellen vakcinát készíteni. A Moderna RNS-vakcinája például a szekvenálást követő két hónapon belül már klinikai tanulmányokban szerepelt. Ez a sebesség különösen fontos az újonnan fellépő, járványt okozó, pandémiás vagy gyorsan mutálódó kórokozók elleni küzdelemben.
Bár a DNS- és RNS-vakcinákat viszonylag egyszerű előállítani, a folyamat kismértékben különbözik a két esetben. Miután az antigént kódoló DNS-szakaszt kémiai úton létrehozták, különböző enzimek segítségével egy bakterális plazmidba építik be. A plazmid több kópiája ezek után gyorsan osztódó baktériumokkal teli tartályba kerül, mielőtt izolálnák és megtisztítanák.
Az RNS-vakcinákat könnyebb szintetizálni, mivel ehhez csak laboratóriumi körülményekre van szükség baktériumok és sejtek nélkül. Mindkét esetben egy intézményen belül több különböző antigén készülhet, ami tovább csökkenti a költségeket. Ez a legtöbb hagyományos oltóanyag esetében nem lehetséges.
RNS-vakcinák
Az olyan hatóanyagok, mint a BNT162 (BioNTech, Fosun, Pfizer) és az mRNS-1273 (Moderna, NIAID) alapvetően egy egyszálú mRNS-molekulából állnak, mely egy bizonyos fehérje felépítésének genetikai információját tartalmazza. A citoszólban ezután a peptid szintézise riboszómák által katalizált folyamatban történik. Ahhoz, hogy az RNS bejusson a sejtbe, a vakcinában liposzómába vagy ún. lipid-nanopartikulumokba csomagolva található.
Emellett, mint a BNT162 esetében is, önreplikálódó és önerősítő RNS-t is használnak. A molekulában ilyenkor az antigén mellett olyan fehérjék is kódolva vannak, amelyek az RNS replikációját lehetővé teszik, így az oltáshoz szükséges egyszeri dózis csökkenthető. Ilyen molekulák alfavírusokból származnak