**A Pfizer vakcina által nyújtott védelem csökkenése a delta variáns ellen Izraelben** Új izraeli tanulmány jelent meg a New England Journal of Medicine című szaklap október 27-i számában arról,...
www.facebook.com
és az egyik komment:
hézagos tájékoztatás és a népesség szinten még erősen fejleszthető reáltudományos háttértudás miatt sokakban alakult ki valamiféle képzet, hogy pár adag vakcinával letudható az egész dolog.
Tudomásom szerint ez sajnos nincs így. Vannak olyan betegségek, amelyek ellen az immunitás (akár a betegség átvészelésével, akár vakcinával szerezték) csak ideiglenes. Le kell szögezni: ez nem az adott vakcinák hibája, hanem természeti sajátosság. A tetanusztól a koronavírus okozta kórságokig sok ilyen betegség van.
Ezek ellen a
folyamatos immunizálás adhat védelmet. Ez azt jelenti, hogy az alap immunizálás után, rendszeres időközönként, emlékeztető (booster) oltásokat kell adni. Ezért egy idő után nincs túl sok értelme ezeket számozgatni, hogy 1., 2., 3. sokadik – az a lényeg, hogy folyamatosan ismétlődjenek.
Igen, amíg a világ világ, örökké – kivéve, ha kifejlesztenek egy überszuper vakcinát, vagy a kórokozó szerencsésen úgy mutálódik, hogy kipusztul vagy jelentéktelenné gyengül.
Egyszer már ki kell ezt mondani, hogy ne pazaroljuk az időt téves illúziókra. És klönben is: a legmodernebb járműveket és telefonokat is újra fel kell tölteni időnként, a legtisztább lakást is újra és újra ki kell takarítani, nincs semmi probléma azzal sem, hogy időről időre fel kell venni az oltást. Fél évente (de még akár havonta) is jobb egy szuri, mint a lélegeztetőgép.
Kb így lehet elképzelni a folyamatot, mint az alábbi ábrán.
A védettség ismétlő booster oltás nélkül idővel előbb a minimálisan elvárt 50% alá, majd nullára csökkenne (szaggatott görbe), de boosterekkel magas szinten tartható (zöld fűrészfog vonal). A védettség időtartama, azaz a csökkenés mértéke, meredeksége egyéni tényezőktől függ, érdemes ezeket mind figyelembe véve, biztonsági időtartalékkal meghatározni a boosterek idejét
Disclaimer:
az ábra a saját rajzom, a fentiek a saját gondolataim és különvéleményem, amelyeket átlagos, de újság- és szakforrás-olvasó, érdeklődő, tájékozódni igyekvő laikus magánemberként fogalmaztam. Semmiképp nem minősülnek sem orvosi, sem más egészségügyi tanácsnak vagy szakanyagnak. Minden felelősség kizárva