"A [kilégző] szelepes FFP2, FFP3 maszkok az egészséges egészségügyi dolgozóknak valók, őket védi hétköznapi használatra ne használjuk."
Müller Cecília
Kedves Müller Cecília, a
kilégzőszelepes maszkok NEM egészségügyi használatra valók, hanem iparira. Autófényezőknek, parkettásoknak, azbeszttel dolgozóknak ésatöbbi, ahol ez egy ergonómiai könnyítés a maszkon, mert a szaki kilégzése nem tényező (ezért is volt tragikus az idei évben ez a járvány, mert az ipari felhasználók nem jutottak maszkhoz, ami súlyos egészségkárosodások megalapozója lehet és lesz is azoknál, akik ennek ellenére munkát kényszerültek vállalni). Egészségügyi dolgozó steril térben viseli a maszkot normál esetben, ott nem lélegezhet ki szűrés nélkül, éppenhogy tilos kilégzőszelepest viselnie, azonkívül nem tudhatjuk, melyik egészségügyi dolgozó egészséges! Kézcsók, egészségügyi felhasználásra ezért a kilégzőszelep nélkülieket használjuk!
Talán ez a döbbenetes mondat lehet a válasz arra, hogy a kórházakban milyen hatalmas arányban kapják el az oda betérő egészségesek a koronavírust a fertőzött egészségügyi dolgozóktól, merthogy gondolom nemhogy minket civileket nem sikerül tesztelni, hanem még őket se! Viszont jól ellátták őket kilégzőszelepes FFP2 maszkokkal! Azt hittem ez utóbbiek csak az első hullám ideji kényszerbeszerzéseknél kerültek elő, amikor azt adtak, amit szerezni tudtak, de ma már rendes, szelep nélküli eü. felhasználásra tervezett maszkokat adnak! Ezek szerint nemhogy nem, hanem máig nem tudtak megkérdezni egy munkavédelmist se erről, pedig minden intézménynek van ilyenje, a minisztériumnak is, a kórháznak is!
Egyébként meg az egészséges egészségügyi dolgozó úgy néz ki, hogy személyében elkülönítették steril környezetbe, ahová befelé menet mentesítették őt (tisztasági fürdés, körömpucolás, új ruha) és a tünetek megjelenésének átlagos idejéig ott is tartották a negatív eredménnyel járó első tesztelést követően, majd ennek a végén csináltak vele mégegy tesztet és az is negatív lett, hogy -egyelőre- egészséges felkiáltással aztán elbocsájthassák. Akivel egy ilyen körülbelül ötnapos procedúrát megcsináltak, arról se biztosan, hanem egy 99,9 százaléknyi valószínűséggel állíthatjuk a koronavírus mentességet. Kábé. Ilyet persze csak Putyin vendégeivel csinálnak, szóval ez nem elvárható természetesen, de nem is kell, mert a kockázatot kell minimalizálni a munkavédelemben, ezért kap minden eü. dolgozó normális helyen rendes, kilégzéskor is ugyanúgy szűrő maszkot mint belégzéskor. De Müller néni maga mondta, hogy
már nem tudni pontosan ki a beteg, ezért mindenkit fertőzőnek tekintenek, ami hatványozottan igaz az egészségügyi dolgozókra, hiszen náluk a legnagyobb a kitettség, szóval miért tetszik kétszeresen is butaságot beszélni! Akkor meg csak kellene bonyolult legyen összerakni a képet, tudja ezt a néni magától is!
Mégha az egyiket, hogy milyen maszk, mire való nem tudhatja, csak logikusan sejtheti, azt csak a munkavédelmis tudja szakmából, de legalább egészséges egészségügyi dolgozókról ne beszéljen! Ráadásul ha a következő mondatban leírja, hogy a légzést könnyítő célú kilégzőszelepen szűretlenül jut a külvilágbe a kilégzett levegő, akkor csak össze kellett volna rakni fejben a képet, hogy mi a baj ezzel egy eü. létesítményben!
Apropó, tesztelés, csak mert a fertőzött eü. dolgozók nemcsak a kórházban, hanem a teszteléseken is terjeszthetik a járványt:
Akad mentőállomás, ahol szinte mindenki koronás
“Egyre nehezebben bírjuk (...) egy több bajtársunk beleesik a betegségbe (...) fogy a létszám (...) a betegségek száma viszont emelkedik.”
Ezeket Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke mondta a Klubrádió Esti Gyors című műsorában.
A mentősök szövetségi elnöke elmesélte, hogy akad olyan mentőállomás, ahol szinte az összes kollégájuk koronavírusos lett, más helyeken akár 15-en is várnak egyszerre a teszteredményükre.
A problémákat az okozza, hogy Kusper elmondása szerint mentősök - akiknek az eredeti feladata a mentés lenne - máig napi több ezer tesztet végeznek el, ami képtelenül nagy és rengeteg időt felemésztő feladat. Egyes mentősök a 12 órás műszakjuk egy részét fordítják tesztelésre, mások annak letelte után önként vállalnak ilyen pluszfeladatot, a szabadidejük terhére.
Bár viselnek védőfelszerelést, ők is megfertőződhetnek. Az elnök szerint az Országos Mentőszolgálat mindent megtesz, hogy a sok teszt miatt ne kerüljön veszélybe a mentés, ezért is vonták például be az orvostanhallgatókat. Kusper szerencsésebbek tartaná, ha nem a mentősök tesztelnének, hanem tesztelési pontokat hoznának létre és ott zajlana a folyamat.