Ezt a kérdést már legalább egy fél tucatszor kitárgyaltuk.
Nincs arra kapacitás, hogy tünetmenteseket tömegesen PCR teszteljenek, leszámítva egy-két speciális csoport rendszeres tesztelését. A megtalált esetek körbetesztelése, meg a kontaktkutatás kb. a 1. hullám elején volt még indokolt, amikor néhány elszigetelt, elszórt eset volt és azokat még volt esély körbe zárni, vagy egy kis gócot elszigetelni.
Tömeges terjedésnél a kontaktkutatást, meg a körbe tesztelést el lehet felejteni.
Aki pedig tünetes az maradjon otthon! Mindenki járvány hullámban hordjon maszkot és lehetőség szerint kerülje a csoportosulást, főleg zárt térben! Illetve mindenki oltakozzon! Ez segít. Az viszont a járvány terjedést nem befolyásolja érdemben, hogy egy nap 10, 20, 50, vagy 100 ezer PCR teszt van-e.
A PCR tesztelés sokszorta drágább, sokszorta kapacitás igényesebb, nagyságrenddel szűkebb keresztmetszet, és jóval kevésbé hatékony, mint az oltás, vagy mint a maszk hordás, vagy mint az önkéntes karantén.
Közveszélyes sült bolond az, aki tünetekkel emberek közé megy, mert még nem jött meg a teszteredménye, vagy eleve nem is tesztelték és ő sem tesztelteti magát. Ha meg otthon marad a tünetei miatt, akkor teszt nélkül is megoldódik a probléma. De ha nem pozitív az eset, akkor sem sokat ér a (feloldó) teszt. Egyrészt attól még, hogy valaki nem COVIDS-os, hanem más felsőlégúti betegsége van, egyáltalán nem kellene másként viselkednie. Semmilyen fertőző betegséget nem szabadna terjeszteni. A negatív PCR teszteredmény pedig már akkor elavult, amikor megjön, mert a mintavétel óta bőven volt lehetőség a fertőzésre, ha valaki nem vonult karantéba.
A tesztelésnek két értelmes célja van járványhullámban, ha már tömegessé vált a terjedés.
Az egyik a hullám nyomon követése. Ehhez nagyon kevés teszt is elég. Az influenza járványok esetében gyenge terjedésnél heti néhány teszttől a járványcsúcson heti pár száz tesztig terjedő menyiséggel vígan elműködget a figyelő szolgálat.
A másik a terápiát segítő diagnózis megerősítés. Szintén influenza esetén a diagnózis messze túlnyomó részben a tüneteken alapul és csak elenyésző esetet tesztelnek, mégis tudják kezelni a betegeket. COVID-nál aki enyhe tünetes az otthon kifekszi, tüneti kezeléssel, ugyanúgy ahogy az influenzát, Aki meg súlyos, annál már a tünetekből elég biztos a diagnózis, de természetesen nála a tesztelés is indokolt, viszont a kórházi esetszám a jelenlegi tesztmennyiség töredékét sem indokolná. A COVID esetében a korai pozitív teszttel annyit lehetne terápiás szempontból elérni, hogy talán időben kezdhetik a Favipiravirt. De a gyakorlatban a lappangási idő, a beteg orvoshoz fordulásának késleltetése és a tünetei megjelenésétől és a tesztelés átfutási ideje miatt még ez is csak egy nagyon gyenge talán. A valóságban nincs akkora PCR tesztkapacitás hogy mindenkinek azonnal megtörténjen a mintavétel és másnapra meglegyen az eredmény.
Pont ezért a terápiás, célú, diagnózist megerősítő tesztelésnél a PCR-ről áttértek az antigén gyorstesztekre, mert az helyben végezhető és annak lényegében azonnal van eredménye. Ki is osztottak a háziorvosoknak egy csomó ilyen gyorstesztet, de a gyógyszertárakban is lehet kapni és a teszt pontokon is elvégzik. Antigén gyorstesztből nincs hiány. A PCR a terápia segítésére egyszerűen túl lassú, túlzottan erőforrás igényes, túl drága és túl macerás.
Szóval igen. A tesztfetisisztákról azt gondolom, hogy egy értelmetlen, drága és kapacitásigényes pótcselekvésen rugóznak.