[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 176
15 851
113
Mondjuk a nyugdíj rendszerhez hozzá lehetne úgy nyúlni, hogy:
1. Vagy maximalizálják a kifizetéseket, vagyis például 150 ezer forint fölött a fenn maradó részt nem fizetik ki. "sapkás" módszer.
2. Vagy mindenki egyen nyugdíjat kap a befizetéseitől függetlenül. Mondjuk a mindenkori nettó garantál bérminimumhoz lenne kötve, ami ma kb. 86 ezer forint.

Ezeken azért sok pénzt meg lehetne spórolni.
Én azért vagyok a 2. pont pártján, mert így a legnagyobb aktív szavazóbázis (a nyugdíjasok) is érdekeltek lennének abban, hogy olyanra szavazzanak ki emeli a munkások bérét és így párhuzamosan a nyugdíjakat is.

Ez akkor működne, ha előbb elvennéd a szavazati jogukat.
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Mondjuk a nyugdíj rendszerhez hozzá lehetne úgy nyúlni, hogy:
1. Vagy maximalizálják a kifizetéseket, vagyis például 150 ezer forint fölött a fenn maradó részt nem fizetik ki. "sapkás" módszer.
2. Vagy mindenki egyen nyugdíjat kap a befizetéseitől függetlenül. Mondjuk a mindenkori nettó garantál bérminimumhoz lenne kötve, ami ma kb. 86 ezer forint.

Ezeken azért sok pénzt meg lehetne spórolni.
Én azért vagyok a 2. pont pártján, mert így a legnagyobb aktív szavazóbázis (a nyugdíjasok) is érdekeltek lennének abban, hogy olyanra szavazzanak ki emeli a munkások bérét és így párhuzamosan a nyugdíjakat is.

Részemről no problem, egyetlen kikötéssel: amivel a 150000.- fölötti nyugdíjamat kitermeltem, azt akkor kérem vissza egy összegben a számlámra (a kamatokon még gondolkozom), mert azt ugye anno tőlem elvonták mint nyugdíjalapot, és ez nekem évekig havi 300-320 munkaórát jelentett, nem éppen íróasztali és légkondis-körülmények között.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
Emel

Amit te anno befizettél az nem a mostani nyugdíjadra ment el, hanem az akkori nyugdíjasok nyugdíjára. Arra, hogy ők 13. havi nyugdíjat kapjanak, hiszen így a legkönnyebb szavazatot vásárolni.
Bőven van a családban nálunk is nyugdíjas, és mind keményen melóztak a pénzükért.
De azért elég egyszerű kiszámolni, hogy az én+húgom befizetéséből nem lehet kifizetni apám+2 mamám+dédimamám nyugdíját. És sajnos a papák már nem is élnek :-(
Szerintem más családokban is hasonló a helyzet. Alacsony munkabérek mellet nem lehet kitermelni a sok nyugdíjat. Ez van.

csibeszke

Ha szóba kerül én ezt el szoktam mondani a nyugdíjasoknak. Hát nem boldogok tőle.
Mondjuk egyszer kipróbálnám ezt egy DK gyűlésen XD

Tarzan

Ha rajtam múlna senki sem szavazhatna 70 éves kor fölött, de nem rajtam múlik. Ahogyan a nyugdíj rendszer sem.
Viszont ha a rendszer ilyen marad előbb-utóbb nem tudunk ennyi pénzt elszórni a nyugdíjakra.
 
M

molnibalage

Guest
Ha rajtam múlna senki sem szavazhatna 70 éves kor fölött, de nem rajtam múlik.
Miért? Számtalan értelmes nyudíjast ismerek. A probléma az, hogy a számtalan gyök2 ember hogyan dönt és szavaz. Nem kor szerinti differenciálás kellene. Nem egy embertől hallottam már, hogy a censusos választójogban azért volt valami... Természetesen számtalan érv szól ellene is...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Emel

Amit te anno befizettél az nem a mostani nyugdíjadra ment el, hanem az akkori nyugdíjasok nyugdíjára. Arra, hogy ők 13. havi nyugdíjat kapjanak, hiszen így a legkönnyebb szavazatot vásárolni.
Bőven van a családban nálunk is nyugdíjas, és mind keményen melóztak a pénzükért.
De azért elég egyszerű kiszámolni, hogy az én+húgom befizetéséből nem lehet kifizetni apám+2 mamám+dédimamám nyugdíját. És sajnos a papák már nem is élnek :-(
Szerintem más családokban is hasonló a helyzet. Alacsony munkabérek mellet nem lehet kitermelni a sok nyugdíjat. Ez van.
Bocsi, én nem befizettem, hanem tőlem azt elvették, nem volt fölötte döntési jogköröm. Azt is tudom, hogy nem nekem kamatoztatták, hanem részben kifizették az akkori nyugdíjakra, részben meg eltapsolták egészen másra. Viszont nem lenne kötelező mesterségesen alacsonyan tartani a munkabéreket, akkor talán több lenne a befizetés is, márcsak azért is, mert kevesebben menekültek volna a Lajtától nyugatra dolgozni. Csak a közelebbi családból is öt fiatal van kint, és nem jókedvükből, majdnem sírva mentek el (tudom, mert én vittem ki az első fuvart Ferihegyre).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
Molni

Én is ismerek értelmes időseket IS, például volt olyan egyetemi tanárom aki férfi emberként (nagy szó) már 80-on túl volt és még tanított. Hatalmas tudással rendelkező ember.
Viszont saját tapasztalataim szerint az emberek túlnyomó többsége 70 éves kor fölött elkezd szellemileg leépülni.
Ha elfogadjuk azt a tényt, hogy bizonyos életkor alatt nem elég érett az ember ahhoz, hogy önállóan döntéseket hozzon (18 év jelenleg a cenzus) akkor azt is el kell fogadjuk, hogy bizonyos kor fölött a leépülés miatt szintén ez a helyzet. Pozitív értelemben vett kivétel mindig akad, de a nagy átlagnál ez a helyzet.

A másik az, hogy én legutóbb fölvetettem azt, hogy én csak olyat engednék szavazni akinek érettségije van.
Erre le lettem hurrogva, pedig nagy átlagban akinek még az sincs az elég keveset tud ahhoz, hogy megalapozott döntéseket hozzon. Ezt tapasztalatból mondom, hiszen napi szinten emberekkel foglalkozom.
Ráadásul olyan alacsony manapság egy érettségi színvonala, hogy aki szavazni szeretne és értelmes ember, de nincs érettségije az simán elmegy és megszerzi. 20%-tól kettes. Aki ennyit nem tud elérni annak szerintem nincs helye egy szavazáson.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
Emel

"Bocsi, én nem befizettem, hanem tőlem azt elvették, nem volt fölötte döntési jogköröm. Azt is tudom, hogy nem nekem kamatoztatták, hanem részben kifizették az akkori nyugdíjakra, részben meg eltapsolták egészen másra. Viszont nem lenne kötelező mesterségesen alacsonyan tartani a munkabéreket, akkor talán több lenne a befizetés is, márcsak azért is, mert kevesebben menekültek volna a Lajtától nyugatra dolgozni. Csak a közelebbi családból is öt fiatal van kint, és nem jókedvükből, majdnem sírva mentek el (tudom, mert én vittem ki az első fuvart Ferihegyre)."

Akkor az az 5 fiatal se neked termeli a nyugdíjat, hanem valaki másnak nyugaton. Mégis elvárnád, hogy magas legyen a nyugdíjad, hiszen úgy érzed (jogosan), hogy te megdolgoztál érte.
Csak tudod az a helyzet, hogy amíg a nyugdíjas tömegek döntik el azt, hogy mi lesz az ország sorsa, addig a fiataloknak nem osztanak lapot a politikai érdek érvényesítésben. Így meg a fiatalok maximum a lábukkal szavazhatnak, vagyis a helyzet csak romlik.
Ebből a spirálból csak úgy lehetne kilépni, hogy :
1. Ha a nyugdíjat a bérekhez kötjük valamilyen formában így érdekeltté tesszük a nyugdíjasokat abban, hogy jól menjen az aktuális melósoknak is, vagyis legyen aki megtermelje a nyugdíjukat.
2. Ha kizárjuk a nagyon időseket a szavazásból és így a pártoknak az aktív korcsoportok véleményét kell figyelembe venniük.

De ha látsz/tudsz más megoldást én szívesen meghallgatlak. Nyitott vagyok minden gondolatra :)
 
M

molnibalage

Guest
Ráadásul olyan alacsony manapság egy érettségi színvonala, hogy aki szavazni szeretne és értelmes ember, de nincs érettségije az simán elmegy és megszerzi. 20%-tól kettes. Aki ennyit nem tud elérni annak szerintem nincs helye egy szavazáson.
Még, ha ezzel technikailag egyet is értek, az általános választójog mögött olyan szellemiség húzódik meg, ami ezt felülírja annak ellenére, hogy a közösség számára ez így nettó szopás.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Még, ha ezzel technikailag egyet is értek, az általános választójog mögött olyan szellemiség húzódik meg, ami ezt felülírja annak ellenére, hogy a közösség számára ez így nettó szopás.
Az altalanos valasztojoggal nincs gond.
Azzal van gond, hogy egyforman szamit mindenki szavazata.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
Azzal tudnàk elni, hogy csak az szavazhasson, aki adót fizet. Tehàt se nyugdijasok, se diàkok, se munkanëlküliek stb.
Elvègre az àllamot az adókból tartjuk fennt. Kèrdès, hogy az pl àfa szàmitson-e.
Iskolai végzettséghez kötni èrtelmetlen, szerintem. Miert tudnà egy munkanélküli bölcsèsz jobban, hogy milyen àllam legyen, mint egy adót fizető melós?
Megkövezhettek :) :)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Azzal tudnàk elni, hogy csak az szavazhasson, aki adót fizet. Tehàt se nyugdijasok, se diàkok, se munkanëlküliek stb.
Elvègre az àllamot az adókból tartjuk fennt. Kèrdès, hogy az pl àfa szàmitson-e.
Iskolai végzettséghez kötni èrtelmetlen, szerintem. Miert tudnà egy munkanélküli bölcsèsz jobban, hogy milyen àllam legyen, mint egy adót fizető melós?
Megkövezhettek :) :)

Kovezes nincs, de gondold vegig meg egyszer szerintem.
A munkanelkuliseg peldaul jellemzoen ideiglenes allapot.

"Miert tudnà egy munkanélküli bölcsèsz jobban, hogy milyen àllam legyen, mint egy adót fizető melós?"

Mert mondjuk intelligensebb, okosabb elmeletben (most nem erintve azt, hogy mennyit er a bolcseszkepzes ugy, ahogy most csinaljak; az ezzel kapcsolatos velemenyemet mar ismeritek).

A helyzet az, hogy leginkabb konkret kerdeseknel lehetne ertelme a cenzusnak es semmi mas nem kellene hozza, mint egy teszt, ami megelozne a valasztasi jogosultsagot es a temat illeto olvasottsagot/tudast merne.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
2ndt: Kösz, hogy nem dobod az első követ :)
A bölcsèsz- melós kèrdèsben nem értünk egyet. Elèg, pl ha TGM-re gondolok :) :)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Emel

"Bocsi, én nem befizettem, hanem tőlem azt elvették, nem volt fölötte döntési jogköröm. Azt is tudom, hogy nem nekem kamatoztatták, hanem részben kifizették az akkori nyugdíjakra, részben meg eltapsolták egészen másra. Viszont nem lenne kötelező mesterségesen alacsonyan tartani a munkabéreket, akkor talán több lenne a befizetés is, márcsak azért is, mert kevesebben menekültek volna a Lajtától nyugatra dolgozni. Csak a közelebbi családból is öt fiatal van kint, és nem jókedvükből, majdnem sírva mentek el (tudom, mert én vittem ki az első fuvart Ferihegyre)."

Akkor az az 5 fiatal se neked termeli a nyugdíjat, hanem valaki másnak nyugaton. Mégis elvárnád, hogy magas legyen a nyugdíjad, hiszen úgy érzed (jogosan), hogy te megdolgoztál érte.
Csak tudod az a helyzet, hogy amíg a nyugdíjas tömegek döntik el azt, hogy mi lesz az ország sorsa, addig a fiataloknak nem osztanak lapot a politikai érdek érvényesítésben. Így meg a fiatalok maximum a lábukkal szavazhatnak, vagyis a helyzet csak romlik.
Ebből a spirálból csak úgy lehetne kilépni, hogy :
1. Ha a nyugdíjat a bérekhez kötjük valamilyen formában így érdekeltté tesszük a nyugdíjasokat abban, hogy jól menjen az aktuális melósoknak is, vagyis legyen aki megtermelje a nyugdíjukat.
2. Ha kizárjuk a nagyon időseket a szavazásból és így a pártoknak az aktív korcsoportok véleményét kell figyelembe venniük.

De ha látsz/tudsz más megoldást én szívesen meghallgatlak. Nyitott vagyok minden gondolatra :)
Tudom, de nemcsak ezért fáj hogy elmentek, hanem azért is, mert más ismerősöknél már azt tapasztalom, hogy bár csak pár évre tervezték a "kiruccanást" (amíg anyagilag egyenesbe jönnek), ma már bevallottan csak mint turistára számíthatunk rájuk - amíg élnek a szülők, utána meg vagy-vagy se. Szóval akik nagyjából két-három éven belül nem jönnek haza, azoknál már elszakadnak az itthoni szálak, betagozódnak egy ottani társadalomba. Bizony hogy elvárnám a nyugdíjamat, mert nem én csináltam azokat a körülményeket, meg nem is tehettem ellene, amitől a külföldön dolgozók elmentek az országból. Ők nem kalandvágyból mentek el, hanem azért, mert pár év küszködéssel rájöttek hogy ilyen bérek mellett csak az éhhalált fogják elkerülni, de egy lépést sem jutnak előre. És az agyvérzés kerülget mikor látom, hogy mennyire fölösleges, nem állami feladatú dolgokra tízmilliárdok mennek el, miközben akiknek az adójából erre költenek azok semmire sem jutnak. Az állam/Viktorovics azt mondja, van amire nem telik - el is hinném hogy nem hazudik, de közben meg tudom, hogy vállalkozási adó-tízmilliárdokról mond le a költségvetés, ha azt sportcélokra utalja a vállalkozó. Ezt melyik választási programjukból lehet levezetni?!! Vagy nekik nincs is olyan?!
El lehet venni tömegektől a választási jogosultságot, de minek, mikor így is már alig érdekel valakit ez a bohóckodás, amit van pofájuk demokráciának csúfolni azoknak, akik megválasztásuk esetén fáraónak képzelve magukat azt hiszik, hogy bármire korlátlan felhatalmazásuk van.
A nyugdíjamhoz meg nem azért szeretnék ragaszkodni hogy eljussak Hawai-ra vagy legalább Horvátországig, és nem saját úszómedencét építenék, hanem mert van három felnőtt fiam, tehát van kiknek besegíteni hogy valaha lakáshoz jussanak (feltéve ha ők is meg nem unják az itthoni "sikereket" idő előtt).
Szóval miért mennek el az emberel az országból? Mert még azok sincsenek rendesen megfizetve, akiknek van itthon munkájuk! Ha meg véletlenül lebetegszenek, akkor hiába vonták le tőlük az EÜ járulékot, odaállhatnak a sokhónapos várólista végére vagy fizethetnek zsebből a magánrendelőkben - ha van annyi fizetésük egyáltalán. Ha ezeken nem tudnak sürgősen változtatni, akkor még laza 15-20 év, és kiürül az ország, részben kihal, részben elmegy a maradék zöme is. Aztán lehet királykodni a maradékon, meg magyarázni hogy béremelésre nem telik, de a stadionban focizni az tetszik a főnöknek és milyen egészséges.
Mindenesetre egy nyugdíjplafont én bevezetnék, de ezzel együtt egy éves szintű levonási plafont is olyan szinten, hogy bizonyos határon túl megszűnjön a levonás mondjuk átlagszinten az év utolsó két hónapjában (és ne csak a túl magas fizetésűek tudják ezt elérni).
Beszélgethetünk még, de most más dolgom is van, üdv
 
M

molnibalage

Guest
Azzal tudnàk elni, hogy csak az szavazhasson, aki adót fizet. Tehàt se nyugdijasok, se diàkok, se munkanëlküliek stb.
Elvègre az àllamot az adókból tartjuk fennt. Kèrdès, hogy az pl àfa szàmitson-e.
Iskolai végzettséghez kötni èrtelmetlen, szerintem. Miert tudnà egy munkanélküli bölcsèsz jobban, hogy milyen àllam legyen, mint egy adót fizető melós?
Megkövezhettek :) :)
Tehát aki éppen választások idején munkanélküli az nem szavazhat? Hát aki külföldön dolgozik és nem haza adózik?
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Csak a balliberálisok hagyják el ezt az országot. Igazi magyar hazafiak sose tennének ilyet, hisz "itt élned halnod kell".
 
M

molnibalage

Guest
Emel: menj többet a szabad levegőre, napfényre. Segit a depresszió ellen.
A valóság felvázolása az nem depresszió... Ha nekem nem lenne egy baráti köröm itthon és nagyhirtelen állástalan lennék, akkor nem feltétlen itthon keresnék munkahelyet én sem.

Mikor egyetemista voltam akkor még úgy nézett ki, hogy ebből az országból lehet valami. Én 2010 óta kurvára nem ezt látom. Visszamenőleges törvénykezés, egy olyan alkotmánny (muhahabazdmeg) összehozása, aminek stabilitása és értéke a WC papírhoz mérhető, korrupció olyan magasban, hogy arra a 3. világ is csettintene, miközben folyik a szabadságharc az ellen, aki ellen nem kéne...

Ezt sikerült összehozni. Nehéz jó érveket találni arra, hogy miért ne kellenne az összes narancsos fővezért agyonverni, de lehetőleg lassan...
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
Emel

Most néztem délután a kormányinfót, Lázár is mondta, hogy tisztában vannak azzal, hogy óriási a bérnyomás a gazdaságban.
Elvileg jövőre megkezdődik a Varga Mihály féle járulék csökkentési program. Majd meglátjuk mit sikerül belőle kihozni, bár én nem vagyok túl bizakodó ez ügyben :-S
Ugyanis ha csökkented a bevételeidet akkor a kiadásaidat is csökkentened kell, különben újra ott tartunk majd, mint az előző garnitúra idején, amikor szépen elkezdtük felélni a jövőnket. (még a levegőt is hitelre vette az ország)

Ha mondjuk fixálnánk a nyugdíjakat, mondjuk a bérminimum szintjén, akkor a nyugdíj járulékot is fix összegként kellene levonnunk, nem pedig %-os arányban.
A béreket mindenképpen emelni kellene. Például:
Jelenleg: 86 ezer a nettó bérminimum. A nyugdíj pedig egyénileg változó, pár 10 ezer forinttól milliós (!!!) kifizetésekig.
Amit én szeretnék: 130-150 ezer lenne a nettó bérminimum. És ennyi lenne a fix nyugdíj összege is.
Egy ilyen béremelés szerintem szükségszerű, mégpedig azonnal egy összegben.
(Ez fizetésben a jelenlegi jogszabályok szerint 250-300 ezres bruttót jelentene. De ugye lehetne arányosan csökkenteni a terheket is. Így a bruttó összeg ennél ténylegesen alacsonyabb lenne.)
Később pedig évenként 5-10%-al emelném a bérminimumot legalább 10 éven át. Így valamelyest felzárkózhatnánk a nyugathoz bérekben és így nem ürülne ki az ország. Szerintem ez lenne a járható út.
 
Status
Not open for further replies.