Kirov-osztály (Project 1144 Orlan)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Lehet nem is az, csak a végfázisban kb 60 fokos szögben csak le a célpontra. Viszont ilyen célpontokat az AEGIS rendszer könnyen leszed.

Ezt irtam en is mire ghostrider topictars leirta hogy ne legyunk man ilyen hulyek mert az biztos hogy eztet is meg aztat is tudja mint fentebb bekopiztam.

Roviden az oroszok sokmindenben kulon utat jarnak.

Tengoknal anno a legekre mentek de nem a csendessegben. A vadaszgepeknel a manoverezesre az elektronikaval szemben a harckocsiknal az automata toltore eskusznek a vilag tobbbi reszevel szemben mig hajo elleni raketanal meg a sebesseg a vesszoparipajuk .

Ennyi !
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
"En tovabbra is allitom hogy hiperszonikus seaskimming raketa nem letezik."

Erre a mondatodra majd emlékezzél max. pár év múlva.


Elmondom en mire szamitok.

Lesz egy "Kitchen" kategoriaju raketajuk de lenyegesen kisebb lesz es zavarvedetteb de hogy nem lesz seaskimming az zicher !
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A Kalibr esetéban talán van olyasmi, hogy létezik olyan spec harci rész ami a végfázisba begyorsúl. Viszont ezzel csökken a robbanóanyag mennyisége.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
A Kalibr esetéban talán van olyasmi, hogy létezik olyan spec harci rész ami a végfázisba begyorsúl. Viszont ezzel csökken a robbanóanyag mennyisége.





Az ucso 100 km re de nem M6 hanem csak 2.5-2.7 M re es ez hatalmas kulonbseg. Mar ezzel is feszegetik rendesen a hatarokat.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 541
113
Na most már viszont én mondom, hogy menthetetlenek vagytok. Csak azért mert orosz, már biztosan járhatatlan és haszontalan, amit csinálnak, mert ti ketten csak ezt tudjátok elképzelni. Bezzeg, ha az USA tervezi akkor, biztos tuti. Pedig szerintem ti is tudjátok, hogy az amik is foglalkoznak ezzel. Az hogy zsákutca, lehet, majd meglátjuk. A stealth technológiáról vajon régen mi lett volna a véleményetek. Ti vagytok azok, akiknek kicsit beszűkült a látásmódjuk, de mindegy.
Kalapács
A szovjet tengók gyorsak voltak, és olyan halkak, amennyire képesek voltak megcsinálni. Fejlődtek? Hát nem kicsit. A jelenlegi orosz tengók csendességével már messze nem nekik vannak problémáik, hanem a "másik oldalnak". A nagy manőverező képességű repülőgépeket ki csinálta meg először (F-16, F-15), ki kezdte az automatizálást és kifejleszti folyamatosan? Hát nem a szovjet/oroszok. Ők azt fejlesztik, amire kapacitásuk és lehetőségeik vannak, amelyek sokkal korlátozottabbak mint a "fejlett nyugaté". Hogy az irányvonal sok mindenben náluk más, igen, de én sem úgy csinálok sok mindent, mint te, de ez még nem hátrány veled szemben. Először gondold át, amit írsz.
Nyugodtan legyetek csak pesszimisták, de ne féloldalasan.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az USA is megtervezte és a franciák a németekkel közösen, csak aztán nem rendszeresítették. Rajtuk kívül Kínai is kifejlesztett sajátot, korlátozottan talán rendszerben is van és Tajvannak is van sajátja, de asszem egyik országban sem terjedt el.
Apropó, a pakiknak a JF-17-hez fejlesztettek "hordozógyilkos" hajó elleni rakétát ami szuperszónikus, viszont ez igazi rakéna, nem torlósugárhajtóműves. Ha már úgy is magasabb légrétegekbe kerül akkor legalább olcsó legyen.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 541
113
Akkor most miről is beszélünk? Van egy probléma, amit meg kell oldani. Lehet, hogy még nem jött el az ideje, mert a háttér még nem teljesen adott és kiforrott, de lehetséges megoldani és a jövőben megjelenhet több országnál. De azt kijelenteni, hogy soha nem lesz életképes, kicsit túlzás.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha jól megnézed, mintha az oroszoknál is kezdenének kikopni ezek a rendszerek.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Ha jól megnézed, mintha az oroszoknál is kezdenének kikopni ezek a rendszerek.

A legvedelmi raketatechnologia cca 15 eve tartott ott hogy a meglevo szenzorokkal szamtech kapacitassal egy 2M sebessegu golflabdat tudtak eltalalni direkt talalattal.

A fazisvezerelt radarokkal a tuzcsatornak szama megtobbszorozodott es igy a sebesseg ma mar nem jelent szinte semmi extrat egy modern legvedelemmel szemben. Ezert indultak el az amik mas fele a lopakodo es gondolkodo ASM fele mig az oroszok most kezdik kapisgalni hogy igazabol totalisan zsakutcaban vannak.


Persze ez egy oroz szimpatizanst sziven ut es felhaborodik de az erzesein es vagyain kivul semmivel nem tudja ezt nem hogy cafolni de meg gyengiteni sem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 835
113
kalapacs

<i><i>"A legvedelmi raketatechnologia cca 15 eve tartott ott hogy a meglevo szenzorokkal szamtech kapacitassal <b>egy 2M sebessegu golflabdat</b> tudtak eltalalni direkt talalattal."</i></i>

Hát hogyne.... :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 835
113
A kibírja-e a rakéta a 6 Mach-ot kérdés szerintem meg nem kérdés.
Egy egyszer használatos homlokfelületről beszélünk, aminek kb. 20 másodpercet kell kibírnia nagy hőterhelésen.
Készülhet valamilyen kerámiából is, vagy lehet "elpárolgós bevonata" is. Űrkutatásban nagyon régóta használnak ilyen anyagokat.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
A kibírja-e a rakéta a 6 Mach-ot kérdés szerintem meg nem kérdés.
Egy egyszer használatos homlokfelületről beszélünk, aminek kb. 20 másodpercet kell kibírnia nagy hőterhelésen.
Készülhet valamilyen kerámiából is, vagy lehet "elpárolgós bevonata" is. Űrkutatásban nagyon régóta használnak ilyen anyagokat.

Valahol olvastam, hogy visszatérő fejeknél az oroszok sikeresen alkalmaztak parafát hővédő burkolatként.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>kalapacs</b>

Köszönöm, hogy szóltál az eltérő kategóriákról, bár pont arra akartam felhívnia figyelmedet, hogy a Sprint ABM maga cáfolja azt, amit állítasz.
A Sprint a nukleáris robbanófeje ellenére saját fázisvezérelt radarral rendelkezett, amire nagy szüksége is volt, hiszen a W66 robbanófej „csak” pár kT-s volt, ez pedig erőseb behatárolta az elfogási távolságot a visszatérő fejekhez képest.

Egy támadó fegyver nagy sebessége eddig melyik háborúban vagy fegyveres összecsapásban volt hátrány bármikor is a világtörténelemben?

Publikus hiperszonikus fejlesztések:

<b>PROMPT (USA)</b> – globális hiperszonikus csapásmérő fegyver, hozzáteszem, eddig is minden globális csapásmérő rakétafegyver hiperszonikus sebességgel tér vissza a légkörbe, lásd az összes ICBM robbanófejet.

<b>Cirkon (Oroszo.)</b> –fejlesztés alatt álló nem hadászati, hanem harcászati hiperszonikus fegyver, amely a Yakhont, Brahmos, Klub-K és Iskander-K utáni következő szint.
<i>Iskander-K:</i>
https://www.youtube.com/watch?v=_mAXSW7L5vk

<b>DF-21 (Kína)</b> – hajók elleni ballisztikus rakéta manőverező visszatérő robbanófejjel, vissaztérő fej becsült sebessége 10M.

Teljesen hihető és hiteles, hogy a tengerészek nem fognak aggódni, ha az ellenfélnek hiperszonikus támadó eszközei lesznek. Ugyanezek a tengerészek értelemszerűen a szuperszonikusok miatt sem aggódnak, a szubszonikusokon meg egyenesen sírva röhögnek.

Ez melyik haditengerészet, ha megkérdezhetem?
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<b>kalapacs</b>

Köszönöm, hogy szóltál az eltérő kategóriákról, bár pont arra akartam felhívnia figyelmedet, hogy a Sprint ABM maga cáfolja azt, amit állítasz.
A Sprint a nukleáris robbanófeje ellenére saját fázisvezérelt radarral rendelkezett, amire nagy szüksége is volt, hiszen a W66 robbanófej „csak” pár kT-s volt, ez pedig erőseb behatárolta az elfogási távolságot a visszatérő fejekhez képest.

Egy támadó fegyver nagy sebessége eddig melyik háborúban vagy fegyveres összecsapásban volt hátrány bármikor is a világtörténelemben?

Publikus hiperszonikus fejlesztések:

<b>PROMPT (USA)</b> – globális hiperszonikus csapásmérő fegyver, hozzáteszem, eddig is minden globális csapásmérő rakétafegyver hiperszonikus sebességgel tér vissza a légkörbe, lásd az összes ICBM robbanófejet.

<b>Cirkon (Oroszo.)</b> –fejlesztés alatt álló nem hadászati, hanem harcászati hiperszonikus fegyver, amely a Yakhont, Brahmos, Klub-K és Iskander-K utáni következő szint.
<i>Iskander-K:</i>
https://www.youtube.com/watch?v=_mAXSW7L5vk

<b>DF-21 (Kína)</b> – hajók elleni ballisztikus rakéta manőverező visszatérő robbanófejjel, vissaztérő fej becsült sebessége 10M.

Teljesen hihető és hiteles, hogy a tengerészek nem fognak aggódni, ha az ellenfélnek hiperszonikus támadó eszközei lesznek. Ugyanezek a tengerészek értelemszerűen a szuperszonikusok miatt sem aggódnak, a szubszonikusokon meg egyenesen sírva röhögnek.

Ez melyik haditengerészet, ha megkérdezhetem?

Monte !

Szimplan nem ertesz a dologhoz amirol nyilatkozol. Ennyi az egesz.

Par gondolat.

A Sprintet azert hoztam hogy lehessen latni micsoda hoterhelest kap egy hiperszonikus repulo test a suru legretegben. Az pedig hogy fazisvezerelt volt a radarja onmagaban SEMMIT nem jelent. Annyira nem hogy az elso legvedelmi rendszerben hasznalt radar a "Home Chain" is fazis vezerelt volt megsem hasznaltak tuzvezetesre. Nem veletlen hogy atom robbanofejjel volt csak megfeleloen "pontos"
Magyaran az hogy fazisvezerelt egy radar meg onmagaban nem sokat mond. De nem ez a lenyeg.

A sebesseg fontos de onmagaban csak arra tamaszkodni karos. Es hogy stilusos is legyek eppen a Napoleont megvero Kutuzov mondta ezt.

A ballisztikus raketaknal ha nem tomeges a csapas mar evtizedek ota tobblepcsos vedelmi rendszerek vannak mind az oroszoknal mind az amiknal. Igen ezek a legnagyobb sebessegu celok de repulesi sebesseguket ugy nyerik hogy nagy magassagba az urbe emelkednek ahol kozegellenalas hijjan valamint a gravitaciot is felhasznalva tudjak ezt a sebesseget elerni. Az ara ennek meg az hogy pl egy interkontinentalis ballisztikus raketat ma FOLDI telepitesu radarral cca 3000 km rol mar felderitenek. Ezzel pedig cca 10 perc idot adnak a vedekezesre .

Ami a vitat elinditotta az az hogy szoba kerult hogy mikent lehet hiperszonikus sebessegu seaskimming raketat epiteni. Nagyon maceras nagyon draga dolog es mar most latni hogy nem eri meg a befektetest.

A sebesseg amire az orosz ASM raketak epulnek onmagaban keves ! Annyira hogy mar a 70 es evekbeli SZU/Orosz BUK M1-2 valamint az elso generacios SZ-300 as legvedelmi rendszereknek is megvolt a ballisztikus raketa elfogasi kepesseguk 4-8 km/sec sebessegig. Szerinted ha ez megvolt 40 evvel ezelott akkor mire kepesek mire lehetnek a legvedelmi rendszerek kepesek ma !!!???

A wiki meg Aranysas meg hasonlo akar nemzetkozi szakkiadvanyok mindig is csak karcoljak feluletesen karcoljak a temat. Nincs hozzaferesuk a tenyleges adatokhoz eljarasokhoz sot meg maguk a katonak akik a rendszert tanultak es hasznaljak sem tudnak rola mindent. Plane nem mas rendszerekrol.


Tisztelettel de gozod sincs a temarol. Csak elkepzeleseid vannak amit igy vagy de olyan adatok alapjan alkottal meg amit hagytak hogy hozzad eljusson vagy direkt igy akartak.

Szerinted az altalad linket videok mennyire fedik a rendszerek tenyleges kepessegeit ? Mennyire korrekt azok alapjan pro vagy kontra velemenyt mondani ?


De most ettol a fenti szosszenettol vonatkoztassunk el egy kicsit es gondold velem vegig a dolgot.

A mai korszeru legvedelmi raketakkal akar 300+ km re is lehet loni a LATOHATAR ALATTI celra !!!! Az az meg akkor sem garantalt a biztos megkozelites ha a Cirkon az ucso 300 km ert vegig 10 meter magasan es 6M sebessegel teszi meg.

De ha igy lenne akkor szerinted milyen orult mennyisegu energiara es szerkezeti kialakitasra lenne szukseg hogy ezt megvalosithassak ?

Ha pedig nagy magasagbol csapna le akkor meg ott van megint a felderitesi ido kerdese ami igy nagysagrendekkel megno es nem hogy 6M celsebesseg de manapsag 10-12M sem problema mar pl az SM-3 rendszernek.

Ugyan az a szitu mint a volt szu orosz tengoknal volt. Azt gondoltak hogy a sebesseggel mindent uberelni tudnak. Aztan nem ugy lett.

Remelem sikerult valamelyest ramutatni arra hogy nem teljesen helyes a gondolatmenet amin te is masok is elindultatok .

Reszemrol a temat befelyeztem mivel innan mar csak ismetelnem magamat.


koszonom
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Kedves Kalapács Úr!
Nem akarok Monte fogatatlan prókátora lenni, de:
Én jártam néhány zárt városában anno Oo-ban! A Fázisvezérelt radar elméletét vaj' ki árulta el a választott hazádnak? Veled ellentétben én név szerint tudom! Ne, hogy valaki azt higgye, hogy Jelcin idejében a zárt városok fejlesztése megszűnt! Ha, valakinek nem lenne tiszta: legalább Miskolc nagyságrendű városokról van szó! A darabszám, meg húsz környékén van. Mondjam? Az USA fasorban sincs! Aztán lehetsz te kiképzett rakétás!
Üdv!
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Kedves Kalapács Úr!
Nem akarok Monte fogatatlan prókátora lenni, de:
Én jártam néhány zárt városában anno Oo-ban! A Fázisvezérelt radar elméletét vaj' ki árulta el a választott hazádnak? Veled ellentétben én név szerint tudom! Ne, hogy valaki azt higgye, hogy Jelcin idejében a zárt városok fejlesztése megszűnt! Ha, valakinek nem lenne tiszta: legalább Miskolc nagyságrendű városokról van szó! A darabszám, meg húsz környékén van. Mondjam? Az USA fasorban sincs! Aztán lehetsz te kiképzett rakétás!
Üdv!

Az elso fazisvezerelt radarrendszer a Brit "Home chain" volt. Ebbol kifolyolag a szakma eme babert nem az oroszoknak adja hanem a Briteknek.

A SZu bukasa utan minden de minden osszeomlott a SZU ban. Igy a katonai fejlesztesek tervezo kozpontok is a zart varosokkal egyutt. Annyira hogy ezen zart varosok meg is szuntek mar csak vedett ipari objektumok vannak..

Lehet neked nem tunt fel de a 90 es evekben az a rendszer amit te lattal megsemmisult eltunt. A romjain epul most az uj verzio de az egy masik tortenet.


Ha neked az okoz lelki kielegulest hogy az USA-t kopkodod tedd nyugodtan. Lehet. Mar magyarorszagon is demokracia van. Es ez nem az oroszoknak koszonheto hanem nagyreszben eppen az USA nak.

Ironikus amit csinalsz es nem kicsit.
 

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 608
8 053
113
kalapacs

"Ha neked az okoz lelki kielegulest hogy az USA-t kopkodod tedd nyugodtan. Lehet. Mar magyarorszagon is demokracia van. Es ez nem az oroszoknak koszonheto hanem nagyreszben eppen az USA nak.

Ironikus amit csinalsz es nem kicsit."

Ekkora marhaságot már régen olvastam. Az USA csak távolról nézte, hogy mi folyik nálunk. A rendszerváltás úgy kezdődőt, hogy Gyuláék jobban szerettek ku.ázni mint a határon átszökőkre lövöldözni. Az oroszok önként kivonultak és nem az USA zavarta ki őket.
"Ironikus amit csinalsz es nem kicsit."
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
kalapacs

"Ha neked az okoz lelki kielegulest hogy az USA-t kopkodod tedd nyugodtan. Lehet. Mar magyarorszagon is demokracia van. Es ez nem az oroszoknak koszonheto hanem nagyreszben eppen az USA nak.

Ironikus amit csinalsz es nem kicsit."

Ekkora marhaságot már régen olvastam. Az USA csak távolról nézte, hogy mi folyik nálunk. A rendszerváltás úgy kezdődőt, hogy Gyuláék jobban szerettek ku.ázni mint a határon átszökőkre lövöldözni. Az oroszok önként kivonultak és nem az USA zavarta ki őket.
"Ironikus amit csinalsz es nem kicsit."


Csak az utolsora reagalnek mert az mindent visz :)

Az oroszok nem onkent vonultak ki hanem mert osszeomlott a politikai gazdasagi rendszeruk majd a tarsadalmuk is . Ebbol kifolyolag keptelenek voltak fentartani azt a politikai es katonai nyomast a kelet europai orszagokon ami altal a korabbi evtizedekben "ideiglenesen" ott allomasozhattak a csapataik.

Megegyszer !

Nem akkor vonultak ki az oroszok amikor ok akartak hanem amikor mar nem tudtak itt maradni.

Ps : Azert par szot az elso reszhez is. A hideghaboru ( amit az oroszok elvesztettek es belebuktak lasd fent ) fo katonai gazdasagi es politkai szerepvallaloja nyugaton az USA volt. Ebbol kifolyolag azt mondani hogy az USA csak tavolrol nezte hogy mi folyik nallunk szimplan orbitalis suletlenseg.