Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Egy nagyon szép példa a biofinomításra:

Nem kötözködni akarok, de kiszámolta valaki mennyi fosszilis CO2t szabadít fel a kukorica termelése, szállítása, feldolgozása + az infrastruktúra felépítése + üzemeltetése? Mert biztos vagyok, hogy koránt se 0-t...
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113
Nem kötözködni akarok, de kiszámolta valaki mennyi fosszilis CO2t szabadít fel a kukorica termelése, szállítása, feldolgozása + az infrastruktúra felépítése + üzemeltetése? Mert biztos vagyok, hogy koránt se 0-t...
2012. okt. 17-én a Európai Bizottság két irányelvet módosítva kiadott egy új javaslatot:
  • 2020 után ne támogassák adókedvezménnyel az első generációs üzemanyagok termelését.
  • Az üzemanyagokra előírt 10% megújuló aránynak csak a felét legyen szabad első generációs bioüzemanyaggal biztosítani (ez az első generációs gyártó kapacitások jelen szinten történő befagyasztását jelenti gyakorlatilag), ez természetesen nem tiltást jelent, hanem azt, hogy mit lehet elszámolni a 2020-as megújuló cél elérésében.
  • 2014. július 1. után csak olyan bioüzemanyag gyárakat szabad építeni, ahol a CO2 megtakarítás minimum 60%-os.
  • A jelenleg működő üzemek esetében 2018. január 1-re 50%-os CO2 megtakarítást kell biztosítani (a technológia korszerűsítésével).
  • A bioüzemanyagok esetében a közlekedésre vonatkozó 10% megújuló részarány számításánál 2-szeres és 4-szeres energiaszorzókat kell használni a felhasznált nyersanyagtól illetve technológiától függően.
Van egy konkrét hazai adat is, amit tudok. 2019-ben a Hungrana (Szabadegyháza) igazgatója azt mondta egy konferencián, hogy náluk a korszerűsítések eredményeképp a CO2 kibocsátásban elérhető megtakarítás 75% a hagyományos üzemanyagokkal összehasonlítva.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 951
19 181
113
2012. okt. 17-én a Európai Bizottság két irányelvet módosítva kiadott egy új javaslatot:
  • 2020 után ne támogassák adókedvezménnyel az első generációs üzemanyagok termelését.
  • Az üzemanyagokra előírt 10% megújuló aránynak csak a felét legyen szabad első generációs bioüzemanyaggal biztosítani (ez az első generációs gyártó kapacitások jelen szinten történő befagyasztását jelenti gyakorlatilag), ez természetesen nem tiltást jelent, hanem azt, hogy mit lehet elszámolni a 2020-as megújuló cél elérésében.
  • 2014. július 1. után csak olyan bioüzemanyag gyárakat szabad építeni, ahol a CO2 megtakarítás minimum 60%-os.
  • A jelenleg működő üzemek esetében 2018. január 1-re 50%-os CO2 megtakarítást kell biztosítani (a technológia korszerűsítésével).
  • A bioüzemanyagok esetében a közlekedésre vonatkozó 10% megújuló részarány számításánál 2-szeres és 4-szeres energiaszorzókat kell használni a felhasznált nyersanyagtól illetve technológiától függően.
Van egy konkrét hazai adat is, amit tudok. 2019-ben a Hungrana (Szabadegyháza) igazgatója azt mondta egy konferencián, hogy náluk a korszerűsítések eredményeképp a CO2 kibocsátásban elérhető megtakarítás 75% a hagyományos üzemanyagokkal összehasonlítva.
Nem ez volt a kérdés.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113
Nem ez volt a kérdés.
Hát ha konkrét számadatot vártatok tőlem, akkor ki kell ábrándítanom a tisztelt egybegyűlteket. Én csak annyit tudok, hogy egy korszerű második generációs biofinomító kisebb CO2 emisszió árán tud üzemanyagot produkálni, mint ha tiszta kőolajat használtak volna fel.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Hát ha konkrét számadatot vártatok tőlem, akkor ki kell ábrándítanom a tisztelt egybegyűlteket. Én csak annyit tudok, hogy egy korszerű második generációs biofinomító kisebb CO2 emisszió árán tud üzemanyagot produkálni, mint ha tiszta kőolajat használtak volna fel.
Na ez a baj. Senki sem tudja, mennyire éri meg CO2 emissziót tekintve. Mert a gyár felépítése egy rakás CO2. A kukoricatermelést segítő célgépek megépítése szintén. A kukorica kiszipolyozza a földet, szóval azt is karban kell tartani pl. (mű)trágyázással. Ha saját megtermelt etanollal kéne üzemeltetni mindent (gyárat, kamiont, kombájnt mindent) és csak a nettó felesleg mehetne eladásra mennyibe is lenne a bioetanollal megtermel fosszilis CO2 kibocsátás-csökkenés?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113
Na ez a baj. Senki sem tudja, mennyire éri meg CO2 emissziót tekintve. Mert a gyár felépítése egy rakás CO2. A kukoricatermelést segítő célgépek megépítése szintén. A kukorica kiszipolyozza a földet, szóval azt is karban kell tartani pl. (mű)trágyázással. Ha saját megtermelt etanollal kéne üzemeltetni mindent (gyárat, kamiont, kombájnt mindent) és csak a nettó felesleg mehetne eladásra mennyibe is lenne a bioetanollal megtermel fosszilis CO2 kibocsátás-csökkenés?
Értem, hogy mire szeretnél kilyukadni. Erre sajnos nem tudok pontos adatot mondani.

Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a bioetanol a kukorica biofinomítása során csak egy termék. A Hungrana például gyárt mellette keményítőt, keményítőtejet (papíripari felhasználásra), kukoricacsíra olajat, izocukrot, dextrózt, glükózt, gyógyszerkönyvi minőségű etanolt (bioetanol további tisztításával), kukorica glutént és CGF takarmányt.
A bejövő kukorica számtalan terméket eredményez, nem csak a biotenaolra van kihegyezve. Így a CO2 emisszió sem csak egy terméket terhel, hanem megoszlik köztük.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Értem, hogy mire szeretnél kilyukadni. Erre sajnos nem tudok pontos adatot mondani.

Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a bioetanol a kukorica biofinomítása során csak egy termék. A Hungrana például gyárt mellette keményítőt, keményítőtejet (papíripari felhasználásra), kukoricacsíra olajat, izocukrot, dextrózt, glükózt, gyógyszerkönyvi minőségű etanolt (bioetanol további tisztításával), kukorica glutént és CGF takarmányt.
A bejövő kukorica számtalan terméket eredményez, nem csak a biotenaolra van kihegyezve. Így a CO2 emisszió sem csak egy terméket terhel, hanem megoszlik köztük.
Nem mondom, hogy nem jó és hasznos (valamint jövedelmező) etanolt meg egy csomó mást termelni, csak abban nem vagyok biztos, hogy a CO2 emisszió csökkenés ér-e annyit, hogy emiatt dicsérjük.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 951
19 181
113
Hát ha konkrét számadatot vártatok tőlem, akkor ki kell ábrándítanom a tisztelt egybegyűlteket. Én csak annyit tudok, hogy egy korszerű második generációs biofinomító kisebb CO2 emisszió árán tud üzemanyagot produkálni, mint ha tiszta kőolajat használtak volna fel.
A talajból (is) von ki szenet minden intenzív mezőgazdasági művelés, nem csak úgy a levegőből lesz az a növény (bár nagyrészt igen). A talaj széntartalma csökken, ugyanúgy fosszilis szenet bányászunk, csak kacifántosabban.

Az, hogy ez EU ilyen-olyan kvótáiban 4x-es szorzóval szerepel, az csak politika.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113
  • Tetszik
Reactions: Wilson and gergo55

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 103
10 333
113
Nem kötözködni akarok, de kiszámolta valaki mennyi fosszilis CO2t szabadít fel a kukorica termelése, szállítása, feldolgozása + az infrastruktúra felépítése + üzemeltetése? Mert biztos vagyok, hogy koránt se 0-t...
Értem, hogy mire szeretnél kilyukadni. Erre sajnos nem tudok pontos adatot mondani.

Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a bioetanol a kukorica biofinomítása során csak egy termék. A Hungrana például gyárt mellette keményítőt, keményítőtejet (papíripari felhasználásra), kukoricacsíra olajat, izocukrot, dextrózt, glükózt, gyógyszerkönyvi minőségű etanolt (bioetanol további tisztításával), kukorica glutént és CGF takarmányt.
A bejövő kukorica számtalan terméket eredményez, nem csak a biotenaolra van kihegyezve. Így a CO2 emisszió sem csak egy terméket terhel, hanem megoszlik köztük.
A teljes vertikum CO2 és energia mérlegét kell nézni!!!!
És a tönkretett földek regenerálásának költségeit is tessék beállítani a mérlegbe!
 
  • Tetszik
Reactions: gafzhu and Nemerson

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 103
10 333
113
Megnyílt a Talajmegújító gazdák youtube csatornája!
Az ekementesen termelők beszélnek szemléletről, módszerekről, hozzáállásról.
Ha érdekel, hogy mit eszünk a jövőben, iratkozz fel, oszd ahova csak tudod, kedveld a videókat, hogy minél több emberhez eljusson a meg és fennmaradásért dolgozók hírei!
:)

 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113
A teljes vertikum CO2 és energia mérlegét kell nézni!!!!
És a tönkretett földek regenerálásának költségeit is tessék beállítani a mérlegbe!
Mivel egyetem óta nem foglalkoztam behatóbban ezzel a témával, így nem tudok sok mindent mondani. Elvileg teljes vertikumot nézve is kedvezőbb. Vagy legalább is én ezt tanultam. De a Hungrana-nál is ezt mondták. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 172
113

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 965
30 776
113
Nem feltétlen környezetvédelem; inkább vidékfejlesztés jellegű:

Személy szerint én teljes mértékben támogatnék földadót.
Egyrészt akinek földje van, a kezelés módjától függetlenül kötelező helyi adót fizessen, egyrészt a település javának szolgálva -mint ahogy helyi iparűzési adót is fizetnek a vállalkozások; másrészt mezőőrség fenntartására. Ez a főleg mezőgazdasági jellegű települések fejlődéséhez is hozzájárulhat.
Másrészt az részben igazságtalan, részben a piac torzulásához vezető dolog, hogy a termőföldön kívül (ha jól tudom), mind befektetés után adót kell fizetni. Ez a kivételezés oda vezetett, hogy sokan csak befektetésként vásárolnak és tartanak termőföldet, holott nem gazdálkodnak rajta. Ezért én úgy gondolom, hogy aki nem maga műveli a földjét legalább részben -és nincs is hozzá eszköze- és csak bérmunkában művelteti, vagy bérbe adja saját kezelés helyett, az igenis fizessen annyi adót utána, mint ha értékpapírból, vagy ingatlan bérbeadásból származna jövedelme. Még annyiban is megengedő vagyok, hogy mondjuk ez csak 5 ha fölött legyen érvényben. Mert a jelenlegi helyzet a külföldi vásárlók kizárása mellett is olyan versenyhelyzetet teremt, ami pont a termelő gazdákat szorítja hátrányba és a kis és közepes gazdaságokat lehetetleníti el. Ezzel (is) a mezőgazdaságba kezdő fiatalabbakat is ellehetlenítve, miközben a gazda-társadalom átlagéletkora is rohamosan öregszik.
Én alapvetően azt is szankcionálnám, ha valaki nem műveli az amúgy művelhető zártkerti ingatlanát is, vagy legalábbis nem gondozza/kaszálja.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Blitz97

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 265
113
Én alapvetően azt is szankcionálnám, ha valaki nem műveli az amúgy művelhető zártkerti ingatlanát is, vagy legalábbis nem gondozza/kaszálja.
Amilyen földárak vannak, már ott tartunk, hogy -legalábbis felénk- már a zárt kerteket is művelik, műveljük. Erre mondják, hogy a piac ad választ a kérdésekre.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 965
30 776
113
Amilyen földárak vannak, már ott tartunk, hogy -legalábbis felénk- már a zárt kerteket is művelik, műveljük. Erre mondják, hogy a piac ad választ a kérdésekre.
Nálunk sokan nem. Mert akinek van, nem adja el, akinek kéne, nem tudja megfizetni. Van aki annak a reményében veszi meg, hogy majd jó drágán eladja...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 265
113
Nálunk sokan nem. Mert akinek van, nem adja el, akinek kéne, nem tudja megfizetni. Van aki annak a reményében veszi meg, hogy majd jó drágán eladja...
Nálunk külön "zárt kert" nem nagyon van, illetve egy pár van, de fel van az is vásárolva, meg művelve van. A házaknál levők meg nem nagyon oszthatók már, mert van egy helyi rendelet, ami kb. mára lehetetlenné teszi. Így marad a romos házak, üres porták megvétele, elvétve bérlés, gyakrabban a szivességi kerthasználat. Ki tudja már a termőföldeket megvenni, ha van is eladó? Meg mikorra hozza vissza az árát, mikor 4 millió/ha-ról beszélünk?