Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 196
113
Csak szerintem én inkább tüsszögök a súlyos szénanáthától, ha olyan barom vagyok, hogy nem készültem antihisztaminnal (ami amúgy óriási minőségi ugrás 20 évvel ezelőtthöz képest, amikor még minden ilyennel együtt is heteket voltam képes végigtüsszögni és szenvedni) mint elhalálozzak 5 évvel ezelőtt fulladásban, vagy 10 évvel ezelőtt, mert épp allergiás időszakban léptem tüskébe, és kaptam egy jóféle tetániás görcsöt.
Én meg kimegyek kaszálni... és nem tüsszögök. :D Meg ha el megy az áram, meggyújok egy gyertyát vagy a petróleumlámpát. :D Esetleg simán lefekszem aludni. :p
Azért járok bringával, mert így egyszerűbb, nem kell a koszos körmömet szétköpdöznöm a 4-es 6-oson.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azóta se értük utol születéskor várható élettartamban európa nyugati részét, de legalább az oroszok is majdnem utolértek...
Nyilván Okinaván is azért élnek sokáig, mert közel van a tenger, hogy elszaladhassanak kezet mosni... szerintem ez több mindenről szól, mint sem, hogy mosunk e kezet a kertben két sor krumpli töltés közt, vagy sem.

Sőt, pont, hogy a nyugati kultúrába van kevésbé preferálva a személyes higiénia, ami itt már-már lassan kiforgatva számon van kérve.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 196
113
Nyilván Okinaván is azért élnek sokáig, mert közel van a tenger, hogy elszaladhassanak kezet mosni... szerintem ez több mindenről szól, mint sem, hogy mosunk e kezet a kertben két sor krumpli töltés közt, vagy sem.

Sőt, pont, hogy a nyugati kultúrába van kevésbé preferálva a személyes higiénia, ami itt már-már lassan kiforgatva számon van kérve.
Pl. angolok, németek, hollandok, franciák. Az olaszok sem hiszem, hogy bathroomtöltelékek lennének.
Amúgy praktikusan ha bemész a kertből, állatoktól, ruhát válasz, kezet mosol...de kint, max lelögybölöd az esővízben.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Jóval kevesebbel, mint a fetesizált sétálsz a szarban életmód.
Mi, hogy mindenért kezet mosol huszonötször? Hogy lemosod az autódat hetente -vagy gyakrabban, mert jujj státuszszimbóleum?
Jajj, legyen a fű két miliméter hetente vágva mert az csupa zöld dolog.
Meg legyen minden higéniásan huszonötször becsomagolva, vagy legyen minden leburkolva -de lehetőleg jó távol gyártva minden, mert fúj undi a gyártás és még kiderülne, hogy nejlonba csomagolt létünk ugyan úgy szemétben születik és szemétben múlik el, mint a tyúkszaros udvar. Csak lehetőleg ebben a nejlonba majd csak valahol kellően távol fullad bele egy bébifóka, és sírhatjuk tele a huszonsokfokos szobában a párnát mikor nézzök az egyen netflixen, hogy jujj mivé fajult a világ.

Nem kell egyik oldal fele sem szélsőségesnek lenni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Pl. angolok, németek, hollandok, franciák. Az olaszok sem hiszem, hogy bathroomtöltelékek lennének.
Amúgy praktikusan ha bemész a kertből, állatoktól, ruhát válasz, kezet mosol...de kint, max lelögybölöd az esővízben.
Nekem vannak ruháim, amiben dolgozok, leteszem a kazánházban, bejövök, vagy kint is mosok kezet ha olyan -igaz nem gyűjtögetem az esővizet- meg bejövök és akkor (is) mosok kezet. Nem is nyúlok addig semmihez -persze közben én vagyok az igénytelen (?).
Nem is értem a logikáját egyeseknek, ha kapálok, majd bejövök és láncfűrészt élezek, meg fát vágok az udvaron akkor hányszor kellene kezet mosnom közben, hogy fél perc múlva ugyan olyan koszos legyen? Nem a kezemet nyalogatom, vagy ahogy írtad, az ásó nyelét. De még a lánckenő olajat sem kóstoltam, sőt a tyúkszarnak se tudom, hogy milyen az íze. Lehet, hogy városban ez a modern, hogy mindent nyalogatni és nyálkahártyába kell dörzsölgetni kell? :O
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 196
113
Az is érdekes, hogy mitől tűnik valami tisztának/higénikusnak. A sok pecséttől és felirattól a csomagoláson, vagy attól, hogy tudod miből készül.
Illetve nem tudom ki mennyire szeretné tudni, mi folyik egy húsipari üzemben, egy üzemi konyhán, esetleg egy pékségben. Nyilván az, hogy nem tudjuk, az megengedi számunkra azt, hogy illúzióink legyenek az adott áru felől, holott szagolt már valaki hentespultot nagyáruházban? Vagy ne adj isten, belegondolt abba, hogy a friss tojásnak hány napba tellt amíg a polcra keveredett? Milyen sterilizációs folyamaton esett át? Vagy a friss húst hányszor olvasztották és fagyasztották ki és le? Amikor az áruházban patkányok, egerek, csótányok, verebek, galambok és még ki tudja mi él, az élelmiszerek között?
Azért vagyok higénia pusztító, mert a saját tyúkom alól kiveszem a tojást, közben meg a gatyába törlöm a kezem, viszont 10 perc múlva az asszony a serpenyőben rotyogtatja a szalonnánkkal?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 196
113
Nem is nyúlok addig semmihez -persze közben én vagyok az igénytelen (?)
Ezzel szemben van aki egy ágyban alszik egy esetlegesen bélférges állattal, amelyik suttyomban a parkban kétpofára zabálta az emberszart a bokor alatt.... Tyütyürü, puszika, puszika... :D Az meg teleszőrözi az egész lakást, meg territóriumot jelöl, ha bedurcizik odaszarik a párnádra. De egy lódarázs felkapja és elrepül vele.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az is érdekes, hogy mitől tűnik valami tisztának/higénikusnak. A sok pecséttől és felirattól a csomagoláson, vagy attól, hogy tudod miből készül.
Illetve nem tudom ki mennyire szeretné tudni, mi folyik egy húsipari üzemben, egy üzemi konyhán, esetleg egy pékségben. Nyilván az, hogy nem tudjuk, az megengedi számunkra azt, hogy illúzióink legyenek az adott áru felől, holott szagolt már valaki hentespultot nagyáruházban? Vagy ne adj isten, belegondolt abba, hogy a friss tojásnak hány napba tellt amíg a polcra keveredett? Milyen sterilizációs folyamaton esett át? Vagy a friss húst hányszor olvasztották és fagyasztották ki és le? Amikor az áruházban patkányok, egerek, csótányok, verebek, galambok és még ki tudja mi él, az élelmiszerek között?
Azért vagyok higénia pusztító, mert a saját tyúkom alól kiveszem a tojást, közben meg a gatyába törlöm a kezem, viszont 10 perc múlva az asszony a serpenyőben rotyogtatja a szalonnánkkal?
Mondjuk én pont tudom. Azután lehet, hogy egyesek nem kezet, hanem belet mosnának. :D

Amúgy a NÉBIH-es videók nagyon jók ebben a témában:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
Az is érdekes, hogy mitől tűnik valami tisztának/higénikusnak. A sok pecséttől és felirattól a csomagoláson, vagy attól, hogy tudod miből készül.
Illetve nem tudom ki mennyire szeretné tudni, mi folyik egy húsipari üzemben, egy üzemi konyhán, esetleg egy pékségben. Nyilván az, hogy nem tudjuk, az megengedi számunkra azt, hogy illúzióink legyenek az adott áru felől, holott szagolt már valaki hentespultot nagyáruházban? Vagy ne adj isten, belegondolt abba, hogy a friss tojásnak hány napba tellt amíg a polcra keveredett? Milyen sterilizációs folyamaton esett át? Vagy a friss húst hányszor olvasztották és fagyasztották ki és le? Amikor az áruházban patkányok, egerek, csótányok, verebek, galambok és még ki tudja mi él, az élelmiszerek között?
Dolgoztál már validált körülmények között egy modern élelmiszeripari létesítményben? Hetente járnak független külső tanúsítóktól mintákat venni mikrobiológiai vizsgálatokhoz.
Ezzel szemben van aki egy ágyban alszik egy esetlegesen bélférges állattal, amelyik suttyomban a parkban kétpofára zabálta az emberszart a bokor alatt.... Tyütyürü, puszika, puszika... :D Az meg teleszőrözi az egész lakást, meg territóriumot jelöl, ha bedurcizik odaszarik a párnádra. De egy lódarázs felkapja és elrepül vele.
Pupika jó esetben rendszeresen (3 havonta) kap széles spektrumú féreghajtót. (Én mondjuk havonta adok.)
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Dolgoztál már validált körülmények között egy modern élelmiszeripari létesítményben? Hetente járnak független külső tanúsítóktól mintákat venni mikrobiológiai vizsgálatokhoz.
Múltkor ácsorogtam egy parkolóban, épp egy péküzlet udvarára láttam rá, jött a furgon, ajtót kinyitják, nézem, valamik esnek ki a földre. A sofőr akkurátusan visszapakolgatta, nem is értettem elsőre, aztán rájöttem, hogy azok kenyerek. Aztán biztos, ami zicher még mikor tolta be az árút még pár darab csak le esegetett, szépen összeszedte. Népek megették a validált mindennapi kenyerünket.
Vagy mikor rohadtul validálva volt a helyi élelmiszeripari feldolgozó, azért még mosogatták a kiolvasztott dögről a nyálkát, amit újracsomagoltak... (ja, német volt a főnök -csak, hogy a magyarozásnak elejét vegyük). És mehetett exportra is.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
Múltkor ácsorogtam egy parkolóban, épp egy péküzlet udvarára láttam rá, jött a furgon, ajtót kinyitják, nézem, valamik esnek ki a földre. A sofőr akkurátusan visszapakolgatta, nem is értettem elsőre, aztán rájöttem, hogy azok kenyerek. Aztán biztos, ami zicher még mikor tolta be az árút még pár darab csak le esegetett, szépen összeszedte. Népek megették a validált mindennapi kenyerünket.
Vagy mikor rohadtul validálva volt a helyi élelmiszeripari feldolgozó, azért még mosogatták a kiolvasztott dögről a nyálkát, amit újracsomagoltak... (ja, német volt a főnök -csak, hogy a magyarozásnak elejét vegyük). És mehetett exportra is.
Ahol én voltam gyakorlaton, az ottani minőségbiztosítási rendszerben ez elképzelhetetlen lenne. És ez minden nagyüzemre igaz.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ahol én voltam gyakorlaton, az ottani minőségbiztosítási rendszerben ez elképzelhetetlen lenne. És ez minden nagyüzemre igaz.
Lehet, hogy jelenleg már így van, nem mondom, hogy nem; de nemrég még nem így volt, abba sem halt bele a fél ország.
Meg most sincs minden agyon ellenőrizve itthon sem, nem; pláne néhány külföldi élelmiszer élelmiszerbiztonságát sem gondolnám túlellenőrzöttnek.
 
  • Szomorú
Reactions: Kim Philby

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Én meg kimegyek kaszálni... és nem tüsszögök. :D Meg ha el megy az áram, meggyújok egy gyertyát vagy a petróleumlámpát. :D Esetleg simán lefekszem aludni. :p
Azért járok bringával, mert így egyszerűbb, nem kell a koszos körmömet szétköpdöznöm a 4-es 6-oson.
Ha megszűnik az elektromos hálózat nehezen szerzel majd gyertyát meg petróleumot is...

De jól elvagytok egymás közt, látom. Felesleges vagyok ide a nyugdíjasklubba.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha megszűnik az elektromos hálózat nehezen szerzel majd gyertyát meg petróleumot is...

De jól elvagytok egymás közt, látom. Felesleges vagyok ide a nyugdíjasklubba.
Olajmécses. :)

De Te is hajlamos vagy szélsőségekre, csak annyi különbséggel, hogy egyrészt lehet, hogy Neked az a természetes és észre sem veszed, hogy mennyire egy steril világ felé csúszol és Te már keresed az okos csapod, mi meg elviccelődünk, meg max elfantáziálgatunk, hogy mi lenne ha, meg mi volt régen (évezredekig) -de nem a villanyoszlopot fűrészelgetjük.
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Hát, és hoppá de nem.
A városban egy főre sokkal kevesebb szennyezés van közlekedésbol, futesbol. Sokkal kevesebb energia a kozmuvekkel kiszolgálni.
Lehet nem voltam egyértelmű én arra próbáltam célozni, hogy az emberi lustaság és kényelemszeretet miatt én kevés esélyt látok arra (ne legyen igazam), hogy megváltoznának a @Kim Philby által fölvetett problémák....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Mint biológus a doktornak mondom, amit biztos te is tudsz, a civilizációs betegségek gyakorisága kisebb mint a középkorban volt, csak mostani rendszerben ezt meg is éljük.
Avagy persze lehet a középkori rendszer:
Előzd meg a gutaütést szepszissel.
Csak szerintem én inkább tüsszögök a súlyos szénanáthától, ha olyan barom vagyok, hogy nem készültem antihisztaminnal (ami amúgy óriási minőségi ugrás 20 évvel ezelőtthöz képest, amikor még minden ilyennel együtt is heteket voltam képes végigtüsszögni és szenvedni) mint elhalálozzak 5 évvel ezelőtt fulladásban, vagy 10 évvel ezelőtt, mert épp allergiás időszakban léptem tüskébe, és kaptam egy jóféle tetániás görcsöt.
Fene a gusztusom.
Csak az a baj, hogy a sok menjünk vissza a szarba lakni embör mind mind igényelné az orvostudományt.
Na igen, meg akkoriban 10-ből ha 2 megélte a felnőtt kort, az válogatott társaság volt, szaporodhatott. De egy átlag családnak el kellett temetnie 8 gyereket.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Na igen, meg akkoriban 10-ből ha 2 megélte a felnőtt kort, az válogatott társaság volt, szaporodhatott. De egy átlag családnak el kellett temetnie 8 gyereket.
Egyszer kiszámoltam egy település adatai alapján, ha jól emlékszem az 1800-as években gyerekek, csecsemők 1/3-a hunyt el egy éves kor alatt, viszont ha azt túlélte és nem volt balesete, akkor elég normális kort megérhetett.
Sajnos a feljegyzésem elveszett az idők folyamán, de ha van rá igény, akkor egyszer rászánom az időt.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 196
113
Egyszer kiszámoltam egy település adatai alapján, ha jól emlékszem az 1800-as években gyerekek, csecsemők 1/3-a hunyt el egy éves kor alatt, viszont ha azt túlélte és nem volt balesete, akkor elég normális kort megérhetett.
Sajnos a feljegyzésem elveszett az idők folyamán, de ha van rá igény, akkor egyszer rászánom az időt.
Nem véletlenül volt az "egykézés" sem. De alapvetően a középkorban is a halálozási arány max. 30% volt. Járvány, éhínség, háború növelte persze a halálozások arányát. De akkoriban 10-12 gyereket szült egy nő. Ma meg mindenkit megmentenek, még az agyhalottakat is életben tartják... Mi ez, ha nem környezetszennyezés, az erőforrások pazarlása?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Egyszer kiszámoltam egy település adatai alapján, ha jól emlékszem az 1800-as években gyerekek, csecsemők 1/3-a hunyt el egy éves kor alatt, viszont ha azt túlélte és nem volt balesete, akkor elég normális kort megérhetett.
Sajnos a feljegyzésem elveszett az idők folyamán, de ha van rá igény, akkor egyszer rászánom az időt.
Akkor az jól prosperáló falu volt és ott nem volt gyakori a magasvérnyomás, mert elkezdtek volna hullani 40-45 éves kor után. Mellesleg az emberek mekkora részének volt vakbélműtétje? Na azoknak legalább 1/3-a (sebészek szerint 100%a) meghalt volna műtét nélkül. 1 éves kor után sem volt nulla a gyermekhalálozás. Nemcsak balesetek miatt. Pl. a jó kis gyomorrontás is elvitt pár gyereket. Vagy sebfertőzés Vagy tetanusz. Vagy tüszős mandula. Na meg a sok tüszős mandulagyulladás után fiatal felnőttkortól jelentkező szívbillentyű-problémák. Nagyon sok ilyen van.
Korai veseelégtelenség, mitrális stenosis +cor bovium, TBC helyett van asthma meg szénanátha meg elhízás. Nem tudom, melyik a jobb.