Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Az orosz szerint a két eszköz harci egyenértéke 1 (T-55) és 1,2 (T-72). Nagyon belefeledkezel néhány számadatba. Az, hogy szemből nem üti át , az nem jelenti azt, hogy oldalról, vagy hátulról sem.
Ha így nézed, akkor van esély a T-55-el is a T-72 ellen, csak matematikailag kisebb (0,8). De, ha többen vagytok, mert a jó parancsnokok olyan erőfölényt tudtak kialakítani jó manőverezéssel, jó tűztámogatással, stb, akkor győzhet egy korszerűtlenebb eszközzel felszerelt kötelék is. Ilyen tényező lehet a kiképzettség és az egyes eszközök technikai állapota, a lőszer és üzemanyag utánpótlás helyzete. Ezek mind a relatív erőfölényhez járulhatnak hozzá, például gyorsabban, ügyesebben manővereznek, használnak ködöt, használják ki a műszaki csapatok támogatását, illetve kevesebb a technikai meghibásodás.

Te feledkezel a számokba...
A harckocsik csak szerencsés helyzerbrn tudnak egymás oldalaba kerülni,mindenki arra törekszik,hogy szemből támadjon az ellenségre.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
"A dandár természetesen nem volt hadrafogható, hisz eszközei egy része "M" zárolt állományból, beüzemelés nélkül sorakozott fel. A dandár személyi állománya természetesen nem volt hadrafogható, hisz csak darabszámra, főre stimmelt, egy részük nem értett ahhoz az eszközhöz amelyik előtt állt. De mindenki ott állt, minden eszköz megvolt kinézetre. Ehhez az akkori Magyar Néphadsereget, kicsi túlzással gatyára kellett vetkőztetni. Sok-sok alakulattól elvonták az eszközöket, embereket."

Nekem ez tetszik a legjobban. :) Minden eszköz hadrafogható volt, mert harcászati gyakorlat is volt egyben. Az M zárolt eszközök lényege az volt, hogy működőképes állapotban, feltölteve üzemanyaggal, lőszerrel, leponyvázva voltak a telephelyeken, indulásra készen. Ezek működtek a leginkább, ha szabd ez írni. Az indító akkumultáorok a századszinteken voltak, a fegyverszobákban, hogy minden időjárási körülmények között indítani lehessen a harcjárműveket. Az hogy nem oda való katonák voltak, a legnagyobb hazugság az írásban. Ki a fene vezette volna a harcjárműveket, ha nincs kiképzett vezetőjük ? Ki lőtt volna velük a gyakorlaton, ha nincs a toronyban kiképzett irányzó ? Kik harcászkodtak, lőttek volna, ha a deszantban nem lövészek ülnek, 1987 októberében, amikor a leszerelés, bevonulás váltás, augusztusban megtörtént ? Már a századoknál voltak a frissen kiképzett újonc lövészek is és ott kapták a továbbiakat. Kik kezelhették csak úgy lazán, a Gvozgyikákat, harckocsikat ? stb. a gatyára vetkőztetés az utolsó gondolata a szerzőnek. Hát tessék megnézni az akkori számokat, haditechnikából és látható mekkora baromságot írt a végére is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
A szombathelyi lövészezred (15. gl.e. később 37. Savaria gl.dd), valóban az első lépcső első alakulata volt. Laktanyája 1975-1980 között épült az utolsó és egyben a legmodernebb laktanyák között (Győr, Sárbogárd-Mezőfalva), azok közül viszont a legnagyobb volt. Körülbelül négyezer (4000) katona fért el benne, semelyik másikban ennyi nem fért el (legfeljebb ahol kettő volt egymás mellett).

Hú, jó hogy ezt írtad. Én is írtam régebben, hogy szerintem 4000 katona volt ott. Én egyszer konyhamunkára vittem pihenés képpen, hétvégén ,a századtól egy kis csapatot és akkor láttam a legénységi étkezési létszámot. Valami könyvben, vagy nagyobb füzetben, vagy mit tudom én, a konyha ÜTI mutogatta, mennyi ember is kell ellátni. Bizonygatta saját fontosságát. :) Nekem is onnan maradt meg, hogy saccra, 4000-en lehettünk akkor ott. :)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Hú, jó hogy ezt írtad. Én is írtam régebben, hogy szerintem 4000 katona volt ott. Én egyszer konyhamunkára vittem pihenés képpen, hétvégén ,a századtól egy kis csapatot és akkor láttam a legénységi étkezési létszámot. Valami könyvben, vagy nagyobb füzetben, vagy mit tudom én, a konyha ÜTI mutogatta, mennyi ember is kell ellátni. Bizonygatta saját fontosságát. :) Nekem is onnan maradt meg, hogy saccra, 4000-en lehettünk akkor ott. :)

Most meg azt mondjuk, hogy lehetetlen egy 4000 fős lövészdandárt elhelyezni egy laktanyában...!

Nagy az isten állatkertje......
és alacsony a kerítés..... :D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Most meg azt mondjuk, hogy lehetetlen egy 4000 fős lövészdandárt elhelyezni egy laktanyában...!

Nagy az isten állatkertje......
és alacsony a kerítés..... :D

Ez volt az, ahol elfért 4000 katona és a technika, egy helyen, Szombathelyen. A fotó felső részén jól kivehető a füves repülőtér. Felette, a fotót tetején pedig a dandár gyakorlótere is jól értelmezhető. Népszerűbb nevén, a "szöcske". :)

14974655.jpg
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Ez volt az, ahol elfért 4000 katona és a technika, egy helyen, Szombathelyen. A fotó felső részén jól kivehető a füves repülőtér. Felette, a fotót tetején pedig a dandár gyakorlótere is jól értelmezhető. Népszerűbb nevén, a "szöcske". :)

14974655.jpg

Köszi! Nagyon jó kép!
A tantermi épület ami a kiképzések elméleti foglalkozásaira szolgált akkora volt, mint egy szabvány magyar általános iskola panel épülete, jó, asszem csak kétszintes volt.
A gyakorlótere valóban a közvetlen mellette lévő reptér mellet volt.
Olyan CSMO (csapat művelődési otthon) volt, amilyen sok alakulatnak most sincs (színházterem, stb.), stúdióval, kisebb helységekkel, eligazítókkal, raktárakkal.
Apróság, de a legtöbb megmaradt laktanyának ma sincs betonozott alakulótere, kavicsot kell kapálni meg gereblyézni, a fű miatt úgy, hogy nem fér el rajt egy feltöltött alakulat.
Hihetetlen az emberi ostobaság.
A kétezres években (Szombathelyt 2004-ben zárták be), Hódmezővásárhelyen két zászlóaljépületet és két nőtlen szállót kellett építeni, Hadházon egy zászlóalj épületet és egy komplett telephelyet, mert nem volt...
Csak Hódmezőn 160 iroda kellett volna 2000-ben, Szombathelyen ennyi volt üres.....:eek:
És nagyon kedvelem Hódmezővásárhelyt, még mielőtt valaki nekem esne....
Érdemes ránagyítani a képre, hogy látszódjanak a méretek....
Most telephelyeket kell építeni az új technikának, itt meg 130 db BMP volt tárolva nagyrészt fedett tárolókban 2000-ben, sok száz más technika mellett. o_O
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Köszi! Nagyon jó kép!
A tantermi épület ami a kiképzések elméleti foglalkozásaira szolgált akkora volt, mint egy szabvány magyar általános iskola panel épülete, jó, asszem csak kétszintes volt.
A gyakorlótere valóban a közvetlen mellette lévő reptér mellet volt.
Olyan CSMO (csapat művelődési otthon) volt, amilyen sok alakulatnak most sincs (színházterem, stb.), stúdióval, kisebb helységekkel, eligazítókkal, raktárakkal.
Apróság, de a legtöbb megmaradt laktanyának ma sincs betonozott alakulótere, kavicsot kell kapálni meg gereblyézni, a fű miatt úgy, hogy nem fér el rajt egy feltöltött alakulat.
Hihetetlen az emberi ostobaság.
A kétezres években (Szombathelyt 2004-ben zárták be), Hódmezővásárhelyen két zászlóaljépületet és két nőtlen szállót kellett építeni, Hadházon egy zászlóalj épületet és egy komplett telephelyet, mert nem volt...
Csak Hódmezőn 160 iroda kellett volna 2000-ben, Szombathelyen ennyi volt üres.....:eek:
És nagyon kedvelem Hódmezővásárhelyt, még mielőtt valaki nekem esne....
Érdemes ránagyítani a képre, hogy látszódjanak a méretek....
Most telephelyeket kell építeni az új technikának, itt meg 130 db BMP volt tárolva nagyrészt fedett tárolókban 2000-ben, sok száz más technika mellett. o_O

A sportcsarnokot kihagytad, mert az is volt. Kosárlabdapálya méretű játéktérrel. plusz edzőterem. Ami a méreteket illeti, a fotó közepén, talán a nem ott szolgálók is kiveszik a legénységi épületeket. Nos, egy olyan épület felében, elfért egy komplett lövész zlj. Földszint + 3 emelet. Földszintem az aknavető üteg és a zlj kiszolgáló részlege. Az emeleteken pedig a 3 lövész század.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Köszi! Nagyon jó kép!
A tantermi épület ami a kiképzések elméleti foglalkozásaira szolgált akkora volt, mint egy szabvány magyar általános iskola panel épülete, jó, asszem csak kétszintes volt.
A gyakorlótere valóban a közvetlen mellette lévő reptér mellet volt.
Olyan CSMO (csapat művelődési otthon) volt, amilyen sok alakulatnak most sincs (színházterem, stb.), stúdióval, kisebb helységekkel, eligazítókkal, raktárakkal.
Apróság, de a legtöbb megmaradt laktanyának ma sincs betonozott alakulótere, kavicsot kell kapálni meg gereblyézni, a fű miatt úgy, hogy nem fér el rajt egy feltöltött alakulat.
Hihetetlen az emberi ostobaság.
A kétezres években (Szombathelyt 2004-ben zárták be), Hódmezővásárhelyen két zászlóaljépületet és két nőtlen szállót kellett építeni, Hadházon egy zászlóalj épületet és egy komplett telephelyet, mert nem volt...
Csak Hódmezőn 160 iroda kellett volna 2000-ben, Szombathelyen ennyi volt üres.....:eek:
És nagyon kedvelem Hódmezővásárhelyt, még mielőtt valaki nekem esne....
Érdemes ránagyítani a képre, hogy látszódjanak a méretek....
Most telephelyeket kell építeni az új technikának, itt meg 130 db BMP volt tárolva nagyrészt fedett tárolókban 2000-ben, sok száz más technika mellett. o_O

Hódmezőn az egyik nőtlen a 90-es években épült.....;), elnézést....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Nem csak a szemből lehet ám kilőni egy tankot. Általában nem is innen próbálják, különösen, ha kicsi rá az esély.
Ha ilyen szűklátókörűen nézed, akkor a második világháborút a németeknek meg kellet volna nyerni néhány Tigrissel meg Királytigrissel. Aztán azokat is ki lehetett lőni, mindenféle olyannal amit ők sokkal messzebbről ki tudtak volna lőni.
A harc az ilyen, sok minden számít.
Sajnos a BMP-nek is vékony a páncélzata, a KPVT géppuska nagyon átviszi minden oldalról. Ha elfogy a Maljutka, elviszi a szél a PG-9-et, sok PSZH BMP-t győz....

Ha már számok:
hit-distribution-chart-1.jpg


Ennyit arról,hogy majd oldalról lövünk ha szemből nem megy...

A német nehézpancélosok meszároltak is csak az oroszok többet tudtak gyártani...
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Ha már számok:
hit-distribution-chart-1.jpg


Ennyit arról,hogy majd oldalról lövünk ha szemből nem megy...

A német nehézpancélosok meszároltak is csak az oroszok többet tudtak gyártani...

Mit is akartál ezzel a képpel bizonyítani?
Ha azt, hogy a T-72 mindig legyőzné a T-55-t, akkor nézd meg egy kicsit jobban...... :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Mit is akartál ezzel a képpel bizonyítani?
Ha azt, hogy a T-72 mindig legyőzné a T-55-t, akkor nézd meg egy kicsit jobban...... :rolleyes:

Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.

Tehát akkor mégiscsak ki lehet lőni a T-55-el a T-72-t.

Akkor miért is nem lehet összehasonlítani a két harckocsi harcértékét?
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.

Arról szólt az gyakorlat, ha jól értettem, hogy a T-55-ös alakulat jobban szerepelt, mint a T-72-es.
1. Te azt mondtad, hogy az lehetetlen, mert a T-72-t nem lövi ki a T-55.
2. A rajz alapján erre 30 % esélye azért van.

A rajz azt bizonyítja hogy nem helyes amit állítasz.
Ha a katonák bátorságát firtatod, akkor annyit nem árt ha tudsz: Az egyik fél mindig szarabb tankkal megy, mint a másik. Mégsem szaladnak el.
Mindenki a jobbikkal menne harcba, de néha mással kell pótolni, vagy kompenzálni a technikai különbséget. Lehet, hogy ezen a gyakorlaton sikerült, ezért lett a vártnál jobb az eredmény, ha tényleg így volt.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Arról szólt az gyakorlat, ha jól értettem, hogy a T-55-ös alakulat jobban szerepelt, mint a T-72-es.
1. Te azt mondtad, hogy az lehetetlen, mert a T-72-t nem lövi ki a T-55.
2. A rajz alapján erre 30 % esélye azért van.

A rajz azt bizonyítja hogy nem helyes amit állítasz.
Ha a katonák bátorságát firtatod, akkor annyit nem árt ha tudsz: Az egyik fél mindig szarabb tankkal megy, mint a másik. Mégsem szaladnak el.
Mindenki a jobbikkal menne harcba, de néha mással kell pótolni, vagy kompenzálni a technikai különbséget. Lehet, hogy ezen a gyakorlaton sikerült, ezért lett a vártnál jobb az eredmény, ha tényleg így volt.

Azt mondtam,hogy nem szimuláltak harcot így jöhetett ki eredménynek ami kijött.A T-72 előnye harcban jött volna ki épp csak az nem volt...

Persze,ki lehet lőni,és ha matematikai alapon közelítjük meg akkor 10 találatból 3× at is üti a T-55 a 72-est.A baj ezzel az,hogy a T-72 10 találatból 10-szer átüt az 55-öst.Érted,hogy mit akarok mondani?
70% esélye van egy talalatot túlelni a 72-esnek a T-55-nek pedig 0%.

Senkinek nem vontam kétségbe a bátorságát!Csak megjegyeztem azt a tenyt,hogy ilyen egyenlőtlen technológiai színvonal mellett előre el lehet könyvelni a vereséget.Az pedig a mi gyakorlatainkat minősíti,hogy sikerült kihozni azt az eredményt amit.
Amúgy konkretan nem lett ideírva,hogy ki győzött csak az,hogy nem az elvárt módon teljesített a modernebb egység.Ebbe benne van,hogy győztek max nem akkora fölénnyel mintamekkorára szamítottak.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Azt mondtam,hogy nem szimuláltak harcot így jöhetett ki eredménynek ami kijött.A T-72 előnye harcban jött volna ki épp csak az nem volt...

Persze,ki lehet lőni,és ha matematikai alapon közelítjük meg akkor 10 találatból 3× at is üti a T-55 a 72-est.A baj ezzel az,hogy a T-72 10 találatból 10-szer átüt az 55-öst.Érted,hogy mit akarok mondani?
70% esélye van egy talalatot túlelni a 72-esnek a T-55-nek pedig 0%.

Senkinek nem vontam kétségbe a bátorságát!Csak megjegyeztem azt a tenyt,hogy ilyen egyenlőtlen technológiai színvonal mellett előre el lehet könyvelni a vereséget.Az pedig a mi gyakorlatainkat minősíti,hogy sikerült kihozni azt az eredményt amit.
Amúgy konkretan nem lett ideírva,hogy ki győzött csak az,hogy nem az elvárt módon teljesített a modernebb egység.Ebbe benne van,hogy győztek max nem akkora fölénnyel mintamekkorára szamítottak.

Ha jól értettem volt egymás elleni harc (lövészet nélkül), csak az egyéb dolgok (a harcászati mozzanatok végrehajtása), meg esetleg más egyéb a kiképzettségre vonatkozó dolgok alapján a két kötelék teljesítményét különbözőre ítélték.
Márpedig a kiképzettség nagyon számít. Lásd török harckocsizók Leopard alkalmazási fiaskója, vagy arabok gyengébb kiképzettsége miatt az izraeliek rendszerint szarrá verik őket,akkor is ha véletlenül egyforma képességű eszközöket használnak..
Azt szerintem minden katona tudja, hogy a T-72 potensebb harckocsi, mint a T-55. De a két dandár teljesítményében lehet, hogy ez nem, vagy nem annyira látszott meg.

Egyébként régebben harcászat foglalkozásokon vak gránátot használtak, talán van még ma is. Voltak akik morzsolt kukoricát, vagy mást tettek a csőbe (teljesen szabálytalanul) és kisebb távolságon volt ami kopogjon a másik tankon.....
Akkor még nem voltak ilyen Miles lézeres rendszerek. ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Ha jól értettem volt egymás elleni harc (lövészet nélkül), csak az egyéb dolgok (a harcászati mozzanatok végrehajtása), meg esetleg más egyéb a kiképzettségre vonatkozó dolgok alapján a két kötelék teljesítményét különbözőre ítélték.
Márpedig a kiképzettség nagyon számít. Lásd török harckocsizók Leopard alkalmazási fiaskója, vagy arabok gyengébb kiképzettsége miatt az izraeliek rendszerint szarrá verik őket,akkor is ha véletlenül egyforma képességű eszközöket használnak..
Azt szerintem minden katona tudja, hogy a T-72 potensebb harckocsi, mint a T-55. De a két dandár teljesítményében lehet, hogy ez nem, vagy nem annyira látszott meg.

Egyébként régebben harcászat foglalkozásokon vak gránátot használtak, talán van még ma is. Voltak akik morzsolt kukoricát, vagy mást tettek a csőbe (teljesen szabálytalanul) és kisebb távolságon volt ami kopogjon a másik tankon.....
Akkor még nem voltak ilyen Miles lézeres rendszerek. ;)

Pont harcot nem szimuláltak,pont a harc nem lett értékelve csak minden más.Gyakorlatilag egy harcászati gyakorlat úgy lett leértekelve,hogy az egesznek anlényegi része kimaradt az értékelésből.
Tudom,hogy nem volt MILES,no nem is volt objektivitása a harc értékelésének.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ez meg itt a szombathelyi dandár egyik bemutató gyakorlata, valamikor a rendszerváltás után lehetett, nem sokkal.

 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz