Tudom, hogy saszosan buta kérdés, de ez minek lesz a váltótípusa? Vagy új típus a palettán? Milyen régiek a gyökerei? Bevallom kb. semmit sem tudok a heliről.
Még a szovjetunió tervezték.Ez is egy leporolt terv.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Tudom, hogy saszosan buta kérdés, de ez minek lesz a váltótípusa? Vagy új típus a palettán? Milyen régiek a gyökerei? Bevallom kb. semmit sem tudok a heliről.
Mi-38.Mármint melyik? A Ka-92, vagy a Mi-38?
Kedves Roni!---Még a szovjetunió tervezték.Ez is egy leporolt terv.
A Mi-38 mindenképpen egy figyelemre méltó típus, csak sokat késett.
Az örökifjú Mi-8-as család korszerű utódja.
De teljesítményben úgy hozza az EH-101 Merlin képességeit, hogy azoknál jóval egyszerűbb.
Kérdés, hogy be tudnak-e futni olyan karriert, mint a Mi-8-as család.
Az átlag heli aerodinamikához sok közöm nincs. A lapátok állásszöge nem növelhető korlátlanul, de felülettel vagyis lapátszámmal egy ideig nő a felhajtóerőNem 4-5000 méter a szolgálati csúcsmagassága, hanem repültek vele egy FAI kategória rekordot, 9800(!) métert.
Van kraft rendesen.
A legújabb Mi-171A2 (pár hónapja törték össze az egyik prototípust) megkapta a Mi-38-as lapátjait és a legutolsó szériát a VK-2500-asból. Tavaly, a MAKSz-on géppárban repült bemutatót a Mi-38-assal. Jobban gyorsult, jobban emelkedett a 38-asnál, de jóval könnyebb is. Igaz, így is van a 38-asban kb 1000 lóerő össz-többlet teljesítmény, plusz egy lapát.Az átlag heli aerodinamikához sok közöm nincs. A lapátok állásszöge nem növelhető korlátlanul, de felülettel vagyis lapátszámmal egy ideig nő a felhajtóerő
Melyik igazából a szűkebb KM? Egy Mi-17-ben, ha lenne még erősebb hajtómű akkor tudna elvileg ilyen magasság közelébe menni?
Ez tiszta sor, csak azt nem tudom, hogy generálisan a hajótű ereje fogy el előbb vagy a a lapátokon a felhajtóerő? Mert lehet akármekkora kraft a motorban, ha a rotor fordulatszámán nincs már elég emelőerő.A legújabb Mi-171A2 (pár hónapja törték össze az egyik prototípust) megkapta a Mi-38-as lapátjait és a legutolsó szériát a VK-2500-asból. Tavaly, a MAKSz-on géppárban repült bemutatót a Mi-38-assal. Jobban gyorsult, jobban emelkedett a 38-asnál, de jóval könnyebb is. Igaz, így is van a 38-asban kb 1000 lóerő össz-többlet teljesítmény, plusz egy lapát.
Ami jó kis magasságon, nem biztos, hogy elég magasan is, helikoptereknél minden más repülőeszközhöz képest fontosabb a magassággal még megmaradó tengelyteljesítmény.
Még a légcsavaros repülőknél is lehet "csalni" a nagyobb száfnyfelülettel, de a helikopternél hiába a nagyobb forgószárny felület, ha a hajtómű, ami forgatja, felfelé menet közben elalél.
Ami jó kis magasságon, nem biztos, hogy elég magasan is, helikoptereknél minden más repülőeszközhöz képest fontosabb a magassággal még megmaradó tengelyteljesítmény.
Helikoptereknél nem hallottam még ilyenről, de, pl. a Calidus autogirókra lehet rendelni hosszabb (~nagyobb felületeű, nagyobb felhajtóerőt termelő) rotort meleg égövi/magasabb repülőtereken való üzemeltetéshez.Amúgy ha egy helikoptert állandóan hegyek között használnak akkor változtatnak valamit rajta?...pl hajtómű...másfajta lapát stb?
Minden relatív, de az oroszoknál a Kaukázust is figyelembe kell venni, illetve azokat az országokat, akiknél vannak nagy hegyek. Afganisztán, India, az Andok országai. És ez igaz a többi helikoptergyártóra is (USA, Európa... stb).Ez tiszta sor, csak azt nem tudom, hogy generálisan a hajótű ereje fogy el előbb vagy a a lapátokon a felhajtóerő? Mert lehet akármekkora kraft a motorban, ha a rotor fordulatszámán nincs már elég emelőerő.
Mondjuk arra azért kíváncsi lennék, hogy átlagban a világ összes helikopterei milyen gyakran emelkednek fel 5 km fölé vagy akár 1 km-re a talaj fölé, ha nincsenek nagy hegyek...
És mindez semmit sem ér, ha egy fillérrel is drágább lesz.A Mosaeroshow 92-n volt kiállítva a Mi-38 mockup-ja, akkor még a Eurocopterrel akarták közösen befejezni.
Nem lett belőle semmi.
Ez amúgy a soha kimúlni nem akaró Mi-8-as egyenes ági váltótípusa, benne minden olyan dizájnelem, amivel részleteiben javították ki a Minyó család eredendő hiányosságait. Innen a kb másfélszeres képesség lényegében minden téren.
Ehelyett a Minyó család kapta meg az ezer éve fejlesztett Mi-38-as lapátjait, ablakait, faroklégcsavarját, egyebeit.
A Mi-38-as eredendően újragondolt közepes helikopter, semmi köze a Mi-8-ashoz.
A hajtóművek a reduktor mögött és nem előtt vannak, mint a Mi-8-ason, 24/35-ösön, 26-oson, vagy akár a 28-ason, ahol meg mellé kerültek, de ugyanúgy turbina oldali a kihajtás.
A hajtóművek nem a TV3-117 família tagjai, hanem a TV7-117-esé. Az előbbi új neve a VK-2500, az utóbbi a VK-3000 és egy új dizájn.
Nem a jól megszokott ötlapátos a forgószárny, hanem hat lapátja van.
Nem a szokásos 4 - 4.5 - 5 tonnás a szállító kapacitása, hanem hat tonna feletti.
Nem 250km/h a max sebessége, hanem 300 körüli max senbességre is képes. A szériagépek max értéke 275km/h lett.
Nem 4-5000 méter a szolgálati csúcsmagassága, hanem repültek vele egy FAI kategória rekordot, 9800(!) métert.
Van kraft rendesen.
FbW kormányvezérlése is van.
Itt jelent meg az oroszoknál először (a Mi-171A2 is innen kapta meg) a nagyméretű, bakanccsal is kirúgható deszant ablak, ami pl az európai Caracal-on már régi dolog.
Afganisztánban ugyanis számos Mi-8-asból ki tudtak volna menekülni, ha a gép vagy nem folyton (a forgószárny forgásiránya miatt) az ajtajára dől kényszerű földnekverődés/átvágódás során, vagy legalább az ablakon ki lehetett volna férni.
A Mi-38-as az Il-114-es légcsavaros TV7-117-esét kapta volna meg, helikopterre modifikált változatban, de nagyon sok gond volt az integrációval.
Így a PW Canada PW127 (eredeti nevén PT7) család egyik 3000 lóerő feletti helikopteres verziójával kezdődött a típus berepülése, még a 2003 decemberében.
Ez is mind tiszta sor. Mi szokott lenni egyáltalán a desig point? Mi az, ahol a terhelés és már magasságban off design és kiadódó?Minden relatív, de az oroszoknál a Kaukázust is figyelembe kell venni, illetve azokat az országokat, akiknél vannak nagy hegyek. Afganisztán, India, az Andok országai. És ez igaz a többi helikoptergyártóra is (USA, Európa... stb).
Namost, az, hogy egy gép fel bír emelkedni 5000 méterre, még nem jelenti azt, hogy ott érdemben operálni is tudjon. Terhet emeljen, leszálljon, fel tudjon szállni, akár valamennyi teherrel.
Egy abszolút 9800 méteres FAI rekordban kb netto 5000 méter érdemi kapacitás van.
Ez bizonyos esetekben az Andokban, a Himalája területein, a Kaukázus csúcsai közt, vagy az afgán hegyeket kerülgetve még akár kevés is lehet...
(Azt mellékesen jegyzem meg, hogy Kilitin a magyar Minyó szinte kizárólag 2500-4000 méter környékére emelkedik )
????És mindez semmit sem ér, ha egy fillérrel is drágább lesz.
A kilitin repülő minyóval még Dunaújvárosi reptéren mentem egy kört. Nyári 38 fokos melegben 8-10 perc alatt ment fel 4000 méterre. Kidobta a csomagokat 5-6 perc alatt leért.Minden relatív, de az oroszoknál a Kaukázust is figyelembe kell venni, illetve azokat az országokat, akiknél vannak nagy hegyek. Afganisztán, India, az Andok országai. És ez igaz a többi helikoptergyártóra is (USA, Európa... stb).
Namost, az, hogy egy gép fel bír emelkedni 5000 méterre, még nem jelenti azt, hogy ott érdemben operálni is tudjon. Terhet emeljen, leszálljon, fel tudjon szállni, akár valamennyi teherrel.
Egy abszolút 9800 méteres FAI rekordban kb netto 5000 méter érdemi kapacitás van.
Ez bizonyos esetekben az Andokban, a Himalája területein, a Kaukázus csúcsai közt, vagy az afgán hegyeket kerülgetve még akár kevés is lehet...
(Azt mellékesen jegyzem meg, hogy Kilitin a magyar Minyó szinte kizárólag 2500-4000 méter környékére emelkedik )
Ott az a titok, hogy alig van benne kero.A kilitin repülő minyóval még Dunaújvárosi reptéren mentem egy kört. Nyári 38 fokos melegben 8-10 perc alatt ment fel 4000 méterre. Kidobta a csomagokat 5-6 perc alatt leért.
Én is csak utas voltam.Ott az a titok, hogy alig van benne kero.
A kiliti Minyóval már én is felmentem 4000 méterre, csak én "gyalog" jöttem le.
(Na jó, egy szakember is volt a hátamra erősítve )