Maximálisan egyetértve az előttem szólókkal és nem megcáfolva őket, a szükség mindig törvényt bont.
Például Szibériában a Hidegháború idején, a hetvenes-nyolcvanas években a Kínai Népi Felszabadító Légierő mennyiségi fölényét, a szovjet helyi katonai vezetők a MiG-23B, MiG-27, Szu-17-esek légiharcfegyverzettel készenlétbe állításával próbálták ellensúlyozni! Tisztában voltak az kínai MiG-ek mennyiségi fölényével, de (nem feltétlen megalapozatlan gőgjükben) úgy gondolták, egy szovjet Szu-17-es, vagy egy MiG-27-es fel tudja venni a harcot a kínai MiG-15/MiG-17/MiG-19-es repülőgépekkel, pláne ha figyelembe veszik a kínai pilóták kiképzetlenségét.
http://easternorbat.com/html/beijing_mr_80s_eng.html#BeijingAF
Például a Mongóliában állomásozó szovjet MiG-27-esek és Szu-17M3-asok készenlétet adtak a kínai-szovjet határ mentén a Hidegháború alatt. Ennek volt öröksége, hogy már bőven a Hidegháború után a kazah MiG-27M-ek, egésze a tízes évek végig adtak készenlétet R-60-as légiharcrakétákkal a kínai határ mentén, a Szu-27P elfogókkal felváltva!
Fotó: Kazah MiG-27M-ek, R-60-asokkal készenlétben.
De például a Szu-20/22-eseket világszerte alkalmazták készenléti szolgálatban. Lengyelországtól, Líbián és Vietnámon keresztül egészen Peruig bezárólag. Ha nincs más jó a szamár is, illetve vannak helyzetek, amikor elegendő volt elv alapján.
A kérdés mindig az, ki ellen kell bevetni. Peruban az ország azon sarkában csak Szu-22-esek voltak nagysebességű katonai típusok, így pl békeidőben amerikai C-130-ast elfogni és megsorozni, tökéletesen elegendő volt a Szu-22-es is. Vietnámban nemrég a MiG-21bis típust, Szu-22M-ekkel váltották három ezrednél készenlétben, R-13M légiharcrakétákkal – tegyük hozzá békeidőben.
Aztán persze előfordul békeidőben is, ha komolyabb ellenféllel fut össze, mint a Szidra öböl felett 1981-ben járőröző líbiai Szu-22M este az US NAVY F-14-essel, akkor elégtelenné válik a „vadász” képessége. Bár ebben az esetben az akkor ott legkorszerűbb líbiai MiG-25P, Mirage F-1 vagy MiG-23MSz is ugyanígy járt volna ott, a US NAVY-val szemben.
Szóval úgy vadászbombázó a MiG-23B/BN, MiG-27, Szu-17/20/22 vonal, ahogy a helyzet épp úgy kívánja...
Fotó: Perui Szu-22M négy R-13-assal
Fotó: Vietnámi Szu-22M típus R-13M légiharcrakétával készenlétben Noi Bai Nezteközi repülőretén, miután leváltották vele a MiG-21bis típust!