[Open ISV] Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Meg az M-60 tank lánctalpán is meg lehet figyelni.
m60a3_09_of_69.jpg
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@fip7

Kanyarodáskor az összes kerék eltérő sebességgel forog, mivel mindegyik más távolságra van a fordulás középpontjától. Ez mondhatni egy természetes jelenség, mivel más sugarú körív mentén haladnak a kerekek, az AUDI-nál erre még kismértékben <b>rásegítenek</b>, de ami erőt ti rá akartok terhelni a kerekekre, az ennek a több százszorosa! Itt az arányokon van a hangsúly. Fordulásnál egy tank se a tömege miatt bontja az utat, hanem mert olyan hatalmas oldalirányú erőket kelt, amelyet már nem bír el az aszfalt.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
<b>BEJELENTÉS
</b>

Ahogy korábban ígértem megosztom az űrlapos felmérés eredményeit. <b>Összesen 9 válasz érkezett, abból 4-en a kerekes és megint 4-en a lánctalpas verziót támogatták, illetve egy ember egy cserélhető lánctalpas-kerekes meghajtás mellett tette le a voksát</b>, szóval tulajdonképpen alkottunk magunknak egy szép kis döntetlent.

Nagyon keveselltem a válaszok számát, ezért kíváncsiságból összeszámoltam, hogy magában a topikban hányan tették le valamelyik meghajtás mellett a voksukat. <b>Összesen 15 ilyen véleményt találtam, amelyből 12-en a kerék mellett voltak.</b>

Ez két dolgot jelent:
- egyrészt, mivel sikertelen volt az űrlapos felmérés, ezért a kommentek alapján és a saját véleményemmel is szembemenve az általunk farigcsált ISV kerekeken fog gurulni,
- másrészt az űrlapot kitöltők alacsony létszámából arra következtetek, hogy vagy az eddig érdeklődők közel fele már el is hagyta kis közösségünket, vagy nagyon sokan szimplán nem olvasnak vissza, hanem csak bedobják a véleményüket. Mindkettő probléma lenne, de az utóbbi a leginkább. <b>NAGYON FONTOS, hogy mielőtt véleményt formálunk, előbb legyünk tisztában azzal, amit előttünk már mások leírtak.</b> Enélkül nincs értelme folytatnunk az egészet, mivel függetlenül a már eldöntött, vagy lefektetett dolgoktól, nagyon sokan csak a magukét mondanák. <b>Tehát arra kérek mindenkit, hogy mielőtt bekapcsolódik az eszmefuttatásba, olvassa át az eddigieket.</b>

Visszatérve a lényeghez: kerekekkel gondolkodjunk tovább és így elérkeztünk egy olyan ponthoz is, ahol már nehéz konkrét szakaszokra bontani a dolgot, mivel tulajdonképpen minden függ mindentől, ezért azt mondom, hogy mostantól haladjuk párhuzamosan az összes témával. <b>Ehhez ugyebár már két specializált topikunk is, szóval ezeket a témákat inkább ne a beszélgetőbe tárgyaljátok, illetve ha úgy gondoljátok, hogy van más olyan részterület is, amelynek külön téma kéne, akikor írjatok egy PM-et, vagy e-mailt és létrehozom, ha tényleg szükségesnek látom.</b>

<b>Fontos még kiemelnem, hogy innentől indul csak igazán a munka, mivel itt már konkrétumokat kell megfogalmazni, nem általánosságokat.</b> Egy egyszerű példán bemutatva: meghajtásnál nem annyi kell csak, hogy legyen D/E meg 8 villanymotor egyedi vezérléssel, hanem milyen teljesítményű, méretű, kialakítású, működési elvű villanymotorok és D/E-egység legyen az, meg a kettő között mi minden másnak kell még keresztül mennie az energiának. Ugyanez igaz a páncéltestre, a kerékre, felfüggesztésre, de még a műszerfalra is. Konkrét dolgokat kell meghatároznunk, amelyeket lehetőség szerint alá is tudunk támasztani dokumentumokkal vagy számításokkal. <b>Szóval ha valakinek eszébe jut valami ötlet, akkor előbb gondolja végig, számolgasson, rajzolgasson és túrja végig a netet információk után, majd miután kialakult benne egy letisztultabb, egzaktabb kép, akkor ossza csak meg a dolgot, mert így már tényleg érdemben tudunk vele foglalkozni.</b>
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Kerék mellett lettem volna, ha időben odaérek, szerencsére a hozzászólásaim miatt bele lettem számolva a kerekes támogatók ba. THX :)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Bocs GrGLY!

én nem szavaztam, de gondolom egyértelmű volt, hogy mit részesítek előnyben. Elolvastam majd mindegyik kommentet, egyszerűen az én régimódi mechanikus agyamnak kicsit bonyolultnak tűnt ez az exceles szavazás (persze lehet, hogy nem az) másik én pl nem igazán érek rá napközben, ebédszünetben írtam amit írtam, 17-kor még javában dolgoztam, talán nem vagyok egyedűl ebben és nem csak két ok van a nemszavazásra.

Csak halkan kérdem, ha topikban 15-ből 12-en kerékpártiak, akkor hogy jön ki a 4 szavazat a láncra ; )

TG
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
A lánctalpas hívőknek szóló információm: ugyan gumikerekes támogató vagyok/voltam, de a 10x10-es szokásosnál kisebb átmérőjű kerekek lehetővé teszik az univerzális(lánctalpasnak is megépíthető) "V" profilú teknő tervezését. amit jó kompromisszumnak tartok.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@ambasa

Igazából két nap állt rendelkezésre az űrlap kitöltésére, szóval MINDEN ESTE TESSÉK HTKA-T OLVASGATNI! :p

Csak halkan kérdem, ha topikban 15-ből 12-en kerékpártiak, akkor hogy jön ki a 4 szavazat a láncra ; )

Ez számomra is rejtély. Mondjuk volt, aki menetközben váltogatta a véleményét, úgy kijön a 4.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Most azt kell eldönteni, hogy hány embert szállítson. És aztán, hogy milyen kialakítás legyen: orrmotoros, középmotoros vagy farmotoros?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@Mackensen: ez egyszerű, vigyen el egy rajt, ami minimum 8 fő + kezelőszemélyzet (2-3 fő),
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Tehát akkor minimum 10 fő (2+8) vagy 10 fős raj és 3 fős személyzet 13 ember, az pedíg kb 30%-kal nagyobb belső teret igényel.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
javaslatom lenne:
minden eldöntendő kérdést befolyásol a max. üzemkész tömeg!

MINDEN további lehetőséget befolyásol. Hogy ne kelljen utólag visszamenőleg majd módosítani, javaslom, hogy határozzuk meg ezt a mindent befolyásoló felső határt, utána pedig el kellene dönteni, hogy a PSZH-nál a fegyverzet/torony milyen súly legyen. A "maradékkal" tudunk gazdálkodni

Vélemények?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@fradelma

Egy értéket ennyire nem helyezhetünk előtérbe, hanem többet kell meghatározni. Ezek például a tömeg, a talajterhelés, befoglaló méretek, sebesség, hatótáv és az egyes alváltozatoknál az üzemeltető személyzet száma és szállítható létszám.

Ezeket mind meg kell határozni és összhangba kell hozni. Itt már természetesen kompromisszumokat is kell majd kötni.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Azért tűnik fontosnak nekem is ez a paraméter, mert sokszor sokaknál lett megemlitve/figyelembe véve a szállíthatóság/úszóképesség miatt a max 20 tonnás felsőhatár. Én a szakasz méretet nem tartom kőbe vésett számnak, mint korábban is írtam. És ha jól emlékszem PSZH-k is 5-12 főig épültek(feladattól is függően:5 fős felderítő...). Ezért javaslom ennek(tömeg) a meghatározását, mert utána ebből "visszafelé" tudjuk számolni az értékeket: sebesség-súlyból adódik a teljesítmény igény, ez megadja a közelítő motortömeget, utána a páncélvédettség(és az ehhez tartozó súly) pedig meghatározza a "teknő" méretét. És ebből adódik, hogy kb. hány fő lövészünk tud lenni. Aki jó eséllyes odaér ahova kell, és időben és élve!
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
De akár az analóg paraméterek alapján azt is jó módszernek tartom, ha kiindulunk a Boxer-ból, mint elérendő szint:
gumikerekes, a befogadóképessége/fegyverzete/páncélvédettsége kb jó volt a többségnek. és szerintem is sokban mérce!
Ebből kiindulva: 35 tonna a megfelelő verzió
Ha mi most "építjük" a "Boxer-t" akkor a D/E meghajtásunk miatt az ő összkerekesüknél alapból 5 tonnával könnyebbek vagyunk: 35-5=<b>30 tonna</b>, úgy, hogy a többi mutató ugyanaz!!!
A kisebb tömeg kisebb motort igényel: 30-1=<b>29 tonna</b>!!!

Én 10x10-es kerékelrendezést vennék, kis kerekekkel, "lánctalpas" irányítással, ekkor a jobb talajnyomásmutató mellett,a kisebb kerekek és a kerékjáratok elmaradása miatt jobb helykihasználásunk van, amit, ha "átfordítok súlymegtakarításra, akkor az -2 tonna: 29-22=<b>26 tonna</b>

És még mindig ugyanazt "tudjuk", mint a Boxer!
Még 6 tonnát kellene spórolnunk valamilyen konstrukciós műszaki megoldásokkal, hogy az általam is jónak tartott jellemzőket megtartsuk. He nem sikerlne (De fog :), akkor kell hozzányúlnunk a védettség/fegyverzet/létszám jellemzőkhöz valamelyik(ek) rovására.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
u.i: 29-2= <b>27 tonna</b>
még 7 tonnát kellene műszaki megoldásokkal, hogy ne kelljen sok kompromisszumot kötni.

Páncél??? Ott a súly többségét "meg is tudnánk csípni"!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 932
113
Mackensen

Én egy orrmotoros járműben gondolkodom ahol a szállítható személyek száma:
1 vezető, 1 parancsnok, 1 irányzó+8 fős csapat
Ha a jármű 8 méter hosszú akkor az általam felvázolt 10x10 modulrendszerben ez így nézne ki:
Első modul (4x4) : 2.5 méter mechanikai tér+1 méter a vezetőnek
Második modul (2x2): 1.5 méter , torony, abban pedig 1 irányzó+1 parancsnok
Harmadik modul (2x2): 1.5 méter, 4 ülés a csapatoknak
Negyedik modul (2X2) 1.5 méter, 4 ülés a csapatoknak

Így szerintem el lehet férni a járműben.

fradelma

A Boxer kialakítása jó támpont lehet, viszont a mi járművünk szerintem más anyagokból épül fel, mint a boxer, így nem nem lehet analóg párhuzamot vonni a két gép között!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Itt lehet páncélvastagságot számolni:
http://www.panzerworld.com/relative-armor-calculator
Orrmotoros
10x10-III_04_gross.jpg

piranha_iii_10x10.jpg

Középmotoros
gpv10x10x10general1.jpg