[Open ISV] Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
@dudi

Szerintem a legcélszerűbb, ha mindkettő verzió kijön a koncepcióból. Gondolom a lényegi különbség a fegyverzeten és a páncélozottságon van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 894
85 474
113
És abban,hogy szüksége van-e lánctalpra...Mert ha csak szállítani kell a lövészeket az nagyrészt utakon történik a harc támogatásához pedig nem kell akkora terepjáró képesség hisz nem fog olyan sokat az utaktól távol mozogni.Ez volt az APC az IFV-nél pedig fontos a terepjáró képesség mert neki az utaktól letérve is nagyon jól kell mozognia.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
És mi van ha aharckocsikat kell kísérni terepen és velük kell lépést tartson? Akkor inkább a lánctalp a nyerő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 894
85 474
113
Olyan nincs,hogy egy járművel kiváltjuk mind a kettőt nem véletlen van minden normális haderőben gumikerekes és lánctalpas gyalogságot szállító jármű.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Vagy igen. Ha jól emlékszem a szovjeteknél kb 1-3 arány lehetet IFV és APC-k közti arány. A BMP elég drága dolog volt, nem kapott belőle mindenki.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 894
85 474
113
Azoknál az alakulatoknál akik harckocsikkal mozogtak BMP-k voltak.Nem feltétlen jutott mindenhová BMP-2 de ha más nem akkor BMP-1 mindenhol volt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Gyakorlatilag majd mindenki harckocsikkal mozgott. Még a legbugrisabb lövészddandároknak is volt legalább század, de inkább zászlóalj harckocsijuk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 327
60 822
113
GrGLy

Értem.
De végül valahogy el kell majd dönteni a dolgot.
Én a véleményemet az alkalmazási környezettel kapcsolatban már leírtam.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Ez mondjuk igaz, de abból indúlok ki, hogy mivel úgy sem valószínű a kerék lánctalp közös rendszeresítése, akkor már inkább a lánctalp az összes negatív adalékával együtt. USA sem használt kerekest a közelmúltig.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 327
60 822
113
Mackensen

Azért lenne fontos az alkalmazási környezet meghatározása, mert az például Magyarországon az év nagy részében (szerintem) nem használod a lánctalp előnyeit. Mert nincs rá szükség, hiszen az ország nagy részén nem olyan a terep.

Az egész kérdéskör lényege szerintem a talajnyomás és a vonóerő.
Ha kellően könnyűre van tervezve a jármű akkor gumikerekesen is lehet biztosítani egy alacsony talajterhelési értéket, a terepviszonyoknak megfelelő mintázatú/anyagú gumival pedig a vonóerőt. De ehhez KÖNNYŰ jármű kell!!!
Ha nehéz a járműved akkor csak a lánctalp jöhet szóba, extrém terepviszonyokra lett kitalálva (mocsár, homoksivatag) és ott nincs is ellenfele.

Szóval szerintem két dolgot is meg kéne határoznunk, mert nem csak a környezeti viszonyok hatnak a járműre hanem jármű is a környezetére.
1. Milyen környezetre?
2. Mit tekintünk alapnak, az IFV vagy az APC feladatkört?

Mert egy könnyű, gumikerekes APC-ből a moduláris felépítés miatt lehet IFV-t csinálni, csak akkor jelentősen romlanak a terepjáró képességei.
(Pl.: a mocsarassá vált talajon használhatatlanná válik, és nem tudja követni az MBT-k mozgását)
Viszont ha egy lánctalpas IFV-ből akarsz APC-t fabrikálni akkor számolnod kell azzal, hogy a végeredmény nem lesz ár/érték arányos, és tele lesz a konstrukció fölösleges képességekkel!
(Pl.: APC verziónak hihetetlenül jó terepjáró képességei lesznek, csak éppen az estek 99%-ában nincs rá szüksége, viszont így pokolian drága üzemeltetni)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Szerintem beszéljünk inkább Kárpátmedencéről. Távol álljon tőlem bármiféle politikai vetület. Csak azért vetem fel a Kárpátmedence dolgot, mert gyakorlatilag körbevesz és mert egy hagyományos háború alkalmával akár NATO szövetségeseket támogatva is valszeg ott is bevetésre kerülhetnek csapatok.
Elsőként abból indúlok ki, hogy Magyarországnak valszeg nem lesz pénze két típust (kerekeset és lánctalpasat) rendszerben tartani. Ez lenne a legideálisabb de ezzel nem számolok.
Másodjára, hogy alapesetben úszóképesnek kell lennie, de azon felül még legalább 10+ tonna páncélzatot rá lehessen tenni. Ezt lántalpassal tudod úgy megcsinálni, hogy a terepjáróképesség is megmaradjon.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
@Mackensen

Üzemeltetést, beszállítókat és egyéb pénzügyi nyalánkságokat nem veszünk figyelembe. Illetve nem Magyarországnak és a Honvédségnek állítunk fel egy koncepciót, hanem adott környezetre és feladatokra.

Am írom az első szakasz összefoglalóját, hamarosan érkezik.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Úgy látom a többség nem tud elszakadni a Magyar Honvédségtől és annak vélt, vagy valós igényétől. Természetesen nem tehetek mást, mint meghajlok a többség akarata előtt, csakhogy szerintem így pont a topik eredeti célja veszik a semmibe, és ahelyett, hogy felvázolnánk egy új innovatív harcjárművet ehelyett megalkotunk egy eléggé konvencionálisat. Ennek én nem sok értelmét látom, mert innentől számomra inkább az a kérés, hogy kerekes, és/vagy lánctalpas. Kerekesből, Patria, Pandur, vagy Styker, lánctalpasból meg Marder (Puma) vagy CV9040.

GrGLy bizarr ötletemet meg majd magánban megírom, hátha megtetszik és kihozol belőle valamit.

TG
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
Úgy látom a többség nem tud elszakadni a Magyar Honvédségtől és annak vélt, vagy valós igényétől. Természetesen nem tehetek mást, mint meghajlok a többség akarata előtt, csakhogy szerintem így pont a topik eredeti célja veszik a semmibe, és ahelyett, hogy felvázolnánk egy új innovatív harcjárművet ehelyett megalkotunk egy eléggé konvencionálisat.

Végülis annyira talán nem is nagy baj, ha nem lesz olyan hiper-szuper módon előremutató, tapasztalatszerzésre és tudáskoncentrálásra akkor is ideális (főleg, hogy gyaníthatólag nem igazán akad köztünk, aki ténylegesen is harcjárművek fejlesztésével foglalkozik). Meglátjuk mi sül ki belőle. Ellenben a Honvédségtől tényleg el kéne szakadni, mert korlátozó tényező (csak úgy lenne értelme, ha az eszközparkból minden mást is cserélünk az összfegyvernemi hadviselés szellemében, de az már a magyar haderő-fejlesztéses topik témája).

Epekedve várom a PM-et :)