Orosz szárazföldi erők és fegyverzetük

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
Dehogy láttad még egyszer mondom Szíriában az oroszok által üzemeltet légvédelem nagyon hatékony a török drónok ellen,az meg, hogy szerinted nem igaz amit a karabahi örmény légvédelemről írtam, attól még a tények tények maradnak...
De nem eléggé. A zsidók azt bombáznak le, amit akarnak.
 
  • Vicces
Reactions: vata

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 495
84 639
113
Biztos ők vitték a dróntechnikát is.:)
Amit tudni lehet, hogy légvédelem(Sz-300), rakétavédelem/rakétatechnológia, harckocsigyártás(páncélzat, aktív védelmi rendszerek) radarok/müholdak és egyéb ágazatokban dolgózok elvitték és átadták a szovjet tudást.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
  • Vicces
Reactions: boki
W

Wilson

Guest
Eszerint 48 Sz-300as indítójuk van. Egész Európában nincs ennyi nagy hatótávolságú indító.
Egyrészt fogalmam sincs amúgy, hogy érted a 48 db Sz-300-t?

Màsrészt íme egy kis segítség, hogy tisztábban láss a kérdésben...

Vihar a Kaukázusban". Hogyan harcolt Örményország és Azerbajdzsán Karabahban...

Szakértők értékelték az örmény és az azerbajdzsáni hadseregek akcióit a karabahi háborúban
Andrey Veselov

Az örmény hadsereg az Azerbajdzsánnal folytatott konfliktus során négy saját repülőgépét lőtte le, légvédelmi erői képtelenek voltak ellenállni az ellenséges drónoknak, és védelmi vonalát az 1990-es évek óta nem újították fel. Ennek ellenére a háborúnak nagy ára volt Azerbajdzsán számára. Erről a Stratégiák és Technológiák Elemző Központjának tanulmánya számol be, amelyet a Gazeta.Ru a közzététel előtt áttekintett.

A Stratégiák és Technológiák Elemző Központjának (CAST) "Vihar a Kaukázusban" című könyve és kutatása, amelyet Ruszlan Puhov, a Központ igazgatója, katonai elemző szerkesztett, a 2020 szeptember-novemberében az egyik oldalon Azerbajdzsán, a másik oldalon pedig az el nem ismert Hegyi-Karabah Köztársaság és Örményország alakulatai között zajló nagyszabású fegyveres konfliktus hátterét, széles nemzetközi kontextusát és tényleges katonai összetevőjét érinti.

A konfliktus során Azerbajdzsánnak gyorsan sikerült légi fölényt szereznie, és széles körben használta a pilóta nélküli légi járműveket (UAV), köztük a török Bayraktar TB2 drónokat, amelyek e háború után váltak híressé. E tekintetben különösen érdekes a CAST-tanulmánynak az a része, amely az örmény légvédelmi (légvédelmi) rendszer problémáit írja le, amely nem tudott ellenállni a drónoknak.

A CAST tanulmánya megállapítja, hogy a konfliktus idején "az örmény légvédelem túlnyomó többsége nem volt elég modern.

"Örményország légvédelmi rendszerei közül csak a Verba, a Buk-M1-2 és a Tor-M2KM SAM-eket fejlesztették ki az 1990-es évek közepe után. 2020-as mércével mérve még a Buk-M1-2 sem volt különösebben modern rendszer, mivel 1998-ban állt szolgálatba, a Buk-család korszerűsítési sorának köztes rendszereként. "Képességei alapján a rendszer jelentősen elmarad a 2008-ban szolgálatba állított Buk-M2-től és a 2016-ban szolgálatba állított Buk-M3-tól, amelyek korszerűbb radarokat és továbbfejlesztett rakétákat kaptak" - jegyzik meg a CAST szakértői.

A tanulmány ugyanakkor "bizonyos kétségeket" fogalmaz meg azzal kapcsolatban, hogy Örményország milyen időzítéssel vásárolja meg ezeket a rendszereket. Így az a tény, hogy Jereván a konfliktus 2020-as kezdete előtt rendelkezett Buk-M1-2 rendszerekkel, a 2017-es jereváni parádén való részvételükön alapult.

"A valóság azonban kissé zavarosabb lehet: egy helyi forrás szerint Örményország valójában nem rendelkezett ezekkel a rendszerekkel a második karabahi háború kezdete előtt. A kiállított SAM-eket a gyumri orosz katonai bázisról kölcsönözték, és az Örmény Fegyveres Erők álcázási színeire festették át, majd a parádé után visszaszolgáltatták őket.

Egy forrás szerint Oroszország a háború kezdete után felajánlotta ezeket a rendszereket Örményországnak, de javításra szorultak, és nem lehetett azonnal használni őket" - áll a CAST tanulmányában.
Ezt a verziót közvetve megerősítette az Armenia Todaynek adott, 2020. december 13-i interjújában Samvel Babayan, a Hegyi-Karabah Köztársaság Biztonsági Tanácsának volt titkára, aki elmondta, hogy a hat örmény Buk-M1-2 rakétavető közül csak egy volt működőképes a háború kezdetekor, míg a másik öt egy oroszországi javítócsoport érkezésére várt.

Ennek eredményeként ez a légvédelmi rendszer nem tudott hozzájárulni Karabah védelméhez.

"Verba" nem vették meg, és "Thor" nem elég.
"A Verba hordozható légvédelmi rendszereknek az örmény fegyveres erők általi működtetésével kapcsolatban is kétségek merülnek fel. "Jelentések szerint a 2016. áprilisi négynapos karabahi konfliktus után Örményország nagy tételben rendelt Oroszországtól ilyen MANPADS-okat, valamint Igla-S MANPADS-okat, de egy helyi forrás szerint a Verba-rendszereket még nem szállították le, amikor a háború 2020-ban elkezdődött" - írják a CAST szakértői.

Az Örményország rendelkezésére álló légvédelmi rendszerek közül csak a Tor-M2KM volt viszonylag alkalmas a modern drónok elleni harcra.

"Egy helyi forrás szerint a "Tor-M2KM" teljes száma - hat rakétavető (másfél akkumulátor), és a háború kezdetén mindet Hegyi-Karabahban telepítették. Ennek eredményeként az örmény fél a háború kezdetén hat Tor-M2KM rakétavetővel rendelkezett 280 km-es frontvonal fedezésére, amely gyorsan növekedett, és az Ohanyan-vonal áttörése után október végén 470 km-esre nyúlt. Figyelembe véve, hogy a "Tor-M2KM" 9M331 rakéták maximális hatótávolsága 15 km, nem volt lehetséges az egész területet ennyi rakétával bármilyen időtartam alatt lefedni" - állapítják meg a CAST szakértői.

A tanulmány megállapítja, hogy a modern fegyverzet minden egyes elvesztett darabjával a fegyveres erők egészének sebezhetőségének kumulatív hatása növekszik, mivel nincs könnyen elérhető alternatíva az elveszett felszerelés pótlására.

Hegyi Karabah "baráti tűz"

"Az örmény légierő és a légvédelmi erők között nem vagy csak minimális volt a koordináció a konfliktus során. Egy helyi forrás szerint, akár öt repülőgépet - négy Szu-25-ös támadó repülőgépet és egy Mi-8-as helikoptert (amelyek közül két Szu-25-öst állítólag S-125-ös SAM-ek lőttek le Örményország Vardenis régiója felett, miközben harci bevetésről tértek vissza, egyet pedig MANPAD-ok lőttek le Karabah felett) lőttek le a maguk részéről. Ezek a veszteségek az Örmény Légierő Szu-25-nek mintegy 25%-át, illetve a Mi-8-asok 10%-át jelentik" - áll a CAST tanulmányában.


 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
hogy azok a Pancir-k általában, régebbi változatok voltak

Hol is vannak az új változatok? Van már 20 db belőlük?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
Dehogy bombáznak ahol oroszok által üzemeltetett légvédelemet jó nagy ívben elkerülik.
Megnéztem a térképeket. Ha igaz lenne amit a gyártó sugall, ez nem lenne lehetséges. Erre vissza kellene térnünk, de látod, rajtunk kívül ez senkit sem érdekel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
Deir ez Zor alatti térségét bombázták ahová Jordánián és Irakon keresztül repültek.
Eszerint az ábra szerint akár meg is tehették. Bár ezt valaki csak légiharc fegyverzetre számolta ki.
main-qimg-3478063083e74582551560bd0c5bd247-c