És ehhez tenném hozzá, hogy az MRAP-hoz vezető út már emberöltőkkel ezelőtt elindult és az első generációkat olyan járművek testesítették meg, mint például az orosz BRDM, a francia VAB, BOV vagy éppen a magyar PSZH.
nagyon nem.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
És ehhez tenném hozzá, hogy az MRAP-hoz vezető út már emberöltőkkel ezelőtt elindult és az első generációkat olyan járművek testesítették meg, mint például az orosz BRDM, a francia VAB, BOV vagy éppen a magyar PSZH.
Ugyanakkor visszakanyarodva a könnyűgyalogság felfegyverzésének kérdéséhez, de most általános értelemben még mindig felmerül, hogy mi a megfelelőbb jármű számukra. Az olyan könnyű páncélozott járművek, mint a VBR, VBL, HMMWV kiegészítve egy-egy komolyabb fegyverzetű tűztámogató 6x6 vagy 8x8-as de nem APC feladatkörben csak fegyverhordozóként (30mm RCWS, 105 vagy 120mm harckocsiágyú, stb.) járművel, vagy figyelembe véve a tényt, hogy az MRAP járműveket ezeknek a könnyű járműveknek az elégtelensége miatt fejlesztették ki, ezért az MRAP már megkerülhetetlenül a korszerű könnyűgyalogság járműve marad. A könnyűgyalogság esetében ugyanis nem lehet felhozni a fegyverzet elégtelenségét mint érvet, mivel a könnyűgyalogságnak nincsenek nehézfegyverei, nem lehet felhozni a terepjáróképesség korlátozottságát se, mivel az a könnyű páncélozott járművekre is igaz és a könnyűgyalogságnak nem lesznek APC, hiszen azért könnyű, mert könnyű járművekkel operál.
Könnyűgyalogos szempontból nem látom azt az érvet az MRAP ellen, ami a könnyűgyalogossá lefokozott és az utolsó APC-hez valamilyen formában még hasonlító járművéhez ragaszkodó magyar gyalogos narratívájában megvan. A jelen korszerű könnyűgyalogsága jobbára vegyesen épül MRAP és könnyű páncélozott járművekre. Nem hiszem, hogy ez a jövőben alapvetően változni fog. Hacsak nem sikerül egy MRAP képességeivel rendelkező könnyű páncélozott járművet összehozni.
És ehhez tenném hozzá, hogy az MRAP-hoz vezető út már emberöltőkkel ezelőtt elindult és az első generációkat olyan járművek testesítették meg, mint például az orosz BRDM, a francia VAB, BOV vagy éppen a magyar PSZH. Ez még részben a gépkocsizó gyalogság gépesítésének a folyamatába illeszkedett, részben pedig a könnyű gépesített erők páncélozásának folyamatába. Az asszimetrikus háború katalizáló hatása mindössze egy új járműcsaládot termelt ki a meglévők mellé. Ami elsősorban az úszóképesség feladásában különbözik egy olyan koncepcióból kiindulva, hogy lehetőleg komolyabb fejlesztési költségek nélkül, meglévő járművek bázisán kialakítható és olcsón nagy számban gyártható legyen. Az MRAP a gépesített [könnyű] gyalogság egy új koncepciója az APC-re és nem egy specifikus járműcsalád egy sajátos konfliktusban. Az a Stryker-család volt.
Elárulnád nekem,hogy ha neked van igazad akkor miért nem a Strykerek számát csökkentik(igazából folyamatosan növelik...)és miért az MRAP-k jó részét kukázzák?
Istenem honnan szedted az a baromságot,hogy a Stryker egy specifikus jármű amit egy konfliktus speciális igényeire fejlesztettek ki még az MRAP egy általános gyalogsági jármű amit általános igények lapján fejlesztettek ki?
Te tényleg ennyire sötét vagy?
Apropó könnyűgyalogság:A modern könnyűgyalogság bizony nincs gépesítve vagy csak minimálisan lásd:Ranger ezred, Gebirgsjäger, Norrlands Dragonregemente stb...
Amiről te beszélsz az gépesített gyalogság!
A BTR-80 páncélzata STANAG level 3-4 között van. Ez azonos egy átlagos MRPA járművével.
...
<i>Egy APC aknára futásnál nehezen helyreállítható eszköz, amíg egy MRAP igen sok esetben gyorsan helyreállítható. (itt nem a roncsokra gondoltam...) Egy Mrap a személyek szállítására, és védelmére, amíg egy APC támadó feladatra lett megalkotva.</i>
Nem épp. Légyszi keresd vissza mit írtam a PSZHkról. A PSZH is javítható 1 harckocsiakna robbanása után. A szitu az, hogy ezeket nem is tervezték nagyobb robbanás kivédésére, míg a MRAP-okat igen. Ezek sokkal nagyobb robbanásokkal szemben is megvédik a benn ülőket, amelyeket egy hagyományos háborúban nem jellemzőek. Egy hagyományos konfliktusban a tankelhárító aknákat gépesítve telepítik, akár levegőből is, és szép egyenletesen terítene be velük egy területet. Ezzel szemben a terroristák/partizánok ásnak egy gödröt és akár 3-4 aknát is beletehetnek amit pont a jármú alatt robbantanak fel. Ezért építik őket olyan magasra és ezért kapnak olyan V alakú alljat.
Viszont ez a kialakítás egy hagyományos háborúban nem olyan fontos, aknamezőn senki nem megy át, max csak belefut. Azután jönnek az utászok és átjárókat nyitnak rajtuk (vagy nem), de az aknák elleni védelem megáll az 1 aknánál.
Minden rosszindulat nélkül kérdezem, hogy ez az infó honnan van?