R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Esetleg még nézhetjük az elmúlt ~15évben gyártott tényleg modern gépeket illetve amit modernizáltak pl F-16 bck 52. Így hirtelenjében egy ~1500db gép marad.
De az eredeti felvetés az ARH volt. :p
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Már bocs ez tipikus Molni féle baromság, hogy a légiharc nyelve az angol.. Neki igen, mert angol magazinokat, meg könyveket olvass, meg a szimen amin játszik angolul kommunikálnak. Meg NATO országban él. Mondaná mondjuk ezt Harcsevkij tábornoknak Lipeckben úgy segberúgná, hogy repülne mint egy AMRAAM... Vagy egy kínai hajózónak.. Gondolom az orosz hajózók is angolul pilbull meg bullshiteznek.. (valahogy érdekes de az ekipázs és a forszázs még mindig megmaradt nálunk is...) Ennyit az okos szlegről. Egyébként éppen arról beszélt a Hadtudományi társaságnál egy tábornok, hogy a szép magyar nyelvet is meg kéne tanulni aki ír, és annak katonai vonatkozásait is. Ja és megjelent egy könyv a magyar katona kifejezésekről... érdemes azt is tanulmányozni...

Jujj! Azért a repülés (és a számtech, ami szintén eléggé meghatározó terület) <b>nemzetközi</b> elfogadott nyelve az angol. Történelmi okokból. De ezzel szerintem te sokkal jobban tisztában vagy, mint én. És lehet szeretni, vagy utálni pl. az amcsikat, de az rohadtul jó lenne (a globálisan egységes műszaki, meg úgy az általános kultúra szempontjából is), ha lenne egy közös nyelv végre. Ami, a jelenlegi elterjedtsége és "jelentősnek minősülő szakterületek lefedése" miatt logikusan az angol. Lépjünk már túl a nemzetieskedő, meg egyéb indíttatású balf.szkodásokon...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Montezuma, akár a wikin is összeszámolhatod, minden orszgnál elég pontosan megvan a gépállomány összetétele és darabszáma, beleértve az egységek nevei.
A hadrafoghatóság persze más kérdés, de a fejlett államok gépállomnya eléggé tip-top állapotban van. Néha beüthet valami botrány, hogy elfogy ez, vagy az, de az ilyesmit azért hamar orvosolják.
És igen, ezek szinte már mind AMRAAM (vagy hasonló) hordozók (beleértve a magyar Gripeneket is). Szerintem már ritkaságszámba megy a félaktív radarvezérlésű rakéta. Ezeket, már mindenhol lecserélték, max. tartalékban maradt még belőlük valami raktárakban.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Számít ez hogy mennyi ARH-s repülőgép van NATO kézben? Lehet itt számolgatni, hogy kb. 3000 hasracsapva, aminek kb. 70% a hadrafogható, hasracsapva, az Oroszoknak meg kb 100 db modern SARH gép, hasracsapva. Na most, ott látom hibázni ezt az összehasonlítást, hogy azért a mardék nem korszerű SARH az nem játszik, vagy kb. gépágyú szintjére redukáljuk őket. A legfontosabb pedig az, hogy tegye a szivére a kezét midnenki, és gondolkozzon el rajta, hogy meddig lenne 70% a hadrafoghatóság a 3000 ARH -s gép közt, ha épp megsemmisülne az Orosz honi légvédelem. Kb. 20 percig, maximum... Komolyan mondom, itt késpengéket hasonlítgatunk össze, két olyan fél kezépben, akiknél géppisztolyok vannak, csőre töltve, és 100m-ről figyelgetik egymást... Nagyon szép dolog a sok sok ARH-s gép, de nem az Orosz hadsereg légi és kozmikus erői ellen.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Zsolt, lehet kicsit fájni fog amit most ide írok, de jelen pillanatban egy az orosz fegyveres erőknél szolgálló ember, legyen az lövész, pilóta, harckocsizó, bárki, legnagyobb valószínüség szerint azzal a fegyverrel lesz ellátva, amivel az apja is a nyolcvanas években. Szóval mégegyszerübben kifejezve, a mostani orosz fegyveres erők technikájának a gerince még a szovjet időkből örökölt vas (ami már akkor elavultnak számított). A feljevított, netalán új fejlesztésű eszközök csak a jéghegy csúcsa. Ezek csak ez elmúlt néhány évben kezdtek megjelenni és még jó néhány év míg teljesen kiválta a régit.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Szerintem nem volt itt semmiféle belekeverés, a kezdetektől az volt a kérdésem, hogy mennyi a valóban hadra fogható/bevethető gépállomány.

A nyugat-európai országokban sorban jelentkeznek és derülnek ki a problémák (lásd legutóbb Németország), de azt se feledjük, hogy már Hagel alatt kongatták a vészharangot az USA-ban is, ahol voltak és vannak nem kicsi pénzügyi megszorítások, földhöz ragadt repülőgépek, állomány létszámcsökkentések, stb-stb-stb.

Az, hogy valami papíron hadrendbe van állítva illetve az, hogy hadra fogható állapotban van két külön dolog.

El kellene azt is végre dönteni, hogy akkor most hiszünk a <i>wikinek</i> meg a <i>global fire power</i>nek (legalább alapadat szintjén) vagy sem!

Az eredeti felvetés értelmezéséhez vissza kellene olvasni a korábbi hozzászólásokat SARH/ARH vonalon, mert megint félremegy a dolog és valaki rosszul fog idézni/szövegértelmezni a végén - miután ez pár oldalon keresztül megvan, hajrá!

Ui:
Tehát lövésünk sincs arról, hogy a nyugat-európai országokban <b>valójában</b> hány darab <b>bevethető</b> fullos harci gép van.
Ez azért lenne fontos, mert a NATO légierőkben a harci gépek egy kisebb része rendelkezik csak azokkal a fullos képességekkel, amiről itt mindig szó van amikor megy az összehasonlítás a nem létező orosz haderő amúgy is végletekig elavult és használhatatlan harci gépeivel.
Nincs egzakt válasz, csak totózás.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Mac</b>
Ez nem teljesen igaz, tessenek odafigyelni az elmúlt évek híreire, vagy legalább Sojgu mester minapi tételes és részletes beszámolójára az orosz haderő már megvalósult dolgairól!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ez a mondandóm lényege: <i>"... a mostani orosz fegyveres erők technikájának a gerince még a szovjet időkből örökölt vas."</i>
Ha gondoljátok, akkor lassabban fogom legépelni:)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Oké! :D :D :D
De ennyi erővel az USA haderő gerince is a 80-as évek amerikai technikája, nem (F-16-tól M1A1-ig)?
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Ui:
Bár nem tartozik szigorúan a témához, de azt gondolom Kína az, ahol brutális ugrások történnek, Kína fejlődéséhez képest az orosz vagy amerikai lépések csigalassúak.
Persze most lehet jönni azzal, hogy nézzük, honnan indultak, én meg azt mondom, nézzük időegység alatt az "<i>emeletek számát, amit megléptek</i>"!
A lényeg pedig ez.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Oké! :D :D :D
De ennyi erővel az USA haderő gerince is a 80-as évek amerikai technikája, nem (F-16-tól M1A1-ig)?

Igen is, meg nem is. A legelterjedtebb F-16-os, az a C változat ami a 90-es évek terméke, új radar, új hajtómű, új fegyverzet stb.
Itt meg az orosz légierő gépparkja:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_active_Russian_military_aircraft
A legelterjedtebb típusok még mindig a Mig-29S és a Szu-27P
Ugyaníg megnézheted a harckocsikat is. Lett fejlesztve T-90MS, meg Armata, de a legelterjedtebb hk még mindíg a jó öreg T-72.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Mac, persze, nem is vitatom azt amit mondasz. A régi SZU örökség a nagy része, ha tippelnem kéne, azt mondanám én is, 80%! a jelenlegi Orosz technikának. Elbeszélsz mellettem. Tudom én is, hogy esélyesen a mostani már Orosz érában készült technika csak a jéghegy csúcsa. De akkor valóban azért a nemzeti gárdás F-15A-t, meg F-16A-kat se vegyük már csúcsfegyverzetnek. Ha meg erre bárki előhúz egy olyat, hát hogy de ott folyamatos fejlesztések történnek, korszerűsítési programok, akkor maradjunk annyiban, megint, hogy NEKEM gyanús, hogy HA esetleg ugyan az az Ak-74 van is most szolgálatban, mint volt a katona apukájánál, 80 végén, azok a Szu-24/25 ösök nem teljesen ugyan azok, mint voltak 80-ban, műszerezettségben, képességekben, zavaró konténerek, fegyverzet terén. Most erre hozhat nekem Molni, vagy TE is bármi féle statisztikát, egyszerűen nem hiteles a forrás.


Egyébként még mindig hogy a lényegét domborítsam ki én is, annak amit mondani akartam, tehát az én mondandóm lényege: Bár abban nem értek egyet veled, hogy az Orosz légierőt lemosná a Török, de az számomra is egyértelmű, hogy nem hogy a NATO-val, de még az USA-éval sincs egy napon sem. Ezek gyanúsan tények. Nem fáj nekem, ezt csak tudomásul kell venni, mindenkinek, függetlenül attól, hogy hova húz a szive. Amit viszont TE is szeretsz elbagatellizálni, hogy ez szép, jó, csak ha bukik az Oroszoknak a légiereje, ott már addigra megszűnt néhány USA hordozó csoport létezni, meg nagyjából Európa, és az Észak-Amerikai kontinens. Ezt nem tudom elégszer hangsúlyozni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Számít ez hogy mennyi ARH-s repülőgép van NATO kézben? Lehet itt számolgatni, hogy kb. 3000 hasracsapva, aminek kb. 70% a hadrafogható, hasracsapva, az Oroszoknak meg kb 100 db modern SARH gép, hasracsapva. Na most, ott látom hibázni ezt az összehasonlítást, hogy azért a mardék nem korszerű SARH az nem játszik, vagy kb. gépágyú szintjére redukáljuk őket. A legfontosabb pedig az, hogy tegye a szivére a kezét midnenki, és gondolkozzon el rajta, hogy meddig lenne 70% a hadrafoghatóság a 3000 ARH -s gép közt, ha épp megsemmisülne az Orosz honi légvédelem. Kb. 20 percig, maximum... Komolyan mondom, itt késpengéket hasonlítgatunk össze, két olyan fél kezépben, akiknél géppisztolyok vannak, csőre töltve, és 100m-ről figyelgetik egymást... Nagyon szép dolog a sok sok ARH-s gép, de nem az Orosz hadsereg légi és kozmikus erői ellen.

Erre reagáltam.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Már bocs ez tipikus Molni féle baromság, hogy a légiharc nyelve az angol.. Neki igen, mert angol magazinokat, meg könyveket olvass, meg a szimen amin játszik angolul kommunikálnak. Meg NATO országban él. Mondaná mondjuk ezt Harcsevkij tábornoknak Lipeckben úgy segberúgná, hogy repülne mint egy AMRAAM... Vagy egy kínai hajózónak.. Gondolom az orosz hajózók is angolul pilbull meg bullshiteznek.. (valahogy érdekes de az ekipázs és a forszázs még mindig megmaradt nálunk is...) Ennyit az okos szlegről. Egyébként éppen arról beszélt a Hadtudományi társaságnál egy tábornok, hogy a szép magyar nyelvet is meg kéne tanulni aki ír, és annak katonai vonatkozásait is. Ja és megjelent egy könyv a magyar katona kifejezésekről... érdemes azt is tanulmányozni...

Csak azt meg elfelejted, hogy a világ legnagyobb részén meg ettől függetlenül angol. A légiharcban használatos kódnyelvnek a lényege az, hogy minél több információt tudj átadni minimális szóhasználattal. Erre az angol ezerszer jobban megfelel, mint a magyar.

Azon meg csak röhögök, hogy majd én megtanuljam magyarul. Minek? Szimulátorban még a magyarokkal is sokszor angolul beszélgetünk mert mindenki azt tanulta meg. Nem tudom, hogy nálunk a légierőben pontosan mik a szabályok, de nagyon nagy valószínűséggel ők is nagyon jól tudják angolul, mert bármilyen esemény során szinte garantált, hogy hasznánli kell.

Egyébként volt egy érdekes tanulmány, asszem a svédek csinálták. A svéd pilóták hallás utáni értelmezési képességét mérték fel különböző repülés közbeni túlterhelés közepette. Elég durva hatása volt a nagy G-s fordulóknak. Valami programot is kidolgoztak arra, hogy a pilótákat felkészítsék erre, és igen jelentős javulást értek el. Visszatérve az angolra, tőszavak használatával pontos információkat lehet félreérthetetlenül átadni, ez magyarral általában elég nehézkesen oldható meg.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Nem látom abban a problémát, hogy angolul beszélgetsz szimulátorozás közben a magyar játékostársaiddal. A repülés nyelve tényleg az angol, a magyar pilóták is angolul beszélnek, és lábban számolnak az angolszász térképeiken. Ami nekem már viszont nem volt szimpatikus, mikor itt egy magyar fórumon próbálod egy másik magyarnak eladni azt a mondatot, hogy a "Slammer mivel ARH már régi Pitbullban van mikor a SARH gép még nem tud egy normális brake-et csinálni, mert nincs a systemben MCG képesség" vagy valami ilyesmi, az too much...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 442
63 791
113
Visszatérve az angolra, tőszavak használatával pontos információkat lehet félreérthetetlenül átadni, ez magyarral általában elég nehézkesen oldható meg.

Szeretném finoman megjegyezni, hogy kis hazánkban nem a Gripenek és a NATO tagság hozta el a manőverező légiharcot és az aközbeni rádióforgalmazást.
Ez a hunglish egy multikulti baromság, ami sajna már rám is erősen jellemző, de azért a repülő harcászat és a katonai szakzsargon terén ne tegyünk már úgy, mintha nem létezett volna akár csak a VSz, akár a 90-es évek független korszaka. Sajnos mára már elérkeztünk ahhoz, hogy az online komoly véleményformáló egyre nagyobb hányada szocializálódott a NATO tag, de légierőmentes virtuális világban és nem nagyon látott már ezred szinten üzemelő valódi repülőezredet, valódi üzemnapon. (Igaz, nem saját hibájából)

Mindazonáltal az "igazán menő" orosz repülős szakkifejezések legtöbbje francia, vagy kisebb hányadában német :)
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
A Gripen pilótáink valóban angolul beszélnek már, és lábban megadott térképek alapján navigálnak.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Allesmor</b>
+1

<b>Mac, zsolti</b>
Ja, nem én élek a BVR AMRAAM shooter bűvöletében a globális csapásmérő rendszerek összehasonlításakor, csak gondoltam, valami egzaktabb infót kérek erről a - <i>GCSR*</i> szempontjából :D - másodrendű dologról.

*GCSR - <i>globális csapásmérő rendszerek</i> :D
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Utóirat hozzászólás értelmezéshez:
Egy NATO-orosz katonai összeütközés végkimenetelen nem a BVR légi harcászaton áll vagy bukik. ;D