Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
mi az a killer-killer capability?
A pk és az irányzó egyszerre képes két, egymástól független fegyverrel célt leküzdeni.
Ezt lehet az ATGM-re is értelmezni (ha a pk kezelheti), de amióta RCWS megjelent, azóta irogatnak ilyeneket.
Vagyis az egyik gp ágyúval, párhuzamositottal aprít, a másik meg RCWS-el teljesen más célt küzd le.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
itt álljunk akkor meg egy kapavágásra..nemrég még ott tartottunk, hogy a Lynx motorja 1100 kw, most meg ott, hogy vészhelyzetben 850 kw :D
Tőlem ilyet nem olvastál. Ott van feljebb a képen a 800/850-booster mód.
továbbá gondolom te is tudod, hogy ezeknek a katonai cuccoknak a prospektusokban szereplő értékei nem a "kopp" értékük...szóval az egy hülyeség, hogy ha 800 helyett 850 kw-ot adsz rá, akkor az rögtön szétesik....pont olyan ez, mint, hogy a motor is tud rövid ideig 850 kw-ot....
az meg gondolom fel sem merült benned, hogy a Puma motorjának van ugyanilyen vészhelyzeti módja, és papíron a HSLW 256 már ahhoz sem lenne elég..
Ha üzemszerűen van benne egy booster mód, akkor arra kell méretezni minden motor utáni alkatrészt. Te ezen hiába akarsz alkudozni.
a kételyeimet meg csak tovább növeli, hogy az 50 tonnás tömeg alapvetően az USA OMFV tender kapcsán jött elő...csak ott meg az RM időközben az Allison-nal állt össze (és mindeközben a nálunk kiállított példány esetében meg 45 tonnáról beszélnek)
Nem, az 50t-ás érték már az aktívan tesztelt ausztrál verzióra is érvényes.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 082
13 480
113
Ezen én is felröhögtem :D
Amúgy Hunter-killer csak valaki kurvára elkúrta a brossúrát :D
Pedig RM használja ezt a termínust a proszpektjaiban: A parancsnok és a lövész "hunter-killer" (a parancsnok a célpontot a lövésznek adja át megsemmisítésre) vagy "killer-killer" (a személyzet tagjai önállóan elpusztítják a célpontot) módban működhetnek.
---
Amúgy a magyar wikipedián a Lynx erossen hiányos monjuk a csehez képest: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lynx_(bojové_vozidlo_pěchoty)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Ezen én is felröhögtem :D
Amúgy Hunter-killer csak valaki kurvára elkúrta a brossúrát :D
A hunter-killer magyar jelentése szerintem az egyidejű célleküzdés és felderítés.
Ennek technikai feltétele, hogy a felderített célt megjelöld, gyakorlatilag át tudd adni az irányzónak, egy gombnyomással.

Nekem az a véleményem, hogy hasznos, de a valóságban meg is kell figyelni valakinek a tűz hatását a célon, mert nem "kobbolyfilm" a harc.
De nyilván kell a gyorsaság, csak tartalmilag nem mindig működik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
A hunter-killer magyar jelentése szerintem az egyidejű célleküzdés és felderítés.
Ennek technikai feltétele, hogy a felderített célt megjelöld, gyakorlatilag át tudd adni az irányzónak, egy gombnyomással.

Nekem az a véleményem, hogy hasznos, de a valóságban meg is kell figyelni valakinek a tűz hatását a célon, mert nem "kobbolyfilm" a harc.
De nyilván kell a gyorsaság, csak tartalmilag nem mindig működik.
És azt a torony lövész maga miért nem tudja megtenni? Ennek addig van jelentősége, amíg az irányzás analóg módon történik. De itt külön elem az ágyú, és külön vannak a EO rendszerek.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
S

speziale

Guest
Tőlem ilyet nem olvastál. Ott van feljebb a képen a 800/850-booster mód.

Ha üzemszerűen van benne egy booster mód, akkor arra kell méretezni minden motor utáni alkatrészt. Te ezen hiába akarsz alkudozni.

Nem, az 50t-ás érték már az aktívan tesztelt ausztrál verzióra is érvényes.

onnan indult a dolog, hogy megkérdeztem, hogy hogyan befolyásolja ez a súlynövekedés a mozgékonyságot...erre jött egy ilyen válasz:

https://forum.htka.hu/threads/rheinmetall-lynx.1563/post-962649

aztán meg az, hogy 850 kw....aztán most ott tartunk, hogy 800+50 kw booster

továbbá ha már a prospektusból idézel javasolnám a tömeg vizsgálatát is: 44 tonna

ezen kívül nem én állítok olyat, hogy egy olyan váltó van a Lynx-ben (ami ugye a marketing szerint off-the-shelf cuccokból készül) amiről a neten nincsen infó
másrészről, amit ide elhoztak hozzánk a Bakonyba az még félig makett volt....az első olyan példány ami megüti egy proto szintjét az az auzstráloknál van....arról meg szerintem neked sincsen semmilyen fogalmad, hogy az ott lévő példányba milyen váltót szereltek, iletve, hogy annak mekkora a tömege...mindenesetre a sima Renk-el a teszteken simán elmegy 800kw-al...ha meg kell néha boosting, azt is ki fogja bírni a váltó
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 386
113
A lvl 6 az szemből 30 milist jelent nem körkörösen.
Akkor ezt a Lynx szemből tudja.

KF41 gyalogsági harcjármű, a közben továbbfejlesztett
páncélzatnak, valamint a nagyobb teherbírásának köszön-
hetően, már olyan homlokpáncélzattal rendelkezik, amely
ellenáll a 30×165 mm-es, – jellemzően orosz eredetű –
harcjárművek és harci helikopterek fedélzeti fegyvereiből
kilőtt lövedékeknek


Bár most már óvatos leszek, mert a motorteljesítménynél is megvezetett Ocskay táblázata.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
Akkor ezt a Lynx szemből tudja.

KF41 gyalogsági harcjármű, a közben továbbfejlesztett
páncélzatnak, valamint a nagyobb teherbírásának köszön-
hetően, már olyan homlokpáncélzattal rendelkezik, amely
ellenáll a 30×165 mm-es, – jellemzően orosz eredetű –
harcjárművek és harci helikopterek fedélzeti fegyvereiből
kilőtt lövedékeknek


Bár most már óvatos leszek, mert a motorteljesítménynél is megvezetett Ocskay táblázata.
A Lynx alappáncélja Lvl IV aztán afölé azt raknak amit a megrendelő kér.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 760
35 943
113
És azt a torony lövész maga miért nem tudja megtenni? Ennek addig van jelentősége, amíg az irányzás analóg módon történik. De itt külön elem az ágyú, és külön vannak a EO rendszerek.
Úgy tűnik hogy mind a lövész mind a pk ugyanazt típusú elektro-optikai "tornyot" használja, csak az egyik tud 360 fokban körbenézni, a másik, a löveg melletti nagyjából fixen előre néz.
A videóban a két fős személyzet interface-e is eléggé ugyanolyan. Ha rendszer tudni fogja az automatikus célkövetést, irányzást, akkor akár egy fővel is elműködik a torony - lövész sem feltétlen kell. Nyilván két fővel hatékonyabb a jármű, de jó ha szükség esetén (pl sebesülés) egy fővel is elboldogul...

Érdekes, hogy belső felvételeken nincs hagyományos "céltávcső" - igaz ez az ausztrál változat, nem mienk.
Furcsa az is, hogy APS két kilövője eléggé takarja a parancsnoki optika kilátását oldalra. Jó, hogy nálunk a páncélba integrált APS lesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
továbbá ha már a prospektusból idézel javasolnám a tömeg vizsgálatát is: 44 tonna
Prospektusba mindig az adott konfig. tömegét írják bele, azt a legritkább esetben, hogy meddig bővíthető.

Tessék itt van cikkben is:
Rheinmetall’s Lynx KF41 was unveiled at Eurosatory 2018. With a maximum GVW of 50 tonnes, 44 is the standard weight for the infantry fighting version, it is powered by a 1,140 hp engine
Szerinted ha a KF41 szabványos 256-os Renk váltóval van szerelve, ami 45 tonnáig bírja, akkor mégis hogyan lehetne még kérni tőle +5 tonnát módosítás nélkül?
Nem lehet, hogy mégiscsak egy módosított váltó került a gépbe?

Különben én azt érzem, hogy te személyes sértésnek vetted, hogy nem PUMA-t rendelte meg a Honvédség, és emiatt amikor csak lehet, megpróbálod becsmérelni a Lynxet, és megpróbalod rossz színben feltüntetni.
Azt gondolod, hogy a Honvédség vezérkara most majd hanyat-homlok megváltoztatja a véleményét, és inkább mégis PUMA-t rendel?
Én is annak szurkoltam, hogy a PUMA legyen a befutó, de nem kezdek bele léptem nyomon negatív kampányba, csak mert duzzogok.
Vagy azt gondolod, hogy nincsen fixen megadva a szerződésben, hogy milyen paraméterekkel kell rendelkeznie az IFV-nek?
Szerintem ez rettenetesen gyerekes hozzáállás.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
És azt a torony lövész maga miért nem tudja megtenni? Ennek addig van jelentősége, amíg az irányzás analóg módon történik. De itt külön elem az ágyú, és külön vannak a EO rendszerek.
Paradox módon a saját tüzedet sokszor a torkolattűz és a felvert por miatt nem tudod megfigyelni. A parancsnok a saját műszerén talán kicsit jobban.
Az én tapasztalatom az, hogy a szimulátorban jól működik, mert egy perc alatt akár tíz ellenséget (járművet, helikoptert) megsemmisothetsz. Ott találat esetén általában füst, robbanás jelenik meg, kereshetsz tovább.
Egyébként a két hasonló műszerrel el lehet osztani a megfigyelendő területet, és szerintem a pk át tudja venni a torony felett az irányítást, de akkor az RCWS marad iranyitatlan.
Szerintem a Lynx full digit tűzvezető rendszere annyira új, hogy nincs még vele tapasztalat.
Így a killer-killer-ről sincs senkinek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 047
30 961
113
Páncél az súly,akármien szuper anyagot is használnak.Eredetileg egy 1450pacis motort terveztek bele,az közben leesett 1150lovasra.Marha nagy,képtelenség körbepáncélozni 30milis ellen,mert akkor már bányadömper lesz belőle.
Másik,hogy itt mindig csak a KE védelem van hangsúlyozva,pedig leginkább CE védelemre lesz várhatóan a gyakorlatban szüksége.És arra viszont körbe.Várhatóan misszióban,vagy egy esetleges instabil e-i helyzetben katyvaszos hibridháborúban van leginkább gyakorlati harchelyzetbe kerülésének.Kézi HSN vetők meg EFP IEDek várhatóan többet fogják kostolgatni a páncélját,mint az orosz GyHJ-k gá-i.
A lövészjárművek várható főfegyver kalibernövekedése meg amúgy is elégtelenné teszi a lvl 6 szintű páncélzatot.Már most elégtelen a 40TC,35/40milis kaliber ellen-ha meg elkezd terjedni az 50/57milis kategória,értelmes súlyhatárral megoldhatatlan lesz a páncélvédelem.Annyi páncélt úgysem lehet rápakolni,csak a mozgékonyságot rontja le a fölös,de mégis elégtelen páncéltömeg.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
Akkor ezt a Lynx szemből tudja.

KF41 gyalogsági harcjármű, a közben továbbfejlesztett
páncélzatnak, valamint a nagyobb teherbírásának köszön-
hetően, már olyan homlokpáncélzattal rendelkezik, amely
ellenáll a 30×165 mm-es, – jellemzően orosz eredetű –
harcjárművek és harci helikopterek fedélzeti fegyvereiből
kilőtt lövedékeknek


Bár most már óvatos leszek, mert a motorteljesítménynél is megvezetett Ocskay táblázata.

A Lynx alappáncélja Lvl IV aztán afölé azt raknak amit a megrendelő kér.
Ezzel azt akarja mondani @krisss , hogy nem tudjuk a végleges config-ot. Elvileg a prezentációban LVL 5 szerepelt. De csak az alappáncél a biztos, ami STANAG 4.
Innentől az én véleményem:
De pl. az ausztrál Land 400 phase 3 tenderben a kiírás STANAG 6 volt meg STANAG 4a/4b az aknák ellen. Tehát ha úgy akartuk volna, akkor mi is kérhettük volna ezzel a védettséggel. Ha mégis kisebb védettséggel kértük, akkor annak megvan az oka. Pl. magunk akarjuk tovább növelni a védettséget. Akár a DND ERA-jával, akár egyéb más fejlesztésekkel. Mindenesetre a Strikeshield utólag már megvan rá rendelve, ami tovább növeli a védelmet.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 386
113
Úgy tűnik hogy mind a lövész mind a pk ugyanazt típusú elektro-optikai "tornyot" használja, csak az egyik tud 360 fokban körbenézni, a másik, a löveg melletti nagyjából fixen előre néz.
Mindkettő tud 360"-ot, csak az irányzóé a toronnyal együtt forog.
A videóban a két fős személyzet interface-e is eléggé ugyanolyan. Ha rendszer tudni fogja az automatikus célkövetést, irányzást
Tudja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
Paradox módon a saját tüzedet sokszor a torkolattűz és a felvert por miatt nem tudod megfigyelni. A parancsnok a saját műszerén talán kicsit jobban.
Az én tapasztalatom az, hogy a szimulátorban jól működik, mert egy perc alatt akár tíz ellenséget (járművet, helikoptert) megsemmisothetsz. Ott találat esetén általában füst, robbanás jelenik meg, kereshetsz tovább.
Egyébként a két hasonló műszerrel el lehet osztani a megfigyelendő területet, és szerintem a pk át tudja venni a torony felett az irányítást, de akkor az RCWS marad iranyitatlan.
Szerintem a Lynx full digit tűzvezető rendszere annyira új, hogy nincs még vele tapasztalat.
Így a killer-killer-ről sincs senkinek.
Feltételezem, te abból indulsz ki, amivel eddig dolgod volt. Az pedig a full analóg irányzás, ahol az irányzó azért nem tudta a tűz hatását pontosan megfigyelni, mert a célzó optika párhuzamosítva volt a csővel. És mivel arra hatnak a lövésből származó erők, így csak felváltva tudna lőni, és figyelni.
Hogy a füst, vagy a felvert por mennyire befolyásol? Háát nem tudom. Az irányzó minimális szögeltéréssel látja ugyan azt. A parancsnok is pont annyira tud belátni a füst, meg a por mögé. Különben a hunter-killer (ne adja az ég, killer-killer) rendszernek pont ez a lényege. Mindkét toronyban ülő személy egymástól függetlenül dolgozik. Mert különben nem működne a hunter-killer elve, ha mindketten ugyan azt a célt skubizzák, hogy akkor most robbant, vagy nem robbant? A digitális rendszernek pont az a lényege, hogy míg a lövész célt küzd le, addig a parancsnok már új célpontot keres. És mindkettő külön stabilizált optikával rendelkezik, amelyikre ha hat is a lövés visszarúgása, azt tudja kompenzálni.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül
S

speziale

Guest
Prospektusba mindig az adott konfig. tömegét írják bele, azt a legritkább esetben, hogy meddig bővíthető.

Tessék itt van cikkben is:

Szerinted ha a KF41 szabványos 256-os Renk váltóval van szerelve, ami 45 tonnáig bírja, akkor mégis hogyan lehetne még kérni tőle +5 tonnát módosítás nélkül?
Nem lehet, hogy mégiscsak egy módosított váltó került a gépbe?

Különben én azt érzem, hogy te személyes sértésnek vetted, hogy nem PUMA-t rendelte meg a Honvédség, és emiatt amikor csak lehet, megpróbálod becsmérelni a Lynxet, és megpróbalod rossz színben feltüntetni.
Azt gondolod, hogy a Honvédség vezérkara most majd hanyat-homlok megváltoztatja a véleményét, és inkább mégis PUMA-t rendel?
Én is annak szurkoltam, hogy a PUMA legyen a befutó, de nem kezdek bele léptem nyomon negatív kampányba, csak mert duzzogok.
Vagy azt gondolod, hogy nincsen fixen megadva a szerződésben, hogy milyen paraméterekkel kell rendelkeznie az IFV-nek?
Szerintem ez rettenetesen gyerekes hozzáállás.

jaj itt megint keverednek a dolgok...
egyrészt behivatkozol egy olyan cikket, ahol a Lynx-re Wotan 35-ről meg Lance 2 toronyról írnak...tudjuk ezekből is mennyi valósult meg eddig....
másrészt szegény ember az aki ígérni sem tud....az, hogy az RM a Lynx bemutatásakor bemondta, hogy 50 tonnáig kérhető, annak gondolom ehhez "nyilván" nincsen semmi köze:


harmadrészt leírtam, hogy az OMFV tenderre az RM összeállt az Allison-al...abban tehát biztosan nem Renk váltó lesz...és sanszosan az USA verzió lesz a legnehezebb...

egyébként meg jó lenne azt is tisztázni, hogy a Lynx esetében mit értünk az alatt, hogy "került a gépbe"...ugyanis a Lynxből jelenleg kb. 3 max 4 darab ténylegesen működő prototípus létezik, amik sanszosan egymástól is eltérnek (a cseh és asuztrál tenderen lévő gépek)

Szerintem ez rettenetesen gyerekes hozzáállás.

szerintem meg a minden marketing bullshit benyelése az a gyerekes hozzáállás...
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül