Joker:
Egy alacsony pályás műholdat könnyebb lelőni, mint egy ICBM-et.
1. Az amcsi rakétapajzs az oroszok idegesítésére van. A célja politikai. Az a kelet-európai ország, amelyik megengedi a területén felépíteni az oroszok célpontjává teszi önmagát és elkezdhet betegesen rettegni az oroszoktól, valamint védelmet keresni az amerikaiaknál. Lásd Lengyelország és Románia esetét. Az egész arról szól(t) hogyan verjenek éket Oroszország és Európa közé.
2. Ahogy én is írtam és Ghostrider is, a ballisztikus célok elfogására is alkalmassá tett légvédelmi rakéta rendszerek elsősorban taktikai rakéták lelövésére valók. Nyugaton a SCUD és annak különböző változatai az alapvető célpontok, de egyes rendszerek képesek 2-4000 km-es hatótávolságú ballisztikus rakéták elfogására is. Jók az iráni, pakisztáni, indiai, észak-koreai, iráni, izraeli rakéták ellen. Ezen kívül lelövik az orosz/ukrán Tocskákat (az Iszkandereket nem tudják), valamint a rakéta sorozatvetőkből kifejlesztett nagyobb, max. pár száz km-es hatótávolságú irányított tüzérségi rakétákat. Az orosz légvédelmi rakétáknál az alap ballisztikus célpont az amcsi ATACMS és vannak arab, izraeli, török, kínai, koreai rakéták, amik ellen még lehet használni.
3. Az S-400-at alapvetően nem ballisztikus rakéták elhárítására szánták. Csak mellékesen képes rá, bizonyos határok között.
4. Egy ballisztikus elég nehéz lelőni. A probléma ott kezdődik, hogy az elfogható célok sebessége még szemben repülő célpont esetében is korlátozott. S-300PMU-2 esetén ez papíron 2,8 km/s (valójában inkább 2,1 km/s, a 2,8 km/s csak a radar követés technikai határa leszűkített szektorral), S-300VM-nél a nagyobb, kifejezetten ballisztikus elhárításra való rakétát használva 4,5 km/s, S-400-nál 4,8 km/s, Patriot PAC-2GEN rendszernél 2,2 km/s és még lehetne sorolni. Az ICBM-eknek pedig jellemezően 7 km/s körüli a belépési sebessége.
5. A légvédelmi célokra készített radar nem képes meghatározott sebesség felett követni a célt. A megvilágító radar sem képes bizonyos célsebesség felett a nyalábban tartani a célt. A nagyon gyors cél miatt a felderítés idejét le kell szorítani és ezért le kell szűkíteni a radar felderítési szektorát és üzemmódját. A célpont mérete (alakja) miatt a felderítés távolsága amúgy is lecsökken. A meredek célszög is korlátozza a felderítési távolságot.
6. A légvédelmi rakéta manőverezőképessége, tehetetlensége és reakcióideje is korlátot szab. A meredek szög miatt a rakéta nem utazgathat lendületből a középső megközelítési szakaszban a sztratoszférában úgy, ahogy egy légi cél ellen tenné, hanem erőből végig kell sprintelni az elfogó pályát. A nagy találkozási magasságon a ritka légkör is probléma, ha a rakéta kormányzása aerodinamikus. A rakétán belül külön korlátot jelent a gyújtó működési határa és a repeszek szórásképe, figyelembe véve azok ugyancsak elég véges sebességét.
7. A légvédelmi rakéta elég véges gyorsulása miatt a nagyon gyors célt csak viszonylag szűk körzetben képes elérni. Míg például a 64N6E2 radar elméletben akár 130 km-ről is képes követni egy közepes méretű ballisztikus rakétát, addig az S-300PMU-2 a megsemmisítési zóna ballisztikus célok ellen 200 km helyett csak 40 km, az S-300VM 200 km helyett szintén 40 km, a Patriot PAC-2GEN 160 km helyett 24 km, a PAC-3 20 km, az S-400 40N6-os rakétája 400 km helyett 60 km hatótávolsággal bír. Minél gyorsabb a cél, annál közelebb tolódik az elfogási pont. A hatómagasság még kisebb, a felsorolt rakétáknál 12 és 30 km közötti. A THAAD és az SM-3 ennél jóval többet is tud, de számukra is elég korlátozott az elfogási körzet és a védhető terület.